Nepál

NPL

Nepál

Informace o zemi

Pohádková horská krajina s největším množstvím osmitisícových velikánů, ale také země, kde se pěstuje rýže, volně žijí tygři, nosorožci a sloni. Nachází se zde osm z deseti nejvyšších hor. I přes postupné otevírání světu si Nepál uchovává svá tajemství. Stále jsou zde oblasti, do kterých není jednoduché se dostat. Lákavé jsou i starobylé chrámy, svatyně a paláce káthmándského údolí. Nejrozšířenější náboženství je hinduismus a buddhismus, tato dvě náboženství se vzájemně ovlivňují a zároveň se mísí s dávnými kmenovými praktikami. Nepál je rájem pro treking. Trek v Himalájích patří k mimořádným zážitkům.

Informovat o zájezdech do Nepálu?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 140 800km²
Obyvatelstvo: 30 milionu obyvatel
Hlavní město: Kathmandu
Jazyk: nepálština
Měna: 1 nepálská rupie (NPR)
Náboženství: hinduisté (86 %), buddhisté (8 %), muslimové (4 %)
Národnostní složení: Nepálci (53 %), Bihárci (18 %), Tharuové (5 %), Tamangové (5 %)
Časové pásmo: Časový posun proti České republice je +4,75 hodin v době zimního času a +3,75 hodin v době letního času.
Mezinárodní předvolba: 00 977
Důležitá telefonní čísla v Káthmandú: Ambulance červeného kříže (01) 228094, policie - Durbar Sguare (01) 211162, hasiči: (01) 221177

Objevte s námi Nepál

Vybíráme z nabídky zájezdů
Královský Nepál
229 Královský Nepál

Ve stínu Himálaje

1.11. - 15.11.2025
15 dní
Čína - Tibet - Nepál
230 Čína - Tibet - Nepál

Po střeše světa z Pekingu do Káthmándú

30.3. - 16.4.2025
+ další 1 termín
18 dní
Nepál - Indie
231 Nepál - Indie

Posvátná místa pod Himálajem

11.4. - 25.4.2025
+ další 1 termín
15 dní
Nepál - Everest Base Camp trek
233 Nepál - Everest Base Camp trek

Trek do základního tábora

20.10. - 8.11.2024
+ další 2 termíny
20 dní
Zážitkový Nepál
234 Zážitkový Nepál

S pohodovým trekem

7.11. - 20.11.2024
+ další 1 termín
14 dní
Nepál - Království Mustang
237 Nepál - Království Mustang

Tajemný buddhistický svět

29.3. - 15.4.2025
+ další 1 termín
18 dní
Bhútán - Nepál
238 Bhútán - Nepál

Festivalové veselí a poslední Šangri-la

1.4. - 17.4.2025
+ další 1 termín
17 dní
Dárdžiling - Sikkim - Bhútán - Káthmandú
8.3. - 22.3.2025
+ další 1 termín
15 dní
Čína - Tibet - Nepál - Indie
246 Čína - Tibet - Nepál - Indie

Posvátná místa Himálaje

30.3. - 25.4.2025
+ další 1 termín
27 dní
Nepál - trek kolem bájné Manaslu
27.3. - 16.4.2025
+ další 1 termín
21 dní
Nepál - pohodový trek Khopra
251 Nepál - pohodový trek Khopra

Tentokrát pro každého

14.10. - 29.10.2025
16 dní
Nepál - výstup na Mera Peak
290 Nepál - výstup na Mera Peak

Moje první šestitisícovka

10.10. - 30.10.2025
21 dní
Trekový Bhútán - Nepál
9.11. - 28.11.2024
+ další 2 termíny
20 dní
Tibet – Nepál
MK298 Tibet – Nepál

KAILÁS, rituál Saga Dawa i trek Langtang

31.5. - 19.6.2025
20 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Ke vstupu do země je třeba platný cestovní pas ČR s platným vízem. Minimální platnost pasu musí být 6 měsíců po návratu z cesty.
Víza a režim vstupu: Turistická víza se vyřizují při vstupu do země za poplatek 30 USD  do 10 dnů pobytu či 50 USD na 10 dnů pobytu. Je nutné doložit: pas, 1x formulář, 1x foto.
 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektřina: Některé zásuvky jsou kompatibilní s evropskými, časté jsou ale i jiné druhy. Napětí se většinou pohybuje mezi 220-240 V.
Telefon: Mezinárodní hovory z pevné linky jsou možné z hotelů či pošt. Nejlevnější je ale volání přes internet z pouličních stánků či internetových kaváren. Na podmínky romingu se informujte u svého operátora.
Pošta: Pohlednice se známkami lze běžně zakoupit na ulici. Doručení do ČR trvá cca 21 dní.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

Stravování

Nepálská kuchyně je založená na bramborách a rýži - hlavních produktech místního zemědělství. Maso není příliš časté. Prostá kuchyně horských obyvatel je v podstatě regionální variantou severoindické kuchyně a sestává převážně z rýže, brambor, luštěnin, okořeněné zeleniny a výjimečně masa. Často bývá doplněna různými omáčkami. V nížinách se často připravují chlebové placky čapátí s rozličnými druhy indické směsi koření kari, ale také nejrůznějšími sladkostmi. V Káthmándú je v dnešní době velký výběr turistických restaurací, běžně nabízející hranolky, steaky, pizzu a další lahůdky, na které jste zvyklí. Po dobu treku se budeme stravovat v místních jídelnách nebo v restauracích, které jsou součástí horských lodží. Výběr je bohatý: od smažených jarních závitků, pizzy, různých druhů palačinek přes klasické rizoto a nepálský dhal-bát či smažené nudle se zeleninou, různé druhy polévek až po steak z jaka s bramborem a oblohou. Velice rozšířené jsou tibetské plněné taštičky momo nebo indické čapátí. Na snídani jsou v nabídce vajíčka snad na všechny způsoby, pečivo s džemem, sladké pudingy či jogurty, vločky i klasické tibetské jídlo – kaše tsampa z pražené ječné mouky... I zde je jídelníček ovlivněn poptávkou zahraničních turistů. Každá restaurace v lodži má vytištěný jídelní lístek v angličtině a vaši konzumaci si píšete do objednacího sešitu a útratu platíte zaráz při odchodu. Voda z místních zdrojů se nedoporučuje používat k pití. V obchodech i restauracích dostanete balenou vodu v umělohmotných láhvích a doporučujeme, abyste balenou vodu používali i na čištění zubů. Během celé naší trasy je možné dokupovat pitnou vodu v originálně uzavřených plastových lahvích, i na treku. Velmi populárním nápojem je čaj, hlavně černý, s mlékem a hodně slazený. V podstatě kdekoliv jsou k dostání nápoje jako Coca-Cola, Fanta nebo Sprite. Téměř všude dostanete také pivo, ať už dovozové jako San Miguel, Tuborg nebo Carlsberg, tak místní Everest Beer. Pivo se prodává v lahvích o netypickém, ale v Asii běžném obsahu 650 ml nebo na treku v plechovkách 330 ml.

Podnebí

Nepálské klima výrazně ovlivňují monzuny. Od března do června zde panuje teplé jaro s přeháňkami. V letním období pak převládají monzunové deště. Podzim bývá chladný, ale s jasnou oblohou. V zimě může v noci i mrznout, přes den bývá jasno a příjemně. Ve vysokohorských oblastech je mnohem chladněji v kombinaci se studeným větrem.

Nepál - Fotogalerie

Zažijte Nepál na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Nepálu

Kam se vydat

Káthmándú

Káthmándské údolí  je asi 20 km dlouhé a 35 km široké, v nadmořské výšce 1 300 metrů. Kolem jsou horské vrcholy vysoké dva až tři tisíce metrů. Na severu je za jasného počasí vidět Himaláje. Káthmándú má zhruba jeden milion obyvatel, je kulturním, politickým a hospodářským střediskem země. Je zde nespočetně historických budov a chrámů, posvátných míst, která člověk nestačí navštívit ani za tři měsíce. Jsou zde úzké uličky plné roztodivných zvuků a pachů, které hrozí zahlcením smyslů. Ze dřeva vyřezané balkóny trčí nad malými pouličními obchůdky vmáčknutými do výklenků ve zdi.

Náměstí Durbar

I když mnoho budov kolem náměstí je velmi starých, velké zemětřesení v roce 1934 některé stavby vážně poškodilo a ty byly později přestavěny - nikoli ve své původní podobě. Durbar znamená v nepálštině palác, a proto je možné nalézt stejnojmenné náměstí také před starými paláci v Patanu a Bhaktapuru, satelitních městečcích.

Hanuman Dhoka

Vchod do starého královského paláce, na území státu Nepál, střeží socha opičího hrdiny Hanumana z hinduistického eposu Ramajána. Od této sochy z roku 1672 pochází i jméno paláce. Palác byl původně postaven za vlády Ličhavijů, ale do dnešní podoby byl přestavěn v 17. století králem Pratap Mallem.

Kumari Bahal

Bílá trojpodlažní budova na křižovatce náměstí Durbar a Basantapur. Kumari Bahal znamená Dům živoucí bohyně, což je mladá dívka vnímaná jako vtělení bohyně Kálí. Fotografovat bohyni je zakázáno, ale můžete fotografovat dvorek za její nepřítomnosti. Velká brána za Kumari Bahal skrývá vůz, který při každoročním festivalu vozí Kumari po ulicích Káthmándú.

Freak Street

Nejznámější káthmándská ulice z období hnutí hippies. Její skutečné jméno je stále Jochne, ale od začátku 70. let je známá spíše pod názvem Freak Street. V době své slávy byla ulice plná levných hotelů, rušných restaurací, hašišových obchůdků, směnáren a nejrůznějších podivínů, kteří dali ulici jméno. Časy se změnily a dnešní Freak Street je bledým odleskem své minulé slávy. Stále jsou zde levné hotely a restaurace, ale centrem dění se stává oblast Thamelu.

Swayambhunath

Buddhistický chrám umístěný na kopci západně od města. Chrám je také znám pod názvem Opičí podle velké tlupy opic, které v chrámu přebývají. Geologové věří, že Káthmándské údolí bylo kdysi jezerem a podle legendy byl kopec, na kterém chrám stojí, ostrůvkem v tomto jezeře. Před 2 000 lety prý toto místo navštívil císař Ašóka. Král Mahadéva nařídil zbudování chrámu kolem r. 460 a na začátku 13. století se chrám stal důležitým buddhistickým centrem.

Bódhnáth

Nachází se na východ od Káthmándú. Největší stupa, kterou se Nepál může pyšnit a jedna z největších na světě. Je to náboženské centrum značného množství Tibeťanů, pro které je Nepál domovem. Mnozí z nich jsou uprchlíci, kteří opustili svoji zemi po nezdařilém povstání proti Číňanům roku 1959.

Patan

Je druhým největším městem Káthmándského údolí. Říká se mu Lalitpur, tj. město krásy a od Káthmándú jej odděluje pouze řeka Bagmati.Také v této oblasti nechal Ašóka postavit stupy, ke kterým vedou čtyři hlavní ulice z Durbar Square, které je přímo přeplněné chrámy, lákajícími turisty, aby navštívili Nepál.

Pašupatináth

Je důležitý chrámový komplex boha Šivy ve státě Nepál, na okraji města Káthmándú. V turistických průvodcích bývá označován za nejskvělejší hinduistickou památku, kterou Nepál má. Pašupati je hinduistický Pán tvorstva, doslova Pán dobytka, jedno ze vtělení boha Šivy. Nepál je vlastně jediný hinduistický stát na světě, kde to má opravdu svoji váhu. Můžete tu potkat spoustu svatých mužů sadhuů - s hlinkou namalovaným čelem, vlasy spletenými do copánků, oranžovým oblekem i plnovousem a plechovou kasičkou na drobné.

Namche Bazar, 3440 m.n.m.

Namche Bazar je středisková vesnice celého údolí Solo Khumbu a v minulosti byla centrem obchodu, kdy se tu potkávaly tibetské karavany s indickými obchodníky. V její blízkosti je vybudovaná vodní elektrárna a proto se v celém Namche svítí přes den i celou noc. Můžete si zde v klidu dobít baterie do videokamer (cena cca 100 NPR), dát si teplou sprchu (150 NRs) nebo zatelefonovat z hor domů (pokud nevypadne vysílač, signál funguje až do Ghorap Shepu), poslat fax, email nebo pohlednici. V městečku je mnoho obchůdků se suvenýry i horským vybavením, společnost provozující vyhlídkové lety helikoptérou za cca 1500 USD/hodina, policejní osádka, ředitelství národního parku, najdete zde i banku, saunu a hlavně výborné pekárny. Určitě si nenechte ujít příležitost si dát dobrý jablečný štrúdl nebo čerstvé rohlíky s kakaem či dobrou kávou. Namche Bazar je pro turisty velice zajímavý a jistě se sem při zpáteční cestě budete hodně těšit.
Nejkrásnější pohled na Namche Bazar, na změť červených a modrých střech vklíněných mezi terasovitá pole, je od napnutých šňůr modlitebních vlajek z přilehlého svahu. Ranní chodci mohou potkat vzácného plachého bažanta lesklého s peřím zbarveným do modra přecházejícím v zelené odstíny, se zlatým ocasem a bílou skvrnou na zádech. Naproti tomu mohutní jaci s pečlivě vykartáčovanou černou, hnědou či bílou srstí, se zvoncem zavěšeným na krku a s ostrými rohy zdobenými červenými střapečky, si lidí moc nevšímají. V oblasti SoloKhumbu, kde je silný tibetský vliv, se možná setkáte s obřadní šálou „kata“. Často bývají z hedvábné bílé látky, někdy s vetkanými modlitbami. Tyto šály slouží jako výraz úcty či poděkování pro klášterní činitele a bývají vkládány do rukou. V chrámech se dávají na sochy, při loučení s přáteli se pokládají okolo krku. Je možné, že po skončení treku vám někdo z nových nepálských kamarádů katu ovine okolo šíje. 

Čorten (stupa)

Náboženský symbol. Čorten je rozdělen na pět částí. Spodní část tvoří čtvercová základna symbolizující zemi. Následuje polokoule, která znamená vodu. Z ní vychází obdélníková věž, na jejichž stěnách jsou namalovány Buddhovy oči, shlížející na všechny světové strany. Věž pokračuje pyramidální špičkou se 13 stupni (oheň). Samotným vrcholem je srpek měsíce (vzduch) a svislá špice (posvátné světlo Buddhy). V chudších oblastech je čorten znázorněn jednodušeji.

Mt. Everest

Původně neznámá hora s obyčejným názvem Peak XV. Až když výzkumná britská společností Survey of India zjistila, že je to nejvyšší hora světa, tak se začalo pátrat po jejím skutečném jménu. Bohužel bezvýsledně a bylo navrženo ji pojmenovat po bývalém hlavním topografu, po siru Georgovi Everestovi. I když bylo posléze zjištěno, že Nepálci ji nazývají Sagarmatha a Tibeťané Čhomolungma, původní anglické pojmenování se ujalo také. Na vrcholu Mt. Everestu stanul první E. Hillary a T. Norgay dne 29. května 1953, půl hodiny před polednem. Dle nejnovějších měření bylo zjištěno, že  Mt. Everest roste a dle dat z GPS z roku 1999 dosahuje aktuální výšky 8850 m.n.m.

Mani

Na plochých kamenech jsou pečlivě vytesány posvátné mantry, obrázky nebo symboly. Mani jako výraz zbožnosti či poděkování vyrábí (nebo nechává si někde vyrábět) věřící, aby je potom položil na významná místa. Někdy bývají mani i vybarveny pěti základními barvami (modrou, bílou, červenou, zelenou a žlutou).

Související článek

Nepál, Tibet - Cesta za hranice všednosti

Nepál, Tibet - Cesta za hranice všednosti

Káthmándú, přátelský Thamel s oblíbeným hotelem Jampa otevírá svoji náruč. Opičí hora Swayambhunath aklimatizuje výstupem, první nákupy koření, čajů, trekových doplňků. První seznamování s členy zájezdu v proslulém baru Tom a Jerry. Drkotavá cesta atypickým Nepálem do Syabrubesi. Logistika věcí, vzhůru na trek Langtang, aklimatizační cesta před korou kolem Kailáse. Vzdálenost 60 km, převýšení 2500 metrů nahoru, mrazivý kontrast zemětřesením zničené osady Langtang z roku 2015 s barevností nových lodžií. Vrcholíme u klášteru Kyanjin Gompa. Škoda, že zde nemůžeme zůstat dvě noci. Druhý den zpáteční cesta 2500 metrů dolů do Syabrubesi. L...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)