237

Nepál - Království Mustang

Tajemný buddhistický svět

Desetidenní trek královstvím Mustang - náboženství, zvyky a každodenní život

O prázdnináchTreky a příroda

Typ zájezdu:

Aktivní poznávání

Náročnost:

Míra komfortu:

Velikost skupiny:

8 - 12

Tajemný Mustang opředený legendami s přetrvávajícím středověkým způsobem života. Po letité izolaci se uzavřená oblast nesměle odhaluje. Desetidenní trek s kompletním servisem (plná penze, služby nosičů, muly na nesení nákladů). Nejhlubší údolí světa, horská poušť, zelené vesničky, šťavnaté oázy i sedla s výhledy na osmitisícovky Annapurny a Dhaulághirí. Příjemní lidé nás vítají s otevřenou náručí. Podmanivé východy slunce, troubení na mušle zve na ranní obřady puja. Posvátné hinduistické místo Muktinath. Historické Káthmándú, hinduistické a buddhistické chrámy, nezapomenutelné kousky svatých mužů. Možnost prodloužení o výlet do NP Chitwan. V letním termínu je přejezd z Pokhary do Jomsonu nahrazen přeletem a akce je o den kratší.
 
Horská akce pro opravdové cestovatele, kteří upřednostňují zážitky a poznání. Zájezd je určený pro milovníky horských treků. Vydáme se na desetidenní trek „nalehko\" s kompletním servisem. Zblízka poznáme pohádkovou krajinu Mustangu i její přívětivé obyvatele. Během cesty budeme mít dostatek času kochat se přírodními krásami, seznámit se s kulturním a náboženským bohatstvím a tradičním životem místních obyvatel. V rámci prodloužení můžete navštívit i největší nepálský národní park Chitwan s nosorožci. 

Termíny a rezervace

Termín: 5.4. - 26.4.201822 dní (22 dní)Cena: 86 500 Kčvčetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Termín: 5.4. - 23.4.201819 dní (19 dní)Cena: 77 500 Kčvčetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Termín: 4.8. - 21.8.201818 dní (18 dní)Cena: 78 300 Kčvčetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Termín: 4.4. - 25.4.201922 dní (22 dní)Cena: 86 500 Kčvčetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Termín: 4.4. - 22.4.201919 dní (19 dní)Cena: 77 500 Kčvčetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)

Mapa zájezdu

Cestou vás provedou

Pavel

Pavel Dostál

Naprostý pohodář, věčně s úsměvem na tváři. Sportovec tělem i duší. Můžete ho najít na prkně v příbojových vlnách světových oceánů, v zimě na snowboardu, přes léto na skalách. Po světě se začal toulat již jako náctiletý. Nepálské hory, dlouhé pobyty v Indii, jihovýchodní Asie a následovala jižní...

Více informací o průvodci

Jan

Jan Košťál

Již od roku 2001 se věnuje průvodcování, a to především Asie, která ho učarovala hned při jeho první cestě na kontinent v roce 1997. Cesta vedla po zemi přes Turecko, Írán a Pákistán do Indie a zpět přes Afghánistán. V následujících třech letech si ji zopakoval ještě dvakrát. Jeho nejoblíbenější...

Více informací o průvodci

Pavel Dostál

Jan Košťál

Fotogalerie zájezdu

Podrobnosti zájezdu

Program

1. - 2. den

Letecky do NEPÁLU. Káthmándú. Buddhistický opičí chrám Svajambhúnáth.

3. den

Možnost vyhlídkového letu nad Himálajem. Palác panenské bohyně Kumárí Devi. Chrámové náměstí Durbar. Dáme si oběd vysoko nad střechami s výhledem na zasněžené velikány? Spalovací gháty v Pashupatináth, svatí muži na řece Bagmátí. Poutní místa a nejsvětější lokality hinduistů. Královské město Bhaktapur s architektonickými skvosty. Ruční výrobna papíru. Hrnčířská čtvrť. Malované posvátné thanky, nože gurků, obřadní masky.

4. den

Letecky do Pokhary. Svérázné horské město u jezera Phéva. Idylická vyjížďka na loďkách s neuvěřitelným výhledem - Annapurny, Dhaulághirí, posvátná Machapuchare - Rybí ocas. Pěšky nad jezero k moderní japonské stúpě.

5. den

Výprava džípem do nejhlubšího údolí světa. Tatopani – legendární místo horkých pramenů. Rajská osada s pomerančovníky, citrusy, grepy. Nejlepší štrúdly a koláče na světě. (V letním termínu letecky Pokhara – Jomson, akce je o den kratší).

6. den

Údolí řeky Kali Gandaki sevřené mezi osmitisícovky Dhaulághirí a Annapurnu. Vodopády a visuté mosty, modlitební zídky a čorteny. Středověká Marpha s kamenným opevněním, jablky, vyhlášenou pálenkou i mošty. Tibetské vesnice i „refugees“. Slavný Jomson se skvělým muzeem.

Desetidenní trek královstvím Mustang s kompletním servisem

7. - 8. den

Přejezd džípem z Jomsonu do malebné vstupní brány Mustangu Kagbeni. Stanice legendární obchodní stezky do Tibetu. Výstup na střechu místního kláštera otevře neskutečné výhledy do okolní krajiny. Malebné vesničky Gurungů, Thakalů a „Mustangů”. Trek podél řeky Kali Gandaki ve stínu velikánů Dhaulághirí a Tukuche. Barevné skály v Tangbe vítají v opravdovém Mustangu. Vesnička Chele na útesech vysoko nad řekou. Tajemné jeskyně s meditujícími mnichy. Rozervané skalní kaňony. „Měsíční” krajina kolem Samar. Hejna himálajských supů kroužících vysoko nad hlavami. Příjemná atmosféra samoty Syangmochen.

9. - 10. den

Sestup k působivým klášterům v Ghilingu. Pastviny jaků s nomády. Ostře zelená políčka kontrastují se šedivou monotónností kamenitého okolí. Do sedla Nyi-La (4 010 m) vyjedeme pohodlně džípem. Uvítá nás množství čortenů. Sjezd do Ghemi s nejdelší modlitební zídkou mani na světě. Hry barevných skal v Dhakmar. Působivý výstup mezi rozeklanými skalami do sedla Mui-La (4 170 m). Nejstarší klášter v Mustangu Ghar Gompa. Vrcholem putování je centrum království Mustang v Lo-Mathang.

11. den

Přetrvávající středověký způsob života v hlavním městě Lo-Manthangu. Atmosféra zastaveného času. Kláštery s šancí na taneční obřady, gompy plné mnišského života, rozsáhlé knihovny. Královský palác a možnost setkání s králem. Šokující odhalení principů tibetské medicíny. Výlet na koních do zapovězeného území k tibetské hranici. Skalní města a život poutníků v jeskyních. Mystické Garphu i severní Nyamdo. Letní královský palác. 

12. - 13. den

Putování opět na jih. Sestup do příjemné vesničky Dhi Gaon a průstup překrásným pískovcovým kaňonem s meditačními jeskyněmi do vysoko na řekou položené Yara Gaon. Vyšplháme i do meditačního místa mnichů u kláštera z 12.století Luri Gompa (4 110 m).

14. - 15. den

Výstup do snad nejpůsobivější vesničky celé oblasti Tangge. Oblast letních pastvin jaků Paha (4 210 m). Putování po vrstevnici a prudký sestup zpět k řece KaliGandaki do Chusangu.

16. den

Tetang je malým výletem navíc a dalším krokem do jiného světa. Přidáme si putování přes sedlo Gyu-La (4 077 m) na posvátný hinduistický i buddhistický Muktinath? „Hořící voda i kámen“. Místo údajné meditace Padmasambhávy při cestě do Tibetu. Cesta džípem a oslava návratu do civilizace v Jomsonu. Báječná sauna jako finále netradiční exotiky?

17. den

Letecky do Pokhary. Pro zájemce projížďka na kole či návštěva horolezeckého muzea.

18. - 19. den

Přelet do Káthmándú a následný letecký návrat domů.

Možnost prodloužení o NP Chitwan (s českým průvodcem od minimálního počtu 6 osob, jinak s anglicky mluvícím průvodcem).

18. - 20. den

Zajímavé zastávky cestou do NP Chitwan. Největší nepálský národní park s nosorožci. Na této akci si vychutnáme to nejlepší. Cestou okusí odvážlivci fakultativně raft na řece Trišuli. Safari na slonech, kde vše sledujeme z bezpečného hřbetu giganta. Vychutnáme si sloní koupel? Výpravy do džungle pěšky i na lodi zvednou šance spatřit maximum. Působivé tance etnika Tharu i pověstné souboje domorodců s tyčemi. Skvělé podmínky pro sledování zvířat. Šance na slony, opice, gaviály i antilopy. Návrat do Káthmándú.

21. - 22. den

Největší stúpa světa Boudhanáth s tibetskou majoritou. Finální pohárky rakši, čangu i jačí steak. Poslední nákupy a letecký návrat přes indické Díllí domů.

Cena zájezdu

Cena zahrnuje

 • Mezinárodní letenka.
 • Letištní taxy.
 • Vnitrostátní přelety Káthmándú - Pokhara, Jomsom - Pokhara - Káthmándú.
 • Doprava pronajatými vozidly.
 • Džípy na některých úsecích v Mustangu.
 • Ubytování v hotýlcích.
 • Vstupní permit do Mustangu a oblasti Annapurny.
 • Kompletní servis na desetidenním treku v Mustangu - nosiči, muly, plná penze, ubytování.
 • V prodloužení doprava do/z NP Chitwan, v NP Chitwan ubytování s plnou penzí, safari na slonech, na lodi a pěšky.
 • Český průvodce.
 • Místní horský průvodce.
 • Cestovní pojištění.

Cena nezahrnuje

 • Vízum do Nepálu 40 USD na hranicích.
 • Vstupní e-vízum do Indie 1 250 Kč před odletem (v závislosti na leteckém spojení) + 300 Kč při požadavku vyřízení víz přes CK.
 • Odletové taxy 20 USD.
 • Vstupné cca 30 USD.
 • Stravování nad rámec programu.
 • Fakultativní aktivity – vyhlídkový let k Everestu 207 USD a raft na Trišuli 45 USD.
 • Spropitné pro místní průvodce a nosiče.
 • Povinné připojištění na vysokohorskou turistiku.

Velikost skupiny

Cestujeme v malých skupinkách. Malá skupinka znamená více poznání, větší zážitky a lepší organizaci programu s maximálním využitím času. Dbáme na individuální přístup ke každému z vás.

Skupina 8-12 osob na tento zájezd.

Náročnost cesty

Horská akce pro opravdové cestovatele a dobrodruhy, kteří upřednostňují zážitky a poznání, organizovaná v menší skupině. Nabízíme bohatou zkušenost a znalost uvedené destinace. Hlavní část programu tvoří desetidenní trek královským Mustangem. Původní horské království „izolovaného světa\" si uchovalo výjimečnost. Navštívíme odlehlé vesnice vzdálené civilizaci, seznámíme se s pohádkovými zvyky a tradicemi. Kaňon Kali Gandaki je nejhlubším na světě, právem patří mezi nejpůsobivější místa v Nepálu. V prodloužení můžete navštívit i největší nepálský národní park Chitwan s nosorožci. Doprava po dobu zájezdu je řešena pronajatými vozidly – mikrobus, džípy, taxíky. Delší vzdálenosti na trase Káthmándú – Pokara, Jomson – Pokara – Káthmándú překonáme letecky. Na safari za opravdovou divočinou se tentokrát vydáme na slonovi.

Trek v Mustangu:

Přestože do hor nejedeme „závodit“, ale užít si to, je jedním z předpokladů dobrá fyzická kondice. Pohybovat se budeme po kvalitních stezkách, nečeká nás žádné „lezení“. Denní úseky počítají se zhruba 5-8 hodinami chůze. Během treku dbáme na potřebnou aklimatizaci. Po dobu treku bude zajištěn kompletní servis – strava formou plné penze, ubytování převážně v domorodých příbytcích ve vícelůžkových pokojích a společným sociálním zařízením. Vaření místních kuchařů určitě oceníte. K přepravě zavazadel využijeme služeb místních nosičů, případně poslouží koníci. Stan ani karimatka nejsou potřeba, nutný je pouze vlastní spacák! Trekové hole nejsou nutností, ale výrazně usnadní sestup.

Míra komfortu

V civilizaci (Pokhara, Káthmándú, případně v prodloužení v NP Chitwan) budeme ubytováni v hotýlcích střední turistické kategorie. Jedná se o dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením, vybavené stropním fénem, někde klimatizací. V Jomsonu a Tatopani je ubytování 3x zajištěno v horských rodinných lodžích ve dvoulůžkových či vícelůžkových pokojích se společným sociálním zařízením. Během treku nocujeme 9x převážně v domorodých příbytcích – vícelůžkové pokoje se společným sociálním zařízením. Je nutné mít vlastní spacák, zbytek potřebného vybavení bude zajištěno. Za příplatek je možnost teplé vody. Do ceny zájezdu je zahrnuta strava formou plné penze po dobu desetidenního treku a v rámci prodloužení během pobytu v NP Chitwan. V rámci treku nám bude nejen nepálské lahůdky vyvařovat místní kuchař, k dispozici budou dva šálky s čajem zdarma ke každému jídlu. Voda se dá na treku bez problémů dokoupit. Po zbytek zájezdu se budeme stravovat společně v místních restauracích a jídelnách, průvodce je nápomocen s výběrem restaurace.

Vaše ohlasy

Ocenila jsem celkovou přátelskou atmosféru na zájezdu, i díky kamarádskému přístupu průvodkyně Dominiky Kobzové a skvělým nepálským průvodcům. Skvělá byla také nadstandardní péče nepálských průvodců. Cestovali jsme s Livingstone poprvé a zkušenost je příznivá!  

23.10.2015

Chtěli bychom moc poděkovat všem, kteří organizují a provází všechny vaše zájezdy, v našem případě, abychom byli konkrétnější, to byla letos poznávačka spojená s trekem v Nepálu pod vedením velmi fundovaného a zkušeného Michala Thomy. Konkrétně za sebe mohu říct, že celých cca 18 dnů bylo velmi pohodových, přesto, že jsme se pohybovali ve velkých výškách a opravdu denně pohybovali. Přirozená Michalova autorita nám ovšem nedovolila se ani zamyslet nad tím, zda je to náročné a jestli se nám chce či nikoli (vlastně se nám chtělo pořád). A pokud jsem si myslela, že mám jakés takés znalosti o buddhismu a hinduismu, Michal mne přesvědčil, že se mám ještě co učit. Program byl sestaven perfektně, „spolucestující" byli fajn, místní průvodci skvělí. Takže ještě jednou děkujeme  

5.10.2016

Ráda bych moc poděkovala za zájezd Nepál - Mustang. Naprosto překonal moje očekávání a myslím, že to bylo zejména díky průvodcům Dominice Kobzové a Babu Gurungovi. Dominika je nesmírně pozitivní, zkušená, obětavá, vstřícná. A tým Babu Gurunga se o nás klienty staral jako o děti (sušenky k čaji, svačiny během dne...). Ale hlavně nám díky svým zkušenostem a dobrým vztahům s místními lidmi umožnil nahlédnout do místních domácností a dostali jsme spoustu informací o životě v Nepálu. Celou dobu treku jsem měla pro mě velmi důležitý pocit, že v případě například zdravotních potíží se nám klientům dostane maximálně možné profesionální pomoci. Ještě jednou děkuji  

9.11.2015

Více než hory nebo Nepál/Mustang mne nadchlo chování průvodců. Velice komunikativní, vstřícní. Naprosto perfektní servis a dokonalá znalost místního prostředí. Celkový servis se nám rozhodně zdál nad rámec dohodnutých pravidel. :-)  

30.9.2016

Kromě samotného treku v Mustangu jsem ocenil i způsob vedení treku ze strany průvodkyně Radky Tkáčikové, která se snažila o co nejbližší přiblížení atmosféry a způsobu života místních lidí, kultury, přírody. Skvělé byly hory i oblast dostupná jen omezenému počtu turistů.  

10.10.2012

V Mustangu i v celém Nepálu se nám opravdu líbilo a náš zvláštní dík patří všem zaměstnancům a spolupracovníkům nepálské CK za perfektní servis a podporu během celého pobytu. Chvílemi jsme měli skutečně pocit, že nejsme na zájezdu, ale na návštěvě u dlouholetých přátel.   

2.9.2015

Podobné zájezdy

Tibet - Nepál
298 Tibet - Nepál

Mystický Kailás i království Guge

4.8. - 26.8.2018
+ další 1 termín
23 dní
Indie - Nepál - Indie
227 Indie - Nepál - Indie

Buddhistické i hinduistické tradice, hory i safari

12.10. - 10.11.2018
+ další 1 termín
30 dní
Nepál - Everest Base Camp trek
233 Nepál - Everest Base Camp trek

Trek do základního tábora

18.3. - 6.4.2018
+ další 2 termíny
20 dní

Související aktivity CK Livingstone

A další zdroje inspirace

Stáhnout katalog

Preferujete tištěný katalog?

Rádi vám jej zdarma zašleme!

Chci tištěný katalog