Etnicky pestrá Etiopie

128B

Etnicky pestrá Etiopie

Tajemný festival Donga

Etnicky nejpozoruhodnější země černé Afriky. Zúčastněte se festivalu Donga.

O prázdninách Festivaly a etnika

Společně i sami!

Nevyhovují vám ani malé skupinky? Připravíme cestu jen pro vás.

Chci jet individuálně | Standardní nabídka termínů

Typ zájezdu:

Pohodové poznávání

Náročnost:

Míra komfortu:

Velikost skupiny:

6 - 7

Expedice v malé skupince cestovatelů. Etiopie si uchovala do dnešních dnů nejpůvodnější exotiku. Poznáme maximum z nejzajímavějších etnik, která se každoročně setkávají během festivalu Donga, při kterém Surmové bojují tyčemi. Akce vyžaduje ze své podstaty určitou dávku flexibility, kdy není možné dopředu přesně stanovit počet dní, který bude reálně potřeba k návštěvě tohoto jedinečného festivalu. Někdy vymezený čas stačí pouze k naplnění stanoveného programu a jindy nám zbyde pár dní navíc a my se s vámi rádi podělíme o další zajímavá místa, která tato úžasná země nabízí.

Jen málo turistů se může pochlubit, že se těchto slavností zúčastnili. Jednak pro odlehlost Surmů a jednak proto, že slavnosti probíhají pouze v určitou roční dobu. Garance tohoto mimořádného zážitku není možná! Etiopská vláda již dlouhodobě usiluje o zrušení festivalu s ohledem na zdravotní rizika pro zúčastněné. Nicméně tradice jsou silné a v předchozích letech se naše skupiny na festival dostaly a mohly si užít jeho jedinečnou atmosféru.

Termíny a rezervace

Termín:  9.8. - 30.8.2024 22 dní / 19 nocí  (22 dní / 19 nocí) Cena:  88 900 Kč včetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Uzavřeno
Termín:  9.8. - 30.8.2025 22 dní / 19 nocí  (22 dní / 19 nocí) Cena:  88 900 Kč včetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Rezervovat
?

Mapa zájezdu

Cestou vás provedou

Roman

Roman Filipský

Dlouhá léta žil a studoval v Americe a Oceánii. Zavalený tituly si zamiloval Afriku a zapomenutý ostrov Nová Guinea. Na University of Connecticut přednášel grafiku, malbu a kresbu. Pro americkou universitu v New Yorku se podílel na výzkumu umění jižního Pacifiku. Po návratu do České republiky se...

Více informací o průvodci

Roman Filipský 9.8. - 30.8.2024
9.8. - 30.8.2025
?

Fotogalerie zájezdu

Podrobnosti zájezdu

Program

1. den

 Letecky do Etiopie. Addis Abeba. První seznámení s etiopskou kulturou.  

2. - 10. den

Putování do etnicky nejpestřejší oblasti Etiopie, kam díky časové náročnosti zavítá jen málo turistů. K národnímu parku Omo přes Jimu, Mizan Teferi do Kibishe ke kmeni Surma (Suri) –jediný další kmen v Etiopii, kromě, Mursi, který používá labreta – destičky ve spodním rtu žen. Čeká nás jedinečná příležitost zúčastnit se festivalu Donga (Tsagenay), při kterém mladí Surmové bojují tyčemi. Program se koncentruje na etnicky nejpestřejší jih Etiopie do období konání festivalu Donga. Tyto slavnosti probíhají po začátku dešťů, kdy se sejdou muži z několika vesnic na daném místě, kde soutěží v bojovém umění až 300 mužů. Bojuje se dlouhými tyčemi a vážné úrazy nejsou až tak neobvyklé, i když se někdy používá jakési primitivní brnění. Cílem těchto bojů je údery tyče vyřadit protivníka z dalšího soutěžení. Vítěz soubojů je na závěr nesen ke skupině dívek stojících na kraji arény - ty se mezi sebou rozhodují, která z nich se stane manželkou vítěze. Zúčastnit se bojů s tyčemi je důležitější než samotné vítězství. Úžasná podívaná, kdy se sejdou často až stovky nahých a polonahých bojovníků k vzájemným soubojům. Úplně jiný svět dávných tradic. Možnost sledovat i jiné zajímavé rituály, jakými jsou např. rituální zjizvování, vzájemné zdobení těla malbami nebo nastřelování krav a pití jejich krve. Časový sled akce může být upraven podle aktuální situace. Stále platí, že chceme poznat a zažít co nejvíce z nahodilých rituálů a tradic.

 

11. - 14. den

Přesun podél hranice s Jižním Súdánem až k řece Omo a městečku Kangata, území kmene Nyangatom. Dále překročíme Omo na jeho levý břeh a pokračujeme dále do Turmi. Omo s krokodýly. Kmen Omorate. Desaneč - pastevci jižního Oma (UNESCO). Nomádi s primitivními chýšemi. Hamarské tržiště. Hrdí a krásní Hamarové, ozdoba jihu. Ženy s vlasy potřenými rudou hlinkou a výrazným jizvením těl. Muži s hliněnými účesy zdobenými pštrosími pery. Šance na tradiční slavnosti spojené s přeskakováním krav. Budeme-li mít štěstí, poznáme na místním tržišti i kmeny Banna a Bashada. Třeba nám bude přát ještě více štěstí a uvidíme i známý rituál Ukule – přerod chlapce v muže, jehož součástí je i přebíhání přes hřbety krav.

15. den

Pokud nám to umožní průjezd několika vádí řek, z Turmi se vydáme podél hřebene Hamarské vrchoviny a jezera Stephanie na území kmene Erbore. Zastávka ve vesnici na focení a návštěvu typických rákosových obydlí. Západní Konsové soupeřící s pasteveckým kmenem Tsamai na západě a Borana na jihovýchodě. Gesergio - „New York“ – přírodní útvar vytvořený staletou erozí. Dřevěná opevnění. Král Konsů a jeho zajímavé „sídlo“. Strmé terasy jedinečné ve východní Africe s tajemnými sochami předků Waga. Přejezd do Arba Minch.

16. den

Jezera Abaya a Chamo. Arba Minch – nejkrásnější Afrika (nejen dle knih), v okolí 40 minerálních pramenů. Chencha. Výjezd džípem vysoko do hor –„africký Nepál“. Kmen Dorze, obří bambusové chýše jedinečné konstrukce evokující sloní hlavy. Zručnost místních dívek a žen, ručně tkané barevné látky, místní pálenka i tradiční chlebové placky s medem a chilli.

17. den

Podél jezera Abaya z Arba Minch do Sodo, oblasti kmene Wolayta a dále do Awassy správního centra kmene Sidama. Městečko na březích krásného jezera. Rybí trh s vodními ptáky (marabu, pelikáni, nilské husy, ledňáčci), kočkodany a typickým africkým „mumrajem“. Šance spatřit a fotografovat guerézy pláštíkové.

18. - 20. den

„Volné” dny na konci zájezdu využijeme k návštěvě některé ze zajímavých oblasti Etiopie, např. pohoří Bale s endemickými antilopami a etiopským vlčkem – nejvzácnější šelmou Afriky či starého muslimského města Harar s krmením divokých hyen, Awashského národního parku, kde žijí přímorožci beisa, údolí řeky Awash pod patronátem UNESCO...Vše budeme řešit na místě domluvou s průvodcem a klienty.

21. den

Putování zpět do Addis Abeby. Cestou zajímavé zastávky.

22. den

Letecký návrat domů.

Cena zájezdu

Cena zahrnuje

 • Mezinárodní letenka
 • Letištní taxy
 • Veškerá doprava pronajatými džípy 4x4
 • Ubytování v jednoduchých hotýlcích 15x
 • U kmene Surma 4x nocleh ve vlastním stanu (možnost pronajmutí stanu na místě)
 • Vstupy do národních parků
 • Český průvodce

Cena nezahrnuje

 • Online vízum 82 USD vyřizované před cestou (při vyřízení přes CK Livingstone 2 300 Kč)
 • Stravování nad rámec programu
 • Vstupy do památek cca 50 USD
 • Poplatky za focení a vstupy do vesnic cca 150 USD
 • Spropitné pro místní řidiče cca 80 USD
 • Příplatek za jednolůžkový pokoj 5 000 Kč
 • Cestovní pojištění - rádi však sjednáme prostřednictvím ERV Evropské pojišťovny, nejlépe oslovte garanta zájezdu přímo při objednávce

Velikost skupiny

Cestujeme v malých skupinkách. Malá skupinka znamená více poznání, větší zážitky a lepší organizaci programu s maximálním využitím času. Dbáme na individuální přístup ke každému z vás.

Skupina 6 - 7 osob na tento zájezd.

Náročnost cesty

Zájezdy do Etiopie jsme začali organizovat jako první česká cestovní kancelář. Nabízíme bohatou zkušenost a znalost destinace. Festival Donga navštěvuje každoročně jen velmi málo turistů, garance tohoto mimořádného zážitku není možná. Naši cestovatelé se ale festivalu v posledních několika letech pokaždé zúčastnili!

Akce nepatří k těm fyzicky náročným. Náročnější pro některé účastníky může být zdejší klima a prašné, nekvalitní úseky cest. Pro dopravu využíváme pronajatá vozidla, džípy 4x4. Do časového harmonogramu nejsou zařazeny žádné noční přesuny.

Míra komfortu

Ubytováni budeme v jednoduchých hotýlcích střední turistické kategorie ve dvoulůžkových pokojích s vlastním příslušenstvím. V odlehlejších místech na jihu (v okolí řeky Omo) budeme ubytováni ve velmi jednoduchých hotýlcích bez příslušenství (WC a sprcha společná), anebo v místních stanech s jednoduchým lůžkem.

Vlastní stan využijeme v méně dostupných místech u kmene Surma (max. 3x), stan je možné zapůjčit i na místě. Doporučujeme vzít si spacák a obyčejnou karimatku. Strava není zahrnuta do ceny zájezdu, po dobu pobytu v Etiopii se stravujeme společně v místních restauracích a jídelnách, průvodce je nápomocen výběrem restaurace.

Jiné požadavky a omezení

Vzhledem k občasným problémům s dovozem fototechniky do Etiopie, je nutné si zaregistrovat svou fotovýbavu, a to ještě před příletem do země. Nejpozději dva týdny před zájezdem je nutné nahlásit nám fototechniku, kterou na zájezd povezete. Průvodce zájezdu tuto registraci výbavy zařídí v Addis Abebě. Poplatek za vyřízení registrace je 10 USD na osobu, bez ohledu na množství fototechniky.

Vaše ohlasy

Zpětná vazba získaná od zákazníků po absolvování zájezdu prostřednictvím e-mailu nebo dotazníku spokojenosti.

Výlet do Etiopie se moc vydařil. Byla jsem nadšená! Za pár let se tam jistě všechno změní, tak jsem ráda, že jsem to mohla vidět.

Blanka M.

30.4.2014

Tak jsem se konečně dostala k napsání pár slov o naší cestě po Etiopii. Cesta proběhla naprosto hladce a k veliké spokojenosti celé naší skupiny. Etiopie nás všechny velmi mile překvapila. Program byl naprosto úžasný, Etiopii jsme poznali opravdu z různých úhlů, jen jsme měli cestu o nějaký ten den prodloužit. Velký podíl na naší pohodě a poznání má samozřejmě Roman Filipský, který nás "nakazil" a Etiopii nám dostal pod kůži. Děkujeme za bezva organizaci a těšíme se na další cestování s Livingstonem.

Blanka M.

30.10.2015

Dobrý den, potřetí jsme s manželkou byli s vaší CK v Africe a potřetí musím vymýšlet slova chvály na našeho (vašeho) průvodce. Roman Filipský je jednoduše dokonalý parťák na cesty v tomto světadílu. Miluje Afriku, její přírodu, zvířata, kulturu a lidi. A také tomu všemu rozumí. To dělá cestu s ním příjemnou, zábavnou i poučnou. Jsme opravdu rádi, že průvodcem byl právě on.

Jaroslav Č.

23.10.2015

Dobrý den, vyrazil jsem letos s vaší CK na expedici do Etiopie. Tak jak jsem čekal, program byl nabitý (jinak bych nejel) a splnil mé očekávání. Nebyl jsem s vámi poprvé :-)

Karel F.

23.8.2015

Podobné zájezdy

Etiopie
129 Etiopie

Historický sever a etnický jih

26.9. - 11.10.2024
+ další 3 termíny
16 dní
Etiopie
128 Etiopie

Nejzajímavější kmeny a památky na severu

23.9. - 11.10.2024
+ další 1 termín
19 dní
Etiopie
142 Etiopie

Proláklina Danakil a svátek Timkat

Související aktivity CK Livingstone

A další zdroje inspirace

Promítání

Online cestování s LIVINGSTONE
Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)