Etnicky pestrá Etiopie

128B

Etnicky pestrá Etiopie

Tajemný festival Donga

Etnicky nejpozoruhodnější země černé Afriky. Zúčastněte se festivalu Donga.

O prázdninách Festivaly a etnika

Typ zájezdu:

Pohodové poznávání

Náročnost:

Míra komfortu:

Velikost skupiny:

6 - 7

Expedice v malé skupince cestovatelů. Etiopie si uchovala do dnešních dnů nejpůvodnější exotiku. Poznáme maximum z nejzajímavějších etnik, která se každoročně setkávají během festivalu Donga, při kterém Surmové bojují tyčemi. Garance tohoto mimořádného zážitku není možná. Časový sled akce bude přizpůsoben, program se koncentruje na etnicky nejpestřejší jih Etiopie, severní okruh na historický sever se v tomto termínu nerealizuje. Časový harmonogram akce je upraven dle nahodilosti rituálů.

Program se koncentruje na etnicky nejpestřejší jih Etiopie do období konání festivalu Donga. Tyto slavnosti probíhají po začátku dešťů, kdy se sejdou muži z několika vesnic na daném místě, kde soutěží v bojovém umění až 300 mužů. Bojuje se dlouhými tyčemi a vážné úrazy nejsou až tak neobvyklé, i když se někdy používá jakési primitivní brnění. Cílem těchto bojů je údery tyče vyřadit protivníka z dalšího soutěžení. Vítěz soubojů je na závěr nesen ke skupině dívek stojících na kraji arény - ty se mezi sebou rozhodují, která z nich se stane manželkou vítěze. Zúčastnit se bojů s tyčemi je důležitější než samotné vítězství. Rozhodně tyto slavnosti stojí za to vidět a jen málo turistů se může pochlubit, že se jich zúčastnili, jednak pro odlehlost Surmů a jednak proto, že slavnosti probíhají pouze v určitou roční dobu. Garance tohoto mimořádného zážitku není možná! Etiopská vláda již dlouhodobě usiluje o zrušení festivalu s ohledem na zdravotní rizika pro zúčastněné. Nicméně tradice jsou silné a v předchozích letech se naše skupiny na festival dostaly a mohly si užít jeho jedinečnou atmosféru.  

Termíny a rezervace

Termín:  1.8. - 22.8.2019 22 dní / 19 nocí  (22 dní / 19 nocí) Cena:  81 900 Kč včetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Uzavřeno
Termín:  2.8. - 23.8.2020 22 dní / 19 nocí  (22 dní / 19 nocí) Cena:  81 900 Kč včetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Rezervovat

Mapa zájezdu

Cestou vás provedou

Roman

Roman Filipský

Dlouhá léta žil a studoval v Americe a Oceánii. Zavalený tituly si zamiloval Afriku a zapomenutý ostrov Nová Guinea. Na University of Connecticut přednášel grafiku, malbu a kresbu. Pro americkou universitu v New Yorku se podílel na výzkumu umění jižního Pacifiku. Po návratu do České republiky se...

Více informací o průvodci

Roman Filipský

Fotogalerie zájezdu

Podrobnosti zájezdu

Program

1. den

 Letecky do ETIOPIE. Addis Abeba. První seznámení s etiopskou kulturou.  

2. den

Přejezd savanou podél jezer Velké příkopové propadliny Shalla a Abyata. Ráj ornitologů. Etnikum Oromo. Kolem alkalického jezera Langano - jediné v oblasti příkopové propadliny, kde nehrozí krokodýli. Do Shashemane, města s početnou populací jamajských rastafariánů. Nocleh v Awassa.

3. den

Awassa, městečko na březích krásného jezera. Rybí trh s vodními ptáky (marabu, pelikáni, nilské husy, ledňáčci), šance vidět a fotografovat guerézy pláštíkové. Cesta pohádkovou krajinou do Arba Minch.

4. den

Jinka, hlavní město oblasti Omo–návštěva etnografického muzea. Kmen Ari. Na jih od Jinky se nacházejí nejpestřejší etnické skupiny.

5. den

NP Mago. Šance na slony, buvoly. Dostaneme se k Mursi, bizarnímu kmeni s odlišnými rituály. Ženy s destičkami ve rtu i v uších, šokující zdobení. Drsná atmosféra nahých těl s puškami.

6. den

Kay Afer (Rudá země) a území kmene Bana. Turmi, centrum kmene Hamar.

7. den

Omo s krokodýly. Omorate - kmen Geleb. Desanečové - pastevci dolního toku řeky Omo. Nomádi s primitivními chýšemi z kůží.

8. den

Karo – svérázný svět nahých pomalovaných těl. Obří termitiště. Ženy oblečené v kůžích, kloboučky z tykví.

9. den

Hamarské tržiště. Turmi - hrdí a krásní Hamarové, ozdoba jihu. Ženy s vlasy potřenými rudou hlinkou a výrazným jizvením těl. Muži s hliněnými účesy zdobenými pštrosími pery. Šance na tradiční slavnosti spojené s přeskakováním krav.

10. den

Přejezd do Konso. Západní Konsové soupeřící s pasteveckým kmenem Tsamai. „New York“ – přírodní útvar vytvořený staletou erozí. Dřevěná opevnění. Král Konsů a jeho zajímavé„sídlo“. Strmé terasy jedinečné ve východní Africe. Napínavý průjezd vádí řek. Konso – domorodé vesnice s tajemnými sochami předků Waga. Přejezd do Arba Minch.

11. den

Jezera Abaya a Chamo. Arba Minch – nejkrásnější Afrika (nejen dle knih), v okolí 40 minerálních pramenů. Chencha. Výjezd džípem vysoko do hor –„africký Nepál“. Kmen Dorse, obří bambusové chýše jedinečné konstrukce evokující sloní hlavy. Zručnost místních dívek a žen, ručně tkané barevné látky.  

12. - 19. den

Putování do etnicky nejpestřejší oblasti Etiopie, kam díky časové náročnosti zavítá jen málo turistů. K národnímu parku Omo přes Sodo, Mizan Teferi do Kibishe ke kmeni Surma (Suri) – jediný další kmen v Etiopii, který používá labreta –destičky ve spodním rtu žen. Čeká nás jedinečná příležitost zúčastnit se festivalu Donga, při kterém Surmové bojují tyčemi. Tyto slavnosti probíhají jen jednou ročně, úžasná podívaná, kdy se sejdou často až stovky nahých a polonahých bojovníků k vzájemným soubojům. Úplně jiný svět dávných tradic. Možnost sledovat i jiné zajímavé rituály, jakými jsou např. rituální zjizvování, vzájemné zdobení těla malbami nebo nastřelování krav a pití jejich krve. Časový sled akce může být upraven podle aktuální situace. Stále platí, že chceme poznat a zažít co nejvíce z nahodilých rituálů a tradic. Návrat do města Mizan Teferi.  

20. - 21. den

Zpět do města Jima a dále putování za vyvrcholením akce do Addis Abeby. Cestou zajímavé zastávky.  

22. den

 Letecký návrat domů.

Cena zájezdu

Cena zahrnuje

 • Mezinárodní letenka.
 • Letištní taxy.
 • Veškerá doprava pronajatými džípy 4x4.
 • Ubytování 15x v jednoduchých hotýlcích, u kmene Surma 4x nocleh ve vlastním stanu (možnost pronajmutí stanu na místě).
 • Vstupy do národních parků.
 • Český průvodce.
 • Cestovní pojištění.  

Cena nezahrnuje

 • Vstupní vízum 50 USD.
 • Stravování nad rámec programu.
 • Vstupy do památek cca 50 USD.
 • Poplatky za focení a vstupy do vesnic cca 150 USD.
 • Spropitné pro místní řidiče cca 80 USD.
 • Poplatek za vyřízení registrace fototechniky 10 USD.
 • Příplatek za jednolůžkový pokoj 5 000 Kč.

Velikost skupiny

Cestujeme v malých skupinkách. Malá skupinka znamená více poznání, větší zážitky a lepší organizaci programu s maximálním využitím času. Dbáme na individuální přístup ke každému z vás.

Skupina 6 - 7 osob na tento zájezd.

Náročnost cesty

Zájezdy do Etiopie jsme začali organizovat jako první CK v ČR. Nabízíme bohatou zkušenost a znalost destinace. Během jižního okruhu bude cílem seznámit se s životním stylem zajímavých kmenů, budeme se snažit poznat maximum z nejzajímavějších etnik. U této akce garantujeme cestování v malé skupince max. 7 osob, odborným průvodcem zájezdu je Roman Filipský, pro kterého se Afrika stala druhým domovem. Festival Donga navštěvuje každoročně jen velmi málo turistů, garance tohoto mimořádného zážitku není možná. Naši cestovatelé se ale festivalu v posledních několika letech pokaždé zúčastnili! Akce nepatří k těm fyzicky náročným. Náročnější pro některé účastníky může být zdejší klima a prašné, nekvalitní úseky cest. Pro dopravu využíváme pronajatá vozidla, džípy 4x4. Do časového harmonogramu nejsou zařazeny žádné noční přesuny. Poznání bude pro nás na prvním místě!

Míra komfortu

Ubytováni budeme v jednoduchých hotýlcích střední turistické kategorie ve dvoulůžkových pokojích s vlastním příslušenstvím. V odlehlejších místech na jihu (v okolí řeky Omo) budeme ubytováni ve velmi jednoduchých hotýlcích bez příslušenství (WC a sprcha společná), anebo v místních stanech s jednoduchým lůžkem. Vlastní stan využijeme v méně dostupných místech u kmene Surma (max.3x), stan je možné zapůjčit i na místě. Doporučujeme vzít si spacák a obyčejnou karimatku. Strava není zahrnuta do ceny zájezdu, po dobu pobytu v Etiopii se stravujeme společně v místních restauracích a jídelnách, průvodce je nápomocen výběrem restaurace.

Vaše ohlasy

Výlet do Etiopie se moc vydařil. Byla jsem nadšená! Za pár let se tam jistě všechno změní, tak jsem ráda, že jsem to mohla vidět.

Blanka M.

30.4.2014

Tak jsem se konečně dostala k napsání pár slov o naší cestě po Etiopii. Cesta proběhla naprosto hladce a k veliké spokojenosti celé naší skupiny. Etiopie nás všechny velmi mile překvapila. Program byl naprosto úžasný, Etiopii jsme poznali opravdu z různých úhlů, jen jsme měli cestu o nějaký ten den prodloužit. Velký podíl na naší pohodě a poznání má samozřejmě Roman Filipský, který nás "nakazil" a Etiopii nám dostal pod kůži. Děkujeme za bezva organizaci a těšíme se na další cestování s Livingstonem.

Blanka M.

30.10.2015

Dobrý den, potřetí jsme s manželkou byli s vaší CK v Africe a potřetí musím vymýšlet slova chvály na našeho (vašeho) průvodce. Roman Filipský je jednoduše dokonalý parťák na cesty v tomto světadílu. Miluje Afriku, její přírodu, zvířata, kulturu a lidi. A také tomu všemu rozumí. To dělá cestu s ním příjemnou, zábavnou i poučnou. Jsme opravdu rádi, že průvodcem byl právě on.

Jaroslav Č.

23.10.2015

Dobrý den, vyrazil jsem letos s vaší CK na expedici do Etiopie. Tak jak jsem čekal, program byl nabitý (jinak bych nejel) a splnil mé očekávání. Nebyl jsem s vámi poprvé :-)

Karel F.

23.8.2015

Podobné zájezdy

Etiopie
129 Etiopie

Historický sever a etnický jih

4.10. - 19.10.2019
+ další 1 termín
16 dní
Etiopie
128 Etiopie

Nejzajímavější kmeny a památky na severu

26.12. - 10.1.2020
+ dalších 5 termínů
16 dní
Etiopie
142 Etiopie

Proláklina Danakil a svátek Timkat

Související aktivity CK Livingstone

A další zdroje inspirace

Stáhnout katalog

Preferujete tištěný katalog?

Rádi vám jej zdarma zašleme!

Chci tištěný katalog