Mali

MLI

Mali

Informace o zemi

Mali patří mezi státy Sahelu. Sahara zde již téměř dosáhla bran hlavního města. Pouštní krajinu zpestřují tyčící se stolové hory a údolí jedné z největších afrických řek - Nigeru. Díky své jedinečnosti kultury a architektury je Mali turistickým klenotem. Tajemný svět kmene Dogonů, fascinující život Tuaregů a jiných zajímavých etnik.  Mali - země hliněných staveb je klenotem, destinace, která má vše. Země se rozkládá na území, které bylo dříve místem největších afrických říší a lze tu stále cítit historii. Nejzajímavější je město Timbuktu, jméno, které přitahuje návštěvníky, slavná mešita v Djenné a rušný říční přístav Mopti jsou jen tři z mnoha atrakcí. Historie Mali byla vždy spojena s pouští a řekami. Lukrativní stezka ze Sahary byla jednou z nejbohatších na světě a řeka Niger - jedna z největších starých řek Afriky - je stále tepnou země. Cesta po řece Niger - nejraději pomalou lodí do Timbuktu, je velkým dobrodružstvím. Nedaleko řeky se nachází Falaise de Bandiagara, vystupující nad pláně a poskytující domov známým Dogonům, jejichž vesnice visí na kraji útesů.

Informovat o zájezdech do Mali?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 1 240 000 km²
Obyvatelstvo: 15 milionů obyvatel
Hlavní město: Bamako
Jazyk: francouzština
Měna: 1 frank (XOF) = 100 centimů
Náboženství: sunnitští muslimové (80 %), animisté (17 %)
Národnostní složení: Bambarové, Malinkové, Dolové (celkem 50 %), Fulbové (14 %), Senufové, Tuaregové
Časové pásmo: Časový posun proti České republice je (zimní čas): - 1 hodina
Mezinárodní předvolba: 00 223
Důležitá telefonní čísla: Záchranná služba:18, hasiči: 17, policie: 15

Objevte s námi Mali

Momentálně sem však žádný katalogový zájezd nenabízíme

Rádi Vám připravíme nabídku na míru

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: ke vstupu do Mali je vyžadován platný cestovní pas a vízum, je povinné očkování proti žluté zimnici.
Víza a režim vstupu: o vízum je možno požádat na Velvyslanectví v Římě. Je nutné dodat 2x formulář, 2x foto, cestovní pas, rezervaci letenek. Vyřízení trvá týden a poplatek za jednovstupové vízum činí 50 EUR, vícevstupové 70 EUR.
Velvyslanectví Republiky Mali
Kurfürstendamm 72, D-10709 Berlin
Telefon: 004930-319 98 83
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektřina: 220V, 50Hz, elektrické zásuvky odpovídají evropským normám.
Telefon: Na místě lze zakoupit předplacenou kartu jednoho ze dvou operátorů. Pokrytí signálem v oblasti lidských sídel je dobré, se vzdáleností od vesnic či měst však rychle klesá. Aktuální stav roamingových smluv ověřte u svého operátora.
Internet: Internetové připojení je k dispozici ve větších městech.
Pošta: Mezinárodní pošta se dá odeslat pouze z pošt z větších měst. Pošta do Evropy putuje přibližně dva týdny.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

Stravování

Několik hotelů disponuje restauracemi a bary mezinárodního standardu, které servírují mezinárodní kuchyni. V městech najdete množství menších pohostinství, kde můžete ochutnat lokální a severoafrické jídla. Malijskou národní specialitou je La Capitaine Sangha (druh nilské ryby, podávané s pikantní chilli omáčkou, rýží a smaženým banánem). Alkohol se podává nejčastěji jen v hotelových barech, většina obyvatelstva Mali je muslimského vyznání a dává přednost čerstvým ovocným šťávám.

Podnebí

Nejlepší dobou pro návštěvu je období sucha od listopadu do února. Rozsáhlá severní část země i s plošinou Iforas u hranic s Alžírskem je součástí Sahary s horkým kontinentálním podnebím téměř beze srážek a chladnými nocemi.
Krajina Mali je monotónně plochá, tvoří ji údolní roviny, pískovcové plošiny a nevysoké vrchy. Jediný horský masiv leží při hranici s Burkinou Faso. Veškerá zemědělská půda se nachází na jihu. Území zde pokrývá travnatá savana s výskytem mahagonu, kapoku a baobabu. K severu je střídají různé druhy palem a křovinné formace. Zvířenu reprezentují typické africké druhy jako lvi, levharti, antilopy, hyeny, šakali, řada hlodavců a vodní ptactvo.

Mali - Fotogalerie

Zažijte Mali na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Mali

Kam se vydat

Země Dogonů

Útes Falaise de Bandiagara je domovem zajímavého etnika Dogonů, jejichž vesnice doslova visí na kraji útesů. Dogoni, kteří jsou zemědělci, dřevořezbáři, tkalci a barviči látek, mají máloco společného s moderním světem. Ještě nedávno zde neznali peníze a jako platidlo jim sloužily oříšky kola, ceněné pro své lehce omamné a únavu odstraňující účinky. Život se zde řídí vlastními pravidly. Velmi zajímavé jsou také místní obřady. Poznání zdejšího života je možné jen prostřednictvím několikadenního treku.

Mopti

Město ležící na soutoku Nigeru a Bani, na třech propojených ostrovech. Ve zdejším přístavu se setkáme s velkými vydlabanými kanoemi - pinasami. Slouží nejen k transportu obyvatel, ale také dobytka a vybavení.

Djenné

Město založené na vnitřní deltě Nigeru bylo v minulosti důležitým tranzitním saharským městem v obchodu se zlatem, otroky a solí. Kromě svého hospodářského významu Djenné bylo a je známé jako středisko islámských studií a jako poutní místo, vábící žáky a učence z celé západní a střední Afriky. Místní Velká mešita je největší stavbou na světě postavenou z nepálených cihel. Je to město marabutů znalých různých kouzel, kteří sice oficiálně vyučují korán, ale současně provozují i velice neislámské obchody s magickými amulety. Město bylo zapsáno na seznam UNESCO.

Timbuktu

Timbuktu bylo založeno jako sezónní kemp Tuaregy kolem roku 1100. Ve 14. století pak sem přichází první muslimové. V současné době tvoří obyvatelstvo města hlavně domorodé západoafrické kmeny. Kromě obchodu s otroky, zlatem, slonovinou, solí a dalším zbožím se město také stalo významným centrem západoafrické vzdělanosti.

Ségou

Hlavní město kmene Bambara leží blízko ruin starobylého města Mbelba. Ségou, plné stromů, je protikladem prašného Bamaka a nabízí představu časů francouzské západní Afriky. Také lze podniknout výlet do maliských Benátek - města Niono, plné kanálů a akvaduktů.

Řeka Niger

Cesty po Nigeru patří mezi nezapomenutelné zážitky. Lodě jezdí po životadárné řece od srpna do listopadu. Městečko Mopti patří k nejživějším přístavům na Nigeru s pěkným trhem. Před Mopti leží město San, které je klidnější a udržuje si stále tradiční ráz. Gao je posledním místem, než se Niger zakroutí, aby si to namířil zpátky k Atlantiku.

Bamako

Při jeho návštěvě se určitě nebudete nudit. Nachází se zde totiž spousta míst, která stojí za návštěvu. Mezi nejvýznamnější památky ve městě patří mešita Bamako Grand Mosque a katedrála Bamako. Dále například národní knihovna, národní muzeum, muzeum Muso Kunda a regionální muzeum. Pro milovníky přírody je zde zoologická a botanická zahrada. Bamako se nachází na jihozápadě Mali a leží na řece Niger. Kromě toho, že je významným říčním přístavem, je Bamako také finančním a průmyslovým centrem Mali. Za zmínku stojí i hudební noci v Bamaku, kde se zrodilo západoafrické kombo, ve městě hraje stále živá hudba. 

Hrobka Askia

Sedmnáct metrů vysoká pyramidová hrobka Askia leží ve východní části Mali, nedaleko města Gao. Hrobka byla postavena Mohamedem Askiou, vládcem říše, která se v 15. a 16. století rozkládala na území dnešního Mali. Je zde také velký muslimský hřbitov, pohřebiště významných osobností kdysi mocné říše Askiů. Hrobka Askia je od roku 2004 zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Hombori

Vesnice Hombori leží asi 600 kilometrů východně od hlavního města Bamako, konkrétně na hlavní silnici spojující hlavní město a město Gao. U vesnice Hombori se z monotónní polopouštní roviny Mali zvedají pískovcové stolové hory.

Mali Tondo

Mali Tondo nebo také Hombori Tondo, v blízkosti vesnice Hombori, je nejvyšší hora země s výškou 1 155 metrů. Hora je významným archeologickým nalezištěm a poukazuje na známky osídlení staré až 2 000 let. Vrchol hory Mali Tondo je pro zdejší obyvatele posvátným místem.

Bandiagara

Celá oblast Bandiagara je výjimečnou krajinou s útesy, písečnými plošinami a nádhernou architekturou s domy, sýpkami, svatyněmi a oltáři. V oblasti se dodnes udržují pradávné tradice, jako jsou slavnosti a rituály, zhotovování masek a uctívání předků.

Gossi

Každoročně obvykle v lednu je jezero a jeho okolí v odlehlém městě Gossi v severním Mali navštíveno velkým stádem slonů (asi 600 kusů), migrují sem ze severní části Burkina Faso. V únoru a březnu se přesouvají na západ přes Réserve de Douentza a pak zase na jih, obvykle přecházejí východo-západní dálnici (úzký asfaltový pruh) u Hombori. Mnoho místních Tuaregů je nuceno se usadit na tuto dobu a dokonce turisté platí za to, jak pozorují, když sloni ničí úrodu (elouan) a vydávají se na velbloudech na expedice s průvodci. Kolem Hombori jsou zajímavé skalní útvary 100 - 600 metrů vysoké, které lákají horolezce. Kromě dvou jehel Main Fatimy - menší Kaga Pamari a větší Kaga Tongo, jsou tu další skalní útvary, které jsou pouze pro dobře vybavené horolezce. V blízkosti se dá jezdit na dunách na lyžích.
Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)