Súdán

SDN

Súdán

Informace o zemi

Súdán je největší zemí afrického kontinentu. V povědomí lidí je v současnosti spojen hlavně s bídou a drastickými událostmi z Darfúru. Tato země ale nabízí mnoho nádherných míst, jejichž dějiny psali faraónové Núbie v době starověké Kúše. Ruiny starověkých pyramid v Meroe nebo třeba po staletí významný přístav Vádí Halfa. Je zde fasinující poušť i archeologické památky.

Informovat o zájezdech do Súdánu?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 2 505 810 km²
Obyvatelstvo: 40 milionů obyvatel
Hlavní město: Chartúm (Al Khartown)
Jazyk: arabština
Měna: 1 súdánský dinár (SDG) = 100 piastrů
Náboženství: sunnitští muslimové (75 %), animisté (16 %), křesťané (8 %)
Národnostní složení: Arabové (49 %), Dinkové (17 %), Nůbijci
Časové pásmo: Časový posun proti České republice je (zimní čas): + 1 hodina
Mezinárodní předvolba: 00 249
Důležitá telefonní čísla: V Chartúmu existuje centralizovaný systém záchranné služby, policie a hasičů - telefonní číslo 111.

Objevte s námi Súdán

Momentálně sem však žádný katalogový zájezd nenabízíme

Rádi Vám připravíme nabídku na míru

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: pro vstup do Súdánu je vyžadován cestovní pas s platným vízem. Pas musí být platný nejméně šest měsíců po ukončení platnosti uděleného víza.
Víza a režim vstupu:
Víza je nutné vyřídit před cestou, je možné zajistit vstupní vízum přes místního súdánského touroperátora. Je třeba dodat:
- 1x kopie datové stránky cestovního pasu (celé dvoustrany)
 
Vyřízení víz trvá cca 3 dny. Cena činí za standardní vyřízení 150 USD.

Pro vstup do Súdánu nesmí pas obsahovat izraelská razítka ani víza!

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.
 
Kontaktní úřad Súdánu pro ČR:
Sudanese Embassy
Reisnerstrasse 29/5
1030 Wien

Praktické informace na cestu

Elektřina: 240V, 50Hz, zásuvky našeho typu. Není potřeba adaptér.
Telefon: Pokrytí signálem v navštívených zemích není tak kvalitní jako u nás a signál není všude dostatečně silný nebo není vůbec. Občas dochází k problémům s přijímáním či odesíláním SMS zpráv. Bližší informace žádejte u svého operátora
Internet: Je možné dostupný pouze ve velkých městech.
Očkování: Doporučené očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Súdánská kuchyně je poměrně jednoduchá, ale energeticky výživná. Základní suroviny používané na přípravu jídel jsou zejména luštěniny, kukuřice a obilniny, doplněné o různé druhy zeleniny. Hotely v Chartúmu a Port Súdánu nabízí i speciality různých světových kuchyní. Cestovatel tu může najít i pár samostatných řeckých a středovýchodných restaurací. Alkoholické nápoje jsou zakázané islamským náboženstvím.

Podnebí

Vyprahlý Súdán je extrémně horkou zemí s průměrnou teplotou 38°C. Největší vedra panují na pobřeží Rudého moře a v okolních kopcích. Teploty mírně klesají pouze od listopadu do března. O období dešťů můžeme mluvit pouze v případě jižních regionů, kde ročně spadne průměrně 1200 mm srážek. 

Súdán - Fotogalerie

Zažijte Súdán na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Súdánu

Kam se vydat

Chartúm

Hlavní město Súdánu leží v místě soutoku Modrého a Bílého Nilu. Spolu se starým hlavním městem Omdurmanem a Severním Khartúmem tvoří městský celek s příznačným názvem hlavní město tří míst. Určitě nelze vynechat návštěvu omdurmanského velbloudího trhu a arabského bazaru. Nalezneme zde také mezinárodní a etnografické muzeum, křesťanské katedrály i muslimské mešity. Město bylo zdecimováno v roce 1885 bojujícími Mahdisty, staré město Khartoum bylo sídlem anglo-egyptské vlády, která dovedla Súdán až k nezávislosti v lednu 1956, kdy se stalo hlavním městem největší africké země. Ve městě žije asi milión obyvatel a je to hospodářské středisko země. Vanou sem silné větry s prachem, je tu málo vody, město je však malebné a kosmopolitní. Asi 80% obyvatel pracuje v zemědělství, jen asi na 5% země, pěstují bavlnu, oříšky atd. Je tu velmi omezená infrastruktura a nepříznivé klimatické podmínky, avšak po objevení ropy, zavlažovacích projektech a zahraničních investicích se situace zlepšuje.

Rudé moře

S křišťálově čistou vodou a pestrým podmořským živočišným světem se řadí k hlavním turistickým lákadlům, které Súdán svým návštěvníkům nabízí. V Rudém moři žije zhruba tisíc druhů ryb, z toho je 20% endemických. Většina fauny a flóry pak pochází ze západní části Indického oceánu.

Jebel Barkal

Je malou horou vysokou jen 98 m v severní části Súdánu nacházející se na velkém ohybu řeky Nil asi 2 kilometry od města Karima. Zároveň zde nalezneme celou archeologickou oblast s celkem pěti nalezišti: Jebel Barkal, El- Kurru, Nuri, Sanam a Zuma. O významu oblasti svědčí její zápis na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO v roce 2003. Oblast je už od starověku spojena s náboženskými tradicemi a zvyky. Dochovalo se zde přes 200 pyramid, 13 chrámů i 3 paláce. Předpokládá se, že výrazný egyptský vliv je důsledkem rozšíření jižní hranice egyptského impéria za vlády faraóna Thutmose III.

Meroe

Meroe je místem, kde na vás dýchne starověk svou majestátnou architekturou a kulturou dávných civilizací. Pyramidy jsou pro mnohé synonymem Egypta, ale jeho vliv přesáhl hranice a nejedna oblast byla jeho kulturou ovlivněna. Město Meroe ležící na východním břehu Nilu bylo hlavním městem království Kuš a může se pochlubit více než 200 pyramidami rozdělenými do 3 skupin. Pyramidy jsou vzhledem k oblasti zvané Núbie nazývány také núbijskými pyramidami.

Kerma

Kerma je jednou z nejčasněji urbanizovaných osad Afriky. Obydlena byla již 2500 - 1500 př.n.l. Stala se politickým i náboženským centrem. Nalezneme zde nekropoli s asi 30 000 hroby spolu se čtyřmi královskými hrobkami. Hrobky jsou unikátní ukázkou núbijské architektury - tzv. deffufy.
Jižně od Kerma najdete kolosální stavbu z hliněných cihel, o které se domnívají archeologové, že patří k nejstarším stavbám v Africe. Dalším zajímavým místem je Soleb, Old Dongola, zapomenuté středověké království Makuria.

Mount Kinyeti

Nachází se na hranici s Ugandou, je to nejdůležitější přírodní bod země a vrcholek hory (3 187 m) je nejvyšší v zemi. Leží na jihu země v celkem ploché krajině, která je tropická a její svahy jsou porostlé bujnou vegetací na jihu, severní svahy jsou ovlivňovány suchými větry. Mount Kinyeti je ostrůvkem neposkvrněné divočiny, ale hora je nepřístupná.

Núbijská poušť

Obecně je považována za poušť, ale je to trochu více než to, nekonečné pláně, které se táhnou severovýchodní Afrikou od údolí Nilu až k pobřeží Rudého moře. Lidé zde žijící byli vždy nomádské kmeny a částečně farmáři. V nedávné době byly životy Núbijců ovlivněny výstavbou nádrží u Asuánu, když vody z nádrže zaplavily jejich půdu. Naštěstí obchod a turismus nabízí zaměstnání.
Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)