Kamerun

CMR

Kamerun

Informace o zemi

Kamerun vznikl spojením francouzské a britské kolonie. Leží v rovníkové Africe na pobřeží Guinejského zálivu. Rozmanitá a etnicky pestrá země. Stále zde nalezneme původní deštné pralesy s pestrou biodiverzitou, zajímavá zvířata jako jsou šimpanzi, nížinné gorily, pralesní sloni. V džungli také žijí jedni z původních afrických obyvatel - Pygmejové.

Informovat o zájezdech do Kamerunu?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 475 440 km²
Obyvatelstvo: 18 milionů obyvatel
Hlavní město: Yaounde
Jazyk: francouzština, angličtina
Měna: 1 frank (XAF) = 100 centimů
Náboženství: křesťané (40 %), animisté (40 %), muslimové (20 %)
Národnostní složení: bantuští černoši 45 %, sůdánští černoši 24 %
Časové pásmo: časový posun proti České republice je 0 hodin
Mezinárodní předvolba: 00237
Důležitá telefonní čísla: rychlá zdravotnická pomoc: 342 1414, 3421515, Hospital general: 343 0252-5, letiště v Yaoundé: 342 4949

Objevte s námi Kamerun

Momentálně sem však žádný katalogový zájezd nenabízíme

Rádi Vám připravíme nabídku na míru

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: K cestě potřebuje občan ČR platný cestovní pas se třemi volnými stránkami a vízum. Při vstupu je nutno se prokázat mezinárodním očkovacím průkazem s platným očkováním proti žluté zimnici.
Víza a režim vstupu: Víza se vyřizují v Berlíně. Je nutné dodat 2x formulář, 2x foto, cestovní pas, rezervaci ubytování, rezervaci letenek, kopii očkovacího průkazu. Doba vyřízení je zhruba týden, cena činí 5 500 Kč.
 
Adresa konzulátu
Velvyslanectví Kamerunské republiky
Ulmenallee 32
Berlin 14050
Telefon: (+49) 30 89 06 80 90
Fax: (+49) 30 8 90 68 09 29
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektřina: 220V 50Hz Zásuvky našeho typu
Telefon: Telefonovat se dá nejčastěji z pošty nebo také restaurací. Na ulicích větších měst naleznete telefonní automaty na kartu. Signál pro mobilní telefony má velmi malé pokrytí.
Internet: Počet internetových kaváren narůstá ve velkých městech. Internetové připojení je ale často pomalé.
Pošta: Centrální pošta je v Yaoundé a Douala. Známky stojí lze zakoupit jen na poště. Pošta do Evropy bývá doručena asi za týden.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

Stravování

Kamerun má díky své poloze jednu z nejpestřejších kuchyní v centrální Africe. Je také silně ovlivněna Francií, což je pozůstatek z dob koloniální éry. Strava se v jednotlivých oblastech Kamerunu liší také podle klimatu a na něm závislých plodinách. Obecně se dá zdejší strava charakterizovat jako pokrm z na škrob bohatých plodin v kombinaci s velmi ostrou kořeněnou omáčkou, maso napíchnuté na špejli, smažené ryby, kari či ostré polévky. Národním jídlem je ndolé - dušená směs oříšků, rybího nebo kozího masa a hořkých listů. Hlavními ingrediencemi zdejších pokrmů jsou casavy, rýže, brambory, kukuřice, fazole a proso. Z masa pak hlavně ryby. Kuřecí i hovězí maso je poměrně drahé a proto jsou spíše brány jako delikatesy. Půda je zde velmi úrodná, a proto je zde pěstována široká škála plodin. Z ovoce se pěstují manga, papáje, pomeranče, banány, ananasy, kokosové ořechy, grepy či limetky. Ve velkých městech (Douala, Yaounde) má mnoho restaurací na jídelním lístku také pokrmy „západní\\\\", čínské nebo indické kuchyně. Nalezneme zde také restaurace nabízející fast food amerického stylu - burgery.

Podnebí

Jižní část země je horká a velmi suchá (listopad - únor). Hlavní období dešťů přichází od července do října. V severní části Kamerunu se podnebí liší podle oblastí. Savany v centrální části země jsou mnohem chladnější než pobřežní oblasti s pravidelnými dešti. Nejlepší období pro návštěvu je leden - duben. Průměrné roční teploty se pohybují na jihozápadě kolem 22,5°C (v červenci) až 28,4°C (v březnu). Úhrn srážek je na jihozápadě při pobřeží Guinejského zálivu 4 440 mm, v oblasti hlavního města 1 410 mm; k moři přivrácené svahy Kamerunských hor mají více než 10 000 mm srážek. Je to nejdeštivější místo v Africe.

Kamerun - Fotogalerie

Zažijte Kamerun na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Kamerunu

Kam se vydat

Mt. Cameroon

Nejvyšší horu západní Afriky (4 095 m) je možné zdolat za cca 3 dny. Výchozím místem výstupu je město Buea. Pro výstup je nejvhodnějším obdobím polovina prosince - polovina května. Vždy v lednu nebo únoru se koná závod z Buea na vrchol a zpět (37 km). Závod přitahuje soutěžící z celého světa a samozřejmě i spoustu přihlížejících. Místní organizace Mt. Cameroon Ecotourism Project v Buea vydává povolení k výstupu na vrchol.

Yaoundé

Hlavní město Kamerunu má pěknou polohu na zelených kopcích ve vnitrozemí. Podnebí je zde relativně chladnější a vzhledem k poměrně častým dešťům vlhké. Má přes 1 milion obyvatel. Město je tvořeno směsicí moderních budov a chudinských chatrčí. Je známé svou nedělní dopolední mší pod otevřeným nebem, která se koná se ve čtvrti Melen. Pozoruhodně se zde mísí africká a západní kultura.

Bamenda

Město ležící na západě Kamerunu v mírném klimatu Bamendské vysočiny. Je centrem anglofonní části země. V okolí nevynechejte Bamenda Highlands. Naleznete zde nádherné horské scenérie s kráterovými jezírky a vodopády. Vynikající jsou možnosti trekingu.

Kribi

Malé přístavní městečko jihozápadně od Yaoundé, vyhlášené svými krásnými plážemi. Naleznete zde pravděpodobně nejhezčí pláž v celém Kamerunu - Londji Beach, která je též startovacím bodem pro výlety do městských osad rezervace Campo. Osm kilometrů jižně od Kribi je zajímavé místo Chutes de la Lobé - řeka Lobé zde spadá v kaskádách do moře.

Hory Mandora

Hory Mandara na severovýchodě Kamerunu jsou oblíbenou destinací. Pestrý etnický mix, zajímavé horské vesničky, úžasné scenérie jsou jen ta největší lákadla.

Maroua

Je považováno za jedno z nejpříjemnějších měst v zemi. Celá oblast je bohatá nejen na ukázky původní kmenové kultury a na přírodní krásy. Za návštěvu stojí především okolí města - skalnaté Mandara Mountains, s výbornými možnosti trekingu. Oblast je protkána horskými vesničkami se zajímavou architekturou. Nejzajímavější jsou vesnice Maga, Koza, Mabas, Rhumsiki, Oudjilla.

Douala

Je největší město Kamerunu, hlavní město provincie Littoral a obchodní středisko celého státu. Je také největším přístavem v zemi a sídlí zde nejdůležitější kamerunské mezinárodní letiště. Díky těmto skutečnostem se z ní stalo hlavní středisko vývozu. Počet obyvatel přesahuje 2 miliony.

Ptáci Kamerunu

Kamerun je jedno z nejlepších míst na pozorování ptáků. Bylo zde zaznamenáno více než 900 druhů ptáků. Pobřežní oblast u Doualy je dobrá pro začátek pozorování.

Dějiny a lidé

V západní anglofonní oblasti Kamerunu, kde jsou krásné lesy, pastviny, jezera a řeky jsou místní komunity vedeny králi, jejichž titul „fon“ je dědičný a jsou vysoce uznáváni. Žijí v krásných dřevěných palácích společně s velkou rodinou a personálem. Palác Fundong je fascinující, vypadá jak středověká stavba. Místní fon mluví přes tlumočníka. Fon z Bali má německé vzdělání, rád vám nabídne své vyhlášené palmové víno. Fon z Bafut, Abumbi II. vládne nad ostatními fony v oblasti. Je ještě relativně mladý, ale má již 55 manželek, jeho otec jich měl 152. Dostane se Vám zde královského přijetí a mnoho zábavy během dubnového obřadu sekání trávy, kdy se z této trávy pak opravuje střecha paláce. Obvykle se při tomto obřadu velmi hoduje a konzumuje množství palmového vína.
Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)