Etiopie

142

Etiopie

Proláklina Danakil a svátek Timkat

Křesťanská slavnost Timkat a přírodní unikát Danakilská proláklina.

Náš tipFestivaly a příroda

Typ zájezdu:

Aktivní poznávání

Náročnost:

Míra komfortu:

Velikost skupiny:

6 - 7

Navštívíme Danakilskou proláklinu i území divokých Afarů. Nejatraktivnější částí cesty bude návštěva Gondaru, kde proběhne vůbec největší církevní slavnost etiopské ortodoxní církve Timkat. Po cestě projedeme územím, kam turisté zavítají jen zřídkakdy – Danakilská proláklina jako jedno z nejteplejších a nejníže položených míst na zemi. Navštívíme starobylé památky, jejichž historie sahá až do dob starého zákona a téměř tisíc let staré kostely vytesané do skalních masivů. Budeme svědky rituálu, který se skoro nezměnil od dob krále Šalamouna, tedy téměř 3000 let.
 
Akce nepatří k těm fyzicky náročným. Náročnější pro některé účastníky může být zdejší klima a prašné, nekvalitní úseky cest a výstup na sopku Erta Ale (jedná se asi o 4hodinový výstup). Timkat je křesťanská oslava, na kterou míří neuvěřitelné množství poutníků z celé Etiopie i ze světa. Účast na ni patří k vrcholům zájezdu. 

Termíny a rezervace

Termín: 14.1. - 31.1.202018 dní / 15 nocí (18 dní / 15 nocí)Cena: 83 900 Kčvčetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Poslední 1 volné místo Rezervovat

Mapa zájezdu

Cestou vás provedou

Roman

Roman Filipský

Dlouhá léta žil a studoval v Americe a Oceánii. Zavalený tituly si zamiloval Afriku a zapomenutý ostrov Nová Guinea. Na University of Connecticut přednášel grafiku, malbu a kresbu. Pro americkou universitu v New Yorku se podílel na výzkumu umění jižního Pacifiku. Po návratu do České republiky se...

Více informací o průvodci

Roman Filipský 14.1. - 31.1.2020

Fotogalerie zájezdu

Podrobnosti zájezdu

Program

1. - 2. den

Vyrazíme směrem na sever. Ohromné rokle směřující k údolí Nilu. Překročení kaňonu Modrého Nilu, klesneme o 1400 metrů. První seznámení s etiopskou kulturou. Ochutnáme první indžaru? Nocleh v Bahir Dar.

3. den

Ranní výlet na jezero Tana.Plavba lodí na poloostrov sestarobylými kostely, první seznámení s ortodoxní vírou. Prameny Modrého Nilu. Odpoledne výlet na Tiss Issat - 400 m široké vodopády na Modrém Nilu. Starý portugalský most.

4. den

Přesun do Gondaru. Krásné výhledy na krajinu s monumentálními skalními útvary. Fasilidův hradní komplex a vodní lázně Fasil Ghebbi. Prvky portugalské a indické architektury. Kusquam a chrám Debre Birhan Selassie. Chrámy s unikátními freskami a ikonami, dech dávných časů.

5. den

Svátek Timkat - oslava dne, kdy byl v řece Jordán pokřtěn Ježíš Janem Křtitelem. Neuvěřitelné množství poutníků z celé Etiopie i ze světa. Návštěva kostelů zabraných do příprav na největší církevní slavnost ortodoxní etiopské církve. Průvody nesoucí kopie archy úmluvy do Fasilidových lázní v předvečer slavnosti. Noční účast na slavnosti.

6. den

Brzký ranní rituál za rozednění ve Fasilových lázních. Rozloučení se slavností, dopolední průvody poutníků zpět do kostelů. Odjezd směrem k Debark v Simienských horách, překrásné scenérie, které ukrývají čtvrtou nejvyšší horu Afriky, přes 4 543 metrů vysoký Ras Dashen.

7. den

Výlet na nejkrásnější místa Simienských hor. Skupiny endemických paviánů dželad. Opravdový ráj nejen pro ornitology. Monumentální výhledy ze skalních útesů, divy botanické říše, pravěké lobélie. Pěší výlet k vodopádům.

8. den

Malebnou krajinou etiopské vrchoviny s úchvatnými výhledy do krajiny do sedla Chanek. Když nás potká štěstí, překvapí nás i téměř vyhynulý kozorožec walia, endemičtí ptáci a rostliny. Zpět do královského Gondaru. Odvěké centrum kultury, sídlo habešského císaře. Wolleka - poslední místo Falašů, černých etiopských židů. Výroba tradiční židovské keramiky.

9. den

Cesta k chrámovému komplexu Lalibela z 12.století (UNESCO). Měnící se krajinou a územím různých etnik až do vyšších poloh hornaté krajiny kolem města.

10. den

Lalibela, jedno z nejposvátnějších míst etiopské křesťanské kultury. Jedenáct monolitických skalních chrámů. „Osmý div světa“. Působivá atmosféra církevních obřadů, která pohltí.

11. den

Přesun do největšího centra severovýchodní Etiopie, Mekele. Univerzitní město s bohatou historií a současná správní oblast regionu Tigrai. Výchozí město pro výpravy do Danakilu. Cestou zastávka v klášteře Naakuto Laab. Magické místo založené ve 13.století.

12. den

Cesta do Ahmed Ela v severní části Danakilu. Malá vesnice dobyvačů soli. Po cestě obrovské velbloudí karavany se solí. Jedno z mála míst, kde potkáte až tisícihlavá stáda velbloudů. Putujeme úžasnou krajinou strmých údolí až do solné pánve jednoho z nejdrsnějších a nejzajímavějších míst afrického rohu. Oblast etnika Afaru.

13. den

Danakilská proláklina je pro svoje klimatické podmínky přístupná jen několik týdnů v roce. Jedno z nejteplejších míst na zemi. Výprava k sirným pramenům, solným horám a ke karavanám velbloudů na místa, kde se těží solné desky. Ostrá údolí s geologickými vrstvami a malebné vesničky Afarů. Nocleh v Abdale.

14. - 15. den

Dvoudenní výprava danakilskou proláklinou na jednu z mála činných sopek Erta Ale, jedinou sopku v Africe se stálým lávovým jezerem. Po cestě budeme míjet solné doly, území kdysi pověstných Afarů. Dnes již známý kmen, jehož území bylo celé zmapováno až po roce 1930. Úžasná krajina s neuvěřitelnými minerálními útvary. Večerní podívaná na zářící lávu. Návrat zpět do Abdelu.

16. - 17. den

Cesta směrem na jih zpět do hlavního města. Krajinou hor a širokých údolí, etnika i náboženství se střídají tak, jako se mění typ krajiny. Příležitostně zastávky na focení, tržiště i místní vesnice. Přejezd územím kmenů Amhara a Oromo. Po příjezdu do Addis Abeby noční odlet domů.

18. den

Letecký návrat do vlasti.

Cena zájezdu

Cena zahrnuje

 • Mezinárodní letenka.
 • Letištní taxy.
 • Veškerá doprava pronajatými vozidly.
 • Ubytování 10x v jednoduchých hotelech turistické kategorie, v oblasti Danakilu 4x nocleh pod širým nebem na karimatce a ve spacáku (vybavení vlastní), v pohoří Simien 1x jednoduché ubytování v horské boudě.
 • Vstupy do národních parků.
 • Místní průvodce dle potřeby.
 • Český průvodce.
 • Cestovní pojištění.

Cena nezahrnuje

 • Vstupní vízum 50 USD po příletu.
 • Stravování.
 • Vstupy do památek cca 120 USD a do oblasti Danakilu cca 200 USD.
 • Poplatky za focení ve vesnicích cca 20 USD.
 • Spropitné pro místní řidiče cca 70 USD.
 • Poplatek za vyřízení registrace fototechniky 10 USD.
 • Příplatek za jednolůžkový pokoj 4 900 Kč.

Velikost skupiny

Cestujeme v malých skupinkách. Malá skupinka znamená více poznání, větší zážitky a lepší organizaci programu s maximálním využitím času. Dbáme na individuální přístup ke každému z vás.

Skupina 6 - 7 osob na tento zájezd.

Náročnost cesty

Zájezdy do Etiopie jsme začali organizovat jako první CK v ČR. Nabízíme bohatou zkušenost a znalost destinace. Akce nepatří k těm fyzicky náročným. Náročnější pro některé účastníky může být zdejší klima a prašné, nekvalitní úseky cest. Po celou dobu akce budeme užívat pronajatá vozidla džípy 4x4, které budou řídit místní řidiči. Do časového harmonogramu nejsou zařazeny žádné noční přesuny.

Výstup na sopku Erta Ale    

Kromě našeho průvodce skupinku doprovází ještě místní průvodce.  Na sopku se vychází ve večerních hodinách. Délka chůze je cca 3-4  hodiny podle rychlosti, nejedná se o náročný pochod, stoupání do mírného kopce, ještě v noci se sejde dolů k sopečnému jezeru, kde nás čeká jedinečná podívaná. Následně se pokračuje nahoru na okraj sopky, kde jsou příbytky. V kamenných příbytcích se přespí a brzy ráno, než začne být velké teplo, sestupujeme zpět k autům. Cestou možnost focení. Snídáme obvykle dole, kde je také možnost se opláchnout po treku, poté už přesun směr Ahmed Ela a danakilské pláně. Co se týče vybavení pro trek, doporučujeme pevnou kotníkovou obuv. 

Program v oblasti Danakil

Danakilská proláklina nabízí mnoho zajímavostí. Během výletu podnikneme výpravu k sirným pramenům, solným  horám a ke karavanám velbloudů na místa, kde se těží solné desky. Podle rychlosti jízdy a kvality cesty se snažíme co nejdříve podniknout výstup na sopku  a následně se věnujeme poznávání dané oblasti.

Míra komfortu

Po dobu zájezdu mimo oblast Danakil využíváme jednoduché hotýlky turistické kategorie, jedná se o dvoulůžkové pokoje  s vlastním příslušenstvím. V pohoří Simien budeme 1x jednoduché ubytovaní v horské boudě. V odlehlé oblasti Danakilu a oblasti sopky Erta Ale se nocuje 4x venku pod širým nebem – na volném prostranství jsou umístěné jednoduché dřevěné postele,  je potřeba pro tyto noclehy vzít z domova vlastní karimatku a lehký spacák! K dispozici bývá malý příbytek, kam se zamykají zavazadla a kde je možné se opláchnout vodou z kanystru, uvařit si na plynové bombě. Teplota přes noc se pohybuje kolem 20ti stupňů. Náročnější z hlediska „komfortu“ jsou tedy 4 noclehy na severu země a 1 v pohoří Simien. Strava není zahrnuta do ceny zájezdu, po dobu pobytu v Etiopii se v civilizovaných oblastech stravujeme společně v místních restauracích a jídelnách, průvodce je nápomocen výběrem restaurace, příp. překladem jídelního lístku. Z Čech doporučuje přibalit si případně trvanlivý salám, oblíbenou konzervu či polévku, nějaké sladkosti. Možnost je si dokoupit i jídlo v Addis Abebě. Na výpravu do oblasti Danakilu vezeme v autě kanystry s vodou, velkou plynovou bombu, na které je možné si uvařit.  

Vaše ohlasy

Dobrý den, potřetí jsme s manželkou byli s vaší CK v Africe a potřetí musím vymýšlet slova chvály na našeho (vašeho) průvodce. Roman Filipský je jednoduše dokonalý parťák na cesty v tomto světadílu. Miluje Afriku, její přírodu, zvířata, kulturu a lidi. A také tomu všemu rozumí. To dělá cestu s ním příjemnou, zábavnou i poučnou. Jsme opravdu rádi, že průvodcem byl právě on.

Jaroslav Č.

23.10.2015

Dobrý den, vyrazil jsem letos s vaší CK na expedici do Etiopie. Tak jak jsem čekal, program byl nabitý (jinak bych nejel) a splnil mé očekávání. Nebyl jsem s vámi poprvé :-)

Karel F.

23.8.2015

Dobrý den, naše dovolená s Etiopii dopadla výborně, moc jsme si to užili. Náš obrovský dík patří Romanovi (Filipskému), který je nasprosto skvělý průvodce a hlavně má neuvěřitelný přehled a podrobné znalosti o celé zemi. Fakt klobouk dolů... Moc děkuji.

Alena F.

8.11.2016

Podobné zájezdy

Etiopie
129 Etiopie

Historický sever a etnický jih

4.10. - 19.10.2019
+ další 1 termín
16 dní
Etiopie
128 Etiopie

Nejzajímavější kmeny a památky na severu

10.9. - 3.10.2019
+ další 2 termíny
24 dní

Související aktivity CK Livingstone

A další zdroje inspirace

Stáhnout katalog

Preferujete tištěný katalog?

Rádi vám jej zdarma zašleme!

Chci tištěný katalog