Etiopie

142

Etiopie

Proláklina Danakil a svátek Timkat

Křesťanská slavnost Timkat a přírodní unikát Danakilská proláklina.

Náš tip Festivaly a příroda

Typ zájezdu:

Aktivní poznávání

Náročnost:

Míra komfortu:

Velikost skupiny:

6 - 7

Navštívíme Danakilskou proláklinu i území divokých Afarů. Nejatraktivnější částí cesty bude návštěva Gondaru, kde proběhne vůbec největší církevní slavnost etiopské ortodoxní církve Timkat. Po cestě projedeme územím, kam turisté zavítají jen zřídkakdy – Danakilská proláklina jako jedno z nejteplejších a nejníže položených míst na zemi. Navštívíme starobylé památky, jejichž historie sahá až do dob starého zákona a téměř tisíc let staré kostely vytesané do skalních masivů. Budeme svědky rituálu, který se skoro nezměnil od dob krále Šalamouna, tedy téměř 3000 let.
 
Akce nepatří k těm fyzicky náročným. Náročnější pro některé účastníky může být zdejší klima a prašné, nekvalitní úseky cest a výstup na sopku Erta Ale (jedná se asi o 4hodinový výstup). Timkat je křesťanská oslava, na kterou míří neuvěřitelné množství poutníků z celé Etiopie i ze světa. Účast na ni patří k vrcholům zájezdu. 

Termíny a rezervace

Termín:  16.1. - 2.2.2020 18 dní / 15 nocí  (18 dní / 15 nocí) Cena:  83 900 Kč včetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Uzavřeno
Termín:  16.1. - 2.2.2021 18 dní / 15 nocí  (18 dní / 15 nocí) Cena:  83 900 Kč včetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Rezervovat

Mapa zájezdu

Cestou vás provedou

Roman

Roman Filipský

Dlouhá léta žil a studoval v Americe a Oceánii. Zavalený tituly si zamiloval Afriku a zapomenutý ostrov Nová Guinea. Na University of Connecticut přednášel grafiku, malbu a kresbu. Pro americkou universitu v New Yorku se podílel na výzkumu umění jižního Pacifiku. Po návratu do České republiky se...

Více informací o průvodci

Roman Filipský

Fotogalerie zájezdu

Podrobnosti zájezdu

Program

1. - 2. den

Letecky do ETIOPIE. Hlavní město Addis Abeba. První seznámení s etiopskou kulturou. Ochutnáme první indžaru? Vyrazíme směrem na sever. Ohromné rokle směřující k údolí Nilu. Překročení kaňonu Modrého Nilu, klesneme o 1 400 metrů. Překročením Nilu opouštíme etnickou skupinu Oromo a dostáváme se na území Amharu z podkmene Gojam. Příjezd do Kosober.

3. den

Svátek Timkat - oslava dne, kdy byl v řece Jordán pokřtěn Ježíš Janem Křtitelem. Neuvěřitelné množství poutníků z celé Etiopie i ze světa přijíždí na tyto slavnosti. Návštěva kostelů zabraných do příprav na největší církevní slavnost ortodoxní etiopské církve. Průvody nesoucí kopie archy úmluvy v předvečer slavnosti. Noční účast na slavnosti.

4. den

Dopoledne vyrazíme na sever k jezeru Tana, nejvýše položenému velkému jezeru v Africe . Na jeho břehu leží hlavní město oblasti Bahir Dar. Pokud časové možnosti dovolí, navštívíme město, tržnici a pobřeží jezera.

5. den

Ranní výlet na jezero Tana. Starobylé kostely, další seznámení s ortodoxní vírou, prameny Modrého Nilu. Odpoledne výlet na Tiss Issat - 400 metrů široké vodopády na Modrém Nilu.

6. den

Dopolední přesun do Gondaru u severního cípu jezera Tana. Odvěké centrum kultury, sídlo habešského císaře. Fasilidův hradní komplex a vodní lázně Fasil Ghebbi. Prvky portugalské a indické architektury. Kusquam a chrám Debre Birhan Selassie. Chrámy s unikátními freskami a ikonami, dech dávných časů. Wolleka - poslední místo Falašů, černých etiopských židů.

7. den

Odjezd směrem k Debark v Simienských horách. Překrásné scenérie ukrývající pátou nejvyšší horu Afriky, přes 4 543 metrů vysoký Ras Dashen. Výlet na nejkrásnější místa Simienských hor. Skupiny endemických paviánů dželad. Budeme-li mít štěstí, překvapí nás i téměř vyhynulý kozorožec walia, endemičtí ptáci a rostliny. Opravdový ráj nejen pro ornitology. Monumentální výhledy ze skalních útesů, divy botanické říše, pravěké lobélie. Nocleh v Debark nebo v kempu v Simienských horách.

8. den

Malebnou krajinou etiopské vrchoviny s úchvatnými výhledy do krajiny do nejsvatějšího místa etiopských křesťanů - Axumu. Po cestě zastávky na focení, návštěva místních obyvatel.

9. - 10. den

Dopolední prohlídka Axumu. Tisíce let staré pohřební stély, hrobky králů, komplex Panny Marie ze Sionu s kaplí ukrývající bájnou archu úmluvy. Podle časových možností návštěva chrámu v Yeha – nejstarší stojící stavba v Etiopii ze 6.století před Kristem a návštěva kláštera na hoře Debre Damo na hranici s Eritreou. Přesun do oblasti Gueralta na východ od Axumu.

11. den

Prohlídka jednoho či dvou skalních kostelů, kterými je tato oblast proslulá a z nichž některé se datují až do doby prvních křesťanů v Etiopii. Odpolední přesun do Mekele, centra oblasti Tigrai a výchozího bodu pro přesun do Danakilské prolákliny.

12. den

Ráno pokračování z Mekele dále na východ. Přejezd mezi horami a následný sestup do nejnižší oblasti.

13. den

Danakilská proláklina je pro svoje klimatické podmínky přístupná jen několik týdnů v roce. Jedno z nejteplejších míst na zemi. Výprava k sirným pramenům s jedinečnými útvary a zelenožlutými jezírky. Dále k solným horám a ke karavanám velbloudů do místa, kde se těží solné desky. Území kdysi pověstných Afarů. Dnes již známý kmen, jehož území bylo celé zmapováno až po roce 1930. Odpolední přesun zpět do Mekele.

14. den

Ranní odjezd z Mekele na jihozápad, nejprve oblasti Tigrai a dále přes území etnika Raya, zdejší ženy s typickými účesy a zdobením. Cesta hornatou krajinou typickou pro tuto část severní Etiopie až do jednoho z nejdůležitějších poutních míst země. Bájná Lalibela, chrámový komplex z 12.století (UNESCO). Měnící se krajinou a územím různých etnik až do vyšších poloh hornaté krajiny kolem města.

15. den

Jedno z nejposvátnějších míst etiopské křesťanské kultury. Jedenáct monolitických skalních chrámů. „Osmý div světa“. Působivá atmosféra církevních obřadů, která pohltí.

16. - 17. den

Cesta směrem na jih zpět do hlavního města. Krajinou hor a širokých údolí, etnika i náboženství se střídají tak, jako se mění typ krajiny. Příležitostně zastávky na focení, tržiště i místní vesnice. Po příjezdu do Addis Abeby noční odlet domů.

18. den

Letecký návrat do vlasti.

Cena zájezdu

Cena zahrnuje

 • Mezinárodní letenka
 • Letištní taxy
 • Veškerá doprava pronajatými vozidly
 • Ubytování 12x v jednoduchých hotelech turistické kategorie
 • V oblasti Danakilu 2x nocleh pod širým nebem na karimatce a ve spacáku (vybavení vlastní) a 1x v pohoří Simien jednoduché ubytování v horské boudě
 • Vstupy do národních parků
 • Místní průvodce dle potřeby
 • Český průvodce
 • Cestovní pojištění

Cena nezahrnuje

 • Vstupní vízum 50 USD po příletu
 • Stravování
 • Vstupy do památek cca 120 USD a do oblasti Danakilu cca 200 USD
 • Poplatky za focení ve vesnicích cca 20 USD
 • Spropitné pro místní řidiče cca 70 USD
 • Příplatek za jednolůžkový pokoj 4 900 Kč

Velikost skupiny

Cestujeme v malých skupinkách. Malá skupinka znamená více poznání, větší zážitky a lepší organizaci programu s maximálním využitím času. Dbáme na individuální přístup ke každému z vás.

Skupina 6 - 7 osob na tento zájezd.

Náročnost cesty

Zájezdy do Etiopie jsme začali organizovat jako první CK v ČR. Nabízíme bohatou zkušenost a znalost destinace. Akce nepatří k těm fyzicky náročným. Náročnější pro některé účastníky může být zdejší klima a prašné, nekvalitní úseky cest. Po celou dobu akce budeme užívat pronajatá vozidla džípy 4x4, které budou řídit místní řidiči. Do časového harmonogramu nejsou zařazeny žádné noční přesuny.

Program v oblasti Danakil

Danakilská proláklina nabízí mnoho zajímavostí. Během výletu podnikneme výpravu k sirným pramenům, solným  horám a ke karavanám velbloudů na místa, kde se těží solné desky. Podle rychlosti jízdy a kvality cesty se snažíme co nejdříve podniknout výstup na sopku  a následně se věnujeme poznávání dané oblasti.

Míra komfortu

Po dobu zájezdu mimo oblast Danakil využíváme jednoduché hotýlky turistické kategorie, jedná se o dvoulůžkové pokoje  s vlastním příslušenstvím. V pohoří Simien budeme 1x jednoduché ubytovaní v horské boudě. V odlehlé oblasti Danakilu se nocuje 2x venku pod širým nebem – na volném prostranství jsou umístěné jednoduché dřevěné postele,  je potřeba pro tyto noclehy vzít z domova vlastní karimatku a lehký spacák! K dispozici bývá malý příbytek, kam se zamykají zavazadla a kde je možné se opláchnout vodou z kanystru, uvařit si na plynové bombě. Teplota přes noc se pohybuje kolem 20ti stupňů. Náročnější z hlediska „komfortu“ jsou tedy dva noclehy na severu země a jeden v pohoří Simien. Strava není zahrnuta do ceny zájezdu, po dobu pobytu v Etiopii se v civilizovaných oblastech stravujeme společně v místních restauracích a jídelnách, průvodce je nápomocen výběrem restaurace, příp. překladem jídelního lístku. Z Čech doporučuje přibalit si případně trvanlivý salám, oblíbenou konzervu či polévku, nějaké sladkosti. Možnost je si dokoupit i jídlo v Addis Abebě. Na výpravu do oblasti Danakilu vezeme v autě kanystry s vodou, velkou plynovou bombu, na které je možné si uvařit.  

Vaše ohlasy

Dobrý den, potřetí jsme s manželkou byli s vaší CK v Africe a potřetí musím vymýšlet slova chvály na našeho (vašeho) průvodce. Roman Filipský je jednoduše dokonalý parťák na cesty v tomto světadílu. Miluje Afriku, její přírodu, zvířata, kulturu a lidi. A také tomu všemu rozumí. To dělá cestu s ním příjemnou, zábavnou i poučnou. Jsme opravdu rádi, že průvodcem byl právě on.

Jaroslav Č.

23.10.2015

Dobrý den, vyrazil jsem letos s vaší CK na expedici do Etiopie. Tak jak jsem čekal, program byl nabitý (jinak bych nejel) a splnil mé očekávání. Nebyl jsem s vámi poprvé :-)

Karel F.

23.8.2015

Dobrý den, naše dovolená s Etiopii dopadla výborně, moc jsme si to užili. Náš obrovský dík patří Romanovi (Filipskému), který je nasprosto skvělý průvodce a hlavně má neuvěřitelný přehled a podrobné znalosti o celé zemi. Fakt klobouk dolů... Moc děkuji.

Alena F.

8.11.2016

Podobné zájezdy

Etiopie
129 Etiopie

Historický sever a etnický jih

27.3. - 11.4.2020
+ další 2 termíny
16 dní
Etiopie
128 Etiopie

Nejzajímavější kmeny a památky na severu

1.3. - 24.3.2020
+ další 4 termíny
24 dní
Etnicky pestrá Etiopie
128B Etnicky pestrá Etiopie

Tajemný festival Donga

2.8. - 23.8.2020
22 dní

Související aktivity CK Livingstone

A další zdroje inspirace

Stáhnout katalog

Preferujete tištěný katalog?

Rádi vám jej zdarma zašleme!

Chci tištěný katalog