Etiopie

142

Etiopie

Proláklina Danakil a svátek Timkat

Křesťanská slavnost Timkat a přírodní unikát Danakilská proláklina.

Náš tip Festivaly a příroda

Typ zájezdu:

Aktivní poznávání

Náročnost:

Míra komfortu:

Velikost skupiny:

6 - 7

Etnicky nejpozoruhodnější a nejpůvodnější země černé Afriky.  Hory, jezera i vodopády a k tomu mimořádná nadílka historie. Navštívíme Danakilskou proláklinu i území divokých Afarů, největší církevní slavnost etiopské ortodoxní církve Timkat v Gondaru. Budeme svědky rituálu, který se skoro nezměnil od dob krále Šalamouna, tedy téměř 3000 let.

Akce nepatří k těm fyzicky náročným. Náročnější pro některé účastníky může být zdejší klima a prašné, nekvalitní úseky cest.  Timkat je křesťanská oslava, na kterou míří neuvěřitelné množství poutníků z celé Etiopie i ze světa. Účast na ni patří k vrcholům zájezdu.

Termíny a rezervace

Litujeme, ale momentálně je tento zájezd bez dostupných termínů. Rádi Vám ale dáme vědět, až vypíšeme termín nový!

Informovat o vypsání nového termínu

Mapa zájezdu

Cestou vás provedou

Roman

Roman Filipský

Dlouhá léta žil a studoval v Americe a Oceánii. Zavalený tituly si zamiloval Afriku a zapomenutý ostrov Nová Guinea. Na University of Connecticut přednášel grafiku, malbu a kresbu. Pro americkou universitu v New Yorku se podílel na výzkumu umění jižního Pacifiku. Po návratu do České republiky se...

Více informací o průvodci

Roman Filipský

Fotogalerie zájezdu

Podrobnosti zájezdu

Program

1. den

Letecky do ETIOPIE. Hlavní město Addis Abeba. První seznámení s etiopskou kulturou. Ochutnáme první indžaru? Nocleh v Addis Abeba.

2. den

Dopolední prohlídka zajímavostí hlavního města. Národní muzeum se slavnou “Lucy” (Australopithecus afarensis). Jedinečná historie Etiopie stará přes 3000 Let. Muzeum etnografie a náboženství v komplexu university, původně palác posledního císaře. Možnost podívat se na Entoto, kde byla Addis Abeba původně založena. Odpoledne vyrazíme směrem na sever k Debre Lebanos. Portugalský most, nádherné scenérie obrovských údolí přítoku Modrého Nilu. Místo, kde and hlavami krouží orli a ve skalách žijí endemické opice dželady. Nocleh v jednoduchých chatkách na hraně rokle. Jednoduchost ubytování vynahradí úžasné výhledy do otevřeného údolí.

3. den

Ráno vyrazíme po stezce podél skalního zlomu, přes starý kamenný most, pod kterým padá v období dešťů vodopád. Sukulentní vegetace, atraktivní výhledy, dravci kroužící po raní obloze. Uvidíme i vzácné dželady? Odpoledne cesta dale na sever a překročení kaňonu Modrého Nilu, klesneme o 1 500 metrů. Příjezd do Kossober.

4. den

Začátek největší náboženské slavnosti Timkat. Lidé se scházejí u kostelů, probíhají modlitby a všeobecné oslavy. Symboly archy úmluvy jsou vynášeny z kostelů na místo hlavních oslav. Najdeme zajímavá místa na fotografování? Šance zúčastnit se průvodu s archou. Oblast Godjam je místem, kde oslavy probíhají ještě tradičním způsobem a bez davů turistů. Nocleh v Kossober.

5. den

Svátek Timkat - oslava dne, kdy byl v řece Jordán pokřtěn Ježíš Janem Křtitelem. Neuvěřitelné množství poutníků. Procesí stovek lidí, jezdci na zdobených koních, kněží ve vyšívaných slavnostních rouchách. Dopolední svěcení vody, kterou si lidé odnášejí domů. Celodenní účast na oslavě, která beze změn probíhá už 2 000 let. Vstřebávání slavnostní atmosféry a nečekaných zážitků. Odpoledne vyrazíme na sever k jezeru Tana, nejvýše položenému velkému jezeru v Africe, na jehož břehu leží hlavní město oblasti Bahir Dar.

6. den

Ranní výlet na jezero Tana. Starobylé kostely, první seznámení s ortodoxní vírou, prameny Modrého Nilu. Odpoledne výlet na Tiss Issat - 400 metrů široké vodopády na Modrém Nilu.

7. den

Dopolední přesun do Gondaru u severního cípu jezera Tana. Odvěké centrum kultury, sídlo habešského císaře. Fasilidův hradní komplex a vodní lázně Fasil Ghebbi. Prvky portugalské a indické architektury. Kusquam a chrám Debre Birhan Selassie. Chrámy s unikátními freskami a ikonami, dech dávných časů. Wolleka - poslední místo Falašů, černých etiopských židů.

8. den

Odjezd směrem k Debark v Simienských horách. Překrásné scenérie ukrývající čtvrtou nejvyšší horu Afriky, přes 4 543 metrů vysoký Ras Dashen. Výlet na nejkrásnější místa Simienských hor. Skupiny endemických paviánů dželad. Budeme-li mít štěstí, překvapí nás i téměř vyhynulý kozorožec walia, endemičtí ptáci a rostliny. Opravdový ráj nejen pro ornitology. Monumentální výhledy ze skalních útesů, divy botanické říše, pravěké lobélie. Nocleh v Debark nebo v kempu v Simienských horách.

9. den

Malebnou krajinou etiopské vrchoviny s úchvatnými výhledy do krajiny do nejsvatějšího místa etiopských křesťanů - Axumu. Překročíme řeku Tekeze - oblast, kde rostou baobaby. Po cestě zastávky na focení, případně návštěva místních obyvatel.

10. den

Dopolední prohlídka Axumu. Tisíce let staré pohřební stély, hrobky králů, královský palác, muzea archeologie i náboženských artefaktů. Komplex Panny Marie ze Sionu s kaplí ukrývající bájnou archu úmluvy. Místo, kde Etiopie přijala před dvěma tisíci lety křesťanství, bájná Axumská říše. Nocleh v Axumu.

11. den

Raní přesun do oblasti Gueralta východně od Axumu. Návštěva oblasti Yeha s nejstarší dosud stojící stavbou v Etiopii ze 7. století př.n.l. Dále až k hranici s Eritreou, kde se nachází Debre Damo, klášter ze 4. století. Cesta typickou skalnatou krajinou severní Tigray až do oblasti Gueralta a městečka Hawze, kde nocujeme.

12. den

Z Hawze dále na východ. Cestou prohlídka jednoho či dvou skalních kostelů, kterými je tato oblast proslulá a z nichž některé se datují až do doby prvních křesťanů v Etiopii. Přejezd mezi horami a následný sestup do nejnižší oblasti, skamenělé zbytky korálových útesů, které se tvořily pod mořskou hladinou před miliony let. Nocleh v osadě Ahmed Ela na okraji solných plání Danakilské prolákliny.

13. den

Danakilská proláklina je pro svoje klimatické podmínky přístupná jen několik týdnů v roce. Jedno z míst s nejvyšší průměrnou roční teplotou na zemi. Výprava k sirným pramenům s jedinečnými útvary a zelenožlutými jezírky. Dále k solným horám a ke karavanám velbloudů do místa, kde se těží solné desky. Území kdysi pověstných Afarů. Dnes již známý kmen, jehož území bylo celé zmapováno až po roce 1930. Odpolední přesun do města Mekele, správního centra oblasti Tigray.

14. den

Ranní odjezd z Mekele na jihozápad, nejprve oblasti Tigray a dále přes území etnika Raya, zdejší ženy s typickými účesy a zdobením. Cesta hornatou krajinou typickou pro tuto část severní Etiopie až do jednoho z nejdůležitějších poutních míst země, do bájné Lalibely, chrámového komplexu z 12.století (UNESCO). Měnící se krajinou a územím různých etnik až do vyšších poloh hornaté krajiny kolem města.

15. den

Lalibela, jedno z nejposvátnějších míst etiopské křesťanské kultury. Jedenáct monolitických skalních chrámů. „Osmý div světa“. Působivá atmosféra církevních obřadů, která pohltí. Naakuto Leab, skalní klášter ze 13. století.

16. - 17. den

Cesta směrem na jih zpět do hlavního města. Krajinou hor a širokých údolí, etnika i náboženství se střídají tak, jako se mění typ krajiny. Příležitostně zastávky na focení, tržiště i místní vesnice. Po příjezdu do Addis Abeby noční odlet domů.

18. den

Letecký návrat do vlasti.

Cena zájezdu

Cena zahrnuje

 • Mezinárodní letenka 
 • Letištní taxy 
 • Veškerá doprava pronajatými vozidly 
 • Ubytování 11x v jednoduchých hotelech turistické kategorie 
 • V oblasti Danakilu 1x nocleh pod širým nebem na karimatce a ve spacáku (vybavení vlastní) a 1x v pohoří Simien jednoduché ubytování v horské boudě 
 • Vstupy do národních parků 
 • Místní průvodce dle potřeby
 • Český průvodce

Cena nezahrnuje

 • Online vízum 82 USD vyřizované před cestou
 • Stravování 
 • Vstupy do památek cca 150 USD 
 • Vstupy do oblasti Danakilu cca 200 USD (částku vybírá průvodce po příletu) 
 • Poplatky za focení obyvatel v místních vesnicích a vstupy do oblasti vesnic cca 20 USD
 • Spropitné pro místní řidiče cca 70 USD
 • Poplatek za vyřízení registrace fototechniky 10 USD
 • Příplatek za jednolůžkový pokoj 5 900 Kč
 • Cestovní pojištění (rádi sjednáme prostřednictvím ERV Evropské pojišťovny)

Velikost skupiny

Cestujeme v malých skupinkách. Malá skupinka znamená více poznání, větší zážitky a lepší organizaci programu s maximálním využitím času. Dbáme na individuální přístup ke každému z vás.

Skupina 6 - 7 osob na tento zájezd.

Náročnost cesty

Zájezdy do Etiopie jsme začali organizovat jako první česká cestovní kancelář. Nabízíme bohatou zkušenost a znalost destinace. Akce nepatří k těm fyzicky náročným. Náročnější pro některé účastníky může být zdejší klima a prašné, nekvalitní úseky cest. Po celou dobu akce budeme užívat pronajatá vozidla džípy 4x4, které budou řídit místní řidiči. Do časového harmonogramu nejsou zařazeny žádné noční přesuny.

Program v oblasti Danakilu

Danakilská proláklina nabízí mnoho zajímavostí. Během výletu podnikneme výpravu k sirným pramenům, solným horám a ke karavanám velbloudů na místa, kde se těží solné desky. Podle rychlosti jízdy a kvality cesty se snažíme co nejvíce věnovat poznávání dané oblasti.

Míra komfortu

Po dobu zájezdu mimo oblast Danakilu a Simienských hor využíváme jednoduché hotýlky turistické kategorie, jedná se o dvoulůžkové pokoje  s vlastním příslušenstvím. V pohoří Simien budeme ubytovaní 1x v jednoduché horské boudě. V odlehlé oblasti Danakilu se nocuje 1x venku pod širým nebem – na volném prostranství jsou umístěné jednoduché dřevěné postele, je potřeba pro tyto noclehy vzít z domova vlastní karimatku a lehký spacák! K dispozici bývá malý příbytek, kam se zamykají zavazadla a kde je možné se opláchnout vodou z kanystru, uvařit si na plynové bombě. Teplota přes noc se pohybuje kolem 20˚C. Náročnější z hlediska „komfortu“ je tedy nocleh na severu země a jeden v pohoří Simien.

Strava není zahrnuta do ceny zájezdu, po dobu pobytu v Etiopii se v civilizovaných oblastech stravujeme společně v místních restauracích a jídelnách, průvodce je nápomocen výběrem restaurace, příp. překladem jídelního lístku. Z Čech doporučuje na dobu cca 3 dní pobytu v Danakilu a některé přesuny bez možnosti navštívit restauraci vzít si s sebou potraviny z domova - instantní polévky nebo nudle, suchý salám, trvanlivější pečivo, paštika, balené sladkosti. Možnost je si dokoupit i jídlo v Addis Abebě. Na výpravu do oblasti Danakilu vezeme v autě kanystry s vodou, velkou plynovou bombu, na které je možné si uvařit.  

Jiné požadavky a omezení

Vzhledem k občasným problémům s dovozem fototechniky do Etiopie, je nutné si zaregistrovat svou fotovýbavu, a to ještě před příletem do země. Nejpozději dva týdny před zájezdem je nutné nahlásit nám fototechniku, kterou na zájezd povezete. Průvodce zájezdu tuto registraci výbavy zařídí v Addis Abebě. Poplatek za vyřízení registrace je 10 USD na osobu, bez ohledu na množství fototechniky.

Vaše ohlasy

Zpětná vazba získaná od zákazníků po absolvování zájezdu prostřednictvím e-mailu nebo dotazníku spokojenosti.

Dobry den do CK-Livingstone, jsem jeden ze spokojenych ucastniku zajezdu "Etiopie 142A/20". Cely zajezd byl velmi uspesny, velke diky patri pruvodci Romanovi Filipskemu a mistnim ridicum, kteri se opravdu vyznali a udelali pro nas to nejlepsi!!! V priloze posilam vyplneny dotaznik.   

Alexander F.

14.2.2020

Dobrý den, potřetí jsme s manželkou byli s vaší CK v Africe a potřetí musím vymýšlet slova chvály na našeho (vašeho) průvodce. Roman Filipský je jednoduše dokonalý parťák na cesty v tomto světadílu. Miluje Afriku, její přírodu, zvířata, kulturu a lidi. A také tomu všemu rozumí. To dělá cestu s ním příjemnou, zábavnou i poučnou. Jsme opravdu rádi, že průvodcem byl právě on.

Jaroslav Č.

23.10.2015

Dobrý den, vyrazil jsem letos s vaší CK na expedici do Etiopie. Tak jak jsem čekal, program byl nabitý (jinak bych nejel) a splnil mé očekávání. Nebyl jsem s vámi poprvé :-)

Karel F.

23.8.2015

Dobrý den, naše dovolená s Etiopii dopadla výborně, moc jsme si to užili. Náš obrovský dík patří Romanovi (Filipskému), který je nasprosto skvělý průvodce a hlavně má neuvěřitelný přehled a podrobné znalosti o celé zemi. Fakt klobouk dolů... Moc děkuji.

Alena F.

8.11.2016

Podobné zájezdy

Etiopie
129 Etiopie

Historický sever a etnický jih

26.9. - 11.10.2024
+ další 3 termíny
16 dní
Etiopie
128 Etiopie

Nejzajímavější kmeny a památky na severu

25.9. - 13.10.2024
+ další 1 termín
19 dní
Etnicky pestrá Etiopie
128B Etnicky pestrá Etiopie

Tajemný festival Donga

9.8. - 30.8.2024
+ další 1 termín
22 dní

Související aktivity CK Livingstone

A další zdroje inspirace

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)