Etiopie

ETH

Etiopie

Informace o zemi

V Africe naleznete nejen úchvatné přírodní scenérie a divokou zvěř, Afrika je i kolébkou naší civilizace a kultury. Právě taková je i Etiopie. Její historie sahá až do doby před více než třemi miliony let, kdy se zde procházeli jedni z našich prvních předků. Unikátní jsou chrámy vytesané ve skále a mnoho dalších památek, které zde zanechaly předchozí civilizace. Z přírodních krás se můžete nechat okouzlit štíty Simenských hor, jednou z nejvyšších hor Afriky Ras Dašen, ale i nejhlubším místem na světě, jakým je do žhava rozpálená fascinující proláklina Danakil s prskajícími fumaroly a téměř měsíční krajinou. Etiopie má však ještě jeden unikát. Je jen málo míst na světě, kde se čas zastavil. Na jihu Etiopie tomu tak ještě je. Žijí zde unikátní kmeny s vlastními zvyky, celními právy, starobylými řemesly a ohromujícím počtem 85 jazyků s více než 200 dialekty.

Informovat o zájezdech do Etiopie?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 1 127 130 km²
Obyvatelstvo: 77 milionu obyvatel
Hlavní město: Addis Abeba
Jazyk: amharština
Měna: 1 etiopský birr (ETB) = 100 centů
Náboženství: etiopská ortodoxní církev (55 %), muslimové (31 %), animisté (10 %)
Národnostní složení: Amharové (40 %), Gallové (36 %), Tigrejci (10 %)
Časové pásmo: časový posun proti České republice je (zimní čas): +2 hodiny
Mezinárodní předvolba: 00251, mobilní 002519
Důležitá telefonní čísla: policie 911, záchranná služba 907, hasiči 912

Objevte s námi Etiopii

Vybíráme z nabídky zájezdů
Etiopie
128 Etiopie

Nejzajímavější kmeny a památky na severu

25.9. - 13.10.2024
+ další 1 termín
19 dní
Etnicky pestrá Etiopie
128B Etnicky pestrá Etiopie

Tajemný festival Donga

9.8. - 30.8.2024
22 dní
Etiopie
129 Etiopie

Historický sever a etnický jih

26.9. - 11.10.2024
+ další 3 termíny
16 dní
Etiopie
142 Etiopie

Proláklina Danakil a svátek Timkat

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Platný cestovní pas (ještě nejméně 6 měsíců po skončení cesty). 
 
Víza a režim vstupu: Nově se víza do Etiopie vyřizují online na webu  http://www.evisa.gov.et/ za poplatek 82 USD, k jejich vyřízení je nutný pas s platností 6 měsíců po návratu s minimálně jednou volnou stránkou, dále mezinárodní očkovací průkaz s očkováním proti žluté zimnici. 
 
Kontaktní úřad Namibie pro pro ČR:
Velvyslanectví Etiopské federativní demokratické republiky v Berlíně
Boothstrasse 20a  
Berlín D-12207
Telefon: 004930–772 060
 
Etiopská strana mění podmínky pro udělování víz poměrně často, a nezřídka bez předchozího upozornění. Doporučuje se proto předem ověřit aktuální podmínky na Velvyslanectví Etiopie v Berlíně.

Praktické informace na cestu

Elektřina: 220V / 50Hz. V Etiopii je užíváno více typů elektrických zásuvek (evropský a italský typ), některé vyžadují adaptér.
Telefon: Ve všech velkých městech je dostupný telefon, fax a poštovní služby. Existuje zde místní mobilní síť, kvalitní signál je však pouze v okolí velkých měst. Podrobnější informace žádejte u svého operátora.
Internet: Internetové kavárny naleznete ve všech velkých městech. Připojení, je ale velmi často pomalé, počítače jsou často zavirované.
Pošta: Pošta je většinou pomalá, nejlépe je posílat dopisy z Addis Abeby.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.  Očkování proti žluté zimnici se vyžaduje od všech přijíždějících cestovatelů, kteří přijíždí z oblastí, kde se žlutá zimnice vyskytuje, případně strávili v transitu v zemi výskytu více než 12 hodin. Pokud přilétáte například z Keni je tedy nutné mít s sebou certifikát o tomto očkování, aby se předešlo jakýmkoli administrativním nedopatřením. Lidé starší 60 let mohou mít lékařské potvrzení, že ze zdravotních důvodů nemohli být očkováni.
Náboženství: hraje důležitou roli v životě Etiopanů. Obřady v pravoslavných kostelích jsou jedinečné a působivé, mezi všemi pak vyniká zejména svátek Timket a Meskel, které se celé ulice a kostely rozzáří barvami. Lidé oblečení v tradičním kroji oslavují svátky po celé zemi, celé dny a mnohdy celé noci. Etiopie má řadu festivalů po celý rok počínaje jarem.

Stravování

Etiopská kuchyně se sestává z kořeněné zeleniny a masitých jídel, obvykle ve formě wat, tlusté dušené maso. Místní obyvatelé jí pravou rukou a nepoužívají žádné nástroje. Jedním z typických rysů etiopské kuchyně je extrémní používání pálivého koření. Směs koření nazývaná berbere vzhledem i chutí připomíná pálivou papriku.
Indžara - je zvláštní placka, která se vyrábí z tefu, což je obdoba prosa. Směs těsta se nalévá do velké kovové pánve, která má v průměru až 80 centimetrů. Těsto nalévá od okrajů až po střed, pod tím hoří oheň a placka se velmi rychle upeče. Placka se podává na plechovém podnose, má průměr 60 až 80 centimetrů, na podnose se okraje zvláštně složí a dovnitř placky se pak vloží cokoli. Většinou je tam miska s nějakým masem, může to být s kuřecím nebo kozím masem. Hodně také jedí skopové maso. K masu občas přidávají zvláštní tvaroh a hodně se koření.

Podnebí

Členitost terénu a především rozdíly v nadmořských výškách způsobují, že v Etiopii se můžeme setkat s různými typy klimatu. Ačkoli se Etiopie nachází v oblasti tropů, čekají tu cestovatele i velmi nízké teploty, pokud se pohybují v horách. Obecně lze zemi rozdělit do tří podnebných zón.
V oblastech přes 2600 m nad mořem panuje chladné klima. Teploty kolísají od 16 stupňů až téměř k bodu mrazu. Ve výškách od 1500 do 2600 m n.m. se teploty pohybují od šestnácti ke třiceti stupňům. Právě v této klimatické zóně žije většina obyvatel země. Poslední je horká oblast, do 1500 m n.m. Panují tu tropické suché podmínky s teplotami od 27°C do 50°C. Období dešťů trvá obvykle od poloviny června do půlky září, přičemž na jižních vrchovinách bývá delší. Nejlepší doba pro návštěvu Etiopie je od října do května.

Etiopie - Fotogalerie

Zažijte Etiopii na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Etiopie

Kam se vydat

Sopka Wonchi

Úchvatná sopečná kaldera s kráterovým jezerem ležícím ve výšce kolem 3000 m.n.m. Sopka kromě horkých pramenů, vodopádů a nádherných údolí nabízí také úžasnou scenérii.

Vodopády Tiss Isat na Modrém Nilu

Jeden z etiopských přírodních skvostů. Tissisat znamená v překladu kouřící voda. Druhé největší vodopády v Africe (50m výška, 400 m šířka).

Axum

Ruiny starověkého města Axum se nacházejí v blízkosti severních hranic Etiopie. Označují umístění srdce starobylé Etiopie, kdy byl Axum od 10 stol. do 1. stol.n.l. hlavním městem mocné Axumské říše. Ta je považována za jednu z posledních velkých civilizací. Byla centrem obchodu díky svým přístavům v Rudém moři i Indickém oceánu a zároveň jedním z nejrannějších křesťanských království. Moderní Axum je stále duchovním centrem země. Zároveň však také lahůdkou pro archeology díky svým starým hrobkám, stélám, palácům i kostelům. Většina starého města stále ještě čeká na odhalení. Axum byl zařazen mezi památky UNESCO.

Lalibela 

Malá, takřka zapomenutá a izolovaná vesnice v horách, leží asi 350 kilometrů od hlavního města Addis Abeba. Skrývá však jeden unikát, 13 kostelů vytesaných do skal. Nádherné staré kostely a labyrinty tunelů, chodeb a budov pochází z 12. - 13. století. Lalibela, původně známá pod jménem Roha, byla ve 12. století královským městem dynastie Zagwe.

Arba Minch

Toto město nacházející se cca 350 km jižně od hlavního města Etiopie má velmi zajímavé okolí. V jeho blízkosti se totiž nachází 40 minerálních pramenů. Za zhlédnutí v této části Etiopie stojí zejména jezera Abaya a Chamo, která jsou součástí Velkého afrického příkopu. Jezero Chamo je charakteristické velkou koncentrací krokodýlů, jsou opravdu všude.

Jinka

Město Jinka v jihozápadní části Etiopie leží v srdci národních parků. Snadno se odtud dostanete na dobrodružné výpravy do parků Mago, Nechisar nebo údolí Omo. Národní park Mago je tvořen savanou, kde volně pobíhají antilopy, buvoli, sloni, lvi, levharti a zebry. Obývá ho i kmen Mursijů žijících podle zásad svých předků. Ačkoliv je park vzdálen jen 36 kilometrů od Jinky, v období dešťů je nepřístupný kvůli špatně sjízdným komunikacím.

Národní park Mago

Národní park Mago je chráněná oblast ve státě Etiopie. Nachází se v jihozápadní části Etiopie, v regionu Southern Nations. Národní park Mago je pojmenován po řece Mago, která touto oblastí protéká. Tvoří ho převážně savana, ve které můžete spatřit antilopy, buvoly, lvy, slony, levharty a zebry. V národním parku žije také původní kmen Mursijů, jehož ženy jsou známé bolestnou dekorací svého těla. Do této oblasti Etiopie se nedostanete v obdobích dešťů, protože cesty jsou zde velmi nekvalitní.

Simienské hory

Simienské hory jsou známé svými scenériemi a přírodou. Je to také místo s nejvyšší Etiopskou horou Ras Dashen (4 543 metrů). Na části území Simienských hor byl v roce 1969 zřízen Národní park Simienské hory, který je od roku 1978 součástí Světového dědictví UNESCO. Simienské hory jsou tvořeny náhorními plošinami, které jsou prudce odděleny údolími. Žijí zde stáda dželad a vyskytují se tu vzácní kozorožci walia a vlci etiopští. Během treku v horách se kromě přírody máte možnost seznámit i s tradičním životem v této odlehlé horské oblasti.

Jezero Tana 

Jezero ležící na Etiopské plošině. Nachází se v tektonické kotlině, která je uzavřena lávou. Má rozlohu 3100 až 3600 km² (mění se v průběhu roku), s délkou 75 km a maximální šířkou 70 km. Dosahuje hloubky až 70 m. Vody jezera brázdí lodě z papyru zvané tankwas, které jsou velmi podobné těm, které byly nalezeny v hrobkách faraonů. Tana leží v nadmořské výšce 1 830m. Hladinu čeří 37 malých ostrůvků, které se staly útočištěm pro kostely a kláštery. Rozvinutá lodní doprava po jezeře spojuje města na obou březích a vybízí k netradiční projížďce. Město Bahir Dar na jižním břehu žije neustálým ruchem. Tradiční trh fascinuje každého kolemjdoucího. Z Bahir Dar putují výpravy k vodopádům Tiss Isat na Modrém Nilu. Druhé největší vodopády v Africe padají do hloubky 50 metrů a jsou 400 metrů široké. 

Pohoří Bale

Pohoří Bale se rozprostírá na ploše 2 400 km2, vrcholky dosahují výšky přes 4 000 metrů. V tomto parku na území Etiopie jsou pláně, lesy i buš a žije tu několik endemických druhů savců - horská nyala a simieneská liška. V lese žijí různé druhy prasat, lvi, levharti, hyeny skvrnité, psi hyenovití a další druhy zvířat včetně 16 druhů endemických ptáků. Návštěvníci Etiopie vyhledávají park hlavně pro příležitost uskutečnit zajímavé treky v pohádkové přírodě.

Národní park Awash

Leží v nížině na východě Etiopie, 211 km od hlavního města na ploše 827 km2, na jihu jej obklopuje řeka Awash. Pláně parku jsou výborné na pozorování zvířat. Terén tvoří porosty akácií, kde se zdržují malé antilopy dik dik, zebry, gepardi, servalové, levharti, paviáni, kudu, velké želvy, luskouni atd. V řece Awash jsou vidět krokodýli a hroši. Ptáků tu lze najít více než 350 druhů (pštrosi, písař hadilov atd.).

Národní park Omo

Národní park Omo s rozlohou 4 068 km2 leží na západním břehu řeky Omo, při hranici Etiopie se Sudánem, 870 km jihozápadně od Addis Ababy. Žijí zde divoká zvířata (buvoli, žirafy, buvolci, gepardi, lvi, zebry), 306 druhů ptáků, lze zde trekovat a navštívit zástupce kmene Surma.

Národní park Gambella

Rozloha 5 060 km2, leží ve městě Gambella na území Etiopie a u říčního systému řeky Akobo. I když je málo navštěvovaný, lze zde najít endemické druhy zvířat, ale také antilopy, slony, buvoly a žirafy.
Národní parky Abijatta - Shalla Lakes
Leží ve Velké příkopové propadlině, 200 km od hlavního města Etiopie. Nachází se ve výšce 1540 - 2075 metrů, nejvyšší bod je Mount Fike, ležící mezi jezery. Tento park na území Etiopie byl vytvořen na ochranu ptactva, kromě vodního ptactva se zde vyskytují i další druhy zvířat. Jezero Abijatta je mělké asi 14 metrů, voda protéká do malého potoka Horakello, kolem rostou akácie a tráva. Jezero Shalla je obklopeno černými útesy, které se odrážejí ve vodě, je to nejhlubší jezero Velké příkopové propadliny (260 metrů). Ostrovy na jezeře Shalla jsou ptačím rájem. Žije jich tu asi 400 druhů. Abijatta je alkalinové jezero, žijí zde plameňáci, pelikáni a další vodní ptáci.

Národní park Nechi Sar 

Nechi Sar (název znamená bílá tráva) se nachází na náhorní plošině mezi jezery Abaya a Chamo. Na 514 km2 savany se volně pohybují různé druhy antilop, buvolci, gazely, zebry, najdete tu i krokodýly, paviány a 188 druhů ptáků. Pozadí hor vytváří zajímavou a krásnou krajinu.

Bahir Dar

Většinou je první zastávkou na severním okruhu Etiopií. Rušné obchodní centrum vystavěné na jižním břehu jezera Tana, největší vodní plochy Etiopie. Kromě fascinujícího a velmi tradičního trhu, bohatého ptačího života, je Bahir Dar přirozenou základnou pro několik výletů: k vodopádům Modrého Nilu, pro lodní výlet k některým středověkým klášterům rozesetých na ostrovech a poloostrovech jezera Tana.

Gondar

Na sever od jezera Tana leží město Gondar založené roku 1635 vládcem Fasilidasem. Byl hlavním městem Etiopie po téměř 300 let. Město je proslulé impozantním středověkým hradem z 16. století a nádherně vyzdobeným kostelem Debre Birhan Selassie.

Související článek

Proč se vydat do jižní Etiopie nyní v zimě?

Proč se vydat do jižní Etiopie nyní v zimě?

Jih Etiopie, a především údolí řeky Omo, nyní nabízí úžasnou možnost vydat se do oblasti, která díky koncentraci původních přírodních národů patří k těm vůbec nejbohatším a nejzajímavějším na africkém kontinentu. Na relativně malém prostoru jižního Oma žije bezmála dvacet různých etnik životem, který se za posledních sto let změnil jen minimálně. Polonahá těla a prastaré tradiční rituály, které často šokují svojí syrovostí, lákají do jižní Etiopie stále více turistů z celého světa. V této post-covidové době je však Etiopie neobvykle prázdná. Naskytuje se tak jedinečná příležitost si tuto oblast vychutnat plnými doušky bez početných skupin...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)