Eritrea

ERI

Eritrea

Informace o zemi

Eritrea je malá země ležící na pobřeží Rudého moře, patřící k nejmladším africkým státům - plnou nezávislost na Etiopii získala až v roce 1993. Sousedí s Džibutskem, Súdánem a Etiopií. K území Eritrei patří také Dahlacké souostroví proslulé svými neporušenými korálovými útesy, které skýtají jedinečnou scenérii pro koupání, potápěná a šnorchlování. Obyvatelstvo této turisty ještě nedotčené a neprobádané země tvoří přibližně z poloviny ortodoxní křesťané a z poloviny muslimové.

Informovat o zájezdech do Eritrei?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 117 600 km²
Obyvatelstvo: 6 milionů obyvatel
Hlavní město: Asmara
Jazyk:  tigrajština, arabština, angličtina
Měna: 1 nakfa (ERN) = 100 centů
Náboženství: koptové, křesťané, muslimové
Časové pásmo: Časový posun: SEČ +2 hodiny
Mezinárodní předvolba: 00 291
Důležitá telefonní čísla: Policie: 12 7799

Objevte s námi Eritreu

Momentálně sem však žádný katalogový zájezd nenabízíme

Rádi Vám připravíme nabídku na míru

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: platný cestovní pas (platnost minimálně 6 měsíců po návratu zpět do České republiky) s minimálně 1 čistou stránkou (pozor, na stránce nesmí být ani propité razítko z předchozích stránek), 1x vyplněný formulář a 1x foto, potvrzení o zpátečním letu.
Víza: víza je nutno vyřídit před odjezdem v Berlíně. Cena víz je 50 EUR a vyřízení trvá minimálně 30 pracovních dnů.
V případě návštěv i jiných zemí než Eritreje je patrně jednoduší získat vstupní vízum tam ( Keňa, Džibutsko, Súdán, Egypt, Jemen, SAE) než v Evropě. V žádném případě nelze získat eritrejské vízum v Etiopii.
Pro ČR je velvyslanectví v Berlíně: Embassy of the State of Eritrea, Stavangerstrasse 18, D-10439 Berlin, tel. (00 49 30) 446 74 60, www.botschaft-eritrea.de
Adresa velvyslanectví ČR v zahraničí: Eritrea - Velvyslanectví Káhira
4, Dokki Street, 12511 Giza, Cairo, Telefon: + 20 2 3333 9700
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektřina: V zemi  je užíváno více typů elektrických zásuvek (evropský a italský typ), některé vyžadují adaptér. (Typ L)
Telefon: Telefonní síť je v současné době stále nevyhovující, většina veřejně přístupných telefonů je lokalizována v Asmaře. Hotely jsou však telefony standardně vybaveny.
Internet: Eritrea byla poslední zemí Afriky, která se k mezinárodní síti připojila a stalo se tak až v roce 2000. Úroveň dostupného pokrytí v dnešních dnech stále lehce zaostává za svými sousedy.
Pošta: Pošta je většinou pomalá, ideální je korespondenci vyřídit v Asmaře. 
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Národním jídlem je indžara, stejně jako v Etiopii - velká kvašená placka nakyslé chuti, která se připravuje z místní obiloviny nazývané teft. Indžara se konzumuje s kořeněnou směsí z masa a zeleniny. Na přípravu se používá většinou skopové, hovězí nebo rybí maso. Pro vegetariány lze dostat i bezmasou variantu pouze se zeleninou. Indžara se podává na velkém talíři, směs je vždy zvlášť, nabírá se utrženým kouskem indžary. Z jedné placky trhají kousky vždy všichni přítomní kolem stolu. Jí se zásadně pravou rukou, protože v Etiopii je každé jídlo darem od Boha a použití levé ruky by znamenalo jeho zneuctění. V Eritreji lze v některých restauracích dostat i evropská jídla – hlavně špagety. Mají zde dostatek hovězího masa, steak je tak velice dostupné a levné jídlo. Stejně tak ryby v okolí Rudého moře. Další variantou jsou tzv. pastry shopy - jakési cukrárny, které nabízejí několik druhů bábovek a dortíků. Bývá tam i stroj na espresso. Klasické coffee je naše presso s velkou dávkou cukru.
Téměř všude jsou k dostání nealkoholické nápoje – dominují výrobky firmy Coca Cola. Milovníky kávy určitě zaujme pravý kávový obřad, který můžete zažít mimo Eritreu jen v Etiopii. Z alkoholických nápojů za zmínku stojí pivo značky Meloti. Pivovar vaří toto pivo dle německých receptur.
Zajímavostí jsou místní alkoholické nápoje. Suva je nápoj spíše nakyslé chuti a vyrábí se z ječného sladu a sušených listů jistého stromu, kterým se říká Gešo (gesho). Vaří se podobně jako naše pivo, ale chuť je jiná. Nápoj je kvašený, mírně alkoholický a nesmí chybět v žádné domácnosti. Více alkoholickým nápojem je Tadž (Tedj), který se vyrábí kvašením medu. Je sladký a silný asi jako víno. Místní kořalky Arake se vyrábí ponejvíce z ječmene, ale také z prosa nebo datlí. Někdy se dochucují medem nebo kávou.

Podnebí

Klima v Eritreji je různorodé, od velmi chladných oblastí na vysočině, po velmi horké oblasti v nízkých polohách. Vzhledem k poloze vůči rovníku by měla většina území náležet k monzunovému tropickému klimatu, ale velká členitost zapříčinila rozdělení Eritreje do 3 klimatických zón:
Chladná zóna, oblasti nad 2 000 m n.m. Teploty se zde pohybují od 5 - 25˚C. V této zóně se nachází většina vysokohorské vegetace.
Střední zóna 1000 m. n.m. - 2000 m.n.m. Teploty se pohybují 16˚C - 30˚C. V tomto pásmu žije většina obyvatelstva Eritreje.
Horká zóna pod 0 – 1000 m.n.m. Zde se vyskytuje aridní klima, teploty 27˚C - 50˚C, u moře spojené s velkou vlhkostí.
Období dešťů trvá od poloviny června do poloviny září. Tomuto období předchází období příležitostných srážek únor - březen. Ostatní období roku je suché.

Eritrea - Fotogalerie

Zažijte Eritreu na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Eritrei

Kam se vydat

Asmara

Je hlavní město Eritrejského státu, které je někdy označováno jako Piccolo Roma či Africký Řím. Nejstarší záznamy o jakémsi obchodním městečku nalézajícim se na území dnešní Asmery sahají až do samotného středověku (cca 700 let zpět). Území obývaly čtyři klany žijící na území zvaném Kebessa Plateau, na kterém se nachází dnešní velkoměsto. Následkem neustálého ohrožování těchto čtyř kmenů bandity došlo ke kmenovému spojení. Po vítězství přijalo místo také nové jméno Arbaete Asmara – což v překladu z místního jazyka Tigrinya znamená „čtyři se spojili“. Moderní ráz hlavního města italské kolonie vtiskl guvernér Martini v roce 1897. Začala se zde stavět infrastruktura města připomínající města na evropském kontinentě.

Dahlacké ostrovy    

Souostroví asi 120 korálových ostrovů v Rudém moři, které poskytuje údajně nejlepšími možnosti pro šnorchlování a potápění v celém Rudém moři.

Massawa

Massawa je starobylé centrum Eritrei a zároveň největší přístav v Rudém moři. Cesta z hlavního města do Massawy se svažuje z výšky 2 438 m až k úrovni moře. Serpentiny poskytují panoramatické výhledy na pusté pobřeží, míjejí ortodoxní klášter Debre Bizen u městečka Nefasit a citrusové plantáže. Cesta je velmi jedinečný zážitek. Ve městě poznáte atmosféru otomanské a egyptské nadvlády z 16. a 19. století.

Keren

V provincii Senhit leží město Keren, které Bylo založeno Italy a svojí architekturou se podobá hlavnímu městu. Je druhým nejvýznamnějším městem ve vnitrozemí. Leží v úrodné oblasti a je obklopeno vysokými horami. Místní přehrady zajišťují dostatek vláhy, a proto se zde pěstují citrusy, hroznové víno, rajčata, papáje i banány. Ve městě je barvitý trh s různými zemědělskými výrobky a také trh se zvířaty. Na trhy se scházejí lidé různých kmenů z širokého okolí.
Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)