Thajsko

THA

Thajsko

Informace o zemi

Thajsko - země tisíců Buddhů - je opravdovým rájem pro každého turistu. Země, kde se sny stávají skutečností. Hledači osvícení objeví v Thajsku velké množství buddhistických chrámů, pro milovníky poznávání a dobrodružství je určen sever Thajska posetý vesničkami horských kmenů. Jih Thajska je znám jako opravdový ráj pro vyznavače moře, bělostných pláží a podmořského života.

Informovat o zájezdech do Thajska?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 514 000 km²
Obyvatelstvo: 65 milionů obyvatel
Hlavní město: Bangkok
Jazyk: thajština
Měna: 1 baht (THB) = 100 satangů
Náboženství: obyvatelstvo vyznává 94% buddhismus, 4% islám, křesťanství.
Národnostní složení: Thajci (Siamci 53 %, Laové 27 %), Číňané 12 %, Malajci (4 %)
Časové pásmo: časový posun proti České republice je + 6 hodin v době zimního času a + 5 hodin v době letního času.
Mezinárodní předvolba: 00 66
Důležitá telefonní čísla: Centrum služby turistům (Tourist Service Centre) 1155 (bezplatně), policie 191 (bezplatně), první pomoc 2551133-6, záchranka 1554 nebo 1669 (volání zdarma), dopravní policie 1193, požárníci 199, turistická policie 1155

Objevte s námi Thajsko

Vybíráme z nabídky zájezdů
Thajské maximum
201 Thajské maximum

Památky a bílé pláže ostrova Ko Samet

27.12. - 11.1.2025
16 dní
Thajsko
202 Thajsko

Letecky ze severu na pláže jihu

26.10. - 10.11.2024
+ další 2 termíny
16 dní
Singapur - Malajsie - Thajsko
203 Singapur - Malajsie - Thajsko

Velkoměsta, příroda a pláže

24.11. - 10.12.2024
+ další 2 termíny
17 dní
Pět zemí jihovýchodní Asie
204 Pět zemí jihovýchodní Asie

Thajsko - Barma - Laos - Malajsie - Singapur

9.11. - 27.11.2024
+ další 1 termín
19 dní
Thajsko - Kambodža
206 Thajsko - Kambodža

Buddhistické tradice a Angkor Wat

26.10. - 8.11.2024
+ další 1 termín
14 dní
Thajsko - Laos - Vietnam
210 Thajsko - Laos - Vietnam

Památky a bílé pláže

7.2. - 2.3.2025
24 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Ke vstupu na území Thajska je vyžadován cestovní pas platný minimálně šest měsíců po vstupu na území Thajska.
Víza a režim vstupu: bezvízový styk do 30 dnů pobytu při leteckém vstupu a výstupu, při pozemním vstupu jen na 15 dnů. Víza pro delší pobyt se vyřizují v Praze, poplatek je 700 Kč za jeden vstup a 1 400 Kč za dva vstupy. Doba pro vyřízení je 1 týden. Je nutné doložit: pas, 1x formulář, 1x foto, rezervaci letenek a pro dvojitý vstup i výpis z účtu (minimální zůstatek 30 000,-Kč) a itinerář cesty v angličtině.
 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektřina: V Thajsku je potřeba adaptér s tenkými kolíky, místy jsou americké zásuvky.
Telefon: Hovory do Evropy jsou možné z telefonní budky či z hotelu. Na některých místech je možné volat i přes internet z internetových kaváren. Čeští poskytovatelé mobilních služeb mají roamingové smlouvy s místními operátory.
Pošta: Pohlednice je možné koupit v turistických střediscích, známky jsou v prodeji pouze na poštách. Doručení do ČR trvá cca 10 dnů.
Očkování: Žádné očkování není povinné. Doporučeno očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Většina thajských pokrmů je silně kořeněná. Vaření pokrmů je jednoduché a rychlé. Základní potravinou je rýže a nejpoužívanějším kořením chilli. Mezi nejčastější způsoby tepelné úpravy patří restování na wok pánvi, smažení, fritování, grilování a vaření v páře. Vodu doporučujeme pít pouze balenou - není problém ji koupit téměř kdekoli.

Podnebí

Thajské podnebí je tropické, s vysokými teplotami i vlhkostí a vlivem monzunů. Duben a květen jsou měsíce s nejvyššími teplotami v roce, dosahující v průměru 35 - 36 °C. V červnu začíná jihozápadní monzun, který ovlivňuje východní Thajsko a západní pobřeží. Přináší deštnou sezónu přibližně do konce října. Zimní, severovýchodní, monzun naopak přináší suché počasí.

Thajsko - Fotogalerie

Zažijte Thajsko na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Thajska

Kam se vydat

Bangkok

Hlavní město Thajska je přezdívané jako město andělů. Toto město kontrastů a přeměn uchvátí jak svými historickými památkami, tak svou supermoderní výstavbou. Kulturu, historii, přírodu - to vše můžete zažít v jednom koutě země jakou je Thajsko. Pobyt v Bangkoku patří vždy k nezapomenutelným zážitkům.

Wat Phra Keo

Celý areál má rozměry asi 500 x 400 metrů a je ohraničen čtyřmi stěnami o celkové délce 1 900 m. Areál je otevřen denně. Pokud nemáte patřičné oblečení a obuv, nebudete dovnitř vpuštěni. Se vstupenkou dostanete i plán celého areálu. V areálu se nachází mnoho budov, ale pravděpodobně nejznámější je chrám Wat Phra Keo, neboli chrám smaragdového Buddhy, kterým Thajsko ročně přiláká spoustu turistů.

Grand palace - Královský palác

Velký nebo také nazývaný královský palác byl do roku 1946 sídlem thajské královské rodiny. V prvotním okouzlení při vstupu do tohoto komplexu může návštěvník snadno podlehnout snivé dezorientaci, ale přesto lze palác snadno rozdělit na několik zcela specifických oblastí a rozlišit zde několik velice zvláštních budov. Nedílnou, ale zcela samostatnou součástí je chrám Wat Phra Kaeo.

Ching Mai

Město se rozkládá v širokém údolí na březích řeky Ping. Na západ od řeky se zvedají horské hřebeny a pokračují až na barmské hranice. V úrodných údolích se pěstuje kromě rýže i zelenina a ovoce. Chiang Mai je hlavním městem druhé největší stejnojmenné provincie. Leží v úrodném údolí, s nadmořskou výškou 300 m. Bylo založeno r. 1296, kdy sem král Mengrai přestěhoval z Chiang Rai hlavní město říše Lanna Thai (království milionu rýžových polí), prvního nezávislého Thajského království uprostřed proslulého Zlatého trojúhelníku. Chiang Mai vzkvétalo jako hlavní kulturní, náboženské a obchodní centrum až do r. 1556, kdy se z něho po invazi Barmánců stal vazalský stát. Roku 1785 byli Barmánci ze země vyhnáni a Lanna Thai se stala součástí severního Thajska. Mnoho Thajců z jihu považuje město a provincii Chiang Mai za jakési národní dědictví - Shangri-la, a to díky kráse zdejších žen, netradičním svátkům, historickým chrámům ze 14.století, pozornost poutající kráse přírody, ovoci jako jablka, broskve a jahody a osvěžujícímu klimatu během studené sezóny.

Vatu Phra Sing

Nachází se zde je nejuctívanější socha Buddhy na severu, stará přes tisíc let. Chrání prý obyvatele před ohněm a přináší jim déšť. Obchodní ruch je soustředěn ve východní části města a táhne se až k hlučnému nočnímu bazaru poblíž břehu řeky Ping. Na hlavních ulicích je mnoho restaurací, hospůdek, malých otevřených barů a obchodů. Thajsko může říct, že v téhle části to prostě žije.  

Řeka Chao Phraya

Výlety na řece, která spojuje Bangkok se sousední severní provincií Nonthaburi, provozují dvě společnosti. Ltd. Na obou březích řeky je k vidění mnoho starobylých chrámů a budov. Turisté mohou také podniknout výlet na Ko Kret, malý ostrov uprostřed řeky. Zdejší atmosféra je velmi poklidná a za pozornost stojí zejména Wat Paramai Yikawat, postavený v Monském stylu před více než 200 lety. Král Rama V. ho nechal přebudovat na klášter zasvěcený jeho babičce a postavil Chedi Moha Raman (v Monském stylu). Je zde Buddhova socha vytesána z mramoru a také se mu říká Wat Mon (chrám Mon).

Mae Sai

Nejsevernější městečko státu Thajsko, kde můžete navštívit trh s drahými kameny a podniknout jednodenní výlet přes pohraniční most do barmského města Tachilek. Barmské vízum přitom není třeba, na hraničním přechodu jen necháte pas a zaplatíte poplatek ve výši cca 5 USD.

Ko Chang

Ko Chang je po Phuketu druhý největší ostrov. 70% plochy ostrova pokrývají lesy, nejvyšším bodem je 744 m vysoký Khao Jom Prasat. 

Ostrov Phuket

Ostrov Phuket se nalézá 900 km jižně od Bangkoku. Je to největší, zároveň však nejdražší z thajských ostrovů. Můžete obdivovat nádherné, dlouhé písčité pláže s nesčetnými mořskými zátokami. Luxusní turistické komplexy Vám nabídnou nejvyšší možný komfort. Můžete navštívit město Phuket s možností výhodných nákupů, návštěvy trhů, denních a nočních klubů, masážních salonů, barů a diskoték. Doporučujeme fakultativní výlet lodí na ostrov Jamese Bonda.

Phi Phi Island

Bezesporu nejkrásnější ostrůvek Thajska. Fascinující laguna s průzračně čistou vodou, pláže s bílým pískem lemované palmovými háji, neuvěřitelně barevný podmořský svět. Pravý ráj pro potápěče - od amatérů po nejnáročnější profesionály. Ostrov je oblíben zejména u turistů ze zámoří. Vynikající mořská kuchyně Vás bude provázet na každém kroku. Nabízí se zde nepřeberné množství lodních výletů (rybaření, potápění ...).

Krabi

Krabi se právem považuje za jedno z nejhezčích míst. Překrásné dlouhé pláže s jemným korálovým pískem lemované palmami nabízejí ideální místo pro romantickou dovolenou. Pestrobarevný podmořský svět s fascinujícími skalními útesy vybízí k potápění či ke šnorchlování. Vynikající možnosti k lodním výletům na některý z mnoha neobydlených ostrůvků v okolí.

Ko Samui

Pobyt na ostrově, který Vás ohromí svou krásou již při prvním pohledu. Ostrov je lemován překrásnými plážemi s bílým korálovým pískem. Ko Samui je největší z 80 ostrovů souostroví, z nichž většina tvoří národní mořský park Ang Thong, sestávající z neobydlených ostrůvků a panenského korálového moře. Doporučujeme fakultativní výlet k vodopádům do vnitrozemí ostrova, cestou návštěva motýlí farmy a velké sochy Buddhy.

Ko Tao 

Tento ostrov je považován za ráj potápěčů. Nachází se zde množství lokalit vhodných k potápění s pestrým a bohatým podmořským životem, dále široká paleta korálů. Typická je i jedna z nejlepších mořských viditelností.

Národní park Khao Yai

Nejstarší národní park, jeden z nejoblíbenějších, založený v roce 1962. Celková plocha zaujímá cca 2 tisíce kilometrů čtverečních. Vyskytuje se zde velké množství zvířat i některé ohrožené druhy jako např. divocí sloni, opice, levharti, tygři, medvědi malajští, jeleni i různé druhy ptáků a plazů.

Zlatý trojúhelník

Je oblast o rozloze asi 200 tisíc kilometrů čtverečních a zahrnuje tři země - Thajsko, Myanmar (dříve Barma) a Laos.  Tato oblast je spojována s obchodem s opiem. Hlavním lákadlem jsou zde projížďky po řece. Většina turistů, kteří se rozhodnou navštívit Thajsko, nezapomenou zahrnout toto místo do svého plánu cesty.

Související článek

Thajsko se znovu otevírá

Thajsko se znovu otevírá

Naši přátelé lokální průvodci v Chiang Mai i v Bangkoku, stejně tak personál z našich oblíbených hotýlků nám hlásí, že jsou plně připraveni na první návštěvníky. Již se na nás upřímně těší. Bude to krásné setkání. Pojďme si připomenout, proč je Thajské království již dlouho – a zaslouženě – turistickým evergreenem: Thajsko je především bezpečné a přátelské. V průběhu celého roku zelené a pohostinné, obklopené klidným a teplým mořem. Poskytuje orientální azyl každému návštěvníku. Jediným rizikem je, že se vám pravděpodobně nakonec nebude chtít odjet. Jedna návštěva nestačí. Proto se mnozí do Thajska vracejí opakovaně. Objevují nové asp...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)