Írán

261

Írán

Starobylá perská říše

Kouzlo Orientu a lákadla tajemných příběhů jako z Tisíce a jedné noci

Památky a příroda

Typ zájezdu:

Komfortní zájezdy

Náročnost:

Míra komfortu:

Velikost skupiny:

8 - 16

Zemí poetických básníků se vydáme po stopách Alexandra Velikého až do dějin starověkých říší Elamitů, Médů, Achajmenovců a Sasánovců. Vyschlá poušť ostře kontrastující se zelení perských zahrad a s modří mozaikami vykládaných mešit. Pradávné náboženství zoroastristů strážících věčný oheň. To vše doplněné lahůdkami místní kuchyně a posezením v příjemných čajovnách, třeba i s vodní dýmkou. Z této netradiční země vám chceme ukázat maximum.

Pozoruhodná země s bohatou kulturou a rozmanitou přírodou. Cesta za kouzlem Orientu a starověké Persie je určena především milovníkům kultury, památek a náboženství. Ekonomika současného Íránu je založená na ropě, ale život celé společnosti se stále řídí pravidly islámu. Každého návštěvníka jistě překvapí přívětivost a pohostinnost místních lidí. Během cesty bude dostatek času poznat to NEJ z této zajímavé země.

Termíny a rezervace

Termín:  3.4. - 16.4.2022 14 dní / 12 nocí  (14 dní / 12 nocí) Cena:  73 900 Kč včetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Uzavřeno
Termín:  2.10. - 15.10.2022 14 dní / 12 nocí  (14 dní / 12 nocí) Cena:  73 900 Kč včetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Rezervovat
Termín:  2.4. - 15.4.2023 14 dní / 12 nocí  (14 dní / 12 nocí) Cena:  73 900 Kč včetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Rezervovat
Termín:  1.10. - 14.10.2023 14 dní / 12 nocí  (14 dní / 12 nocí) Cena:  73 900 Kč včetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Rezervovat
?

Mapa zájezdu

Cestou vás provedou

Lenka

Lenka Hrabalová

Vystudovala arabštinu a perštinu v Praze a už během studia trávila více času v "terénu" než ve školní lavici. Procestovala téměř dvacítku muslimských zemí, což jí dalo skvělý rozhled a vhled do kultur, náboženství, společností a životů lidí, kteří tam žijí. Dnes se ve světě islámu cítí jako doma...

Více informací o průvodci

Pavel

Pavel Veselý

Světu pomáhá prostřednictvím organizace Člověk v tísni. Pracoval dlouhodobě v Afghánistánu a na Srí Lance. Slušně jej otřískala Afrika. Na cestách ho můžete nejčastěji potkat na území jižní a východní části afrického kontinentu. Zajímá ho všechno, co ještě nezkusil. K dobití adrenalinu používá v...

Více informací o průvodci

Zuzana

Zuzana Bendová

Za zlomový bod v cestovatelské kariéře považuje Erasmus na Nové Kaledonii. Teplé křeslo ve finanční kanceláři vyměnila za půlroční pobyt s neziskovkou na misi v Jižním Súdánu. Dobrovolnice srdcem i duší, která na cestování miluje poznávání nových lidí, tradic a chutí. Baví ji země s minimem turi...

Více informací o průvodci

Lenka Hrabalová 2.10. - 15.10.2022
?

Pavel Veselý

Zuzana Bendová

Fotogalerie zájezdu

Podrobnosti zájezdu

Program

1. den

Letecky do ÍRÁNU. Hlavní město Teherán.

2. den

Prohlídka Teheránu. Dvanáctimiliónové hlavní město. Luxusní obytné čtvrti na úpatí Elborsu. Vyhlídka na celé město. Šáhův palác Saad Abad, památník svobody Azadí a palác Golestan (UNESCO). Muzeum šperků s největším diamantem na světě. Moderní palác Mohammada Rezy Šáha. Temné uličky rozsáhlých bazarů plných zboží.

3. den

Návštěva hrobky Ajatoláha Chomejního. Přesun do Hamadanu. Cestou zastávka v nejrozsáhlejší vodní jeskyni světa Ali Sadr. Projížďka na lodi po labyrintu jezer a vodních kanálů. Posvátné místo již za dob vlády Dareia I. Pozůstatky lví brány Sang Shir, která chránila hřbitov bývalé Parthské říše. Nocleh v Hamadanu.

4. den

Návštěva Avicenova mauzolea, největšího učence islámského světa. Hrobka biblické Ester, královny ze Susy a jejího strýce Murdochaje. Středisko Abbas Abad. Zastávka na okraji Hamadánu v údolí Gandžnamé s nápisy v klínovém písmu z dob Dáreia I. vytesanými do skály. Příjemný vodopád. Přesun do kolébky prastarých neolitických kultur do Kermanshahu. Dnes pestrá směsice národností – Kurdové, Židé i Arméni. Cestou zastávka u skalních reliéfů v Bisotunu (UNESCO). Úrodné údolí Kangavaru, který měl na počátku 20. století stále svoji samosprávu. 1500 let staré sásánovské skalní reliéfy v Taq-e  Bostan. Bude chutnat jehněčí kebab i tentokrát? Nocleh v Khoramabadu.

5. den

Súsa - pozůstatky hlavního města achajmenovské říše. Hrobka starozákonního proroka Daniela. Čoká Zambíl (UNESCO), rozsáhlý zikkurat, pyramidové stavby známé především z mezopotamského údolí a západního Íránu. Posezení v čajovně s vodní dýmkou. Příjezd do Ahwazu na březích řeky Karun.

6. den

Přejezd do Bišápuru - ruiny sásánovského města krále Šápura I. Ve skále vytesány reliéfy sásánovských králů ze 3. století znázorňující vítězství nad Římem. Kdysi velkolepý palác krále Šápura. Pokračování do Šírazu přes horský průsmyk (2 400 m) s nádhernými scenériemi. Nocleh v Šírazu, ve městě opěvovaném perskými básníky.

7. den

Prohlídka nejkrásnějších pamětihodností Šírazu. Perské zahrady Narenjestan, mešita Nasir ol Molk, medresa Khan. Úzké uličky místních bazarů. Citadela Karima Chána. Mauzoleum Ali ebne Hamzeh s velkolepou zrcadlovou výzdobou. Návštěva hrobu národního perského básníka Háfíze. Nocleh v Šírazu.

8. den

Celodenní výlet do Persepolis (UNESCO), založeného Dáreiem Velikým v roce 522. Prohlídka rozsáhlého komplexu byzantských i řeckých památek. Ve skalách vytesané hrobky achajmenovských králů Nákš-e-Rostám. Nocleh v Šírazu.

9. den

Návštěva achajmenovské metropole Pasargard. Hrobka Kýra Velikého (UNESCO). Šalamounovo vězení a vznešené paláce. Přejezd na sever do města Yazdu (UNESCO), ležícího na rozhraní solné a písečné pouště. Jedno z nejstarších měst, kde lidé stále ještě žijí v původních kopulovitých hliněných obydlích s větracími věžemi bagdíri. Prohlídka starého centra Yazdu. Působivý komplex Amír Čakhmáq na stejnojmenném náměstí. Alexandrovo vězení. Nocleh v Yazdu.

10. den

Věže mlčení uprostřed pouště, pohřebiště zoroastristů, staré více než 3 000 let. Zoroastriánský chrám s věčným ohněm, který hoří nepřetržitě již od roku 470. Páteční mešita. Zahrada Dowlat Abad s guvernérovým palácem a systémem větracích věží. Přejezd do Isfáhánu. Cestou zastávka v pouštním městě Meybod. Jedna z nejstarších pevností v zemi, karavanseraj, historické poštovní muzeum, ledárny i větrací věže. Nocleh v Isfáhánu.

11. - 12. den

Isfáhán, zvaný „polovina světa". Bývalé hlavní město safíjovské říše patří k nejkrásnějším městům Orientu. Široké bulváry lemované vzrostlými stromy. Druhé největší náměstí světa (UNESCO), které bylo kdysi středem abbásovské říše. Návštěva prodejny perských koberců. Klenot islámské architektury, Imánova mešita. Mešita Šejka Lotfolláha. Nádherně vykládané fasády. Paláce Ali Qapu a Chehel Sotoon. Taje místních bazarů. Nezapomenutelný zážitek v kavárně pod oblouky mostu Sí-o-se pol ze 17. století přes řeku Zajandé. Páteční mešita (UNESCO) a okolní bazary. Arménské čtvrti Nová Jolfa – kostel Vank a muzeum. Noclehy v Isfáhánu.

13. den

Přejezd do Teheránu. Návštěva malebné horské vesnice Abyaneh na úpatí téměř čtyřtisícové hory Karkas. Pokračování do Kashanu – zahrada Fin, mešita Agha Bozorg, palác obchodníka Tabatabai. Krátká návštěva poutního areálu svatého města Qom. Přesun na letiště do Teheránu.

14. den

Letecký návrat domů.

Cena zájezdu

Cena zahrnuje

 • Mezinárodní letenka
 • Letištní taxy
 • Doprava minibusem
 • Ubytování 12x v komfortních 3* hotelech se snídaní
 • Český průvodce
 • Místní průvodce

Cena nezahrnuje

 • Vstupní víza 75 EUR po příletu
 • Spropitné
 • Strava mimo snídaně
 • Vstupy do památek
 • Příplatek za jednolůžkový pokoj 12 300 Kč
 • Cestovní pojištění (rádi sjednáme prostřednictvím ERV Evropské pojišťovny)

Velikost skupiny

Cestujeme v malých skupinkách. Malá skupinka znamená více poznání, větší zážitky a lepší organizaci programu s maximálním využitím času. Dbáme na individuální přístup ke každému z vás.

Skupina 8-16 osob na tento zájezd.

Náročnost cesty

Poznávací zájezd do islámské země s ekonomikou založenou na ropě a odlišnou historií v komfortním balení je určen především milovníkům kultury, památek a náboženství. Program je koncipován v pozvolnějším tempu tak, aby bylo dostatek času na prohlídku zajímavých míst. Doprava vlastním pronajatým vozidlem - klimatizovaným minibusem. Akce nepatří k fyzicky náročným. Do programu cesty není zařazený žádný noční přejezd.

Poznámka: V cestovním pasu nesmí být žádné izraelské razítko (z pohraničních přechodů). Vzhledem k místním zvykům musí ženy nosit šátek a cudný oděv.

Míra komfortu

Ubytováni budeme v komfortních hotelech 3*-4*, se snídaní. Jde o dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením. Vnímání standardu „hvězdiček“ může být však v exotických destinacích odlišné. Úroveň ubytování a služeb závisí často na místních zvyklostech a mentalitě obyvatelstva. V ceně zájezdu jsou zahrnuty snídaně. Po zbytek pobytu se stravujeme společně v místních restauracích a jídelnách, průvodce je nápomocen výběrem restaurace, příp. překladem jídelního lístku. Z domu nedoporučujeme vozit žádné jídlo, v žádném případě si s sebou na cestu nenabalte vepřové maso a alkohol. Alkohol je v této zemi přísně zakázaný a jeho nález v zavazadle může vyvolat zbytečné konflikty, dokonce i zákaz vstupu do země.

Jiné požadavky a omezení

Pro vstupní vízum do Íránu nesmí pas obsahovat izraelská razítka ani víza!

Doplňující informace

Aktuální zdravotní informace a omezení k návštěvě destinace a podmínky vstupu naleznete na webu Ministerstva zahraničních věcí. S případnými dotazy nás prosím kontaktujte.

V ceně zájezdu není zahrnuto cestovní pojištění. Při cestách do zahraničí je potřeba si uvědomit rizika spojená s možnými výlohami souvisejícími s onemocněním covid-19 a s tím spojenou karanténou. Vzhledem k aktuální situaci změnila ERV Evropská pojišťovna podmínky pro sjednávání pojistek léčebných výloh do jednotlivých destinací a storna zájezdu, aby bylo zahrnuto i pojištění nového onemocnění covid-19. Z tohoto důvodu nabízíme klientům pojištění léčebných výloh i storna zájezdu, které v dané míře zahrnuje i pojištění zahrnující onemocnění covid-19. Podmínky pojištění se mění i pro konkrétní destinace.

Vaše ohlasy

Vážený pane, po víkendovém návratu ze zájezdu z Íránu, chci i Vám osobně ještě jednou velice poděkovat za velmi vstřícný a profesionální přístup během předchozí vzájemné komunikace v období, kdy jsem zájezd objednávali. Měl jste velký podíl na tom, že jsme se nakonec pro Livigstone rozhodli a dnes už můžeme potvrdit, že to bylo velmi dobré rozhodnutí! Současně bychom ještě velmi rádi vyzdvihli skvěle odvedenou práci Dominiky Kobzové, která byla po celou dobu zájezdu velmi pozorná a vstřícná všem jeho účastníkům, znamenitě a ochotně komunikovala. Svým neustálým milým a optimistickým přístupem přispívala k dobrému naladění nás všech. Pokud na nějakou specifickou otázku neznala z hlavy přesnou odpověď, vždy ji dokázala bleskově vykomunikovat s příjemnou íránskou průvodkyní a absolutně žádný dotaz tak nezůstal bez vyčerpávající odpovědi. Pečlivě dbala, aby se každý účastník cítil dobře a pohodlně, byla velmi flexibilní, vždy si uměla poradit a najít optimální řešení. Značnou měrou se tak podílela na našem celkově velmi dobrém pocitu z celého zájezdu, který po této osobní zkušenosti budeme velmi rádi doporučovat. Již jsme tak včera činili. Gratulujeme Vám k takovým spolupracovníkům! Zvažujeme, že bychom s Dominikou ještě rádi poznali Arménii a Gruzii. Děkujeme

Luboš P. a Lenka M.

29.4.2019

Dobrý den,  jsem nesmírně spokojen s absolvovaným poznávacím zájezdem do Íránu. Odpovídám s týdenním zpožděním, neboť zpracování 120 min videa a 1200 foto bylo náročné... Byli jsme s manželkou maximálně spokojeni - super obsazení zájezdu 10 účastníky (specialita Vaší CK), velmi dobré ubytování (mám zkušenost se  4 poznávačkami s ESO TRAVEL), ale skvělá operativa při rozšíření poznávacích míst (např. QOM) mě opravdu překvapila!! Děkuji za skvěĺý zážitek a zároveň děkuji za zaslané katalogy na rok 2014.  Zdravím Vás z Bohumína

Milan L.

21.11.2013

Líbila se mi skladba zájezdu i nízký počet účastníků! Naše průvodkyně Dominika Kobzová byla skvělá! Vždy byla všem nápomocná a díky ní bychom se do Indie opět rádi vrátili!  

Blanka H.

3.2.2015

Celý program byl velmi zajímavý a průvodkyně Blanka Svobodová je úžasná. Má velké znalosti a je vždy usměvavá a ochotná. Prostě super!  

Dana M. a Karel N.

6.4.2017

Dobrý den, chtěla bych Vám poděkovat za krásný zážitek z cesty do Indie. Je to již druhý zájezd, který jsem s Vaší CK absolvovala a musím konstatovat, že vaše služby, organizace cest a odhodlání průvodců dostat do vás co nejvíc informací se nevyrovná žádnému jinému zájezdu jiných CK. Vaši průvodci, jak jsem je poznala, pracují opravdu 24 hod denně s úsměvem, což je při náročnosti poznávacích zájezdů obdivuhodné. A že my klienti jim nic nedarujeme, někdy jsme nepozorní, neposlušní a máme svou hlavu, přesto si vědí rady v každé situaci. Troufám si tvrdit, že v oblasti poznávacích zájezdu jste absolutní jednička. Moc Vám všem děkuji.  

Ivana Z.

9.2.2015

Podobné zájezdy

Arménie - Gruzie
253 Arménie - Gruzie

Za krásami Jižního Kavkazu

20.9. - 8.10.2022
+ dalších 5 termínů
19 dní
Mongolsko pro každého
242 Mongolsko pro každého

Poušť Gobi a oblast Selenge

3.8. - 17.8.2022
+ další 1 termín
15 dní
Kyrgyzstán - Uzbekistán
269 Kyrgyzstán - Uzbekistán

Historie Hedvábné stezky

27.8. - 15.9.2022
+ dalších 8 termínů
20 dní

Související aktivity CK Livingstone

A další zdroje inspirace

Informace o zemích

Stáhnout katalog

Preferujete tištěný katalog?

Rádi vám jej zdarma zašleme!

Chci tištěný katalog