Írán

261

Írán

Starobylá perská říše

Kouzlo Orientu a lákadla tajemných příběhů jako z Tisíce a jedné noci

Náš tip Památky a příroda

Typ zájezdu:

Komfortní zájezdy

Náročnost:

Míra komfortu:

Velikost skupiny:

8 - 16

Zemí poetických básníků se vydáme po stopách Alexandra Velikého až do dějin starověkých říší Elamitů, Médů, Achajmenovců a Sasánovců. Vyschlá poušť ostře kontrastující se zelení perských zahrad a s modří mozaikami vykládaných mešit. Pradávné náboženství zoroastristů. To vše doplněné lahůdkami místní kuchyně a posezením v příjemných čajovnách, třeba i s vodní dýmkou.

Pozoruhodná země s bohatou kulturou a rozmanitou přírodou. Cesta za kouzlem Orientu a starověké Persie je určena především milovníkům kultury, památek a náboženství. Ekonomika současného Íránu je založená na ropě, ale život celé společnosti se stále řídí pravidly islámu. Každého návštěvníka jistě překvapí přívětivost a pohostinnost místních lidí. Během cesty bude dostatek času poznat to NEJ z této zajímavé země.

Termíny a rezervace

Termín:  10.4. - 23.4.2025 14 dní / 12 nocí  (14 dní / 12 nocí) Cena:  73 900 Kč včetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Rezervovat
?

Mapa zájezdu

Cestou vás provedou

Lenka

Lenka Hrabalová

Vystudovala arabštinu a perštinu v Praze a už během studia trávila více času v "terénu" než ve školní lavici. Procestovala téměř dvacítku muslimských zemí, což jí dalo skvělý rozhled a vhled do kultur, náboženství, společností a životů lidí, kteří tam žijí. Dnes se ve světě islámu cítí jako doma...

Více informací o průvodci

Petr

Petr Kroupa

Historik umění má široké zájmy, historie i kultura ostrovů a zemí kolem Středozemního moře krásně dominují. Chodící encyklopedie zbožňuje středověk, silný je v široké škále oblastí. Na svých cestách podlehl kouzlu kdysi bohatých středoasijských říší ležících na Hedvábné stezce. Účastnil se natáč...

Více informací o průvodci

Lenka Hrabalová

Petr Kroupa

Fotogalerie zájezdu

Podrobnosti zájezdu

Program

1. den

Letecky do Íránu. Hlavní město Teherán.

2. den

Prohlídka Teheránu. Dvanáctimiliónové hlavní město. Luxusní obytné čtvrti na úpatí Alborzu. Vyhlídka na celé město. Šáhův palác Saad Ábád, památník svobody Ázadí a palác Golestán (UNESCO). Muzeum šperků s největším diamantem na světě. Moderní palác Mohammada Rezy Šáha. Temné uličky rozsáhlých bazarů plných zboží. Odpolední přesun do Qazvínu, města pod horami.

3. den

Celodenní výlet do legendárního tajůplného údolí Alamút, odkud sekta Hašášínů terorizovala Blízký východ. Ohromí nás impozantní hory s tisícovými vrcholy i hluboká údolí s rýžovými poli a třešňovými sady.

4. den

Přesuneme se do Kášánu, živoucího muzea architektury, kde si bohaté obchodnické rodiny stavěly luxusní příbytky a trhy byly zdobeny nejkrásnějšími kopulemi. Navštívíme domy Borúdžerdí a Tabatabáí, slavné lázně a pojíme v místech, kde kdysi obědvala i íránská honorace. Nocleh v Kášánu.

5. den

Budeme obdivovat zahrady Finn (UNESCO), které patří k nejkrásnější ukázce perských zahrad. Na cestě do Esfahánu se zastavíme ve vesnici Abjáne na úpatí téměř čtyřtisícové hory Karkas, která je vystavěná z červených cihel a hlíny a jejíž obyvatelé stále chodí v místních krojích. Nocleh v Esfahánu.

6. - 7. den

Esfáhán, zvaný „polovina světa". Bývalé hlavní město safíjovské říše patří k nejkrásnějším městům Orientu. Široké bulváry lemované vzrostlými stromy. Druhé největší náměstí světa (UNESCO), které bylo kdysi středem Safíjovské říše. Návštěva prodejny perských koberců. Klenot islámské architektury, Imámova mešita i mešita Šejka Lotfolláha. Nádherně vykládané fasády. Paláce Álí Qapu a Čehel Sotúm. Taje místních bazarů. Nezapomenutelný zážitek v kavárně pod oblouky mostu Sí-o-se pol ze 17. století přes řeku Zajande. Páteční mešita (UNESCO) a okolní bazary. Arménské čtvrti Nová Jolfa - kostel Vank a muzeum. Noclehy v Esfáhánu.

8. den

Přes město Na´ín s jednou z nejstarších mešit Íránu zamíříme přes divokou pouštní krajinu do Jazdu. Nocleh v Jazdu (UNESCO), ležícího na rozhraní solné a písečné pouště. Jedno z nejstarších měst, kde lidé stále ještě žijí v původních kopulovitých hliněných obydlích s větracími věžemi zvanými bádgír. Prohlídka starého centra města. Působivý komplex Amír Čakhmáq na stejnojmenném náměstí. Nocleh v Jazdu.

9. den

Věže mlčení uprostřed pouště, pohřebiště zoroastriánů, staré více než 3 000 let. Zoroastriánský chrám s věčným ohněm, který hoří nepřetržitě již od roku 470. Páteční mešita. Zahrada Dowlat Abad s guvernérovým palácem a systémem větracích věží.

10. den

Celodenní výlet do opuštěné vesnice Charanaq s mohutnými hradbami. Návštěva pouštního města Meybod. Jedna z nejstarších pevností v zemi, karavanseraj, historické poštovní muzeum, ledárny i větrací věže. Nocleh v Jazdu.

11. den

Přesun do Šírázu. Po cestě nás čeká návštěva achajmenovské metropole Pásárgád. Hrobka Kýra Velikého (UNESCO). Šalamounovo vězení a vznešené paláce. Podvečerní procházka Šírázem, městem slavíků a růží. Nocleh Šíráz.

12. den

Výlet do Persepolis (UNESCO), založeného Dáreiem Velikým v roce 522. Prohlídka rozsáhlého komplexu byzantských i řeckých památek. Ve skalách vytesané hrobky achajmenovských králů Naqš-e-Rostam. Prohlídka nejkrásnějších pamětihodností Šírazu. Mešita Násir-ol-Molka. Úzké uličky místních bazarů. Přejezd nočním lůžkovým vlakem ze Šírazu do Teheránu.

13. den

Teherán, dokončení prohlídky města.

14. den

Návštěva hrobky Ájatolláha Chomejního. Letecký návrat domů.

Cena zájezdu

Cena zahrnuje

 • Mezinárodní letenka
 • Letištní taxy
 • Noční lůžkový vlak na trase Šíraz - Teherán
 • Doprava minibusem
 • Ubytování 11x v komfortních 3* hotelech se snídaní, 1x nocleh v lůžkovém vlaku
 • Český průvodce
 • Místní průvodce

Cena nezahrnuje

 • Vstupní víza 75 EUR po příletu
 • Spropitné
 • Strava mimo snídaně
 • Vstupy do památek
 • Příplatek za jednolůžkový pokoj 12 300 Kč
 • Cestovní pojištění - rádi však sjednáme prostřednictvím ERV Evropské pojišťovny, nejlépe oslovte garanta zájezdu přímo při objednávce

Velikost skupiny

Cestujeme v malých skupinkách. Malá skupinka znamená více poznání, větší zážitky a lepší organizaci programu s maximálním využitím času. Dbáme na individuální přístup ke každému z vás.

Skupina 8-16 osob na tento zájezd.

Náročnost cesty

Program je koncipován v pozvolnějším tempu tak, aby bylo dostatek času na prohlídku zajímavých míst. Doprava vlastním pronajatým vozidlem - klimatizovaným minibusem. Úsek Šíraz - Teherán absolvujeme nočním lůžkovým vlakem. Do programu cesty je tedy zařazený jeden noční přejezd.

Poznámka: Vzhledem k místním zvykům musí ženy nosit šátek a být oblečené podle místních zákonů a pravidel.

Míra komfortu

Ubytováni budeme v komfortních hotelech 3*-4*, se snídaní. Jde o dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením. Vnímání standardu „hvězdiček“ může být však v exotických destinacích odlišné. Úroveň ubytování a služeb závisí často na místních zvyklostech a mentalitě obyvatelstva. 1x absolvujeme noční přejezd lůžkovým vlakem. V ceně zájezdu jsou zahrnuty snídaně. Po zbytek pobytu se stravujeme společně v místních restauracích a jídelnách, průvodce je nápomocen výběrem restaurace, příp. překladem jídelního lístku. Z domu nedoporučujeme vozit žádné jídlo, v žádném případě si s sebou na cestu nenabalte vepřové maso a alkohol. Alkohol je v této zemi přísně zakázaný a jeho nález v zavazadle může vyvolat zbytečné konflikty, dokonce i zákaz vstupu do země.

Jiné požadavky a omezení

Pro vstupní vízum do Íránu nesmí pas obsahovat izraelská razítka ani víza!

Podobné zájezdy

Arménie - Gruzie
253 Arménie - Gruzie

Za krásami Jižního Kavkazu

1.5. - 16.5.2025
16 dní
Kyrgyzstán - Uzbekistán
269 Kyrgyzstán - Uzbekistán

Historie Hedvábné stezky

24.8. - 11.9.2024
+ další 3 termíny
19 dní
Jordánsko
264 Jordánsko

Památky Blízkého východu

19.10. - 26.10.2024
+ další 1 termín
8 dní

Související aktivity CK Livingstone

A další zdroje inspirace

Informace o zemích

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)