Arménie - Gruzie

253

Arménie - Gruzie

Za krásami Jižního Kavkazu

Kavkaz - geografický předěl mezi Evropou a Asií i dávná křižovatka kultur a národů

Pro každého Památky a příroda

Typ zájezdu:

Pohodové poznávání

Náročnost:

Míra komfortu:

Velikost skupiny:

8 - 14

Kavkaz nejenže tvoří geografický předěl mezi Evropou a Asií, ale odedávna byl i křižovatkou kultur a národů. Stopy zde zanechaly nejmocnější říše starověku, odehrávají se zde řecké báje i kapitoly Starého zákona. Na jižním úpatí Kavkazu nás obejme vlídné subtropické klima černomořského pobřeží. Až do dnešních dnů se zde zachovaly živé křesťanské monastýry vybudované na malebných místech. Vřelá povaha místních obyvatel a dobré jídlo nás budou na cestě doprovázet.

Čekají nás malebné kavkazské průsmyky i monumentální horské štíty, středověké kláštery chráněné UNESCO, nahlédneme do bájné Kolchidy, spatříme Ararat. Čas bude i na ochutnávku vyhlášeného arménského koňaku či gruzínského vína. Možné je absolvovat i krátkou variantu pouze Gruzie.

Termíny a rezervace

Termín:  17.9. - 2.10.2024 16 dní / 14 nocí  (16 dní / 14 nocí) Cena:  58 900 Kč včetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Uzavřeno
Termín:  1.5. - 16.5.2025 16 dní / 14 nocí  (16 dní / 14 nocí) Cena:  58 900 Kč včetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Rezervovat
?

Mapa zájezdu

Cestou vás provedou

Zuzana

Zuzana Harachová

Věčná optimistka, která miluje vše akční. Má dlouholeté zkušenosti z práce v oblasti cestovního ruchu. Procestovala kus světa, ale nejvíce jí učaroval Blízký a Střední východ, kam se pravidelně vrací. Podílela se na tvorbě amatérských dokumentárních filmů z této části zeměkoule. Nejraději na ces...

Více informací o průvodci

Zuzana Harachová 17.9. - 2.10.2024
1.5. - 16.5.2025
?

Fotogalerie zájezdu

Podrobnosti zájezdu

Program

1. - 2. den

Letecky do Arménie. Ranní přílet do Jerevanu. Ocitneme se na křižovatce Evropy a Asie,  v nejstarší křesťanské krajině světa. Začátek putování v provincii Kotyak. Římský chrám Garni (UNESCO), jediný v celém bývalém SSSR, postavil král Trinidates před téměř 2000 lety a zasvětil ho pohanskému bohu slunce Mihrovi. Tisíce čedičových sloupů daly vzniknout jménu Údolí píšťal podél řeky Azat. Procházka krásným kaňonem. První ze zážitkových obědů s místními specialitami a  s ukázkou pečení tenkého chleba lovaš. Prohlídka zčásti v jeskyních vybudovaného monastýru Geghard (UNESCO), založeného ve 4. století svatým Řehořem. Návrat do Jerevanu. Exkurze do likérky Ararat s ochutnávkou vyhlášeného koňaku. Seznámení s arménským jídelníčkem. Vlahý večer u barevných fontán na náměstí Republiky.

3. den

Prohlídka hlavního města,  přezdívaného též „Paříž Kavkazu“. Centrum města, budova divadla, bulváry s krámky, výjimečný památník písemnictví Matenadaran, kde leží téměř 14000 vzácných manuskript, nejstarší jsou z 5. století. Vyhlídková „galerie“ Kaskáda. Návštěva centra arménské církve v Ečmiadzinu (UNESCO), který je pro Armény nejposvátnějším místem.

4. den

Omračující blízkost Araratu si vychutnáme u monastýru Khor Virap. Ochutnáme vyhlášená vína z oblasti Areni a navštívíme dokonale zrekonstruovaný monastýr Noravank na konci kaňonu uprostřed červených skal. Provincie Syunik s arménským Stonehhenge Karahunj, nejstarší známou observatoří v zemi. Nocleh v Goris.

5. den

Klášterní komplex Tatev z 9. století, rozprostírající se na náhorní plošině, s lanovkou zapsanou v Guinesově knize rekordů. Lanovka s názvem „Křídla Tatevu“ měří 5,7 km a vezme nás přes hlubokou roklinu ke klášteru. Cesta do Selimského průsmyku (2 410 m). Karavanseráj připomene nepříliš vzdálené časy karavan putujících po Hedvábné stezce. Hřbitov Noratus s tisícovkou křížů khačkar. Každý khačkar znamená příběh. Monastýr Sevanavank s nádherným panoramatem na poloostrově obklopeném modravou hladinou jezera Sevan v nadmořské výšce 1900 m. Nocleh u jezera Sevan.

6. den

Přesun do provincie Lori. Nad srázy kaňonu řeky Debed se skrývají slavné monastýry. Vybereme si nejkrásnější z nich? Haghpat (UNESCO). Odjezd z Arménie a do Gruzie. Příjezd do hlavního města Tbilisi.

*Možnost zkrácení, přílet do Tbilisi 6.den, pouze Gruzie

7. den

Celodenní prohlídka životem tepající gruzínské metropole Tbilisi. Kostel Metechi, bazilika Anchiskhati, skleněný Most míru. Výhledy na město z moderní lanovky. Pevnost Narikala. Nábřeží řeky Mtkvari s prosklenými novostavbami. Krámky ve čtvrti Avlabari. Procházka starým městem. Platany lemované uličky historického centra, Rustaveliho třída. Fakultativně možnost termálních koupelí v sirných lázních.

8. den

Náboženským centrem Gruzie je nedaleká Mtscheta (UNESCO) s nejvýznamnější gruzínskou katedrálou a klášterem Džvari nad soutokem Mtkvari a Aragvi. Středověká katedrála Sveti-Tskhoveli byla korunovačním místem gruzínských panovníků. Unikátní jeskynní město Uplis-Tsikhe . Přejezd do druhého největšího města země, Kutaisi. Návštěva katedrály Bagrati (UNESCO).

9. den

Významný klášterní komplex Gelati (UNESCO) s bohatou freskovou výzdobou. Průnik podél řeky Inguri do Svanetie, země hrdých horalů. Vynález kola pronikl do těchto odlehlých údolí až ve 20. století s vybudováním cesty. Vysoké obranné věže dokreslují kolorit kamenných vesniček. Ubytování v hlavním centru oblasti, Mestii.

10. den

Nádherný vrchol Ušba spolu s dalšími štíty tvoří kulisu putování džípem po kamenitých cestách do nejvýše položené evropské osady Ušguli (UNESCO) pod monumentální štíty nejvyšší gruzínské hory Schary (5 068 m). Nenáročný panoramatický pěší výlet k úpatí  majestátní Schary. Návrat do Mestie.

11. den

Pěší výlet údolím řeky Mestiachala k ledovci Chalaadi, který na nachází na jednom ze svahů Ušby (2 300 m, 4 hodiny chůze). Etnografické a historické muzeum s unikátními sbírkami.  Nocleh v Mestii.

12. - 13. den

Sjezd z hor k pobřeží Černého moře. Citrusy, čajové plantáže. Zažijeme i koupání v moři? Pláž Ureki s magnetickým pískem. Cesta do Batumi. Vlahá náruč Adžárie, bájné Kolchidy, nás přijme na celé dva dny, kdy opustíme divoké horské kraje a odpočineme si u moře. Abecední věž, památník argonautů, technická univerzita. Botanická zahrada v Batumi. Večerní zpívající fontány.

14. den

Přejezd z Batumi do Gori. Ve Stalinově rodišti Gori navštívíme jeho rodný dům a monumentální muzeum včetně privátního železničního obrněného vozu. Pokračování dále do hlavního města Tbilisi, které už důvěrně známe.

15. den

Putování přes malebný průsmyk Džvari (2 379 m) na severní stranu Kavkazu do Kazbegi. Pod vrcholem Kazbegu byl dle řeckých bájí na dlouhá léta přikován Prometheus. Odvezeme si také kousek skály jako pouto k této hoře. Výjezd džípy údolím ke kostelu Gergeti (2 170 m). Nádherná velehorská příroda. Bude počasí přát výhledům na vrchol Kazbegu (5 047 m)? Vychutnáme si tradiční oběd v gruzinské rodině. Návrat do Tbilisi.

16. den

Letecký návrat domů.

Cena zájezdu

Cena zahrnuje

 • Mezinárodní letenka
 • Letištní taxy
 • Doprava pronajatým minibusem s klimatizací, džípy v oblasti Kazbegi a Svanetie
 • 14x / 10x ubytování ve 2-3* hotelech se snídaní, pensiony v Kutaisi a Mestii, 4 x večeře
 • Ochutnávka koňaku v Jerevanu a vstup do vinařství v Areni
 • Tradiční oběd v gruzinské rodině
 • Český průvodce
 • Místní průvodci podle potřeb

Cena nezahrnuje

 • Vstupné do památkových objektů
 • Stravování nad rámec programu
 • Spropitné
 • Příplatek za jednolůžkový pokoj 8 900 Kč (16 dní) / 6 400 Kč (12 dní)
 • Fakultativní aktivity
 • Cestovní pojištění - rádi však sjednáme prostřednictvím ERV Evropské pojišťovny, nejlépe oslovte garanta zájezdu přímo při objednávce

Fakultativní aktivity

Fakultativní aktivity se hradí a objednávají až v průběhu zájezdu, jako například:

 • Chrám v Garni 3 EUR
 • Lanovka v Tbilisi 1 EUR
 • Lanovka na Tatev  15 EUR
 • Jeskynní město Uplistsikhe 5 EUR
 • Stalinovo museum v Gori 6 EUR

Velikost skupiny

Cestujeme v malých skupinkách. Malá skupinka znamená více poznání a lepší organizaci programu s maximálním využitím času. Dbáme na individuální přístup ke každému z vás.

Skupina 8-14 osob na tento zájezd.

Náročnost cesty

Pohodový poznávací zájezd. Po celou dobu cestujeme pronajatými mikrobusy s výjimkou krátkého výletu terénními vozy do osady Ušguli v horské oblasti Svanetie a ke kostelíku Gergeti v NP Kazbegi. Velká zavazadla jsou během přesunů dostupná obtížněji, po ruce je dobré mít menší batůžek s pohotovostní zásobou pití, svačinou, oblečením používaným během dne apod. Do časového harmonogramu akce nejsou zařazeny žádné noční přesuny. 

Míra komfortu

Ubytováni budeme ve 2-3* hotelech a jednodušších penzionech se snídaní, 5x s večeří (v Kutaisi 1x, Mestii 3x, Gudauri 1x). Pokoje jsou dvoulůžkové s vlastním sociálním zařízením. V ceně zájezdu jsou zahrnuty kromě 5 večeří i snídaně. Po zbytek pobytu se stravujeme společně v místních restauracích a jídelnách, průvodce je nápomocen výběrem restaurace, příp. překladem jídelního lístku. Tradiční oběd v gruzinské rodině. Na jídlo a pití počítejte s částkou cca 10 EUR na den, tzn. cca 200 EUR na celou dobu pobytu. Jídlo a potraviny zakoupené v supermarketech a restauracích střední a vyšší úrovně jsou nezávadné.

Vaše ohlasy

Zpětná vazba získaná od zákazníků po absolvování zájezdu prostřednictvím e-mailu nebo dotazníku spokojenosti.

Dobrý deň, včera sme sa vrátili so zájazdu Arménie, Gruzie a tak posielam feedback. Sprievodkyňa Danka - absolútna spokojnosť s jej cestovateľskými skúsenosťami. Rozhovory s ňou o krajinách boli veľmi inšpiratívne. Som maximálne spokojná. Ak by som sme sa naša partia 6 ľudí rozhodli ísť do Uzbekistanu, bola by ona asi správna voľba a tým aj Vaša ck.  Na záver by som sa Vám chcela poďakovať paní Stříteská za Vašu flexibilitu, rýchlosť v odpovediach na otázky, ktoré som Vám posielala. Myslím, že Vaša cestovná kancelária je hrdá, že má takú šikovnú zamestnankyňu. Ďakujem ešte raz a prajem veľa spokojných klientov.

Jana A.

30.5.2017

Mooooc bych Vám chtěla poděkovat za perfektní služby, nádhernou, ničím nezkaženou dovolenou. Byla jste prostě skvělá!!!! (průvodkyně Dana Kyndrová)

Lucie H.

21.6.2016

Moc děkujeme, že se nám Dana Kyndrová celou dovolenou tak věnovala! Byla to krásná dovča a sešla se bezvadná parta lidí, byla legrace a to je hlavní. Budeme mít úžasné vzpomínky a to také díky Daně!

Martina Š.

17.7.2016

Podobné zájezdy

Kyrgyzstán - Uzbekistán
269 Kyrgyzstán - Uzbekistán

Historie Hedvábné stezky

22.5. - 9.6.2025
+ další 1 termín
19 dní
Írán
261 Írán

Starobylá perská říše

10.4. - 23.4.2025
14 dní

Související aktivity CK Livingstone

A další zdroje inspirace

Informace o zemích

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)