Kyrgyzstán

KGZ

Kyrgyzstán

Informace o zemi

Kyrgyzstán patří k bývalým sovětským republikám. Celé území je pokryto převážně pohořím Ťan-Šan, většina obyvatel jsou pastevci kočující horami se stády jaků, ovcí a koní. Hlavním lákadlem Kyrgyzstánu je především drsná panenská příroda, nádherné hory, zelené louky a tyrkysové nebe. Během treků narazíte na jurty místních pohostinných pastevců, obrovská stáda koní a ovcí. Bonusem Krgyzstánu je absence turistů...

Informovat o zájezdech do Kyrgystánu?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 198 500 km²
Obyvatelstvo: 5,5 milionu obyvatel
Hlavní město: Biškek
Jazyk: kyrgyzština, ruština
Měna: 1 som (KGS) = 100 tyiynů
Náboženství: sunnitští muslimové, pravoslavní
Národnostní složení: Kyrgyzové (65 %), Uzbekové (14 %), Rusové (12 %)
Časové pásmo: časový posun proti České republice (zimní čas) : + 4 hodiny (+ 5 hodin = letní čas)
Mezinárodní předvolba: 00 996
Důležitá telefonní čísla: hasiči 101, milice 102, rychlá záchranná služba 103

Objevte s námi Kyrgystán

Vybíráme z nabídky zájezdů
Kyrgyzstán - Uzbekistán
269 Kyrgyzstán - Uzbekistán

Historie Hedvábné stezky

22.5. - 9.6.2025
+ další 1 termín
19 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Cestovní pas.
Víza a režim vstupu: Ze strany Kyrgyzské republiky je vůči občanům České republiky bezvízový režim.
 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  
 

Praktické informace na cestu

Elektřina: 220V 50Hz.
Telefon: GSM funguje. Je možné koupit i telefonní sim kartu. V řadě internetových kaváren je k dispozici internetový telefon s relativně nízkými cenami i do vzdálenějšího zahraničí. Rozvíjí se i síť mobilních operátorů. K dispozici jsou přinejmenším dvě společnosti, které nabízejí i systém předplacených karet. Bitel má lepší pokrytí, zatímco Megacom má zajímavější tarify.
Internet: Ve větších a turisticky zajímavých místech je běžně dostupný internet. Zejména Biškek je internet cafe doslova posetý, zvláště v centru.
Pošta: Cena dopisu do Evropy 30 som na poštách.
Očkování: Povinné očkování: žádné povinné očkování. Doporučené očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Restaurace jsou v každém městečku, avšak nejlepší jsou samozřejmě ve velkých centrech, kde vám připraví i typické skvělé pokrmy. Mezi ně patří samozřejmě šašlik, skopové maso pečené na žhavém uhlí a podávané na nezbytných jehlách. Bešparmak jsou nudle s drobně krájeným masem v bujónu. Okolo jezera Issyk-Kul vám připraví spíše nudle s bramborem v rosolu než výtečné maso. Výborná je dunganská kuchyně přistěhovalců z Číny. Pije se nejčastěji zelený a černý čaj, který se podává téměř ke každému jídlu. Zvláště se na ně zaměřují tzv. čajchóny (čajchány), i když dnes jsou provozovány také spíše jako restaurace. Mezi dobré mírně zkvašené alkoholické nápoje patří kumys na bázi zkvašeného mléka či boso (fermentované proso s chutí podobnou pivu). Vodu je možné kupovat, ale ve městech nebývají s její kvalitou výraznější problémy. V horách je stále možno pít z horských potoků.

Podnebí

Vzhledem k nadmořské výšce panuje v této zemi hlavně sucho. Zimy bývají kruté a léta úderná. Letní červencové teploty začínají na tropických 30°C, v noci bývají poloviční. Ve vysokých nadmořských výškách se letní teploty pohybují kolo 5°C, v zimě klesají až k - 28°C. Příval srážek činí 100 - 500mm v údolích a 200 – 1000 mm v horách.

Kyrgyzstán - Fotogalerie

Zažijte Kyrgystán na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Kyrgystánu

Kam se vydat

Issyk Kul 

Jednou z největších přírodních atrakcí státu Kyrgyzstán je jezero Issyk Kul, nacházející se na východě země a lze sem dojet autobusem či taxíkem z Biškeku. Jméno tyrkysově zabarveného jezera znamenající v kyrgyzštině Teplé jezero má svůj původ v kombinaci několika faktorů: extrémní hloubky jezera, termální aktivity a mírné salinity, které mají za následek to, že jezero nezamrzá a ovlivňuje okolní klima mimo jiné i tím, že přináší hojné srážky a dává vzniknout něčemu na způsob oázy. Fauna v okolí jezera je neuvěřitelně rozmanitá, můžete tu potkat např. ovce marco polo, kozorožce ibexy, divočáky, sněžné leopardy, brodivé ptáky ibisbilly, divoké kočky manuly, velekury himalájské, divoké husy, volavky, bažanty, krocany, černé jeřáby a další ... Rozlohou 170 x 70 km jde o druhé největší vysokohorské jezero na světě - po jezeru Titicaca v Jižní Americe. Zejména severní pobřeží je dnes velkou turistickou zónou s poměrně rozvinutou sítí služeb pro turisty (na poměry v regionu).

Biškek

Je hlavním a zároveň i klasickým moderním městem v sovětském stylu s mramorovými budovami a bulváry, které zdánlivě činí město mnohem větším než jen pro 700 000 obyvatel. Centrem je náměstí Ala - Too s pomníkem Erkindik (Svoboda), na jehož pozadí se nachází krychlovitá budova historického muzea. Za muzeum potom byla přemístěna socha Lenina, která stála do roku 2003 na centrálním náměstí. Určitě lze doporučit i návštěvu muzea Frunze, kde je rodný dům bolševického dobyvatele Střední Asie a rozsáhlá expozice k dějinám revolučního hnutí v Kyrgyzstánu.
Cestou z Biškeku do Oshe
Příjemným rozdělením dlouhé pozemní cesty mezi Biškekem a Oshe může být výlet do biosferické rezervace Sary Čelek, která je chráněná i v rámci UNESCO. Z města Taš Kumyr je to k bráně parku ve vesnici Arkit 70 km, ale dalších 15 po sjízdné cestě je to k jezeru, je tedy rozumné zajistit si odvoz až tam. Tipem na výlet je určitě přechod na východ přes sedlo Kuturma k jezeru Kara Suu, které je obklopeno zelenými pastvinami. Snazší variantou je sestup podél stejnojmenné řeky zpět k silnici na Taš Kumyr, atraktivnější a náročnější je ale určitě přechod k severu, přes dvě třítisícová sedla Kara Kulža a Čijin Taš se dá sejít na severní stranu pohoří do Leninpolu nedaleko města Talas.

Osh 

2 500 let staré město Osh leží na jihu na hranici států Kyrgyzstán - Uzbekistán. Dominuje mu posvátný vrch v tvaru na zádech ležící těhotné ženy, ke kterému často přicházejí bezdětné ženy, aby si vymodlily plodnost. Kromě jiného tu najdete i lokální muzeum a starý bazar s jedinečnou trhovou atmosférou. Dominantou města je tzv. Šalamounova hora, na které je podle místní pověsti pohřben sám legendární král a údajný zakladatel města.

Uzgen 

Severně od města Osh sídlí město Uzgen, kde najdete mauzoleum, kde prý leží tělo kyrgyzského národního hrdiny - Manasa. Dnes proslulo jako centrum pěstování rýže v Kyrgyzstánu. Minaret byl možná používán i pro obranu města. V Uzgenu proběhl v roce 1990 konflikt mezi Uzbeky a Kyrgyzy.

Hedvábná stezka 

Tato dávná obchodní cesta byla využívaná kupci hedvábí v období od 2. do 14. století, táhne se ze severní Číny přes pouště a hory až ke Kaspickému či Středozemnímu moři. Kyrgyzstán se může chlubit částí této stezky a hlavním lákadlem této části hedvábné cesty je neuvěřitelná horská příroda.

Džengiš Čokusu

Džengiš Čokusu je se 7 439 m nejvyšší horou nejen státu Kyrgyzstán, ale také celého pohoří Ťan Šan. Nachází se na východě země na hranici s Čínou, jihovýchodně od jezera Issyk-kul a 16 km jihozápadně od druhé nejvyšší hory pohoří Chan Tengri.

Na sever od Issyk Kulu

Rybí trhy v Balykčy nebo turistický resort Čolpon Ata bývají nejčastějšími zastávkami na severní straně jezera Issyk Kul, jehož hladina je ještě o pár metrů výš než vrchol Sněžky a z horských jezer je rozlohou větší jen andské Titicaca.
Mezi jezerem Issyk Kul a kazašskou hranicí se nachází pohoří Kungej Alatau, které skýtá několik trekových možností. V západní části se nabízí trek údolím řeky Čong Kemin s následným přechodem přes 3890 metrů vysoké sedlo Kok Ajryk na jih směrem ke „kyrgyzskému moři“. Přes sedlo vede i silnice spojující Issyk Kul s kazašským Almaty. Ovšem i na kyrgyzské poměry je to silnice jen s velkou dávkou fantazie – sedlo je sjízdné jen pár měsíců v roce, po cestě je několik hlubokých brodů, hrozí závaly, a navíc na cestě není oficiální hraniční přechod. Přejezd sedla Kok Ajryk ale může být zajímavou výzvou pro jízdu na horském kole.
Další vhodný přístupový bod do Kungej Alatau se nachází o pár desítek kilometrů východněji. Nad vesnicí Grigorievka je soutěska řeky Čong Ak Suu. Přímo v ní je široká nabídka atraktivních služeb turistům (předražené šašliky, svezení na koni, kýčovité suvenýry, fotka s dravcem na ruce...), je tedy rozumné ji co nejrychleji projet a začít túru až na zelených planinách nad soutěskou, kde se dá proti proudu řeky Čong Ak Suu pokračovat mezi kyrgyzskými jurtami dál.
Pro návrat k Issyk Kulu můžete přejít přes sedlo Kum Bel (3 598 m) do vesnice Korumdu. Nároční vysokohorští turisté mohou podél Čong Ak Suu pokračovat proti proudu až takřka k jezírku, z něhož řeka vytéká, a přes čtyřtisícové sedlo Ak Suu přejít do už zmíněné doliny řeky Čong Kemin. Na sestupu je ale nutné překonat ledovec, na němž se podmínky rychle mění, ale neleží-li na něm sníh, jde ho relativně bezpečně přejít i bez ledovcového vybavení. Odměnou za nesnáze je pak nádherně modré jezero Džasyl Kel. Několikakilometrová zacházka k němu nepochybně stojí za to, ale je třeba se po sestupu z ledovce držet na pravém břehu řeky.
Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)