Kyrgyzstán - Uzbekistán

269

Kyrgyzstán - Uzbekistán

Historie Hedvábné stezky

Oblíbená kombinace zemí Střední Asie - divoká horská příroda i unikátní památky

Památky a příroda

Společně i sami!

Nevyhovují vám ani malé skupinky? Připravíme cestu jen pro vás.

Chci jet individuálně | Standardní nabídka termínů

Typ zájezdu:

Pohodové poznávání

Náročnost:

Míra komfortu:

Velikost skupiny:

8 - 15

Kdysi bohaté středoasijské říše ležící na Hedvábné stezce spojovaly západ s východem. Poznejte přírodní krásy i tradiční obyčeje. Zasněžené vrcholky hor Ťan Šanu, rudě zbarvené pískovcové kaňony. Termální prameny i jurty místních pastevců. Velkolepé památky Samarkandu, Buchary a kdysi nedostupné Chivy z dob Tamerlánovy říše. Sídla vládců i pestré mozaiky na stěnách mešit. Pomalu mizející Aralské jezero. Z obou zemí ukážeme maximum.

Oblíbená kombinace zemí Střední Asie. V Kyrgyzstánu poznáme přírodní krásy, život a tradice místních obyvatel. V Uzbekistánu je hlavním cílem navštívit jedinečné památky hlavních křižovatek Hedvábné stezky - překrásné barevné stavby patřící nádherným a bohatým městům. Možné jsou i kratší varianty akce, pouze Kyrgyzstán či Uzbekistán.   

Termíny a rezervace

Termín:  24.8. - 11.9.2024 19 dní / 16 nocí  (19 dní / 16 nocí) Cena:  71 900 Kč včetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Uzavřeno
Termín:  24.8. - 2.9.2024 10 dní  (10 dní) Cena:  46 500 Kč včetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Uzavřeno
Termín:  22.5. - 9.6.2025 19 dní / 16 nocí  (19 dní / 16 nocí) Cena:  71 900 Kč včetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Rezervovat
Termín:  22.5. - 31.5.2025 10 dní  (10 dní) Cena:  46 500 Kč včetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Rezervovat
?

Mapa zájezdu

Cestou vás provedou

Zuzana

Zuzana Harachová

Věčná optimistka, která miluje vše akční. Má dlouholeté zkušenosti z práce v oblasti cestovního ruchu. Procestovala kus světa, ale nejvíce jí učaroval Blízký a Střední východ, kam se pravidelně vrací. Podílela se na tvorbě amatérských dokumentárních filmů z této části zeměkoule. Nejraději na ces...

Více informací o průvodci

Kateřina

Kateřina Špirochová

Vystudovala japonštinu v Praze na Karlově univerzitě a do země vycházejícího slunce se opakovaně vrací. Zamilovala si hory na Hokkaidu, kjótské chrámy, pláže na Okinawě. Ve volném čase se vydává do obyčejných čtvrtích Ósaky, pohovořit s místními nad šálkem sake nebo miskou nudlí. Na cestování mi...

Více informací o průvodci

Petr

Petr Kroupa

Historik umění má široké zájmy, historie i kultura ostrovů a zemí kolem Středozemního moře krásně dominují. Chodící encyklopedie zbožňuje středověk, silný je v široké škále oblastí. Na svých cestách podlehl kouzlu kdysi bohatých středoasijských říší ležících na Hedvábné stezce. Účastnil se natáč...

Více informací o průvodci

Zuzana Harachová 24.8. - 11.9.2024
22.5. - 9.6.2025
22.5. - 31.5.2025
?

Kateřina Špirochová

Petr Kroupa

Fotogalerie zájezdu

Podrobnosti zájezdu

Program

1. - 2. den

Letecky do Biškeku – hlavního města Kyrgyzstánu. Přílet ráno do Biškeku (dříve Frunze). Náměstí Ala-To se sochou Svobody a historickým muzeem. Památník Mansovi, kyrgyzskému národnímu hrdinovi před Filharmonií. Prezidentský palác, dějiště důležitých událostí. Obrovský bazar Osh s labyrintem uliček a všemožným zbožím. Galerie soch pod širým nebem v Dubovém parku. Nocleh v Biškeku.

3. den

Přejezd k jezeru Issyk-Kul (1 607 m), druhému největšímu vysokohorskému jezeru na světě (po Titicaca). Pozůstatky kdysi rozsáhlého města Balasagun na Hedvábné stezce s vysokým minaretem Burana a unikátními náhrobními kameny balbaly z 6.-10. století. Podél severního břehu jezera Issyk Kul, jehož vody byly v minulosti využívány Sověty ke zkouškám torpéd a navigačních systémů. Místní jej přejmenovali na „horké jezero“, protože navzdory umístění mezi ledovými štíty díky slané vodě nikdy nezamrzá. V letovisku Čolpon Ata vyzkoušíme, zda je voda opravdu teplá, a navštívíme i muzeum petroglyfů (2000 let př.n.l.) pod širým nebem. Nocleh v regionu Issyk-Kul.

4. den

Fakultativně ranní výletní plavba lodí po jezeře. Zastávka na dostihovém stadionu v Čolpon Ata, kde probíhaly Světové hry kočovníků. Městečko Karakol na východním cípu jezera s mešitou v čínském stylu a dřevěným pravoslavným kostelem. Památník a muzeum ruského cestovatele Przevalského. Nocleh v Karakolu.

5. den

Přesun z Karakolu terénním autem do soutěsky Altyn-Arašan (Zlatých lázní). Oblast horkých i studených pramenů. Pěší výlet alpskými loukami s nádherným výhledem na zasněžený vrchol Palatka (4260 m). Žijí zde i dvě desítky sněžných levhartů a medvědů. Odpočinek v termálech? Návrat zpět do Karakolu. Nocleh v Karakolu.

6. den

Kaňon Džety-Oguz s jedinečnou formací červených pískovcových útesů vyprávějících legendu o Sedmi býcích a Zlomeném srdci. Vodopády, rozkvetlé louky a jedlové háje. Nachází se zde prý pramen zázračné léčivé vody. Pro zájemce výlet na koni k vodopádu. Nocleh v tradiční jurtě po více osobách.

7. den

Podél jižního pobřeží jezera Issyk-Kul do vesničky Bokombajevo. Po cestě zastávka v Kaňonu Skazka (Pohádka) s úchvatnými červenými hliněnými a pískovcovými útvary. Fakultativně návštěva dílny na výrobu plstěných koberců nebo rodiny sokolníků - sokolnictví je stará kyrgyzská tradice a dobří sokolníci vždy byli váženými členy společnosti. Nocleh u místní rodiny v Bokombajevo.

8. den

Přejezd do vesnice Kyzyl Tuu. Návštěva dílny na výrobu jurt. Městečko uprostřed hor Kočkor. Svérázné kyrgyzské hřbitovy s kovovými plůtky. Přesun k vysokohorskému jezeru Son Kol (3 016 m) obklopeného stády koní. Nocleh v tradičním obydlí nomádů, jurtě.

9. den

Ranní romantika horských pastvin v okolí jezera Son Kol. Hry pastevců na koních, tzv. kozlobraní. Možnost jízdy na koni. Sjezd z hor a přejezd zpět do Biškeku.

* Možnost zkrácení, odlet 10. den z Biškeku domů. Přílet skupiny na Uzbekistán.

10. den

Přelet do Uzbekistánu. Hlavní město Taškent, významná křižovatka karavaních cest. Prohlídka Taškentu. Široké bulváry z dob sovětské éry ostře kontrastují s historickými památkami. Muslimské centrum Khast Imom s páteční mešitou Hazroti Imom a velkolepou Barak Khánovou medresou. Největší zajímavostí je nejstarší korán na světě pocházející ze 7. století, tzv. Osmanův korán. Je uložený v medrese Moji Muborak (Library Museum), a do Taškentu ho donesl Tamerlán. Medresa Kulkedash ze 16. století, využívaná v době Sovětů jako nákupní dům. Rušný Bazaar Chorsu ukrytý pod modrou kopulí. Koupíme si první suvenýry? Moderní části města dominuje Tamerlánovo náměstí. Státní opera a balet. Televizní věž. Památník obětem zemětřesení v roce 1966.

11. den

Přejezd rychlovlakem do Samarkandu (Kamenného města). Jedno z nejdůležitějších center Hedvábné stezky a ve 14. století centrum rozsáhlé Tamerlánovy říše (UNESCO). Již ve 4. století před Kristem Alexandr Veliký ocenil krásu původní „Maracandy“. Unikátní architektonický komplex na náměstí Registan s medresami Ugulbek, Šer-Dor a Tillya-Kori patří k nejkrásnějším náměstím světa. Mohutná brána, minarety. Mešita Bibi-Khanym s bohatě vykládaným portálem. Jedinečné mausoleum Shah-i-Yinda (Hrob živého krále) s překrásnou výzdobou. Velkolepé mauzoleum s hrobkou obávaného krutého dobyvatele Tamerlána Guri Amir s tradiční tyrkysovou kopulí, Ulugbekova observatoř založená Tamerlánovým vnukem. Původní tržiště Siab Bazaar s výborným sušeným ovocem, kořením, čaji.  Nebo ochutnáte výborný uzbecký plov?

12. den

Přesun rychlovlakem do Buchary, města jako z Pohádek tisíce a jedné noci. Jedno z nejposvátnějších míst ve Střední Asii. Výprava karavan nikdy nevynechala tuto zastávku na Hedvábné stezce. Prvá procházka po tomto krásném kompaktním městě a vlahý večer pod prastarými morušemi na náměstí Lyabi Chauz.

13. den

Celodenní prohlídka Buchary. Víc památek Unesco v jednom městě těžko najdeme. Křivolaké uličky starého města. Architektonický skvost z 10. století - mauzoleum Ismaila Samani, zakladatele samanidské dynastie. Kupolovité mauzoleum Chashmai Ayub z 12. století. Chor Minor se čtyřmi minarety. Jak se peče místní chléb „lepjoška“? Ark – pevnost vládců z 5. století, nejstarší stavba města. Architektonický komplex Poi Kaljan s mešitou, minaretem a medresa Miri Arab. Centrum vzdělanosti Ulugbek. Mešity Bolo Hauz a Magoki-Attori. Tři z pěti původních obchodních domů. Starodávný trh s hedvábím. Návštěva židovského hřbitova a synagogy. Možnost návštěvy folklorního vystoupení nebo místních lázní - hammamu.

14. den

Napříč pouští Kyzylkum do Chivy, města ležícího u hranic s Turkmenistánem na okraji pouště Karakum. Most nad řekou Amudarja. Pokud jste ještě nejedli v poušti rybu, zde budete mít jedinečnou možnost. Zapijeme ji nutnou dávkou vodky. Příjezd do krásné, ještě v nedávných časech nedostupné Chivy s temnou minulostí. 

15. den

Prohlídka Chivy. Toto město bylo kdysi hlavním městem Chivského chanátu a byl tu taky jeden z největších trhů s otroky. Návštěva starého města Ichan-Qala (UNESCO) obehnaného hliněným opevněním s původními branami. Uvnitř s mešitami, medresami, minarety a mauzolei. Jedna z největších medres města Mohamed Amin Khana. „Krátký minaret“ Kalta-Minor s bohatě vykládanou mozaikou. Stará pevnost Kunya Ark sloužila jako sídlo vládců. Palác Tash Hovli s harémem. Tradiční „hostinec“ karavanseraj z 19. století. Brána Palvan-Dervaza. Palác Toš Hovli, kde sídlil místní panovník se svým harémem a jeho nádherná výzdoba. Uličky s trhovci, řezbáři, barvírnou hedvábí. Dáte si ušít sukni nebo košili? Noc v Chiva.

16. den

Přejezd do Nukusu. Ocitneme se v autonomní republice Karakalpakstan. Cestou zastávka u unikátních hliněných zoroastriánských pevností v poušti Kyzylkum, Toprak Kala a Ajaz Kala. Návštěva galerie, která nese jméno jejího zakladatele - Galerie Igora Savického. Nazývaná je „Ukrytý  Louvre Střední Asie“. Je to druhá největší sbírka ruského avantgardního umění. Má unikátní příběh a  sbírku obrazů. Nocleh v Nukus.

17. den

Trochu pochmurný den začneme na starodávném pohřebišti Mizdachán, které je považováno za posvátné a je opředené legendami. Mizdarchán byl kdysi druhým největším městem v Karakalpakstánu. Cesta do Mujnaku, bývalého rybářského přístavu u vysychajícího Aralského jezera. Prohlídka bývalého pobřeží jezera a hřbitov rybářských lodí. Projdeme se po pouštní krajině zvané Aralkum, která byla kdysi dnem jezera plného ryb. Návrat do Nukusu.

18. den

Přelet do Taškentu. Poslední nákupy a procházky v živém hlavním městě a rozloučení s Uzbekistánem. 

19. den

Letecký návrat domů.

Cena zájezdu

Cena zahrnuje

 • Mezinárodní letenka
 • Letištní taxy
 • Místní přelety Biškek - Taškent, Nukus - Taškent
 • Přejezd rychlovlakem Samarkand – Buchar a Taškent – Samarkand, pronajatý mikrobus, terénní auta
 • 14x delší varianta / pouze Kyrgyzstán 5x ubytování v hotýlcích se snídaní, 2x v tradiční jurtě s polopenzí (v Jety-Oguz po více osobách, u jezera Son Kol po dvou), 1x u místních s polopenzí
 • Český průvodce
 • Místní průvodci dle potřeb
 • Vstupné do NP

Cena nezahrnuje

 • Stravování nad rámec programu
 • Vstupné do památek a muzeí
 • Fakultativní výlety
 • Vstupné do lázní a na kulturní vystoupení
 • Příplatek za jednolůžkový pokoj 7 300 Kč (19 dní) / 2 900 Kč (10 dní) / 3 500 Kč (11 dní)
 • Fakultativní aktivity
 • Cestovní pojištění - rádi však sjednáme prostřednictvím ERV Evropské pojišťovny, nejlépe oslovte garanta zájezdu přímo při objednávce

Fakultativní aktivity

Fakultativní aktivity se hradí a objednávají až v průběhu zájezdu, jako například:

 • Věž Burana: 60 som/osoba
 • Čínská mešity v Karakolu: 20 som/osoba
 • Výlet na koních v Džety Oguz: 500 som/osoba
 • Představení s orly cca 400 som/osoba
 • Náměstí Registan se třemi medresami: 30tis som/osoba

Velikost skupiny

Cestujeme v malých skupinkách. Malá skupinka znamená více poznání, větší zážitky a lepší organizaci programu s maximálním využitím času. Dbáme na individuální přístup ke každému z vás.

Skupina 8-15 osob na tento zájezd.

Náročnost cesty

Pohodový poznávací zájezd určený všem se zájmem o kulturu, památky a krásnou přírodu. Po celou dobu cestujeme vlastními pronajatými mikrobusy, na trase Samarkand – Buchara a Taškent – Samarkand využijeme komfortní vlakové spojení. Z Biškeku do Taškentu a z Nukusu do Taškentu se přesuneme letecky. Do časového harmonogramu akce nejsou zařazeny žádné noční přesuny.

Míra komfortu

Ubytováni budeme převážně v hotelech střední turistické kategorie se snídaní. Jedná se o dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením. Během cesty nocujeme 2x v domorodých jurtách (jednoduché společné sociální zařízení), 1x u místních obyvatel. V ceně zájezdu jsou zahrnuty snídaně a 3x polopenze (nocleh v jurtách a u místních). Po zbytek pobytu se stravujeme společně v místních restauracích a jídelnách, průvodce je nápomocen s výběrem restaurace, příp. překladem jídelního lístku. 

Vaše ohlasy

Zpětná vazba získaná od zákazníků po absolvování zájezdu prostřednictvím e-mailu nebo dotazníku spokojenosti.

Mooooc bych Vám chtěla poděkovat za perfektní služby, nádhernou, ničím nezkaženou dovolenou. Byla jste prostě skvělá!!!! (průvodkyně Dana Kyndrová)

Dana Š.

4.5.2012

Moc děkujeme, že se nám Dana Kyndrová celou dovolenou tak věnovala! Byla to krásná dovča a sešla se bezvadná parta lidí, byla legrace a to je hlavní. Budeme mít úžasné vzpomínky a to také díky Daně!

Martina Š.

17.7.2016

Podobné zájezdy

Arménie - Gruzie
253 Arménie - Gruzie

Za krásami Jižního Kavkazu

1.5. - 16.5.2025
16 dní
Singapur - Malajsie - Thajsko
203 Singapur - Malajsie - Thajsko

Velkoměsta, příroda a pláže

24.11. - 10.12.2024
+ další 2 termíny
17 dní

Související aktivity CK Livingstone

A další zdroje inspirace

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)