Írán

IRN

Írán

Informace o zemi

Íránská islámská republika se nachází v jihozápadní Asii mezi Kaspickým mořem a Perským zálivem. Většinu povrchu zabírají vysoká pohoří a náhorní plošiny, ve středu a na východě s pouštěmi. Jedná se o relativně bohatý stát s významnou těžbou ropy, ale s konzervativní islámskou vládou. 

Informovat o zájezdech do Íránu?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 1 648 000 km²
Obyvatelstvo: 70 milionu obyvatel
Hlavní město: Teherán
Jazyk: perština
Měna: 1 íránský riál (IRR) = 100 dínárů
Náboženství: muslimové (šíitští 93 %, sunnitští 6 %)
Národnostní složení: Peršané (46 %), Ázerbajdžánci (17 %), Kurdové (9 %)
Časové pásmo: časový posun proti České republice je + 2,5 hodiny v době zimního času a 1,5 hodiny v době letního času.
Mezinárodní předvolba: 00 98, mobilní 00 989
Důležitá telefonní čísla: záchranka115, požárníci 125, policie 110
Dnešní Írán se rozkládá na území dříve označovaném termínem Persie, podle dominantního etnika. Geografická poloha země, vymezená Kavkazem na severu, Arabským poloostrovem na jihu, Indií a Čínou na východě a Mezopotámií a Sýrií na západě, byla od nepaměti natolik exponovaná, že z oblasti učinila dějiště významných historických zvratů a událostí.

Objevte s námi Írán

Vybíráme z nabídky zájezdů
Írán
261 Írán

Starobylá perská říše

10.4. - 23.4.2025
14 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Čeští turisté jedoucí do Íránu musí mít cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců po návratu ze země, v pasu nesmí být izraelské vízum! Při cestě vlastním automobilem musí mít řidič mezinárodní řidičský průkaz a potvrzení o vlastnictví vozidla.
Víza a režim vstupu: Turistická víza se vyřizují v Praze za poplatek 50 EUR (nebo 75 EUR za expres). Každý žadatel se musí dostavit osobně a předložit: 2x formulář, 2x foto, pas, barevnou kopii pasu, cestovní pojištění pro Irán, letenku (nebo potvrzení o rezervaci), kontakt na partnerskou agenturu v Iránu. Více informací na www.prague.mfa.ir
 
Na Hřebenkách 2371/70
Praha 5 – Smíchov,  150 00
Tel.: +420 257 090 252 (konzulární oddělení), e-mail: info@iranemb.cz
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu. 
 
VÍZA ON ARRIVAL:
  • cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po návratu (v cestovní pase nesmí být izraelské vízum / razítka)
  • kopie datové stránky pasu
  • potvrzení o sjednaném cestovním pojištění platném pro Írán
  • zpáteční / navazující letenka
  • poplatek za vízum je 70,- EUR
Upozorňujeme na narůstající počet případů neudělení tohoto typu vstupního víza a nevpuštění cestovatelů do země!

Praktické informace na cestu

Elektřina: Zástrčky jsou na evropské dvouvidlice, napětí 220 V/50 Hz..
Telefon: Ve větších městech lze volat do zahraničí ze speciálních center, ceny jsou nízké. V Íránu jsou tři mobilní operátoři, smlouvu se všemi má zatím pouze T-mobile. V některých místech není pokrytí signálem, časté jsou i technické problémy. Ceny roamingu jsou navíc vysoké.
Internet: Připojení je dostupné ve větších městech a turistických centrech za nízké ceny.
Pošta: Pohlednice může putovat domů týden, ale také 2 - 3 měsíce.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Íránská kuchyně je velmi zdravá. Íránci jedí hodně ovoce a zeleniny, z masa hlavně jehněčí a kuřecí. Najíst se zde dá v místních restauracích, ale i ve fastfoodových řetězcích.

Podnebí

Pro Írán je typické subtropické podnebí s výraznou kontinentalitou, na jihu pak horké a suché podnebí tropického charakteru. Průměrná teplota činí v lednu 2–19 °C, v červenci 25–32 °C. Srážky od západu k východu ubývají, nejvíce jich spadne v oblastech u Kaspického moře (ročně až 2 000 mm). Nejsušší jsou kraje u slaných jezer ve vnitrozemí, zatímco v pouštích při jižním pobřeží dochází v noci ojediněle k tvorbě mlhy. Na horách v severních oblastech země a náhorních plošinách na severozápadě v zimě sněží.

Írán - Fotogalerie

Zažijte Írán na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Íránu

Kam se vydat

Írán je muslimský stát v Přední Asii, dříve nazývaný Persie. Na západě sousedí s Irákem, na severozápadě s Tureckem, Arménií a Ázerbajdžánem, na severu s Turkmenistánem, na východě s Afghánistánem a Pákistánem. Na jihozápadě ho omývají vody Perského zálivu a Arabského moře, na severu je to moře Kaspické. Počtem obyvatel a rozlohou cca 1,6 milionu km² náleží Írán mezi 20 nejlidnatějších a největších zemí světa.

Teherán 

Teherán je hlavním a největším městem Íránu s 15 miliony obyvatel. Nachází se na úpatí pohoří Alborz. Velikostně je srovnatelné s Londýnem či New Yorkem. Je sídlem nejvyšších úřadů státní správy a najdete zde také četné univerzity, muzea a pamětihodnosti, své zastoupení zde mají významné domácí i zahraniční firmy a instituce.  V Teheránu jsou dvě letiště, Mehrabád a Letiště imáma Chomejního, jež zajišťují spojení se všemi hlavními obchodními a politickými středisky na světě. Z průmyslových odvětví zastoupených ve městě mají největší význam automobilový a elektrotechnický průmysl, textilnictví, výroba stavebních hmot, zbraní, chemických látek a cukru. V Teheránu mezi sebou kontrastují staré čtvrti v jižních částech metropole a moderní rozložené na severu. Mezi nejzajímavější místa patří Golestánský palác v samém srdci města, obklopený parkovými plochami a kanály. Z objektů v areálu je nejvýznamnější Audienční palác z dob šáha Fath Alího (1797-1834), v němž se až do 20. století nacházela oficiální rezidence perských šáhů (dnes muzeum). Za zmínku stojí i Palác mramorového trůnu, jenž za svou dnešní podobu taktéž vděčí Fath Alímu, a Bílý palác, zbudovaný šáhem Muzaffaruddínem. Jižně od palácového komplexu leží rozlehlý, složitě strukturovaný prostor bazaru spolu s mešitou imáma Chomejního, původně nazývanou Masdžid-e šáh, tedy Šáhova mešita. Mešita pochází z let 1809-1824 a do jejího vnitřního dvora vedou čtyři mohutné vstupy s charakteristickou podobou ívánů; nad severním z nich se vypínají minarety z dob šáha Násiruddína. Bazar tvoří samostatnou čtvrť a kromě typických krámků v něm lze nalézt i banky, dílny, medresy, čajovny či restaurace. Mimo centrum směrem na sever se v městské čtvrti Darband nachází někdejší letní sídlo šáhů, dnes známé pod názvem Sádábádské palácové muzeum. Je rozložené na ploše 410 ha a jeho centrálním objektem je Bílý palác Rezy Šáha Pahlavího, dokončený roku 1936. Z 54 místností dvoupatrové budovy sloužilo deset pro audienční a slavnostní účely, mohutná socha Rezy Šáha však byla po islámské revoluci odstraněna.

Isfahán 

Isfáhán je město nacházející se jižně od Teheránu a jedno z nejkrásnějších měst. Vzestup města začal v 16. století za vlády Šáha Abbase I., který z něj udělal hlavní město. Esfahan (Isfahán, Esfahán) má 1,6 milionu obyvatel. Doprava v ulicích je někdy tak velká, že je problém přejít. Auta mají přednost a nezpomalí, musíte sprintovat. Hlavní třídou, už od konce 16. století, je Chahar Bagh, která na jižním konci překračuje v létě téměř vyschlou řeku Zayandeh. Zajímavá místa: Imámovo náměstí, Mešita Sheikh Lotfollah, Palác Ali Qapu, Velký bazaar, Muzeum dekorativního umění, Mosty přes řeku Zayandeh a další.

Pohoří Alborz

Pohoří Alborz je populární destinací díky blízké vzdálenosti od hlavního města, nabízí lanovkovou přepravu k lyžařským sjezdovkám otevřených v měsících leden až březen. Alborz je pohoří Alpsko-himálajského systému na severu státu Irán u Kaspického moře. Na severozápadě navazuje na Malý Kavkaz, na východě na horská pásma pokračující do Afghánistánu. Jeho nejvyšší hora, stratovulkán Damávand, je současně nejvyšší horou Íránu.

Tabriz

Druhé největší město Iránu je domovem zrekonstruované modré mešity (1465) a zastřešeného bazaru, který se tu koná již od 15. století. Město se rozkládá v údolí, v nadmořské výšce 1350 m na soutoku řek Kuri a Adži, severně od něj se vypíná masiv stratovulkánu Kúh-e Sahand (3750 m n. m.). Nejcennější památkou Tabrízu je Modrá mešita z 15. století, dokončená Džahánšáhem z rodu Karakojunlu a po ničivém zemětřesení zase obnovená. Je zbudována z cihel na čtvercovém půdorysu, s kupolí v centrální části, a vstupuje se do ní značně poškozeným ívánem ze severní strany. Vnitřek je bohatě zdoben modře tónovanými mozaikami, nechybí ani nápisy tesané do mramoru a jiné pozoruhodnosti. Druhou nejvýznamnější stavbou je Arg-e Alíšáh, někdy nesprávně nazývaný citadelou. Pochází z let 1316-1335 a je ve skutečnosti pozůstatkem mešity, jejímž stavebníkem byl Tádžuddín Alíšáh Tabrízí, vezír ílchána Öldžejtü. Celkově kromě bazaru a Modré mešity nemá již Tabríz mnoho turisticky atraktivních míst, což souvisí s periodicky se opakujícími zemětřeseními v minulosti, jimž padla řada památek za oběť.

Šíráz

Šíráz je šestým největším městem a zároveň střediskem provincie Fárs, starověké Persidy. Leží asi 700 km jižně od Teheránu v nadmořské výšce 1500 m, okolní hornatý terén náleží k pohoří Zagros. Žije zde zhruba 1,8 milionu obyvatel. Nejnavštěvovanějšími místy v Šírázu jsou mauzolea básníků Háfize a Sádího, první z dob dynastie Zandovců (18. století), druhé navržené francouzským architektem A. Godardem v roce 1952. Obě jsou pro Íránce téměř poutními místy, zvláště hrobka Háfizova, kterou často vyhledávají mladé páry. Patrně nejdominantnější stavbou města však je citadela Karíma Chána, zbudovaná z cihel a sloužící jako rezidence i jako obytný prostor panovníka. Je tvořena dvoupatrovým palácem připomínajícím karavanseraj a mohutnou hradbou s cimbuřím, zpevněnou na rozích oválnými věžemi. Ze sakrálních staveb je třeba připomenout Masdžid-e Džáme Atík (starou páteční mešitu), jejíž počátky sahají již do dob dynastie Saffárovců, Masdžid-e Vakíl z dob Karíma Chána a Masdžid-e Násir ol-Molk, nazývanou též Růžová mešita. Mezi světskými stavbami vyniká palác v parku Bagh-e Eram, postavený ve slohu typickém pro kádžárovskou epochu.

Damávand

Damávand je neaktivní sopka nacházející se v pohoří Elborz a s 5 610 m je nejvyšším vrcholem Iránu i všech zemí Blízkého východu. Nachází se poblíž jižního pobřeží Kaspického moře v provincii Mazandarán, 66 km severovýchodně od íránského hlavního města Teherán.
Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)