Severní Keňa a jižní Etiopie

152

Severní Keňa a jižní Etiopie

Nejzajímavější etnické skupiny

Poznáme maximum z nejzajímavějších etnik severní Keni a jižní Etiopie.

NovinkaEtnika a příroda

Typ zájezdu:

Aktivní poznávání

Náročnost:

Míra komfortu:

Velikost skupiny:

6 - 11

Z Nairobi se vydáme na sever Keni k jezeru Turkana a navštívíme i jih Etiopie. Kontrasty přírody i civilizace. Přes zemědělsky využívanou a extrémně zalidněnou vysočinu do suché, divoké a málo osídlené oblasti severní Keni. Zde stále žijí vedle sebe divoká zvířata a kmeny přírodních národů kmenů Samburu, Rendil, Turkana, El Molo a Pokot. 

Severní Keňa je oblast osídlená různými etnickými skupinami. Etiopie patří mezi našimi nejoblíbenějšími zeměmi na samý vrchol. Rychle se měnící země, která si na jihu ještě zachovává své původní etnické tradice. Akce určená pro ty z vás, kteří upřednostňují poznání před vysokou mírou pohodlí.

Termíny a rezervace

Termín: 27.5. - 14.6.201819 dní (19 dní)Cena: 99 900 Kčvčetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Uzavřeno

Mapa zájezdu

Cestou vás provedou

Roman

Roman Filipský

Dlouhá léta žil a studoval v Americe a Oceánii. Zavalený tituly si zamiloval Afriku a zapomenutý ostrov Nová Guinea. Na University of Connecticut přednášel grafiku, malbu a kresbu. Pro americkou universitu v New Yorku se podílel na výzkumu umění jižního Pacifiku. Po návratu do České republiky se...

Více informací o průvodci

Roman Filipský

Fotogalerie zájezdu

Podrobnosti zájezdu

Program

1. - 2. den

Letecky do KENI, Nairobi. Přejezd z hlavního města do oblasti Thika. Přes nekonečné ananasové plantáže k vodopádům Fourteen Falls. Svěže zelenou krajinou plnou banánovníků, kolem kávových a čajových plantáží do vyprahlé oblasti Naro Moru plné majestátných pryšců. Okolo nejvyšší hory Keni – Mt. Keňa na rovník. Ukázka působení coriolisovy síly. Nanyuki a poslední výspa civilizace. Sjezd do Isiola. Konec asfaltu a zákonů Keni. Dále už jen po prašných cestách skrze nekonečnou buš k rezervacím Samburu, Buffalo Springs a Shaba (zde se pokoušela Joy Adamson navrátit ochočené levharty zpět do přírody). Noc v kempu.

3. den

Celodenní safari v národní rezervaci Samburu a sousední Buffalo Springs. Díky řece Ewaso Ngiro, která protéká parkem, je zde celoročně vysoký stav divoké zvěře. Největší šance na pozorování levhartů v Keni. „Červení“ sloni, zebry gréviho, antilopy žirafí a jiní endemiti. Noc v kempu na stejném místě.

4. den

Po „Trans-East-African Highway“ přes Losai National Reserve do Marsabitu. Z pouště přímo do ráje. Na území pouště Kaisut žije pestrobarevný kmen Rendilů a jejich velbloudí karavany. Poslední „oáza přirozenosti“ na keňském území. Dále od hlavní cesty, kde ještě vliv turismu nedosáhnul, můžeme stále ještě spatřit přirozenou nahotu rendilských žen. Noc v kempu na území národního parku Marsabit.

5. den

NP Marsabit se zastávkou u „Lake Paradise“. Jen díky přírodnímu pramenu mohl být stvořen tento ráj – prales uprostřed pouště a jeho zvířecí obyvatelé - stáda buvolů, antilop a slonů. Přes poušť plnou lávových kamenů do Kalacha, malé vesničky na okraji Chalbi Desert. Noc v kempu.

6. den

Vyprahlou, rozžhavenou krajinou do „Loiyanganlani“ – „města“ uprostřed kamenné pouště, které leží na jihovýchodním břehu jezera Turkana (dříve Rudolfovo jezero). Zde žijí odděleně kmeny Turkana, Samburu a Rendil a nedaleko odtud i kmen El Molo. Noc v El Molo Campu - horký pramen a bazén! Stan je možno si postavit ve stínu palem.

7. den

Celý den na břehu jezera Turkana s návštěvou vesnice kmene El Molo. Nejmenší etnikum v Africe, které čítá všeho všudy asi 250 lidí, a je zřejmé, že zcela jistě velmi brzy vymře anebo se přizpůsobí kultuře okolních početnějších kmenů, což už se děje. Upadající kultura, která už zapomněla svůj původní jazyk a převzala ten od Samburů. Odpočinek a noc v El Molo kempu. Pozor na krokodýly v jezeře!

8. - 9. den

Pouštní krajinou k severní časti jezera Turkana, do oblasti osídlené kmenem Desanech. Spánek ve stanech před hranicí s Etiopií. Překročení hranice do jižní Etiopie do oblasti jižního Oma. Po cestě návštěva některé z vesnic kmene Desanech - nomádů žijících podél jižního toku řeky Omo. Spánek v Omorate na břehu Oma a nebo v Turmi, malé vesničce uprostřed území krásných Hammarů.

10. - 12. den

Z Turmi se vydáme k několika kmenům v oblasti jižního Oma, navštívíme kmeny Karo, Hammar, Bashada. Když nám bude přát štěstí, dostaneme se u Hammarů i na tradiční rituál skákání přes krávy - přerod chlapce v muže a bojovníka - syrová podívaná, která formuje a provází život chlapců po stovky let.

13. den

Jízda pozoruhodnou krajinou do hlavního města oblasti Omo, Jinka. Návštěva etnografického muzea. Kmen  Ari.  Nocleh ve městě Jinka.

14. den

Výlet do NP Mago. Šance na slony, buvoly. Dostaneme se k Mursi, bizarnímu kmeni s odlišnými rituály? Ženy s destičkami ve rtu i v uších, šokující účesy. Drsná atmosféra nahých těl s puškami. Nocleh ve městě Jinka.

15. den

Z Jinky přesun do Arba Minch nazývaného nejhezčím místem Afriky, v okolí 40 minerálních pramenů. Po cestě projedeme územím několika zajímavých etnik. Podle časových možností zastávka v okolních vesnicích nebo na tradičním tržišti. Cestou přejíždíme vrchovinu s jedním z nejpočetnějších kmenů jižní Etiopie - Konso. „New York“ - přírodní útvar vytvořený staletou erozí. Domorodé vesnice s tajemnými sochami předků Waga. Jedinečné východoafrické strmé terasy. Pozoruhodná dřevěná opevnění. Návštěva krále Konsů a jeho sídla. Nádherné scenérie s jezery. Nocleh v Arba Minch nad jezerem Chamo.

16. den

Ranní výjezd do hor. Vesnice Chencha, kde žije kmen Dorso. Obří bambusové chýše, pozoruhodné konstrukce kopírující včelí úly. Zručnost místních dívek a žen, ručně tkané barevné látky. Pro odvážnější jedince - ochutnávka místní pálenky. Jezero Chamo, vodní ptáci a krokodýli nilští. Nocleh v Arba Minch.

17. den

Přesun malebnou krajinoudo Ziwai.

18. den

Ranní atmosféra u jezera Ziwai s rybářským trhem, hejna vodních ptáků (pelikáni, kormoráni, nilské husy, ledňáčci). Možnost vidět guerézy. Návrat do Addis Abeby. Večerní odlet domů.

19. den

Letecký návrat domů.

Cena zájezdu

Cena zahrnuje

 • Mezinárodní letenka.
 • Letištní taxy.
 • Pronajatá vozidla.
 • Vstupy do NP.
 • Ubytování v Keni v hotýlcích, v přírodě 8x v kempech v pronajatých stanech, v Etiopii v jednoduchých hotýlcích.
 • Český průvodce, místní průvodci dle potřeby.
 • Cestovní pojištění.

Cena nezahrnuje

 • Vstupní víza Keňa 50 USD (e-víza před odletem), do Etiopie 50 USD na hranicích.
 • Stravování.
 • Poplatky za focení ve vesnicích.
 • Vstupné.
 • Spropitné pro řidiče a místní průvodce.
 • Poplatek za vyřízení registrace fototechniky 10 USD.
 • Příplatek za jednolůžkový pokoj 5 900 Kč.
   

Velikost skupiny

Cestujeme v malých skupinkách. Malá skupinka znamená více poznání, větší zážitky a lepší organizaci programu s maximálním využitím času. Dbáme na individuální přístup ke každému z vás.

Skupina 6 - 11 osob na tento zájezd.

Náročnost cesty

Zájezdy do Etiopie jsme začali organizovat jako první CK v ČR. Nabízíme bohatou zkušenost a znalost destinace. V Severní Keni se bezpečnostní situace uklidnila a tento kout země skrývá neskutečné podklady v podobě různorodých etnik. Během celé akce bude cílem seznámit se s životním stylem zajímavých kmenů, budeme se snažit poznat maximum z nejzajímavějších etnik. Akce nepatří k těm fyzicky náročným. Náročnější pro některé účastníky může být zdejší klima a prašné, nekvalitní úseky cest. Po celou dobu akce budeme užívat pronajatá vozidla - minivany a džípy 4x4, které budou řídit místní řidiči. Do časového harmonogramu nejsou zařazeny žádné noční přesuny. Poznání bude pro nás na prvním místě!

Míra komfortu

Ubytováni budeme v civilizaci v hotýlcích střední turistické kategorie s vlastním příslušenstvím, v odlehlejších místech na severu Keni i na jihu Etiopie (v okolí řeky Omo) budeme ubytováni ve velmi jednoduchých hotýlcích bez příslušenství (WC a sprcha společná), v severní Keni budeme nocovat i v pronajatých stanech. Strava není zahrnuta do ceny zájezdu, po dobu pobytu se stravujeme společně v místních restauracích a jídelnách, průvodce je nápomocen výběrem restaurace.

Podobné zájezdy

Etiopie
128 Etiopie

Nejzajímavější kmeny a památky na severu

13.9. - 6.10.2018
+ další 4 termíny
24 dní
Etnicky pestrá Etiopie
128B Etnicky pestrá Etiopie

Tajemný festival Donga

31.7. - 21.8.2018
22 dní
Etiopie
142 Etiopie

Proláklina Danakil a svátek Timkat

14.1. - 31.1.2019
18 dní

Související aktivity CK Livingstone

A další zdroje inspirace

Informace o zemích

Stáhnout katalog

Preferujete tištěný katalog?

Rádi vám jej zdarma zašleme!

Chci tištěný katalog