CK Livingstone

Cestovatelské články

Dostupné vrcholy v exotice

| Ludmila Puldová

Dostupné vrcholy v exotice

Chci jet na zájezd, někam hodně daleko, kde to je neznámé a jiné, exotické i dobrodružné, zajímají mě památky, ale i příroda a fyzická aktivita…..” Zdá se vám, že spojit “city-tours” s dobrodružstvím a horami nelze? Možná se budete až divit, ale těchto kombinací je na světě stále ještě hodně! A nemusíte být horolezcem, stačí pevná obuv a přiměřené oblečení.

Některé země, jako například Nepál, jsou mixem památek a hor opravdu známé. Kdo by odolal toulkám starobylým Káthmándú a návštěvám buddhistických chrámů, když pouhá třičtvrtě hodina letu stačí, aby se turista ocitl ve vysokohorském prostředí a svobodně se “rozběhl” vstříc himálajské nádheře? Kala Patar stojící přímo naproti Mt.Everestu je tím magnetem, stejně jako další vrcholy východního i západního Nepálu.
Kupodivu i Indie, která je spíše spojována se slony, ženami v sárí a památníkem lásky Tádž Máhal, nabízí horské výzvy. Severně položený stát Ladakh více připomíná Tibet a z vrcholů zdobených modlitebními vlajkami je výhled na celé velehorské pásmo.
Jižní Amerika není jen o Machu Picchu a Rio de Janeiru. Rovnou si zacílíme na argentinskou Aconcaguu, nejvyšší horu celého kontinentu, dosahující úctyhodných 6 959 metrů. Výstup není těžký a obtíže zaviňuje rychle nabíraná nadmořská výška. V Bolívii se zase kuriózně autem dostanete až do takových výšek, kam v Nepálu šlapete celý týden. Přímo v okolí hlavního města La Paz se to trekkingovými vrcholy jen “hemží”. Peru, země Inků, zlata, džungle ale i hor. Například andské pásmo Huascarán se pyšní světovým unikátem – ucelený okruh překonávající osm sedel ve výškách okolo 5 000 metrů nebo zajímavé jsou i výstupy na samostatné vrcholy, např. Pisco. Maličkatý Ekvádor ležící na rovníku hostí sopky činné i nečinné a výstup sopečným tufem na Cotopaxi nebo Chimborazo chce také nutnou výdrž. Odměnou je vždy široký výhled a pocit vítězství, nával adrenalinu a zároveň i úlevy, že se všechno v pořádku zvládlo. Kdo by ve Venezuele proslulé Stolovými horami hledal horské výstupy? Přesto je zde Pico Bolívar, nejvyšší hora země, kterou od bájné pětitisícové hranice dělí jen 19 metrů…. Tento výstup bude jednodušší o to, že zde kuriózně až do výšky 4 765 metrů vede lanovka! Bylo by chybou nezmínit Chile, kam se spíše jezdí do opuštěné Patagonie. Přitom na opačném jižním konci země, u pouště Atacama, se nachází snová hora Licancábur. I když začínáte až  po vystoupení z džípu v 4 500 metrech, přesto to bude do finále v 5 916 metrech nějakou chvíli trvat….. 
Afrika také není jen o safari. Stačí například jet do Keňi a Tanzánie. Z pohodlí džípu můžeme pozorovat pasoucí se stáda pakoňů a zeber, líné lvy či majestátní žirafy a přitom být ubytováni v krásných lodžích a stále před očima mít zasněženou špici Kilimandžára ( 5 896 m.) nebo Mt.Keňi (4 985 m.). Rázem se zde ocitneme na horských pěšinách, kde se prudce střídají podnebná pásma a každý výhled bude vykoupen námahou. Pokořený vrchol bude tou nejlepší odměnou.
A co třeba Uganda, jíž Winston Churchill nazval nejkrásnější perlou Afriky? Kromě pohádkového safari po místech s největší koncentrací hrochů, kromě pozorování lvů, slonů a nosorožců můžete spatřit i horské gorily.…a i zde se najde horský velikán, je to Margarita (5 109 m.), třetí nejvyšší hora Afriky. Tady v pohoří Ruwenzori se dle afrických legend narodil Měsíc. Výstup na vrchol vede pravou horskou džunglí, přes průzračné řeky i jezera.
Pokud nám oči na mapě zabloudí na pohádkově bohatou Brunej, tak v její blízkosti se na Borneu nachází nejvyšší hora jihovýchodní Asie – Mt.Kinabalu (4 095 m.). Po prohlídce mešit pokrytých ryzím zlatem, po nákupech na rušných tržištích i po návštěvách muzeí a památek srdce cestovatele zatouží po úniku z civilizace. Stačí popojet lodí do městečka Kota Kinabalu a již se ocitnete na úzkém chodníčku vedoucímu horskou tropickou džunglí. Masožravé rostliny a pestré barvy květů budou postupně vystřídány chladnou žulovou skálou na vrcholu. Kdo si přivstane, uvidí z mlhy pralesa vycházející slunce a svůj dlouhý stín, přes celou zemi….
 

Související zájezdy

Keňa - Tanzanie - Zanzibar - Uganda
25.1. - 17.2.2025
+ další 1 termín
24 dní
Keňa - Tanzanie safari - Zanzibar
25.1. - 11.2.2025
+ další 1 termín
18 dní
Keňa - Tanzanie safari
104 Keňa - Tanzanie safari

S výstupem na Mt. Keňu

25.1. - 6.2.2025
+ další 1 termín
13 dní
Keňa - Tanzanie safari - Zanzibar
30.1. - 11.2.2025
+ další 1 termín
13 dní
Mount Meru - Kilimandžáro - safari
23.2. - 10.3.2025
+ další 1 termín
16 dní
Nepál - Everest Base Camp trek
233 Nepál - Everest Base Camp trek

Trek do základního tábora

20.10. - 8.11.2024
+ další 1 termín
20 dní
Zážitkový Nepál
234 Zážitkový Nepál

S pohodovým trekem

7.11. - 20.11.2024
+ další 1 termín
14 dní
Peru - Bolívie - Argentina - Uruguay - Brazílie
27.3. - 22.4.2025
+ další 1 termín
27 dní
Peru - Bolívie
308 Peru - Bolívie

Po stopách Inků i dávných civilizací

13.9. - 3.10.2025
21 dní
Peru - Bolívie - Chile
310 Peru - Bolívie - Chile

Z Machu Picchu až do pouště Atacama

3.8. - 24.8.2025
+ další 1 termín
22 dní
Pět zemí Jižní Ameriky
312 Pět zemí Jižní Ameriky

Peru - Bolívie - Argentina - Uruguay - Brazílie

10.11. - 26.11.2024
+ další 1 termín
17 dní