Uzbekistán

294

Uzbekistán

Historie Hedvábné stezky

Oblíbená země Střední Asie - divoká horská příroda i unikátní památky

Památky a příroda

Společně i sami!

Nevyhovují vám ani malé skupinky? Připravíme cestu jen pro vás.

Chci jet individuálně | Standardní nabídka termínů

Typ zájezdu:

Pohodové poznávání

Náročnost:

Míra komfortu:

Velikost skupiny:

8-15

Kdysi bohatá středoasijská říše ležící na Hedvábné stezce a spojující západ s východem.  Poznejte přírodní krásy i tradiční obyčeje. Zasněžené vrcholky hor Ťan Šanu, rudě zbarvené pískovcové kaňony. Termální prameny i jurty místních pastevců. Velkolepé památky Samarkandu, Buchary a kdysi nedostupné Chivy z dob Tamerlánovy říše. Sídla vládců i pestré mozaiky na stěnách mešit. Pomalu mizející Aralské jezero. Z této země vám chceme ukázat maximum.

Oblíbená země Střední Asie. Během poznávacího okruhu v Uzbekistánu navštívíme jedinečné památky hlavní křižovatky Hedvábné stezky. Možná je i delší varianta akce č.269 Kyrgyzstán - Uzbekistán

Termíny a rezervace

Termín:  1.9. - 11.9.2024 11 dní / 8 nocí  (11 dní / 8 nocí) Cena:  49 800 Kč včetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Nyní doobsazujeme pokoj ženou ? Uzavřeno
Termín:  30.5. - 9.6.2025 11 dní / 8 nocí  (11 dní / 8 nocí) Cena:  52 800 Kč včetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Nyní doobsazujeme pokoj mužem ? Rezervovat
?

Mapa zájezdu

Cestou vás provedou

Zuzana

Zuzana Harachová

Věčná optimistka, která miluje vše akční. Má dlouholeté zkušenosti z práce v oblasti cestovního ruchu. Procestovala kus světa, ale nejvíce jí učaroval Blízký a Střední východ, kam se pravidelně vrací. Podílela se na tvorbě amatérských dokumentárních filmů z této části zeměkoule. Nejraději na ces...

Více informací o průvodci

Kateřina

Kateřina Špirochová

Vystudovala japonštinu v Praze na Karlově univerzitě a do země vycházejícího slunce se opakovaně vrací. Zamilovala si hory na Hokkaidu, kjótské chrámy, pláže na Okinawě. Ve volném čase se vydává do obyčejných čtvrtích Ósaky, pohovořit s místními nad šálkem sake nebo miskou nudlí. Na cestování mi...

Více informací o průvodci

Petr

Petr Kroupa

Historik umění má široké zájmy, historie i kultura ostrovů a zemí kolem Středozemního moře krásně dominují. Chodící encyklopedie zbožňuje středověk, silný je v široké škále oblastí. Na svých cestách podlehl kouzlu kdysi bohatých středoasijských říší ležících na Hedvábné stezce. Účastnil se natáč...

Více informací o průvodci

Zuzana Harachová 30.5. - 9.6.2025 ?

Kateřina Špirochová

Petr Kroupa

Fotogalerie zájezdu

Podrobnosti zájezdu

Program

1. den

Večerní odlet z ČR

2. den

Přelet do UZBEKISTÁNU. Hlavní město Taškent, významná křižovatka karavaních cest. Prohlídka Taškentu. Široké bulváry z dob sovětské éry ostře kontrastují s historickými památkami. Muslimské centrum Khast Imom s páteční mešitou Hazroti Imom a velkolepou Barak Khánovou medresou. Největší zajímavostí je nejstarší korán na světě pocházející ze 7. století, tzv. Osmanův korán. Je uložený v medrese Moji Muborak (Library Museum), a do Taškentu ho donesl Tamerlán. Medresa Kulkedash ze 16. století, využívaná v době Sovětů jako nákupní dům. Rušný Bazaar Chorsu ukrytý pod modrou kopulí. Koupíme si první suvenýry? Moderní části města dominuje Tamerlánovo náměstí. Státní opera a balet. Televizní věž. Památník obětem zemětřesení v roce 1966.

3. den

Přejezd rychlovlakem do Samarkandu (Kamenného města). Jedno z nejdůležitějších center Hedvábné stezky a ve 14. století centrum rozsáhlé Tamerlánovy říše (UNESCO). Již ve 4. století před Kristem Alexandr Veliký ocenil krásu původní „Maracandy“. Unikátní architektonický komplex na náměstí Registan s medresami Ugulbek, Šer-Dor a Tillya-Kori patří k nejkrásnějším náměstím světa. Mohutná brána, minarety. Mešita Bibi-Khanym s bohatě vykládaným portálem. Jedinečné mausoleum Shah-i-Yinda (Hrob živého krále) s překrásnou výzdobou. Velkolepé mauzoleum s hrobkou obávaného krutého dobyvatele Tamerlána Guri Amir s tradiční tyrkysovou kopulí, Ulugbekova observatoř založená Tamerlánovým vnukem. Původní tržiště Siab Bazaar s výborným sušeným ovocem, kořením, čaji.  Nebo ochutnáte výborný uzbecký plov?

4. den

Přesun rychlovlakem do Buchary, města jako z Pohádek tisíce a jedné noci. Jedno z nejposvátnějších míst v celé  Střední Asii. Výprava karavan nikdy nevynechala tuto zastávku na Hedvábné stezce. Prvá procházka po tomto krásném kompaktním městě a první vlahý večer pod prastarými morušemi na náměstí Lyabi Chauz.

5. den

Celodenní prohlídka Buchary. Víc památek Unesco v jednom městě těžko najdeme. Křivolaké uličky starého města. Architektonický skvost z 10. století - mauzoleum Ismaila Samani, zakladatele samanidské dynastie. Kupolovité mauzoleum Chashmai Ayub z 12. století. Chor Minor se čtyřmi minarety. Jak se peče místní chléb „lepjoška“? Ark – pevnost vládců z 5. století, nejstarší stavba města. Architektonický komplex Poi Kaljan s mešitou, minaretem a medresa Miri Arab. Centrum vzdělanosti Ulugbek. Mešity Bolo Hauz a Magoki-Attori. Tři z pěti původních obchodních domů. Starodávný trh s hedvábím. Návštěva židovského hřbitova a synagogy. Možnost návštěvy folklorního vystoupení nebo místních lázní - hammamu.

6. den

Napříč pouští Kyzylkum do Chivy, města ležícího u hranic s Turkmenistánem na okraji pouště Karakum. Most nad řekou Amudarja. Pokud jste ještě nejedli v poušti rybu, zde budete mít jedinečnou možnost. Zapijeme ji nutnou dávkou vodky. Příjezd do krásné, ještě v nedávných časech nedostupné Chivy s temnou minulostí. 

7. den

Prohlídka Chivy. Toto město bylo kdysi hlavním městem Chivského chanátu a byl tu taky jeden z největších trhů s otroky. Návštěva starého města Ichan-Qala (UNESCO) obehnaného hliněným opevněním s původními branami. Uvnitř s mešitami, medresami, minarety a mauzolei. Jedna z největších medres města Mohamed Amin Khana. „Krátký minaret“ Kalta-Minor s bohatě vykládanou mozaikou. Stará pevnost Kunya Ark sloužila jako sídlo vládců. Palác Tash Hovli s harémem. Tradiční „hostinec“ karavanseraj z 19. století. Brána Palvan-Dervaza. Palác Toš Hovli, kde sídlil místní panovník se svým harémem a jeho nádherná výzdoba. Uličky s trhovci, řezbáři, barvírnou hedvábí. Dáte si ušít sukni nebo košili? Noc v Chiva.

8. den

Přejezd do Nukusu. Ocitneme se v autonomní republice Karakalpakstan. Cestou zastávka u unikátních hliněných zoroastriánských pevností v poušti Kyzylkum, Toprak Kala a Ajaz Kala. Návštěva galerie, která nese jméno jejího zakladatele - Galerie Igora Savického. Nazývaná je „Ukrytý  Louvre Střední Asie“. Je to druhá největší sbírka ruského avantgardního umění. Má unikátní příběh a  sbírku obrazů. Nocleh v Nukus.

9. den

Trochu pochmurný den začneme na starodávném pohřebišti Mizdachán, které je považováno za posvátné a je opředené legendami. Mizdarchán byl kdysi druhým největším městem v Karakalpakstánu. Cesta do Mujnaku, bývalého rybářského přístavu u vysychajícího Aralského jezera. Prohlídka bývalého pobřeží jezera a hřbitov rybářských lodí. Projdeme se po pouštní krajině zvané Aralkum, která byla kdysi dnem jazera plného ryb.  Návrat do Nukusu.

10. den

Přelet do Taškentu. Poslední nákupy a procházky v živém hlavním městě a rozloučení s Uzbekistánem. 

11. den

Letecký návrat domů.

Cena zájezdu

Cena zahrnuje

 • Mezinárodní letenka
 • Letištní taxy
 • Místní přelety Nukus - Taškent
 • Přejezd rychlovlakem Samarkand – Buchar a Taškent – Samarkand, pronajatý mikrobus, terénní auta
 • 8x ubytování v hotýlcích se snídaní
 • Český průvodce
 • Místní průvodci dle potřeb

Cena nezahrnuje

 • Stravování nad rámec programu
 • Vstupné do památek a muzeí
 • Fakultativní výlety
 • Vstupné do lázní a na kulturní vystoupení
 • Příplatek za jednolůžkový pokoj 3 500 Kč (11 dní)
 • Cestovní pojištění (rádi sjednáme prostřednictvím ERV Evropské pojišťovny)
 • Fakultativní aktivity

Fakultativní aktivity

Fakultativní aktivity se hradí a objednávají až v průběhu zájezdu.

Velikost skupiny

Cestujeme v malých skupinkách. Malá skupinka znamená více poznání, větší zážitky a lepší organizaci programu s maximálním využitím času. Dbáme na individuální přístup ke každému z vás.

Skupina 8-15 osob na tento zájezd.

Náročnost cesty

Pohodový poznávací zájezd určený všem se zájmem o kulturu, památky a krásnou přírodu. Časový harmonogram akce se skládá z poznávacího okruhu po Uzbekistánu, kde navštívíme hlavní památky Hedvábné stezky. Po celou dobu cestujeme vlastními pronajatými mikrobusy, na trase Samarkand – Buchar a Taškent – Samarkand využijeme komfortní vlakové spojení. Z Nukusu do Taškentu se přesuneme letecky. Do časového harmonogramu akce nejsou zařazeny žádné noční přesuny.

Míra komfortu

Ubytováni budeme převážně v hotelech střední turistické kategorie se snídaní. Jedná se o dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením. V ceně zájezdu jsou zahrnuty snídaně. Po zbytek pobytu se stravujeme společně v místních restauracích a jídelnách, průvodce je nápomocen výběrem restaurace, příp. překladem jídelního lístku. 

Podobné zájezdy

Arménie - Gruzie
253 Arménie - Gruzie

Za krásami Jižního Kavkazu

1.5. - 16.5.2025
16 dní
Singapur - Malajsie - Thajsko
203 Singapur - Malajsie - Thajsko

Velkoměsta, příroda a pláže

24.11. - 10.12.2024
+ další 2 termíny
17 dní
Kyrgyzstán - Uzbekistán
269 Kyrgyzstán - Uzbekistán

Historie Hedvábné stezky

22.5. - 9.6.2025
+ další 1 termín
19 dní

Související aktivity CK Livingstone

A další zdroje inspirace

Informace o zemích

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)