Uzbekistán

UZB

Uzbekistán

Informace o zemi

Uzbekistán je vnitrozemský stát ležící v centrální Asii, sousedící na jihu s Afghánistánem a dále s Kazachstánem, Kyrgyzstánem, Tádžikistánem a Turkmenistánem. Na první pohled může působit Uzbekistán jako země plná písku a kamene, kde jedinými obyvateli nehostinné krajiny jsou chudí zemědělci, ovšem na pohled druhý zde můžete spatřit bohaté přírodní památky a úžasné pamětihodnosti, které dokazují bohatou historii. Za své bohatství vděčí Uzbekistán především hedvábné stezce, která vedla z Číny, přes jeho jižní část až do Říma. Emíři zde vládnoucí si tak mohli dovolit postavit vše, co je napadlo - od studní až po paláce, které zde můžete obdivovat dodnes.
Příroda štědře obdarovala Uzbekistán úžasnou rozmanitostí krajiny: horké písky Kyzyl-Kumu vedle jezer ohromujících svěžestí a čistotou; neživé stepi, střídající se se zelenými oázami, kde je příjemné ve stínu vinic pochutnávat si na sladké dýni. Úrodná údolí s kvetoucími sady, nedozírná pole bílého zlata - bavlny, tisíce horských potoků stékajících se do mohutných řečišť Amudarji a Syrdarji, starobylá města, z jejichž vysokých minaretů můžete uvidět jak zasněžené vrcholky hor, tak neživé písky – to vše je Uzbekistán.

Informovat o zájezdech do Uzbekistánu?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 447 400 km²
Obyvatelstvo: 28 milionů obyvatel
Hlavní město: Taškent
Jazyk: uzbečtina (74,3 %), ruština (14,2 %), tádžičtina (4,4 %), jiné (7,1 %)
Měna: sum (UZS)
Náboženství: muslimové – převážně sunnité (88 %), pravoslavní (9 %), jiní (3 %)
Národnostní složení: Uzbekové (80 %), Rusové (5 %), Tádžikové (5 %), Kazachové (3 %), ostatní (7 %)
Časové pásmo: časový posun proti České republice je (zimní čas): + 5 hodin
Mezinárodní předvolba: + 998

Objevte s námi Uzbekistán

Vybíráme z nabídky zájezdů
Kyrgyzstán - Uzbekistán
269 Kyrgyzstán - Uzbekistán

Historie Hedvábné stezky

23.5. - 10.6.2024
+ dalších 5 termínů
19 dní
Uzbekistán
294 Uzbekistán

Historie Hedvábné stezky

31.5. - 10.6.2024
+ další 2 termíny
11 dní
Tádžikistán - Uzbekistán
MK255 Tádžikistán - Uzbekistán

Fanské hory i skvělé památky

3.7. - 15.7.2024
13 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po návratu z cesty.
Turistické vízum: Od 1. 2. 2019 mohou občané ČR cestovat do Republiky Uzbekistán bez víz pouze s platným cestovním dokladem. Délka pobytu však nesmí překročit 30 dní.

Praktické informace na cestu

Elektrické napětí : Zásuvky jsou na 220 V, ale je nutné si uvědomit, že zásuvky jsou, podobně jako v celém bývalém SSSR, užší a normální české zásuvky (s výjimkou tenkých nabíječek do mobilních telefonů apod.) do něj nefungují. Naštěstí je možné koupit si na bazarech redukci (perechodka). Na novějších místech jsou již zásuvky evropského standardu.

Stravování

Typickým masitým pokrmem je např. kebab, což je druh šašliku. Tradiční postupy při konzervaci masa vycházejí z místních specifických přírodních podmínek, což jsou vysoká teplota vzduchu, suchý a horký vítr a silně rozpálený písek. Jedním z původních způsobů konzervace masa je jeho vysoušení na prudkém slunci. Velké kusy masa se i s kostí nabodávají na špice tyčí a několik dní se suší. Takto upravené maso se nazývá kakmač. Další způsob konzervace masa je vynalézavější a nazývá se garyn. Při tomto postupu se očištěný beraní nebo kozlí žaludek nasolí, potře paprikou a potom se nacpe kousky masa a sádla. Poté se zašije a několik dní se suší v rozpáleném písku, přičemž na noc se tato turkmenská tlačenka z písku vyhrabe a zavěsí se na kůl. Touto úpravou získá maso zvláštní, ale velice příjemnou chuť a není náchylné ke kažení. 

Podnebí

Podnebí je kontinentální a země se vyznačuje výraznými teplotními rozdíly v létě a zimě. Zatímco v letních měsících, jako je červenec a srpen, může teploměr ukázat až 46 °C, v zimě může rtuť naopak klesnout až na -10 °C. Ovšem ani teploty jako je - 20°C nejsou výjimkou. V pouštních oblastech se setkáte s charakteristickými rozdíly mezi denními a nočními teplotami. Nejlepší doba, kdy se vypravit na cestu, je jaro nebo podzim. Na jaře zemi halí pestré barvy místní flóry, zatímco podzimní Turkmenistán vás nadchne tržišti zaplavenými spoustou čerstvého místního ovoce.

Uzbekistán - Fotogalerie

Zažijte Uzbekistán na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Uzbekistánu

Kam se vydat

Aydar-kul

Aydar-kul je největší jezero a do velikosti ukradlo prvenství Aralskému jezeru, které vysychá a postupně se zmenšuje. Turisté se zde mohou v horkém počasí osvěžit a nadšenci přírody zde mohou objevovat druhy rostlin a zvířat, které potkáte jen tady.

Kyzylkum

Kyzylkum – největší poušť Uzbekistánu - je dalším přírodním úkazem, který rozhodně stojí za návštěvu. V překladu znamená červená poušť, ale název není odvozen od barvy zdejšího písku, ale od trávy a keříků, které zde rostou, ale okamžitě na slunci usychají a způsobují temné zbarvení celé krajiny. Poušť Kyzylkum má rozlohu 298 000 km² a zaujímá tak 11. místo v seznamu největších pouští světa. Svojí velikostí zaujímá 58% rozlohy státu.

Nutara

Nutara je jedním ze spousty zajímavých míst Uzbekistánu, ze kterého na vás dýchne historie a tajemno. Jedná se o místo, kde ze země vytéká pramen Češma a vytváří stejnojmenné průzračné jezírko. Legenda vypráví, že praven vytryskl, když tu Mohammedův zeť Hazrat Ali udeřil holí do země.

Chiva

Chiva je město ležící ve středu slané pouště, kde se mezi pískem a kameny třpytí hromádky soli. Chiva se může pochlubit opevněným středem města, nazývaným Ičan Kala, jež je zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. V útrobách svých kamenných hradeb ukrývá Chiva na 250 zachovalých staveb. Nedaleko Ičan Kaly můžete spatřit pevnost Kunya Ark, která sloužila vládcům země už ve 12. století.

Buchara

Buchara je město ležící na rozhraní pouští Karakum a Kyzylkum v jihozápadní části Uzbekistánu. Mezi monumenty Buchary patří hrad v centru města s mešitami. V jedné z mešit je do stěn vytesána část koránu, která se dochovala navzdory snaze Sovětského svazu přemalovat ji azbukou. Dalšími památkami hodnými návštěvy je mešita Bolo Hauz nebo mauzoleum Češme Ajúba. Výzdobu některých z islámských svatostánků budete smět obdivovat pouze z venku - nevěřícím je totiž v několika případech vstup zakázán. V Buchaře stojí za návštěvu také další památka světového kulturního dědictví, kterou je komplex budov Poj Kalon. Budete-li se nacházet v Buchaře ve večerních hodinách, najděte si chvíli na návštěvu mešity Nadir Divan Begi – povečeřet zde můžete při folklórním představení.

Samarkand

Další významnou zastávkou by se měl stát Samarkand - bývalé hlavní město. Budete-li jej hledat na mapě, najdete ho ve střední části země. Patronem města je emír Timur, jenž je známý jako vládce, který sem nechal přemístit centrum své říše z Buchary. Mezi jeho další zásluhy, pro které je obyvateli Samarkandu uctíván, je stavba obrovského vědeckého centra. Jeho syn Ulugbek tu zde nechal později přistavit slavnou hvězdárnu. Mezi další zajímavosti města patří kletba vytesaná na hrobce emíra Timura, která postihne smrtí všechny, kteří by se ji pokusili otevřít. Další legenda se váže ke komplexu hrobek Šachizinda. Říká se, že ten, kdo napočítá stejný počet schodů při cestě nahoru i dolů, bude mít obrovské štěstí.

Taškent

Hlavním městem je Taškent. Ačkoli se pyšní bohatou historií, výrazně v něm převládá moderní výstavba. V dějinách Uzbekistánu bylo totiž město několikrát zničeno a znovu postaveno - co nestihly zničit výpady Čingischána nebo Ruské říše, dokázalo zemětřesení v roce 1966. Památkám, které se zachovaly, je pro jejich vzácnost věnována vládou země speciální péče. Mezi největší lákadla Taškentu patří dvě madrásy – Baraka Chána a Kukeldaš. Madrása je muslimská škola, provozovaná většinou při mešitě. Své vzdělání poskytuje převážně mužům. Taškent se stal hlavním městem v roce 1930 a vystřídal v této důležité roli Samarkand. V současnosti tvoří jeho obyvatelstvo tři milióny lidí.

Moynaq

Město Moynaq je smutnou vzpomínkou na velkolepost Aralského jezera, které postupně vysychá a zmenšuje se. Moynaq bývalo prosperujícím přístavem až do doby, kdy se zmenšilo na malou vesničku, které se dnes příhodně přezdívá hřbitov lodí. Tento název je, díky vrakům, které jsou zde k vidění, více než trefný.

Samiš

Samiš je rozlehlá přírodní rezervace, která ve svém nitru chrání na 3000 skalních kreseb. Kresby jsou pozůstatkem putování kmenů, které procházely zdejší krajinou od doby bronzové až po ranný středověk. Nejčastějším tématem kreseb jsou tančící a lovící lidé a zvířata.
Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)