Kyrgyzstán - Uzbekistán

269B

Kyrgyzstán - Uzbekistán

Historie Hedvábné stezky

Oblíbená kombinace zemí Střední Asie - divoká horská příroda i unikátní památky

Památky a příroda

Typ zájezdu:

Pohodové poznávání

Náročnost:

Míra komfortu:

Velikost skupiny:

8 - 15

Kdysi bohaté středoasijské říše ležící na Hedvábné stezce a spojující západ s východem.  Poznejte přírodní krásy i tradiční obyčeje. Zasněžené vrcholky hor Ťan Šanu, rudě zbarvené pískovcové kaňony. Termální prameny i jurty místních pastevců. Velkolepé památky Samarkandu a Buchary z dob Tamerlánovy říše. Sídla vládců i pestré mozaiky na stěnách mešit. Pomalu mizející Aralské jezero. Z obou zemí vám chceme ukázat maximum.

Oblíbená kombinace zemí Střední Asie. V Kyrgyzstánu se hlavní důraz klade na přírodní krásy a poznání života a tradic místních obyvatel. Kyrgyzstánu vládnou horské masívy, nedozírné pláně a jedno z největších horských jezer světa Issyk-kul. Navštívíme i Světové hry kočovníků u jezera Issyk-Kul. Během poznávacího okruhu v Uzbekistánu je hlavním cílem navštívit jedinečné památky hlavních křižovatek Hedvábné stezky. Uzbekistán – země s překrásnými barevnými stavbami patřícími nádherným a bohatým městům – nabídne k poznání desítky mešit a medres, fascinující mauzolea, ale i útulné lázně, hammamy a nekonečnou poušť Kyzylkum. Garantujeme vysoce odborné výklady. Možnost zkrácení jen na Uzbekistán.

Termíny a rezervace

Litujeme, ale momentálně je tento zájezd bez dostupných termínů. Rádi Vám ale dáme vědět, až vypíšeme termín nový!

Informovat o vypsání nového termínu

Mapa zájezdu

Cestou vás provedou

Zuzana

Zuzana Harachová

Věčná optimistka, která miluje vše akční. Má dlouholeté zkušenosti z práce v oblasti cestovního ruchu. Procestovala kus světa, ale nejvíce jí učaroval Blízký a Střední východ, kam se pravidelně vrací. Podílela se na tvorbě amatérských dokumentárních filmů z této části zeměkoule. Nejraději na ces...

Více informací o průvodci

Zuzana Harachová

Fotogalerie zájezdu

Podrobnosti zájezdu

Program

1. - 2. den

Letecky do Biškeku – hlavního města KYRGYZSTÁNU. Přílet ráno do Biškeku (dříve Frunze). Náměstí Ala-To se sochou Svobody a historickým muzeem. Památník Mansovi, kyrgyzskému národnímu hrdinovi před Filharmonií. Mešita a dřevěný pravoslavný kostel. Obrovský bazar Osh s labyrintem uliček a všemožným zbožím. Galerie soch pod širým nebem v Dubovém parku. Nocleh v Biškeku.

3. den

Přejezd k jezeru Issyk-Kul (1 607 m), druhému největšímu vysokohorskému jezeru na světě (po Titicaca). Pozůstatky kdysi rozsáhlého města Balasagun na Hedvábné stezce s vysokým minaretem Burana a unikátními náhrobními kameny balbaly z 6.-10. století. Podél severního břehu jezera Issyk Kul, jehož vody byly v minulosti využívány Sověty ke zkouškám torpéd a navigačních systémů. Místní jej přejmenovali na „horké jezero“, protože navzdory umístění mezi ledovými štíty díky slané vodě nikdy nezamrzá. V letovisku Čolpon Ata vyzkoušíme, zda je voda opravdu teplá, a navštívíme i muzeum petroglyfů (2000 let př.n.l.) pod širým nebem. Nocleh v regionu Issyk-Kul.

4. den

Fakultativně ranní výletní plavba lodí po jezeře. Zastávka na dostihovém stadionu v Cholpon Ata, kde probíhaly Světové hry kočovníků. Městečko Karakol na východním cípu jezera s mešitou v čínském stylu a dřevěným pravoslavným kostelem. Památník a muzeum ruského cestovatele Przevalského. Nocleh v Karakolu.

5. den

Přesun z Karakolu terénním autem do soutěsky Altyn-Arašan (Zlatých lázní). Oblast horkých i studených pramenů. Pěší výlet alpskými loukami s nádherným výhledem na zasněžený vrchol Palatka (4260 m). Možnost jízdy na koni. Žije zde i dvě desítky sněžných levhartů a medvědů. Odpočinek v termálech? Návrat zpět do Karakolu. Nocleh v Karakolu.

6. den

Kaňon Jety-Oguz s jedinečnou formací červených pískovcových útesů vyprávějících legendu o Sedmi býcích a Zlomeném srdci. Vodopády, rozkvetlé louky a borovicové háje. Nachází se zde prý pramen zázračné léčivé vody. Návrat zpět do města Karakol. 

7. den

Podél jižního pobřeží jezera Issyk-Kul do vesničky Bokombayevo. Po cestě zastávka v Kaňonu Skazka (Pohádka) s úchvatnými červenými hliněnými a pískovcovými útvary. Fakultativně návštěva dílny na výrobu plstěných koberců nebo rodiny sokolníků - sokolnictví je stará kyrgyzská tradice a dobří sokolníci vždy byli váženými členy společnosti. Nocleh u místní rodiny v Bokombayevo.

8. den

Přejezd do vesnice Kyzyl Tuu. Návštěva dílny na výrobu jurt. Městečko uprostřed hor Kochkor. Svérázné kyrgyzské hřbitovy s kovovými plůtky. Přesun k vysokohorskému jezeru Son Kol (3 016 m) obklopeného stády koní. Nocleh v tradičním obydlí nomádů, jurtě.

9. den

Ranní romantika horských pastvin v okolí jezera Son Kol. Hry pastevců na koních, tzv. kozlobraní. Sjezd z hor a přejezd zpět do Biškeku.

10. den

Přelet do UZBEKISTÁNU. Hlavní město Taškent, význačná křižovatka karavanních cest. Prohlídka Taškentu. Široké bulváry z dob sovětské éry ostře kontrastují s historickými památkami. Muslimské centrum Khast Imom s páteční mešitou Hazroti Imom a velkolepou Barak Khánovou medresou. Medresa Kulkedash ze 16. století, využívaná v době Sovětů jako nákupní dům. Rušný Bazaar Chorsu ukrytý pod modrou kopulí. Moderní části města dominuje Tamerlánovo náměstí. Státní opera a balet. Televizní věž. Památník obětem zemětřesení v roce 1966. Nocleh v Taškentu.

* Možnost zkrácení, letecky 10. den do Taškentu.

11. den

Přejezd rychlovlakem do Samarkandu (Kamenného města). Jedno z nejdůležitějších center Hedvábné stezky a ve 14. století centrum rozsáhlé Tamerlánovy říše (UNESCO). Již ve 4. století před Kristem Alexandr Veliký ocenil krásu původní „Maracandy“. Unikátní architektonický komplex na náměstí Registan s medresami Ugulbek, Šer-Dor a Tillya-Kori. Mohutná brána, minarety. Velkolepé mauzoleum Guri Amir s tradiční tyrkysovou kopulí.  Mešita Bibi-Khanym s bohatě vykládaným portálem. Původní tržiště Siab Bazaar. Nocleh v Samarkandu.

12. den

Dokončení prohlídky Samarkandu. Jedinečné mausoleum Shah-i-Yinda (Hrob živého krále) s překrásnou výzdobou. Hrobka proroka Daniela. Muzeum Afrosiyab. Ulugbekova observatoř založená Tamerlánovým vnukem. Nocleh v Samarkandu.

13. den

Návštěva  Šachrizabzu, rodiště Tamerlána (UNESCO). Návštěva zříceniny Paláce Ak-Saray (Bílý palác). Komplex Dorus Tilavat a páteční mešita Kok Gumbaz s „Meditačním domem“. Dorus Saidat (Sídlo moci a síly) s mauzoleem nejoblíbenějšího Tamerlánova syna. Přesun do Buchary, města jako z Pohádek tisíce a jedné noci. Výprava karavan nikdy nevynechala tuto zastávku na Hedvábné stezce. Nocleh v Buchaře.

14. den

Celodenní prohlídka Buchary. Křivolaké uličky starého města. Architektonický skvost z 10. století - mauzoleum Ismaila Samani, zakladatele samanidské dynastie. Kupolovité mauzoleum Chashmai Ayub z 12. století. Chor Minor se čtyřmi minarety. Jak se peče místní chléb „lepjoška“? Ark – pevnost vládců z 5. století, nejstarší stavba města. Architektonický komplex Poi Kaljan s mešitou, minaretem a medresa Miri Arab. Centrum vzdělanosti Ulugbek. Mešity Bolo Hauz a Magoki-Attori. Tři z pěti původních obchodních domů. Starodávný trh s hedvábím. Návštěva židovského hřbitova a synagogy. Možnost návštěvy folklórního vystoupení nebo místních lázní - hammamu. Nocleh v Buchaře.

15. den

Celodenní přejezd napříč pouští Kyzylkum do Chivy, města ležícího u hranic s Turkmenistánem na okraji pouště Karakum. Most nad řekou Amudarja. Nocleh v Chiva.

16. den

Prohlídka Chivy. Návštěva starého města Ichan-Qala (UNESCO) obehnaného hliněným opevněním s původními branami. Uvnitř s mešitami, medresami, minarety a mauzolei. Jedna z největších medres města Mohamed Amin Khana. „Krátký minaret“ Kalta-Minor s bohatě vykládanou mozaikou. Stará pevnost Kunya Ark sloužila jako sídlo vládců. Palác Tash Hovli s harémem. Tradiční „hostinec“ karavanseraj z 19. století. Brána Palvan-Dervaza. Uličky s trhovci, řezbáři, barvírnou hedvábí. Nocleh v Chiva.

17. den

Přejezd do Nukusu. Cestou zastávka u unikátních hliněných pevností v  poušti Kyzylkum, Toprak Kala a Ajaz Kala. Návštěva starodávného pohřebiště Mizdachán. Nocleh v Nukusu.

18. den

Cesta do Mujnaku, bývalého rybářského přístavu u vysychajícího Aralského jezera. Prohlídka  bývalého pobřeží jezera a hřbitov rybářských lodí na bývalém dnu jezera. Návštěva muzea jezera. Návrat do Nukusu. Nocleh v Nukusu.

19. den

Přelet do Taškentu. Poslední nákupy a rozloučení s Uzbekistánem.

20. den

Letecký návrat domů.

Cena zájezdu

Cena zahrnuje

 • Mezinárodní letenka
 • Letištní taxy
 • Místní přelety Biškek - Taškent, Nukus - Taškent
 • Vlak, pronajatý mikrobus, terénní auta
 • 15x / 9x / 10x ubytování v hotýlcích se snídaní, 1x v tradiční jurtě s polopenzí, 1x u místních s polopenzí
 • Český průvodce
 • Místní průvodci dle potřeb
 • Vstupné do NP
 • Cestovní pojištění

Cena nezahrnuje

 • Stravování nad rámec programu
 • Vstupné do památek a muzeí
 • Fakultativní výlety
 • Vstupné do lázní a na kulturní vystoupení
 • Příplatek za jednolůžkový pokoj 7 300 Kč (20 dní) / 2 900 Kč (10 dní) / 3 500 Kč (12 dní)

Velikost skupiny

Cestujeme v malých skupinkách. Malá skupinka znamená více poznání, větší zážitky a lepší organizaci programu s maximálním využitím času. Dbáme na individuální přístup ke každému z vás.

Skupina 8-15 osob na tento zájezd.

Náročnost cesty

Pohodový poznávací zájezd určený všem se zájmem o kulturu, památky a krásnou přírodu. Časový harmonogram akce se skládá z poznávacího okruhu v Kyrgyzstánu, kde se hlavní důraz se klade na přírodní krásy a poznání života a tradic místních obyvatel, druhou část zájezdu tvoří poznávací okruh v Uzbekistánu, kde navštívíme velké památky Hedvábné stezky. Po celou dobu cestujeme vlastními pronajatými mikrobusy, na trase Taškent – Samarkand využijeme komfortní vlakové spojení. Z Biškeku do Taškentu a z Nukusu do Taškentu se přesuneme letecky. Do časového harmonogramu akce nejsou zařazeny žádné noční přesuny.

Míra komfortu

Ubytováni budeme převážně v hotelech střední turistické kategorie se snídaní. Jedná se o dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením. Během cesty nocujeme 2x v domorodých jurtách (jednoduché společné sociální zařízení), 1x u místních obyvatel. V ceně zájezdu jsou zahrnuty snídaně a 3x polopenze (nocleh v jurtách a u místních). Po zbytek pobytu se stravujeme společně v místních restauracích a jídelnách, průvodce je nápomocen výběrem restaurace, příp. překladem jídelního lístku. 

Podobné zájezdy

Arménie - Gruzie
253 Arménie - Gruzie

Za krásami Jižního Kavkazu

19.5. - 6.6.2021
+ další 1 termín
19 dní
Singapur - Malajsie - Thajsko
203 Singapur - Malajsie - Thajsko

Velkoměsta, příroda a pláže

29.11. - 15.12.2020
+ další 3 termíny
17 dní
Írán
261 Írán

Starobylá perská říše

4.4. - 17.4.2021
+ další 1 termín
14 dní

Související aktivity CK Livingstone

A další zdroje inspirace

Stáhnout katalog

Preferujete tištěný katalog?

Rádi vám jej zdarma zašleme!

Chci tištěný katalog