Outdoorová Uganda

112

Outdoorová Uganda

Horské gorily i ráj ptáků

V srdci nejopravdovější Afriky užijeme pozorování zvířat a ptáků na maximum.

Náš tip Příroda a safari

Společně i sami!

Nevyhovují vám ani malé skupinky? Připravíme cestu jen pro vás.

Chci jet individuálně | Standardní nabídka termínů

Typ zájezdu:

Pohodové poznávání

Náročnost:

Míra komfortu:

Velikost skupiny:

6 - 12

Uganda v srdci nejopravdovější Afriky nabízí vynikající podmínky pro pozorování zvířat a ptáků. Je to dáno polohou země na rozhraní savan a deštných pralesů i velkou různorodostí biotopů na malém území. Je prokázáno 1065 druhů ptáků (polovina všech ptáků Afriky) a 11% všech ptáků světa. Navštívíme všechny typy prostředí a místa s nejvyšší ptačí diverzitou, 500 ptačích druhů v nejhezčích parcích - Murchison Falls, Queen Elizabeth, Kibale a Bwindi s horskými gorilami. Nemineme ani méně navštěvovaná místa jako nížinný prales Semliky, jezero Bunyonyi a Mburo NP.

Speciální výprava nás provede různorodou, etnicky a ornitologicky atraktivní zemí. Najdeme zde savany, buš, mokřady a sladkovodní jezera, nížinné i horské tropické lesy a hory výšek 5 km. Velká část biotopů je chráněna v podobě národních parků, rezervací zvěře a přírodních rezervací. Uvedený zájezd vám rádi připravíme na zakázku s česky mluvícím průvodcem. 

Termíny a rezervace

Termín:  30.11. - 16.12.2024 17 dní / 15 nocí  (17 dní / 15 nocí) Cena:  112 500 Kč včetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Nyní doobsazujeme pokoj ženou ? Rezervovat
?

Mapa zájezdu

Cestou vás provedou

Lukáš

Lukáš Viktora

Povoláním ornitolog, srdcem a stále víc i myšlenkami a nohama v přírodě doma i ve světě. Absolvoval biologii na Univerzitě Palackého v Olomouci, jeho oblíbenci jsou srostloprstí ptáci a dudci. Po sérii studentských expedic na Sachalin, Kolský poloostrov, Mongolsko nebo balkánská pohoří začal obj...

Více informací o průvodci

Roman

Roman Filipský

Dlouhá léta žil a studoval v Americe a Oceánii. Zavalený tituly si zamiloval Afriku a zapomenutý ostrov Nová Guinea. Na University of Connecticut přednášel grafiku, malbu a kresbu. Pro americkou universitu v New Yorku se podílel na výzkumu umění jižního Pacifiku. Po návratu do České republiky se...

Více informací o průvodci

Petr

Petr Hejtmánek

Než se dostal do vysněných afrických savan, „marnil" čas v ZOO, pročítal stohy knih, lezl po skalách a podnikal výjimečné akce na kole. Všechny předchozí záliby se ideálně spojily v Africe. Rychle se z něj stal vášnivý fotograf, dnes úspěšně vydává horolezecké průvodce a netradiční fotografické ...

Více informací o průvodci

Lukáš Viktora 30.11. - 16.12.2024 ?

Roman Filipský

Petr Hejtmánek

Fotogalerie zájezdu

Podrobnosti zájezdu

Program

1. den

Letecky do Ugandy

2. den

Přejezd z Entebbe do NP Murchison Falls. Nocleh v chatkách v kempu na břehu Nilu.

3. den

Plavba lodí po Nilu k vodopádům. Pozorování zvěře a vodních ptáků. Výskyt ouhorlíků skalních. Odpoledne safari v NP Murchison Falls v ústí Nilu do Albertova jezera. Otevřená travnatá savana s výskytem nejsilnější populace žiraf Rotchildových a ptáků otevřené krajiny - dropů, skřivanů, straky ocasaté.

4. den

Půldenní výlet lodí do mokřadů v ústí Nilu. Uvidíme kormorány africké, anhingy, volavky obrovské a je zde i šance vidět největší lákadlo cesty - člunozobce nebo ťuhýkovce papyrusového. Odpoledne přejezd k městu Hoima na nocleh.

5. den

Lesní rezervace Bugoma, kde na dvou místech nahlédneme do interiéru nížinného tropického lesa. Bylo zde zjištěno 230 druhů ptáků, navíc populace 600 šimpanzů a pralesní sloni. Území o rozloze 400 km2 je ohrožováno pytláctvím. Odpoledne přes Fort Portal do NP Semliky na ubytování v kempu.  

6. den

Celodenní trek (cca 13 km) centrem rezervace k řece Semliky, která tvoří hranici s Kongem. Jde o nížinný tropický prales, který je součásti středoafrického lesa Ituri. Bylo zde zjištěno 441 druhů ptáků, zasahují sem ze středoafrického nížinného lesa např. zoborožec malý, zoborožec bělovlasatý, zoborožec hvízdavý, banánovec chocholatý, turako velký, ťuhýk Nicator vireo a mnoho dalších. Odpoledne přejezd do NP Kibale.

7. - 8. den

Dopoledne trek za šimpanzy v NP Kibale. Šance na další ptačí druhy tropického lesa. Strážci jsou schopni určovat druhy podle hlasových projevů. Odpoledne trek okolo papyrusového mokřadu Bigoti, kde můžeme vidět až 7 druhů primátů a řadu ptačích druhů. Výlet do oblasti kráterových jezer. Návštěva čajových plantáží. V podvečer přejezd do kempu v oblasti NP Queen Elizabeth.

9. den

Celodenní safari v NP Queen Elizabeth. Dopoledne v otevřené savaně a okolí slaného kráterového jezera Kasenyi, odpoledne vyjížďka lodí po kanálu Kazinga se stády buvolů, hrochů a slonů. Hejna vodního ptactva. Ubytování v kempu, ve kterém se pasou hroši.

10. den

Dopoledne trek k netopýří jeskyni. Desetitisíce kaloňů egyptských žije v zalesněné části parku. Odpoledne rybářská ves na břehu Edwardova jezera. Putování do oblasti Ishasha na hranici s Kongem. Ubytování u řeky Ntungwe.

11. den

NP Queen Elizabeth je znám výskytem lvů, kteří odpočívají v korunách fíkovníků. Hraniční řeka Ishasha s galeriovým lesem a otevřenou savanou je prostředím, kde se setkávají lesní druhy jako zoborožec černobílý a savanu obývající zoborožec havraní. Odpoledne přejezd do Buhoma na území NP Bwindi Impenetrable Forest. Ubytování v centru pro ochranu goril.

12. den

S ozbrojeným doprovodem vyrazíme džunglí za světovým unikátem - horskými gorilami. Největší primáti světa. Mrazivé setkání, které vyráží dech. Neskutečný zážitek, který zamává s každým. Na světě jich žije už jen něco málo přes tisíc. Pozorování ptáků v Bwindi Impenetrable Forest. Vulkanická krajina s tajemnými vrcholy v oblacích. Panorama sopečného pohoří. Nocleh v NP Bwindi.

13. - 14. den

Přesun k druhému nejhlubšímu jezeru Afriky (900 m). Členité jezero Bunyonyi s mnoha ostrovy a ostrůvky patří k nejkrásnějším na celém kontinentu. Jméno Bunyonyi znamená „místo malých ptáčků“. V jezeře nejsou krokodýli, hroši ani bilharzie a je vhodné ke koupání, kanoistice a pozorování ptáků. Druhý den odpoledne přejezd do NP Mburo Lake.

15. den

Pěší safari v okolí jezera Mburo. Blízké setkání s žirafami Rotchildovými, buvoly, zebrami, antilopami losími i řadou ptačích druhů otevřené savany (zoborožec havraní, mandelík skořicový, drop kori...). Odpoledne přes Entebbe k mokřadu Mabamba u Viktorinina jezera.

16. den

Mokřady Mabamba leží v romantické zátoce Viktoriina jezera. 260 druhů ptáků je výzva, bonusem a vlajkovým druhem je člunozobec, který zde žije v několika párech. V závisloti na leteckém spojení odpoledne fakultativně šance na botanickou zahradu Entebbe na březích Viktoriina jezera. Zoborožci černobílí, turako velký, papoušek žako a další tvoří důstojnou tečku za dobrou akcí. Odlet z Entebbe.

17. den

Letecký návrat domů.

Cena zájezdu

Cena zahrnuje

 • Mezinárodní letenka a letištní taxy
 • Pronajatá vozidla po celou dobu programu (džípy)
 • Ubytování v základních hotýlcích střední kategorie se snídaní, 1x v lodži s polopenzí
 • Lodní výlety po Viktoriině Nilu, po kanálu Kazinga
 • Plavba po jezeře Bunyonyi
 • Vstupy do národních parků
 • Permit k šimpanzům v NP Kibale
 • Permit na  trek v zalesněné části parku v NP Queen Elizabeth k netopýří jeskyni
 • Permit na trek v NP Semliky
 • Permit v NP Kibale za pozorováním ptačích druhů 
 • Permit na pěší safari v okolí jezera Mburo
 • Místní průvodci podle potřeb 
 • Český průvodce

Cena nezahrnuje

 • Vstupní e-vízum Uganda 51 USD (při vyřízení přes CK Livingstone 1 500 kč)
 • Stravování nad rámec programu
 • Spropitné pro řidiče a místní průvodce 
 • Permit na horské gorily 730 USD
 • Příplatek za jednolůžkový pokoj na vyžádání
 • Fakultativní aktivity
 • Cestovní pojištění - rádi však sjednáme prostřednictvím ERV Evropské pojišťovny, nejlépe oslovte garanta zájezdu přímo při objednávce

Fakultativní aktivity

Doporučujeme tuto aktivitu objednat již během objednávky zájezdu, kdy k ní obdržíte podrobnější informace.

 • Trek na horské gorily 730 USD | 1 - 6 hodin

Permit je třeba zakoupit se značným časovým předstihem a po zakoupení je nevratný! Podmínkou pro návštěvu horských goril je dosažení věku 15 let. Cena permitu se může měnit. 

Velikost skupiny

Malá skupinka znamená více poznání, větší zážitky a lepší organizaci programu s maximálním využitím času. Dbáme na individuální přístup ke každému z vás.

Skupina 6 - 12 osob na tento zájezd.

Náročnost cesty

Akce je sportovněji zaměřená, kromě treku na horské gorily v NP Bwindi podnikneme i celodenní trek v  národního parku Semliky. V NP Kibale se společně vydáme za šimpanzy, zde také budeme mít možnost pozorovat ptačí druhy tropického lesa. V zalesněné části parku v NP Queen Elisabeth nás čeká dopolední trek k netopýří jeskyni s desetitisíci kaloni egyptskými, v okolí jezera Mburo další pěší safari. Ubytování je zajištěno v hotelech střední kategorie se snídaní. Po celou dobu pobytu v Ugandě budeme mít k dispozici pronajaté džípy se zvedací střechou, kterou využijeme na safari. V programu nejsou zařazeny žádné noční přejezdy.

Trek k horským gorilám

V NP Bwindi žije několik rodin horských goril. Ke každé rodině smí jít denně skupinka o velikosti maximálně 8 osob a místní průvodce s ozbrojeným doprovodem. Nelze předem určit, jak dlouho budete gorily hledat. Správa NP má své stopaře, kteří gorilí rodiny sledují. Jedná se však o pohyb divokých zvířat ve volné přírodě, a proto nelze předem určit, zda gorily budou hned ráno migrovat do jiné části parku nebo si dají vydatnou snídani v místě, kde strávily noc. V průměru se čas treku pohybuje mezi 1-6 hodinami. Terén může být někdy náročnější, proto doporučujeme kvalitní turistickou a nepromokavou obuv, dlouhé kalhoty (příp. návleky), pláštěnku nebo nepromokavou bundu.

Trek ke gorilám absolvujete pouze v doprovodu místních anglicky mluvících průvodců a rangerů, český průvodce na treku ke gorilám skupinu nedoprovází. Stejně tak český průvodce nedoprovází skupinu během půldenního výletu na šimpanze, skupina výlet realizuje s anglicky mluvícím doprovodem.

Míra komfortu

Ubytování je zajištěno v jednodušších hotelech střední kategorie se snídaní. V romantické zátoce Viktoriina jezera si užijeme pohodu v lodži s polopenzí. Během programu se stravujeme společně v místních restauracích, průvodce je nápomocen výběrem restaurace. Upozorňujeme, že se jedná o africký kontinent a kvalita služeb se od evropského standardu může lišit. Náročnost cesty spočívá v množství ujetých kilometrů. Na prvním místě bude tentokrát opravdu poznání. Průvodcem zájezdu je ornitolog Aleš Toman, jehož odborné výklady jsou kořeněním této výpravy.

Jiné požadavky a omezení

Podmínkou pro návštěvu horských goril je dosažení věku 15 let. Pro vstup do Ugandy je povinné očkování na žlutou zimnici.

Vaše ohlasy

Zpětná vazba získaná od zákazníků po absolvování zájezdu prostřednictvím e-mailu nebo dotazníku spokojenosti.

V červnu jsem byl s Alešem Tomanem v Ugandě. Stejně jako předchozí cesta bylo vše dokonale připravené a zorganizované. Velmi hezký program orientovaný hlavně na pozorování a focení ptáků. To je to, co se mně v lednové Tanzanii líbílo zdaleka nejvíce. Tady v Ugandě očekávání bylo více než naplněno. Aleš znal prostředí, místní ptactvo a velmi zajímavě vše popisoval a vysvětloval. Někdy pro mě i několikrát a vždy trpělivě. Moc se mně líbilo, jak byl program velmi hezky a pestře poskládaný, abychom si užili savany, řeky, různé typy pralesů a močálů. Některé dny byly více o ptácích a některé zase o větších zvířátkách. Tak pokud jsme měli někdy nafoceno hodně ptačích zobáků, tak antilopy, žirafy, opice nebo hroši byli příjemná změna. Tedy ještě jednou děkuji a těším se na další společnou akci s Livingstone, Alešem, Davidem, garantem zájezdu Lukášem.

Roman Š.

7.7.2021

Podobné zájezdy

Keňa - Uganda
115 Keňa - Uganda

Velká migrace zvířat a horské gorily

1.8. - 18.8.2024
+ další 1 termín
18 dní
Outdoorová Namibie
MK127 Outdoorová Namibie

Fotosafari v malé skupince

21.12. - 6.1.2025
17 dní

Související aktivity CK Livingstone

A další zdroje inspirace

Cestovatelské články

Informace o zemích

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)