Namibie

NAM

Namibie

Informace o zemi

Namibie je zemí kontrastů. Nabízí atraktivní přírodní scenérie, bohatou historii, divočinu obývanou zajímavými etniky i moderní města. Národní parky v africké divočině skýtají velké množství divoké zvěře, včetně dnes ohrožených druhů jakými jsou třeba nosorožci černí. Stále se zde můžete setkat s německým vlivem z dob koloniální éry. Namibie patří mezi nejméně zalidněné země světa, na úctyhodné rozloze 824 292 km² žijí jen dva miliony obyvatel. Je tak ideálním místem pro cestovatele, kteří si rádi vychutnávají nerušený pocit z panenské přírody. Jako jedna z posledních afrických zemí získala Namibie v roce 1990 nezávislost (na Jihoafrické republice). A přestože ji evropští kolonizátoři (konkrétně Němci) opustili už před téměř sto lety, do dnešní doby je zde stále patrný německý koloniální vliv. Země tak spojuje jedinečnost ryzí africké destinace s nádherným přírodním bohatstvím a zároveň určité kulturní blízkosti pro nás Evropany. Nejenže se zde na mnoha místech německy domluvíte, ale můžete si i vychutnat výborné pivo německého (resp. plzeňského) typu – Windhoek a stejně tak další typické speciality našich západních sousedů. Nejvíce asi ve Swakopmundu, který leží přímo u Atlantického oceánu. Kromě kulinářských specialit tam můžete navštívit hadí farmu, muzeum křišťálů, anebo absolvovat celodenní plavbu za delfíny a lachtany na katamaránu, na jehož palubě se podávají místní lahodné ústřice a výborná lokální obdoba brandy. To je ale samozřejmě jen ochutnávka z toho, co vše lze v Namibii vidět a zažít.

Informovat o zájezdech do Namibie?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 825 418km²
Obyvatelstvo: 2,1 milionu obyvatel
Hlavní město: Windhoek
Jazyk: angličtina
Měna: 1 namibijský dolar (NAD) = 100 centů
Náboženství: luteráni (50 %), řím. katolíci (20 %), protestanti (11 %)
Národnostní složení: Ovambové (48 %), Hererové a Damarové (15 %), Kvangové (8 %), běloši (6 %)
Časové pásmo: časový posun proti České republice je (zimní čas) : 0 (+1 hodina = letní čas)
Mezinárodní předvolba: 00 264
Důležitá telefonní čísla: záchranná služba a ambulance ve Windhoeku: (061) 211111, Policie 10111

Objevte s námi Namibii

Vybíráme z nabídky zájezdů
Zimbabwe - Botswana  - Namibie  - JAR
1.10. - 21.10.2024
+ další 2 termíny
21 dní
JAR - Namibie - Botswana - Zimbabwe
25.6. - 15.7.2025
21 dní
JAR - Lesotho - Svazijsko - Zimbabwe - Botswana - Namibie
10.9. - 19.10.2024
40 dní
JAR - Svazijsko - Zimbabwe - Botswana - Namibie
21.6. - 30.7.2025
40 dní
To nejlepší z Namibie
125 To nejlepší z Namibie

Země barev, pouště i bohaté safari

1.9. - 13.9.2024
+ další 2 termíny
13 dní
Zimbabwe - Botswana - Namibie - JAR
126 Zimbabwe - Botswana - Namibie - JAR

Afrika v komfortním balení

14.11. - 2.12.2024
+ další 3 termíny
19 dní
Zimbabwe - Botswana - Namibie
147 Zimbabwe - Botswana - Namibie

Safari v deltě Okavanga

10.11. - 26.11.2024
+ další 1 termín
17 dní
Outdoorová Namibie
MK127 Outdoorová Namibie

Fotosafari v malé skupince

21.12. - 6.1.2025
17 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: cestovní pas s minimální platností 6 měsíců po předpokládaném ukončení pobytu v Namibii, platné namibijské vízum a zajištěná doprava z Namibie. Při vstupu a výjezdu ze země je nutno vyplnit hraniční průvodky. Pro řízení automobilu se vyžaduje mezinárodní řidičský průkaz. Víza vydávají zastupitelské úřady Namibie v zahraničí. Vízum nelze získat na pozemních hraničních přechodech ani na letišti. Doporučuje se před cestou ověřit u zastupitelského úřadu Namibie, zda se podmínky pro přicestování nezměnily.
V případě, že vstupujete do Namibie přes letiště Windhoek v Namibii, je možné od roku 2020 obdržet přímo na místě víza on-arrival za poplatek cca 70 USD. Je třeba vyplnit vstupní vízový formulář v angličtině, doložit zpáteční letenku, itinerář cesty v Namibii a rezervace ubytování. V pasu je třeba mít min. 1 volnou stránku na vstupní razítko. 
 
Víza: vyřizují se v Vídni. Je třeba dodat:
- 1x vyplněný formulář
- 1x cestovní pas
- 1x kopie datové stránky cestovního pasu
- 1x fotografie pasového formátu
- stručný itinerář cesty v anglickém jazyce
- rezervace zpáteční letenky
- rezervace ubytování alespoň na 60% doby pobytu v Namibii
 
Vyřízení víz trvá 2 - 3 týdny. 
• standardní vyřízení - 2 900 Kč /1 vstup
 
Kontaktní úřad Namibie pro pro ČR:
Embassy of The Republic of Namibia
www.embnamibia.at

Praktické informace na cestu

Elektřina: 220V/50Hz. Zásuvka typu D. Zásuvka se třemi kulatými zdířkami uspořádané do rovnostranného trojúhelníku. Setkáte se s nimi především v některých afrických zemích. Budete potřebovat adaptér.
Telefon: Na většině míst během cesty fungují mobilní telefony s českou SIM kartou. Aktuální podrobnější informace žádejte u svého operátora. Pokrytí signálem není všude dostatečně silné.
Internet: Internet je dostupný v internetových kavárnách, turistických kancelářích, v hotelech a větších městech.
Pošta: Mezinárodní poštovní služby jsou rychlé. 
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Namibijská kuchyně je velice rozmanitá a zajímavá. Je to dáno tím, že každá etnická skupina v Namibii má vlastní paletu oblíbených pokrmů. Místními kulinářskými specialitami vyhledávanými turisty jsou ústřice z Lüderitzu, chřest z Swakopmundu nebo houba omajowa, která vyrůstá na termitištích po období dešťů. Výborné jsou také sýry z kozího mléka. Tradiční úpravu masa, ať již hovězího, kuřecího, rybího atd., představuje opékání na otevřeném ohni. Německý vliv zůstal zachován především v tradičních sladkostech, jako je jablečný závin nebo schwarzwäldský třešňový dort. V Namibii většina ovoce dozrává v období zimy, zhruba od května do září. V ostatních měsících musí být ovoce a zelenina importována z JAR a je poměrně drahá. Většinou dostanete jídlo bez přílohy, či je příloha z plechovky nebo rozmražená.

Podnebí

Nejsevernější oblasti jsou tropické, hlavně v oblasti řeky Kunene a v části Caprivi Strip, s typickou vegetací a klimatem. Všeobecně však horká a suchá země, jsou zde však i místní extrémy. Studené pobřeží Atlantiku je vlhké a mlhavé v létě, v zimě vanou horké a suché větry z vnitrozemí. V horských oblastech je chladněji, s většími srážkami. Hraniční oblasti s Angolou a Zambií jsou tropické - horké a vlhké. Většina vnitrozemí je pouštního nebo polopouštního charakteru. Od května do září je zde nejchladněji s teplotami do 25º C a neprší. V ostatních měsících se teploty zvyšují až na 30º C, ani pak však srážky nejsou příliš časté.

Namibie - Fotogalerie

Zažijte Namibii na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Namibie

Kam se vydat

Návštěvu Namibie doporučujeme všem, kteří mají rádi přírodu - velké duny, zvířata a pouště, řeky. Namibie však nabízí i více - je ideální destinací pro aktivní lidi - pěší turistika, jízda na koni, na horském kole, rybaření, paragliding, jízda na čtyřkolkách a na dunách. Je také zajímavá pro pozorovatele ptáků, geology a astronomy. V Namibii se snadno cestuje i po vlastní ose, jedná se o Afriku pro začátečníky, i když je země řídce osídlena, infrastruktura pro turisty je dobrá. Rozšiřují se neustále možnosti ubytování - od kempů po luxusní lodge. Hlavními atrakcemi Namibie jsou Ai-Ais horké sirné prameny (hořící voda), Fish River Canyon – druhý největší na světě, Duwisib Castle - originální vybavení z 18. a 19. století, Sossusvlei - největší duny na světě, Sesriem - hluboká strž s řekou Tsauchab, Sandwich Harbour - laguna s rákosím a vodním ptactvem, Welwitschia Mirabilis - žijící fosilní rostlina endemická v Namibu, Cape Cross, kolonie lachtanů, Hardap rekreační park, Gamsberg Pass - nejdelší a nejvýše položený průsmysk v Namibii, Daan Viljoen park - 18 km od Windhoeku, Gross Barmen Hot Springs 100 km od Windhoeku s vnitřním bazénem, Spitzkoppe - Matterhorn Namibie, skalní malby, Brandberg a pohoří, nejvyšší hora Konigstein v Namibii. Waterberg Plateau park - horský resort, Dinosauří stopy v Otjihaenamaparero, Etosha NP. Skeleton Coast a krásná krajina, opuštěné vraky lodí, Epupa falls - na řece Kunene. Namibie je země se 300 dny slunečního svitu.

Fish River Canyon

Opravdový skvost Namibie - po Grand Canyon druhý největší kaňon na světě. Jedná se o přírodní útvar protínající pouštní krajinu jižní Namibie. Na délku má 160 kilometrů, hluboký je přes půl kilometru a široký na některých místech až třicet kilometrů. Jedná se o jedno z nejtišších a nejklidnějších míst na území Namibie a Afriky vůbec.

Kolmanskop

Tajuplné město duchů. Pozůstatky osídlení vybudovaného v roce 1908 na území Namibie. V tomto období se Namibie stala velkým těžištěm diamantů. Nachází se v poušti Namib, cca 10 km od přístavního města Lüderitz ve státě Namibie.

Namib Naukluft

Jeden z největších parků Afriky a jeho majitelkou je právě Namibie. Můžeme zde narazit na nejvyšší písečné duny na světě dosahující výšky až 300 metrů. Součástí parku je pánev Sossus Vlei. Toto obrovské jílovité napajedlo na území Namibie je vyhlášené díky svým obrovským červeným písečným dunám. Sossus Vlei je ohromná mělká pánev, ležící uprostřed nádherně červených písečných dun, které se zvedají až 200 m nad okolím. Je to nejnavštěvovanější místo celého písečného oceánu.

Swakopmund

Tato část Namibie je ideální na dobrodružné adrenalinové sporty jako jízda na dunách, windsurfing nebo třeba jízda na čtyřkolkách.

Cape Cross

Africká rarita. Učaruje vám pohled na obrovské množství lachtanů, ale také je na vlastní kůži ucítíte. Nejproslulejší lachtaní kolonie, v Cape Cross žije asi 100 000 lachtanů.

Kaokoland

Kaukoland je jednou z nejzajímavějších částí Namibie. Řeka Kunene zde vytvořila naprosto fascinující podívanou - vodopády Epupa.

Opuwo

Opuwo je hlavním městem Kaokolandu. V jazyce Hererů znamená Opuwo - konec cesty. Toto město na území Namibie určitě stojí za návštěvu!

Ruacana Falls

Ruacana Falls jsou jedny z největších vodopádů v Africe, leží na řece Kunene. Na jih odtud jsou fantastické skalní útvary včetně Messum Crater, kde se vyskytuje vzácný welwitschia mirabilis - druh stromu, který přizpůsobil svůj tvar místním drsným podmínkám, které vládnou na území Namibie.

NP Etosha

V překladu znamená místo přeludů. V období sucha a horka se tisíce zvířat z Namibie soustřeďují kolem napajedel. Můžeme zde najít vyspělou populaci lvů, gepardů, levhartů, slonů, žiraf a zeber, nosorožců bílých i černých a více než 300 druhů ptáků. Namibie má být na co pyšná!

Windhoek

Hlavní město Namibie je rušné africké město s různorodou populací a kulturami, město bohaté na architekturu, historii i zábavu. Leží na náhorní plošině a tato výhodná poloha ho předurčuje k množství výletů a safari. Windhoek je znám jako čisté město s rozvinutou infrastrukturou. Zajímavým rysem Windhoeku je jeho koloniální i moderní architektura v německém stylu.

Oblast Bushmanland

Díky zvýšenému zajmu světa o tradiční kultury Kalahari a o východní části regionu Otjozondjupa - známého jako Bushmanland - se tato oblast otevírá a má rozhodně co nabídnout. Je to nádherná, tajuplná, ale pustá zem, která je od nepaměti domovem lidí San anebo, jak jsou spíše známí, domovem Křováků.

Oblast Caprivi

Leží na severovýchodě země v úzkém pruhu mezi Angolou, Botswanou a Zambií, se liší od zbytku Namibie geograficky. Je to poměrně dobře zavlažovaná nížinná oblast úrodnější než zbytek země. S tradicemi a kulturou zdejších etnik se můžete seznámit například v Katima Mulilo, které má výrazně africký charakter. Můžete zde i nakoupit pěkné domorodé výrobky, řezby, košíky, misky, tradiční zbraně.

Pobřeží koster

Skeleton Coast je lemováno vraky lodí. I po letech jsou vraky vidět pod záplavou písku. Tato oblast je civilizací nedotčena. Na severu, v místě kde se vlévá do moře řeka Kunene, kladou želvy vejce do písku.

Související článek

Vzhůru do Afriky

Vzhůru do Afriky

Namibie je překrásnou zemí s nesčetnými přírodními krásami i světoznámými národními parky. Uvidíte rozlehlé pouště Kalahari a Namib Naukluft s obrovskými písečnými dunami i hluboké kaňony a vysoké hory. Zaručeně vás nadchne solná pláň národního parku Etosha plná zvířat. Bezesporu nejzajímavější etnickou skupinou zdejší oblasti jsou Himbové. Botswana nabídne jedinečnou možnost vodního safari na řece Chobe. Kdo by si nechal ujít projížďku na loďce se stády slonů a nosorožci doslova na dosah ruky! A pro ty, kteří nebudou mít ještě dost zážitků, se jen kousek dále otevírá delta řeky Okavango a její pověstné vodní kanály skrývající neuvě...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)