Uganda

UGA

Uganda

Informace o zemi

Ne náhodou nazval Winston Churchill Ugandu perlou Afriky. Rozkládá se v oblasti, kde se setkává východoafrická savana s džunglí západní Afriky. Nalezneme zde místa jako je národní park Bwindi se světovým unikátem - horské gorily, kanál Kazinga - místo s největší koncentrací hrochů na světě. Můžete zde pozorovat šimpanze v jejich přirozeném prostředí. Safari v afrických národních parcích je snad tím nejzajímavějším, co matka příroda dosud ve světě dokáže nabídnout. Takhle nějak asi vypadala naše planeta před stovkami let.

Informovat o zájezdech do Ugandy?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 236 040 km²
Obyvatelstvo: 27 milionů obyvatel
Hlavní město: Kampala
Jazyk: angličtina
Měna: 1 ugandský šilink (UGX)
Náboženství: křesťané (78 %), muslimové (7 %)
Národnostní složení: bantuští černoši (60 %), Niloti (23 %)
Časové pásmo: časový posun proti České republice je (zimní čas) : + 2 hodiny
Mezinárodní předvolba: 00 256
Důležitá telefonní čísla: Telefonní číslo pro nouzové případy (policie, ambulance, hasiči) je 999. V Kampale lze doporučit Kampala International Hospital (tel. 340531).
Ekomika - přírodní zdroje (ropa, měď), turistika - safari

Objevte s námi Ugandu

Vybíráme z nabídky zájezdů
Keňa - Tanzanie - Zanzibar - Uganda
25.1. - 17.2.2025
+ další 2 termíny
24 dní
Keňa - Tanzanie - Zanzibar - Uganda
24.6. - 12.7.2025
+ další 1 termín
19 dní
Perly Ugandy
110 Perly Ugandy

Horské gorily a lodní safari

27.10. - 7.11.2024
+ další 3 termíny
12 dní
Outdoorová Uganda
112 Outdoorová Uganda

Horské gorily i ráj ptáků

30.11. - 16.12.2024
17 dní
Uganda
114 Uganda

Horské gorily, absolutní top fauny

19.7. - 30.7.2025
12 dní
Keňa - Uganda
115 Keňa - Uganda

Velká migrace zvířat a horské gorily

13.7. - 30.7.2025
18 dní
Rwanda - Uganda
173 Rwanda - Uganda

Horské gorily v zeleném srdci Afriky

6.6. - 18.6.2025
13 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Cestovní pas, jehož platnost musí být alespoň o 6 měsíce delší než plánovaný pobyt. Platný mezinárodní očkovací průkaz s očkováním proti žluté zimnici.
Víza a režim vstupu: Vízum do Ugandy se vyřizují na stránce https://visas.immigration.go.ug/ nebo na Velvyslanectví Ugandy v Berlíně. Cena víza s platností do 90 dní je 50 USD.
 
Velvyslanectví Ugandské republiky
Axel-Springer-Strasse 54a
Berlin 10117
consular@ugandaembassyberlin.de
Telefon: 004930-2404 7556
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektřina: 240V 50Hz. Dobíjení baterek je možné. Zásuvky vyžadují adaptér dle anglické normy.
Telefon: Mezinárodní předvolba: + 256. Hovory z pevné linky lze uskutečnit z pošty nebo ze soukromé telefonní kanceláře - má podobu malého stánku na ulici a tvoří poměrně hustou síť. Mobilní telefony se zde začínají těšit velké oblibě. Je zde několik místních operátorů. SIM karty místních operátorů je možné běžně koupit za pár dolarů. Na většině míst během cesty fungují mobilní telefony s českou SIM kartou všech operátorů (T-Mobile, O2, Vodafone), ale pokrytí není tak kvalitní jako u nás a signál není všude dostatečně silný. Občas dochází k problémům s přijímáním či odesíláním SMS zpráv. Bližší informace žádejte u svého operátora.
Internet: Internetové kavárny jsou k dispozici ve velkých městech a turistických centrech. V některých z nich je také možno zálohovat data z digitálních fotoaparátů vypálením na CD nebo DVD.
Pošta: Známka na dopis i pohled do Evropy je za US$ 0,5. Obvyklá doba doručení je týden.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Ugandská kuchyně se skládá z tradičních receptů s vlivy kuchyně anglické, arabské a asijské (především indické). Hlavní jídla jsou většinou s omáčkou nebo dušené s arašídy, fazolemi nebo masem. Tradiční jídlo je z ugali (kukuřičné krupice) nebo matoke (vařená kaše ze zelených banánů) na jihu, nebo vyrobené z prosa v severních oblastech. Kuřecí maso, ryby (většinou čerstvé, ale také sušené), hovězí, kozí a skopové se tak běžně nejí.

Podnebí

Uganda leží na rovníku a tudíž má tropické kontinentální podnebí s letním počasím po celý rok. Díky nadmořské výšce zde nejsou na safari nesnesitelná vedra. Nejtepleji je od prosince do února, kdy se denní teploty pohybují kolem 29°C. Ve vyšších polohách je chladněji. V jižní části Ugandy probíhá od března do května a od října do listopadu období dešťů, přičemž nejvlhčím měsícem je duben. Na severu území je období vlhka od dubna do října. Vrcholky nejvyšších hor jsou dokonce pokryty sněhem.

Uganda - Fotogalerie

Zažijte Ugandu na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Ugandy

Kam se vydat

Kampala

V roce 1906 dostala Kampala status města a v roce 1915 byla dokončena železnice spojující ji s pobřežím. Během povstání po vyhlášení nezávislosti město utrpělo, nejvíce snad vyhoštěním asijské komunity. Později se majetek vracel do rukou původních majitelů a Kampala se postupně vyvíjí v moderní velkoměsto.

Národní park Murchinson Falls 

Návštěva tohoto parku se vyplatí hlavně pro jeho rozmanitou scenérii. Čím více na sever cestujete, tím více převažuje savana. Jih parku má zelený bujný porost a nalezneme zde mnoho malých osad, v jejichž okolí jsou pěstovány banány. Hlavní atrakcí není safari, ale vodopády. Je to unikátní a dech beroucí přírodní úkaz, obrovitý příval vody. Murchison falls patří k nejhezčím vodopádům Východní Afriky, zde Nil protéká úzkou průrvou a dále pak padá do jezera Albert meandrující deltou. Žije tu mnoho zvířat. Park má rozlohu 3 480 km2 a nachází se zde savana, deštný prales, bažiny a pobřežní les. Vidět tu můžete slony, buvoly, lvy, asi 700 kusů žiraf Rotschildových (asi třetina celkové populace na světě), opice, ugandské antliopy kob. Vzácní ptáci - člunozobci žijí hlavně u jezera Albert. Při plavbách na řece můžete obdivovat krásu řeky a zvířat žijící v okolí. Navštivte Budongo forest, jižní část parku, nejen že je to ráj pro ornitology, ale můžete zde vidět i šimpanze. V deltě žije několik smeček lvů, místo jejich výskytu můžete najít podle vysokého zvuku, který vydávají antilopy kob, pokud je nablízku lev. Park lze navštívit celoročně, ale nejlepší měsíce jsou od prosince do března a od června do července. 

Národní Park Queen Elizabeth

Národní park královny Alžběty a jeho safari je zcela výjimečným skvostem. Tento park pokrývá v západní Ugandě plochu 1978 km2; na severu je ohraničen pohořím Ruwenzori a na západě Edwardovým jezerem. Park leží v oblasti Afriky, kde se střetávají dva typy vegetačních pásem - deštný prales táhnoucí se tisíce kilometrů na západ až k pobřeží Atlantiku a východoafrická step. Park je proslulý svým velkým množstvím ptactva - asi 540 druhů.

Fort Portal

Je zelené, příjemné a tiché město na severovýchodním konci pohoří Ruwenzori. Je centrem oblasti pěstování čaje a zároveň provinciálním centrem oblasti Kabarole.

Narodní park Semliki

Je jedním z nejmladších v Ugandě, vznikl roku 1993. Je to jedinečný nížinný deštný prales a džungle ve východní Africe, zabírající území 220 km2. Nejzajímavější etnickou skupinou žijící v této oblasti jsou Batwa (Pygmejové), lovci-sběrači, kteří byli a stále jsou závislí na pralese a kteří se na toto území přistěhovali z Konga. Jejich životní styl se nyní mění díky styku s okolními komunitami.

Měsíční pohoří Ruwenzori

Livingstone objevil v roce 1855 Viktoriiny vodopády na řece Zambezi a v letech 1866 - 67 usilovně pátral po pramenech Nilu. Spatřit samotné Mountain of the Moon - Měsíční pohoří se mu však nepodařilo. Sir Stanley se při své dobrodružné pouti k pramenům Nilu v roce 1876 k horám sice přiblížil, ale až o dvanáct let později, v roce 1888 se stal prvním cizincem, který spatřil na vlastní oči bájné Měsíční pohoří, které Uganda do té doby úspěšně ukrývala. Mount Ruwenzori National Park dosahuje výšky 5.100 metrů nad mořem. Měsíční hory jsou světovým dědictvím UNESCO. Vrcholky hor jsou pokryty věčným sněhem, pohoří se táhne 120 km do délky a 48 km do šířky. Tři ze šesti vrcholů jsou pokryty ledovcem. Park má rozlohu 996 km2. Je zde šest vrcholků, z nichž nejvyšší je Mt. Margherita, která je třetí nejvyšší hrou Afriky. Nádherná krajina nabízí snažší i těžší výstupy. Rostou zde exotické rostliny jako lobélie a lze tu vidět i opice, slony, genetky, šimpanze, mangusty, sitatungy, kočkodany a jedinečné druhy ptáků

Národní park Bwindi a gorily

Leží v jihozápadní části Ugandy na hraně západní větve příkopové propadliny, pokrývá plochu 321 km2. V místním jazyce znamená Bwindi místo temnoty a tento název má souvislost s velkou hustotou vegetace (hustý podrost, liány a bujná vegetace). Území se táhne kolem hranice Ugandy a Konga v oblastech Kabale a Rukungiri, severozápadně od Kisoro a Kabale. Prales Bwindi byl jako lesní rezervace ustaven roku 1932, poté v roce 1961 jako zvířecí rezervace. Od roku 1991 je Bwindi Národním parkem.
V husté vegetaci můžete vidět opice druhu Colobus, skákající z větve na větev a slyšet jejich varovné signály. Šimpanzí rodiny, 20 až 30ti členné, hledají ovoce a jedlé rostliny. Tento prales je jednou z nejvýznamnějších oblastí, kde se vyskytují horské gorily. Uvádí se, že zde žije polovina světové populace těchto nejvzácnějších zvířat. Pozorování horských goril je organizováno v malých skupinách.

Horské gorily

Horskou gorilu poprvé objevil na horských svazích sopky Virunga severně od jezera Kivu 17.10.1902 německý důstojník a badatel Robert von Beringei, který je podle sebe pojmenoval Gorilla beringei beringei. Od chvíle, kdy byla horská gorila před sto lety objevena, je její existence vážně ohrožena místními obyvateli, kteří kácejí okolní lesy, aby mohli pěstovat zemědělské plodiny a tabák na vývoz. Horské gorily se také zabíjejí - jednak kvůli masu a jednak kvůli tomu, aby se jejich mláďata mohla převézt do zoologických zahrad.
Gorily žijí v malých tlupách. Živí se téměř výlučně rostlinnou stravou, občas hmyzem a hlemýždi. Dožívají se 50 let. Čtvrtinu času věnují jídlu. Spí v noci v doupatech na zemi. Tlupa má velmi přísnou hierarchii, vládne nejstarší samec. Ten také o všem rozhoduje: kdy spát, jakým směrem jít, kdy hledat potravu. Gorily se velmi podobají lidem svou mimikou: krčí čelo, když jsou mrzuté, koušou se do rtů při nejistotě, ráno po probouzení zívají a protahují se. Společenské vztahy mezi příslušníky gorilí tlupy jsou pevné a láskyplné, podobně jako bývají v lidské rodině.
Přestože jsou tito lidoopi nyní přísně chráněni a jejich počet pomalu roste, není příliš co oslavovat. Ve 20. století totiž příslušníků tohoto živočišného druhu drasticky ubylo - ať už kvůli pytlákům nebo ničení jejich přirozeného prostředí. Z velké části se na záchraně goril podílela Diana Fosseyová, která vedla rozsáhlou kampaň proti pytlákům.
Existují jen tři země, ve kterých můžete navštívit horské gorily: Uganda, Rwanda a Demokratická republika Kongo. Na světě je v současné době pouze asi 630 exemplářů gorily horské a asi polovina z nich žije v Ugandě. Většina z nich žije v NP Bwindi, několik exemplářů žije v NP Mgahinga, který je součástí vulkanického pohoří Virunga rozprostírajícího se přes Rwandu, Ugandu a RD Kongo.
Bwindi Impenetrable Forest National Park je opravdovou africkou džunglí s mnoha květinami, vzrostlými stromy, bambusy. Bwindi je známý jako neproniknutelný prales s prudkými terény a hustou vegetací. V této oblasti také žije 23 endemických druhů ptáků, které nelze vidět jinde v Africe. Dnešní počty goril se stabilizovaly, ale velmi utrpěly kvůli válce v Kongu a Rwandě. Samotné stopování goril je dobrodružstvím a může trvat i celý den. Terén je zde velmi náročný a je třeba mít vhodnou obuv a být fyzicky fit. Žije zde několik skupin goril zvyklých na lidi, každá z nich má své jméno a i jednotlivé gorily mají svá jména.

Viktoriino jezero

43% této největší vodní plochy Afriky vlastní právě Uganda. Jedná se o druhé největší sladkovodní jezero na světě. Na jezeře je rozvinutá místní lodní doprava a hlavním přístavem je Entebbe.

Národní park Kibale 

Je tropickým deštným pralesem o rozloze 766 km2. Je zde největší koncentrace primátů na světě. NP Kibale patří mezi oblíbená místa. Stromy dosahují až do výše 55 metrů. V NP Kibale žije 13 druhů primátů, více než 1400 šimpanzů, mnoho druhů hmyzu a ptáků. Kibale navazuje na Queen Elizabeth NP. Je zde bujná vegetace deštného pralesa a jedinečná fauna a flóra.

Národní park Mount Elgon

Je čtvrtým největším ugandským parkem a leží asi 100 km severovýchodně od Jezera Victoria na hranici států Uganda a Keňa. Většina parku se nachází nad 2 000 m nad mořem. Tvoří jej travnaté porosty a horské lesy, kde žijí rozmanité druhy ptáků a zvířat. Zahrnuje také největší základnu vyhaslé sopky na světě. Jako nejvyšší bod byl určen Wagagai, který má výšku 4 321 metrů.

Národní park Mgahinga

Park byl založen na svazích pohoří Virunga na jihozápadě státu Uganda a je domovem horských goril. Je tu devět samostatných vyhaslých i aktivních sopek, které se táhnou podél hranic s Rwandou a Demokratickou republikou Kongo. V parku žijí i další primáti, šakalové, dikobrazi, levharti, lesoni, sloni a další savci.

Související článek

Migrace – stěhování pakoňů

Migrace – stěhování pakoňů

Když v roce 1959 dělal německý zoolog Bernard Grzimek se svým synem Michaelem poprvé v historii v Serengeti letecký terénní průzkum, aby zjistili kam vlastně stáda pakoňů putují, napočítali jich okolo statisíců a rozplývali se nad tím množstvím. Úživnost travnaté savany je ale daleko větší než se kdy předpokládalo. Dnes žije na stejné ploše až 1,7 mil. pakoňů, asi 400 000 gazel Thomsonových a 300 000 zeber! Ti všichni se každoročně společně vydávají na nikdy nekončící pouť. Množství pakoňů ve stádě v několikaletých cyklech i během roku kolísá a jejich počet je do značné míry závislý na množství potravy a nemocech, nikoli na počtu predátor...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)