Rwanda

RWA

Rwanda

Informace o zemi

Většina návštěvníků přijíždí do Rwandy pozorovat horské gorily, primáty, kteří dnes žijí pouze v této části Afriky. Rwanda ale dokáže nabídnout více. Safari a úchvatné přírodní krásy africké savany, deštných lesů a vulkanických horských pásem jako jsou Ruwenzori. Rwanda je zapomenutým turistickým rájem hlavně proto, že prožila občanskou válku, ale dnes se země opět probouzí k životu.

Informovat o zájezdech do Rwandy?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 26 338 km²
Obyvatelstvo: 10 milionů obyvatel
Hlavní město: Kigali
Jazyk: rwandština, francouzština, angličtina
Měna: 1 rwandský frank (RWF) = 100 centimů
Náboženství: řím. katolíci (46 %), muslimové (10 %), protestanti, animisté
Národnostní složení: Hutuové (82 %), Tutsiové (14 %)
Časové pásmo: časový posun proti České republice je (zimní čas) : + 1 hodina
Mezinárodní předvolba: 00 250
Důležitá telefonní čísla: Zdravotní péče na evropské úrovni je k dispozici pouze v hlavním městě Kigali. Nejlépe vybavená nemocnice je King Faycal Hospital.
Ekomika - přírodní zdroje, turistika - safari.
 

Objevte s námi Rwandu

Vybíráme z nabídky zájezdů
Rwanda - Uganda
173 Rwanda - Uganda

Horské gorily v zeleném srdci Afriky

13.6. - 25.6.2024
+ další 2 termíny
13 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Cestovní pas, jehož platnost musí být alespoň o 6 měsíců delší než plánovaný pobyt. Povinný je mezinárodní očkovací průkaz s platným očkováním proti žluté zimnici.
Víza a režim vstupu: Víza se vyřizují po příletu, cena činí 30 USD.
 
Rwanda Embassy 
Jägerstraße 67-69 
10117 BERLIN, Německo 
Tel.: +49 (0) 30 209 165 90 
E-mail: info@rwanda-botschaft.de
Web: www.rwanda-botschaft.de

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektřina: 220V / 50Hz. Používané zásuvky jsou stejné jako u nás.
Telefon: Cena mezinárodního hovoru je okolo US$ 2 za minutu. Do zahraničí je možné volat z tzv. PTT kanceláří nebo z privátních telefonních agentur ve velkých městech. Nefungují tu čeští ani slovenští mobilní operátoři.
Internet: V Kigali je několik internetových center.
Pošta: Známka do Evropy stojí US$ 0,60. Pohledy bývají doručeny z Rwandy za 14 dní.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Rwandské jídlo není ani pikantní, ani pálivé. Lidé jedí jednoduchá jídla z místní úrody. Tu tvoří především sladké brambory, fazole, kukuřice, hrách, proso a ovoce. V městských oblastech, jako je Kigali, obvykle mívají k snídani jen chleba a čaj. Čaj mají v oblibě s mlékem a cukrem. Oběd a večeře se může skládat z vařené fazole, banánů, sladkých brambor nebo kasavu. Večeře je největší jídlo. Mezi jídly mívají často na svačinu ovoce - např. avokádo, banány, mango a papája. Prodejci u silnic v městských oblastech prodávají praženou kukuřici a grilované maso. Mnozí muži mají rádi pivo, ale i ženy často pijí alkohol v jakékoliv formě. Přestože v Rwandě je velký pivovar, mnoho lidí vyrábí domácí pivo a alkohol z čiroku, kukuřice nebo kvašených banánů.

Podnebí

Průměrná teplota je po celý rok kolem 30°C. Pouze ve vyšších polohách (Rwanda je hornatá země) je značně nižší, kolem 13°C. Hlavní dešťová sezona trvá od října do května, je přerušena obvykle kratším obdobím sucha od půlky prosince do půlky března. Nejsušší měsíce jsou červen až září. Na srážky je bohatý především hornatý severozápad, který je pokrytý deštnými pralesy.

Rwanda - Fotogalerie

Zažijte Rwandu na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Rwandy

Kam se vydat

Rwanda je vnitrozemský stát ve střední Africe, známý také jako Země tisíce kopců. Ve Rwandě je pět sopek, 23 jezer a mnoho řek. Země leží západně od Indického oceánu a 2 000 km východně od Atlantického oceánu - doslova v srdci Afriky. Největší sladkovodní jezero v zemi - Lake Kivu - tvoří hranice s DRC, nejvyšší pohoří jsou součástí pohoří Virunga, Velká příkopová propadlina prochází západní Rwandou a tvoří rozvodí dvou největších vodních systémů Afriky: Nilu a Konga. Západ a střed země je tvořen nekonečnými horami s jezery, většina této části země leží ve výšce 1 500 – 2 500 metrů nad mořem. Jen na východě země je krajina rovinatější podél Lake Victoria, dominantní je zde řeka Kagera, která se vlévá do Lake Victoria, jež tvoří nejvzdálenější pramen nejdelší řeky na světě Nilu - část tohoto ekosystému je chráněna v NP Akagera.

Kigali

Hlavní město Rwandy se nachází v centru země, které se stále ještě vzpamatovává z občanské války. Žije zde na 300 000 obyvatel. Oceníte zejména bujnou městskou zeleň a množství výhledů na horská pásma Rwandy. Centrum Kigali je naprosto čisté a moderní, jiné je to v muslimské části Nyamirambo, kde pulsuje rušný noční život, je tu tržiště, několik mešit, mnoho barů a kaváren.

Parc National des Volcans

Je tvořen vrcholy sedmi sopek, nejvyšší dosahuje přes 4 500 m.n.m., s průvodcem můžete také zdolávat jejich vrcholy. Do Parc National des Volcans ale jezdí turisté hlavně za několika posledními rodinami horských goril (Gorilla beringei) na světě. Denně smí za gorilami maximálně tři desítky lidí v samostatných skupinách. Pro vstup je nutné povolení rwandské kanceláře pro turistiku a národní parky. Cena permitu je 630 USD na osobu (cena se může měnit). O horských gorilách si můžete přečíst v knize Diany Fossey, Gorily v mlze. Setkání s těmito primáty je unikátním zážitkem.

Horské gorily

Horské gorily poprvé objevil na svazích sopky Virunga, severně od jezera Kivu, 17.10. 1902 německý důstojník a badatel Robert von Beringei, který je podle sebe pojmenoval Gorilla beringei beringei. Od chvíle, kdy byla horská gorila před sto lety objevena, je její existence vážně ohrožena místními obyvateli, kteří kácejí okolní lesy, aby mohli pěstovat zemědělské plodiny a tabák na vývoz. Horské gorily se také zabíjejí - jednak kvůli masu a jednak kvůli tomu, aby se jejich mláďata mohla převézt do zoologických zahrad.
Gorily žijí v malých tlupách. Živí se téměř výlučně rostlinnou stravou, občas hmyzem a hlemýždi. Dožívají se 50 let. Čtvrtinu času věnují jídlu. Spí v noci v „hnízdech" na zemi. Tlupa má velmi přísnou hierarchii, vládne nejstarší samec - silverback. Ten také o všem rozhoduje: kdy spát, jakým směrem jít, kdy hledat potravu. Gorily se velmi podobají lidem svou mimikou: krčí čelo, když jsou mrzutí, koušou se do rtů při nejistotě, ráno po probuzení zívají a protahují se. Společenské vztahy mezi příslušníky gorilí tlupy jsou pevné a láskyplné, podobně jako bývají v lidské rodině. Přestože jsou tito lidoopi nyní přísně chráněni a jejich počet pomalu roste, není příliš co oslavovat. Ve 20. století totiž goril drasticky ubylo - ať už kvůli pytlákům nebo ničení jejich přirozeného prostředí. Z velké části se na jejich záchraně podílela Diana Fosseyová, která vedla rozsáhlou kampaň proti pytlákům.
Existují jen tři země, ve kterých můžete navštívit horské gorily: Uganda, Rwanda a Demokratická republika Kongo. Na světě je v současné době pouze asi 630 exemplářů gorily horské a asi polovina z nich žije v Ugandě. Většina z nich žije v NP Bwindy, několik exemplářů žije v NP Mgahinga, který je součástí vulkanického pohoří Virunga rozprostírajícího se přes Rwandu, Ugandu a RD Kongo.

Nyungwe Forest National park

Leží 4 hodiny jízdy od Kigali a rozkládá se na ploše 1 000 km2 džungle na jihu Rwandy. Největší a nejstarší africký horský prales ve východní a střední Africe pochází z doby ledové. Prales patří k nejméně probádaným místům v Africe, žije zde 13 druhů vzácných primátů, 300 druhů ptáků, 120 druhů motýlů a hadů, roste tu 100 druhů orchidejí. Návštěvníci Nyungwe mohou také vystoupit na Mt.Bigugu (2 925 m), prohlédnout si bažiny Kamiranzou Marsh nebo se vydat k jezeru Kivu nebo do továrny na čaj Guisakura.

Národní park Akagera

Na hranicích s Tanzánií, dvě hodiny jízdy od Kigali, nabízí krásné pohledy na řeku Akagera, jednoho z hlavních pramenů řeky Nilu. Na západě parku jsou kopce dosahující výšky 1 600 – 1 800 metrů. V NP Akagera žije 525 druhů ptáků, mnoho z nich patří k velmi vzácným druhům.
Pět jezer - Ihema, Kivumba, Hago, Mihindi a Rwanyakizinga - je místem, kde žije mnoho druhů ryb, krokodýli a hroši. V parku je také vysoká koncentrace savců - slonů, buvolů, lvů, žiraf, gazel, impal, paviánů, zeber, levhartů a dalších zvířat. Návštěvníci zde mohou jezdit na safari, rybařit, kempovat nebo si zahrát tenis v Akagera Game lodge.

Související článek

Uganda

Uganda

Naleznete zde místa jako je národní park Bwindy se světovým unikátem – horskými gorilami. V NP Bwindy žije několik rodin horských goril. Ke každé rodině smí jít denně skupinka o velikosti max. 8 osob + místní průvodce a ozbrojený doprovod. Nelze předem určit, jak dlouho budete gorily hledat. Správa NP má své stopaře, kteří gorilí rodiny sledují. Jedná se však o pohyb divokých zvířat ve volné přírodě, a proto nelze předem určit, zda gorily budou hned ráno migrovat do jiné části parku nebo si dají vydatnou snídani v místě, kde strávily noc. V průměru se čas treku pohybuje mezi 1 - 6 hodinami. Terén může být někdy náročnější, s tím je třeba ...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)