CK Livingstone

Cestovatelské články

Uganda

| Zuzana Pochylá

Uganda

Afrika je kontinentem kontrastů. Dokáže nabídnout to, co se v jiných částech planety dnes hledá jen s velkými obtížemi. Africké národní parky jsou snad tím nejzajímavějším, co matka příroda dosud ve světě dokáže nabídnout. Takhle nějak asi vypadala naše planeta před mnoha lety celá! Ti z vás, kteří už měli šanci vychutnat si safari v Keni nebo Tanzanii, by si neměli nechat ujít možnost navštívit ještě i sousední Ugandu. Ne náhodou nazval Winston Churchill Ugandu „perlou Afriky“. Rozkládá se v oblasti, kde se setkává východoafrická savana s džunglí západní Afriky.

Naleznete zde místa jako je národní park Bwindy se světovým unikátem – horskými gorilami. V NP Bwindy žije několik rodin horských goril. Ke každé rodině smí jít denně skupinka o velikosti max. 8 osob + místní průvodce a ozbrojený doprovod. Nelze předem určit, jak dlouho budete gorily hledat. Správa NP má své stopaře, kteří gorilí rodiny sledují. Jedná se však o pohyb divokých zvířat ve volné přírodě, a proto nelze předem určit, zda gorily budou hned ráno migrovat do jiné části parku nebo si dají vydatnou snídani v místě, kde strávily noc. V průměru se čas treku pohybuje mezi 1 - 6 hodinami. Terén může být někdy náročnější, s tím je třeba počítat! S gorilí rodinou můžete strávit 1 hodinu a přiblížit se na vzdálenost max. cca 7 metrů. Často se ale stává, že zvědavá gorilí mláďata přijdou až ke skupině návštěvníků a tahají je za nohavice nebo rukáv v důvěře, že si s nimi překvapený turista půjde hrát. Z povzdálí vše sleduje matka mláděte, která si zpravidla malého nezbedníka odtáhne do bezpečí svých dlouhých paží.

Dalším atraktivním místem je na území NP Queen Elizabeth kanál Kazinga – místo s největší koncentrací hrochů na světě. Kdo by si nechal ujít celá stáda hrochů líně se povalující ve vodě, a to doslova na dosah ruky a objektivů kamer! V jiné části parku můžete pozorovat i šimpanzy v jejich přirozeném prostředí. Oběcně je Uganda podstatně zelenější a pro oči návštěvníka barevnější než jiné země východní Afriky, množství jezer a vodních toků včetně rozlehlého Viktoriina jezera ji co do atraktivity staví na žebříčku vysoko.

Afriku budete zcela určitě milovat. Ale tím, že je Afrika Afrikou, stihnete ji možná občas taky nenávidět. My, cizinci, potřebujeme obvykle více času na pochopení afrických specifik, problémů, afrického způsobu myšlení. Pravděpodobně se stane, že se přistihnete zaskočeni jiným způsobem uvažování, odlišným přístupem afrického okolí. Ale jestliže se někomu z místních podaří vás rozladit, vyvést z míry, či vás „jenom“ překvapí laxní přístup k případným problémům, vzpomeňte si vždy na nejčastější svahilský slogan – „HAKUNA MATATA - NO PROBLEM!“ - vše říkající a vše řešící zaklínací formulku východní Afriky…
       

Související zájezdy

Perly Ugandy
110 Perly Ugandy

Horské gorily a lodní safari

27.10. - 7.11.2024
+ další 3 termíny
12 dní
Outdoorová Uganda
112 Outdoorová Uganda

Horské gorily i ráj ptáků

30.11. - 16.12.2024
17 dní
Rwanda - Uganda
173 Rwanda - Uganda

Horské gorily v zeleném srdci Afriky

26.12. - 7.1.2025
+ další 1 termín
13 dní