Súdán

151

Súdán

Architektonické skvosty, pouště i karavanní stezky

Země protkaná karavanními stezkami s mimořádnou nadílkou historie.

Náš tip Památky a příroda

Typ zájezdu:

Pohodové poznávání

Náročnost:

Míra komfortu:

Velikost skupiny:

6 - 9

Vydejte se s námi prožít nezapomenutelnou cestu za poznáním stále ještě "původní" Afriky. Budeme společně obdivovat skvosty architektury odlišných slohů, které zde zanechaly předchozí civilizace. Největší komplex pyramid na světě v Meroe. Písčitokamenitá Núbijská poušť ležící v nadmořské výšce až 1 500 m a její tradiční obyvatelé. Místa opředená legendami o dávných královstvích. Poznání naplněné na maximum!

Netradiční destinace určená především pro milovníky historie a pouštní krajiny. Země zachovávající si své původní etnické tradice. Cestujeme společně pronajatým vozidlem, kterým absolvujeme jediný dlouhý přejezd asi 500 km Bajúdskou pouští na sever. Přestože země je celkově velmi chudá, návštěvníky mile překvapí komfort, který cestování po Súdánu poskytuje. I přes několik noclehů pod stanem v poušti nebo v místních domech určených pro turisty si cestu užijeme s plným stravováním včetně pitné vody.

Termíny a rezervace

Termín:  31.10. - 12.11.2022 13 dní / 11 nocí  (13 dní / 11 nocí) Cena:  79 900 Kč včetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Uzavřeno
Termín:  18.2. - 2.3.2023 13 dní / 11 nocí  (13 dní / 11 nocí) Cena:  79 900 Kč včetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Uzavřeno
Termín:  30.10. - 11.11.2023 13 dní / 11 nocí  (13 dní / 11 nocí) Cena:  79 900 Kč včetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Rezervovat
?

Mapa zájezdu

Cestou vás provedou

Roman

Roman Filipský

Dlouhá léta žil a studoval v Americe a Oceánii. Zavalený tituly si zamiloval Afriku a zapomenutý ostrov Nová Guinea. Na University of Connecticut přednášel grafiku, malbu a kresbu. Pro americkou universitu v New Yorku se podílel na výzkumu umění jižního Pacifiku. Po návratu do České republiky se...

Více informací o průvodci

Lenka

Lenka Hrabalová

Vystudovala arabštinu a perštinu v Praze a už během studia trávila více času v "terénu" než ve školní lavici. Procestovala téměř dvacítku muslimských zemí, což jí dalo skvělý rozhled a vhled do kultur, náboženství, společností a životů lidí, kteří tam žijí. Dnes se ve světě islámu cítí jako doma...

Více informací o průvodci

Roman Filipský

Lenka Hrabalová

Fotogalerie zájezdu

Podrobnosti zájezdu

Program

1. den

Letecky do SÚDÁNU. Přílet do Chártúmu.

2. den

Džípy Bajúdskou pouští na sever. Krajina s úchvatnými scenériemi, termitiště. Pevnost Khandag ležící strategicky na břehu Nilu. Nocleh ve městě Dongola.

3. den

Návštěva místního trhu v Dongole. Po staré cestě do Sesibi, kudy po staletí putovaly velbloudí karavany. Zastávka v Tajab na břehu Nilu s nádherným výhledem do krajiny. Prohlídka ostatků Achnatona Amenhotepa IV a jeho chrámu zasvěceného bohu Atonovi. Západ slunce nad chrámem Amuna v Solebu. Chrám nechal vybudovat Amenhotep III podle architektonického skvostu chrámu Amuna v Luxoru. Nocleh v Solebu.

4. den

Prohlídka Amunova chrámuSolebu. Poznáme běžný život farmářů žijících na břehu Nilu? Kamenná kaple u Jebel Dosha a vesnice Sadenga s chrámem zasvěceným královně Tiye, manželce Amenhotepa III. Trajektem přes Nil do Sai s vyhlídkou na okolní ostrůvky. Šance na krokodýly. Nocleh v Sai.  

5. den

Prohlídka města původně sloužícího jako pevnost. Místní chrámy, netradiční egyptské hroby. Překročení Nilu do městečka Abri. Zajímavé setkání s místními obyvateli ve vesničce Kosha. Cesta pouští přes núbijské vesnice, domy malované a zdobené unikátním způsobem. Staré lomy v okolí Tombos. Nilské břehy porostlé datlovými palmami a šťavnatou zelení s nádhernou scenérií granitových skalisek tvořících katarakty.

6. den

Granitová stéla památníku vítězství Thutmose I. ve válce s Núbijským královstvím. Kerma, jedna z nejčasněji urbanizovaných osad v Africe. Návštěva západní „deffufy“, obrovského chrámu z pálených cihel, unikátní ukázky núbijské architektury. Nocleh ve stanu v oblasti písečných dun blízko města Kawa.

7. den

Kawa. Důležité náboženské a společenské centrum Kušitské říše. Achnatonův chrám byl však postaven Egypťany. Cesta pouští do Old Dongoly, sídla jednoho z křesťanských království. Projdeme pozůstatky města, navštívíme starý klášter. Večerní Karima na úpatí Jebel Barkal.

8. den

Návštěva královského pohřebiště 25. dynastie v Kurru. Pohřební komory s dochovanými malbami. Údolí zkamenělých stromů. Stolová hora Jebel Barkal (UNESCO) z červeného pískovce. Posvátná hora Núbijců i Egypťanů. Chrám zasvěcený Amonovi. V těchto místech našel inspiraci i Verdi pro svou operu Aida. Západ slunce z vrcholu Jebel Barkal s fascinující scenérií chrámů a Nilu.

9. den

 Místní tržiště v Karimě. Cesta k pyramidám v okolí Nuri. Vesnice Nuriů a pyramidy Napatských králů (750 př.n.l). Pohřebiště založené králem Taharkou (690 - 664 př.n.l). Pouští přes údolí Gazali do Atbary. Poslední paprsky slunce prozáří světovou památku Horního Egypta - Meroe. Nocleh ve stanu v Meroe.  

10. den

Královské město Meroe (UNESCO), pyramidy obklopené písečnými dunami jako zlatým náhrdelníkem. Největší komplex pyramid na světě. Amonův chrám, římské lázně, paláce a chrámy. Meroe bylo jedno z prvních míst v Africe, kde začali těžit a zpracovávat železnou rudu. Město Shendi, tržiště a tradiční výroba oděvů. Přejezd pouštním údolím Awatib do Musswaratu s unikátní architektonickou stavbou Lvího chrámu. Město Naga, chrámy s pozoruhodnými architektonickými prvky a reliéfy. Nocleh ve stanu v Naga.

11. den

Ranní siesta v Naga. Pozorování života nomádů a jejich každodenních obyčejů. Cestou do Chártúmu zastávka na tržnici v Omdurmanu. Nocleh v Chártúmu.

12. den

Chártúm - nezapomenutelná scenérie soutoku Bílého a Modrého Nilu dávající vznik životadárnému veletoku Nil směřujícímu na sever do Egypta. Národní muzeum archeologie. Téměř 4000 let staré chrámy a hrobky byly přemístěny stovky mil do Chártúmu, aby byly zrekonstruovány. Omdurman. Návštěva mauzolea Mahdího, který stál v čele odporu vůči osmansko-egyptské vládě v Súdánu. Seznámení s tancem Dervishů v Hamad Elneil. Návrat do Chártúmu, večeře v restauraci s živou hudbou. Večerní odlet.

13. den

Letecký návrat domů.

Cena zájezdu

Cena zahrnuje

 • Mezinárodní letenka
 • Letištní taxy
 • Veškerá doprava pronajatým minibusem, terénní džípy 4x4 v poušti
 • Ubytování v hotelech střední turistické kategorie 3x, v poušti částečně v místních stanech s matrací 3x (veškeré vybavení na místě), 5x v místních domech v Solebu, Sai, Tombos a Karimě
 • Vstupní permity
 • Veškeré vstupy do památek a poplatky za jejich focení
 • Plná penze, k dispozici je pitná voda
 • Český průvodce
 • Místní průvodce dle potřeby

Cena nezahrnuje

 • Vstupní víza do Súdánu 3 500 Kč
 • Spropitné pro místní průvodce a řidiče
 • Příplatek za jednolůžkový pokoj při ubytování v hotelech 2 650 Kč
 • Cestovní pojištění (rádi sjednáme prostřednictvím ERV Evropské pojišťovny)

Velikost skupiny

Cestujeme ve skupince již od šesti osob. Malá skupinka znamená více poznání, větší zážitky a lepší organizaci programu s maximálním využitím času. Dbáme na individuální přístup ke každému z vás.

Skupina 6 - 9 osob na tento zájezd.

Náročnost cesty

Zájezdy do Súdánu organizujeme jako jedna z mála CK v ČR. Nabízíme bohatou zkušenost a znalost destinace, stejně jako informacemi nabité a organizačně schopné průvodce. Akce určená pro cestovatele, kteří se snaží vyhledávat stále ještě turisty méně navštěvované destinace. Zájezd nepatří k těm fyzicky náročným. Náročnější pro některé účastníky může být zdejší klima a prašné, nekvalitní úseky cest.

Dopravovat se budeme pronajatými vozidly (většinou džípy 4x4, mikrobusy), které budou řídit místní řidiči. Kvalita silnic bude velice různorodá. Část cesty v Súdánu pojedeme po kvalitní asfaltové silnici. Pouštní průjezd po nezpevněných cestách je velmi romantický a určitě v každém zanechá neopakovatelné zážitky. První den súdánské cesty nás čeká dlouhý přejezd asi 500 km Bajúdskou pouští na sever. Později již přejezdy nejsou tak dlouhé a jsou přerušované delšími zastávkami na památkách. Poznání bude pro nás na prvním místě!

Míra komfortu

Ubytováni budeme v Chártúmu a Dongole v hotelu střední kategorie 3x (dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením), po cestě pouští budeme spát v částečně vybavených stanech pronajatých od našeho místního partnera (3x). 5x v místních domech pro turisty v Solebu, Sai, Tombos a Karimě. Jedná se o přízemní tradiční dům s dvorkem, kde je sprcha a suché toalety. Pokoje jsou velmi skromné, vícelůžkové, pouze se základním vybavením, jako je postel, stolek, židle.

Stany jsou vybaveny matrací, polštářem a prostěradlem. Po dobu stanování je k dispozici základní kempingové vybavení. Je dobré mít s sebou vlastní lehký spací pytel (stačí i vložka do spacáku), pokud nechcete použít místní lůžkoviny. Stany bývají obvykle pro 2 osoby.  Během poznávacího okruhu je zajištěna plná penze a pitná voda. Stravování a jiné nápoje nad rámec programu si každý hradí samostatně. Denní jídlo bude buď v místní restauraci nebo jej připraví náš kuchař.

Jiné požadavky a omezení

Pro vstup do Súdánu nesmí pas obsahovat izraelská razítka ani víza.

Doplňující informace

Aktuální zdravotní informace a omezení k návštěvě destinace a podmínky vstupu naleznete na webu Ministerstva zahraničních věcí. S případnými dotazy nás prosím kontaktujte.

V ceně zájezdu není zahrnuto cestovní pojištění. Při cestách do zahraničí je potřeba si uvědomit rizika spojená s možnými výlohami souvisejícími s onemocněním covid-19 a s tím spojenou karanténou. Vzhledem k aktuální situaci změnila ERV Evropská pojišťovna podmínky pro sjednávání pojistek léčebných výloh do jednotlivých destinací a storna zájezdu, aby bylo zahrnuto i pojištění nového onemocnění covid-19. Z tohoto důvodu nabízíme klientům pojištění léčebných výloh i storna zájezdu, které v dané míře zahrnuje i pojištění zahrnující onemocnění covid-19. Podmínky pojištění se mění i pro konkrétní destinace.

Vaše ohlasy

Minulý týden jsme se vrátili ze zájezdu v Súdánu. Byl to úžasný zážitek, nádherné památky a neobyčejně milí místní lidé. Náš průvodce Roman Filipský byl již tradičně skvělý a výborný byl i místní průvodce Nazar. Nesmím zapomenout ani na kuchaře Amina a řidiče, tady měla CK opravdu šťastnou ruku.

Dana a Miloš H.

15.11.2018

Výborné organizační zajištění (doprava, stravování, optimální ubytování v daných podmínkách). Oceňuji českého průvodce a nadprůměrně fundovaného místního průvodce Walida a také vstřícné, obětavé a lidsky milé chování místního doprovodu (řidiči, kuchaři,…).

Oldřich a Jana J.

18.3.2016

Podobné zájezdy

Etiopie
129 Etiopie

Historický sever a etnický jih

26.3. - 10.4.2023
+ další 3 termíny
16 dní
Etiopie
128 Etiopie

Nejzajímavější kmeny a památky na severu

7.10. - 30.10.2023
+ další 1 termín
24 dní
Etnicky pestrá Etiopie
128B Etnicky pestrá Etiopie

Tajemný festival Donga

5.8. - 26.8.2023
+ další 1 termín
22 dní

Související aktivity CK Livingstone

A další zdroje inspirace

Informace o zemích

Stáhnout katalog

Preferujete tištěný katalog?

Tištěný katalog na rok 2022 nevydáváme, protože současná celosvětová situace si vyžaduje flexibilní přístup, který bychom prostřednictvím tištěné nabídky nedokázali aplikovat. Sledujte prosím naše webové stránky, které jsou pravidelně aktualizovány, přidávají se nové termíny.

V případě zájmu si zde můžete stáhnout PDF se všemi aktuálními termíny do května 2023, jak byly vypsány ke dni 10. 6. 2022.