Súdán

151

Súdán

Architektonické skvosty, pouště i karavanní stezky

Země protkaná karavanními stezkami s mimořádnou nadílkou historie.

Náš tip Památky a příroda

Typ zájezdu:

Pohodové poznávání

Náročnost:

Míra komfortu:

Velikost skupiny:

6 - 9

Vydejte se s námi prožít nezapomenutelnou cestu za poznáním stále ještě "původní" Afriky. Budeme obdivovat skvosty architektury odlišných slohů, které zde zanechaly předchozí civilizace. Největší komplex pyramid na světě v Meroe. Písčitokamenitá Núbijská poušť ležící v nadmořské výšce až 1 500 m a její tradiční obyvatelé. Místa opředená legendami o dávných královstvích. Poznání naplněné na maximum!

Netradiční destinace určená především pro milovníky historie a pouštní krajiny. Země zachovávající si své původní etnické tradice. Mile nás překvapí komfort, který cestování po Súdánu poskytuje. I přes několik noclehů pod stanem v poušti nebo v místních domech určených pro turisty si cestu užijeme s plným stravováním včetně pitné vody.

Termíny a rezervace

Termín:  30.10. - 11.11.2023 13 dní / 11 nocí  (13 dní / 11 nocí) Cena:  79 900 Kč včetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Uzavřeno

Litujeme, ale momentálně je tento zájezd bez dostupných termínů. Rádi Vám ale dáme vědět, až vypíšeme termín nový!

?

Mapa zájezdu

Cestou vás provedou

Roman

Roman Filipský

Dlouhá léta žil a studoval v Americe a Oceánii. Zavalený tituly si zamiloval Afriku a zapomenutý ostrov Nová Guinea. Na University of Connecticut přednášel grafiku, malbu a kresbu. Pro americkou universitu v New Yorku se podílel na výzkumu umění jižního Pacifiku. Po návratu do České republiky se...

Více informací o průvodci

Lenka

Lenka Hrabalová

Vystudovala arabštinu a perštinu v Praze a už během studia trávila více času v "terénu" než ve školní lavici. Procestovala téměř dvacítku muslimských zemí, což jí dalo skvělý rozhled a vhled do kultur, náboženství, společností a životů lidí, kteří tam žijí. Dnes se ve světě islámu cítí jako doma...

Více informací o průvodci

Roman Filipský

Lenka Hrabalová

Fotogalerie zájezdu

Podrobnosti zájezdu

Program

1. den

Letecky do Súdánu. Přílet do Chártúmu.

2. den

Džípy Bajúdskou pouští na sever. Krajina s úchvatnými scenériemi, termitiště. Pevnost Khandag ležící strategicky na břehu Nilu. Nocleh ve městě Dongola.

3. den

Návštěva místního trhu v Dongole. Po staré cestě do Sesibi, kudy po staletí putovaly velbloudí karavany. Zastávka v Tajab na břehu Nilu s nádherným výhledem do krajiny. Prohlídka ostatků Achnatona Amenhotepa IV a jeho chrámu zasvěceného bohu Atonovi. Západ slunce nad chrámem Amuna v Solebu. Chrám nechal vybudovat Amenhotep III podle architektonického skvostu chrámu Amuna v Luxoru. Nocleh v Solebu.

4. den

Prohlídka Amunova chrámuSolebu. Poznáme běžný život farmářů žijících na břehu Nilu? Kamenná kaple u Jebel Dosha a vesnice Sadenga s chrámem zasvěceným královně Tiye, manželce Amenhotepa III. Trajektem přes Nil do Sai s vyhlídkou na okolní ostrůvky. Šance na krokodýly. Nocleh v Sai.  

5. den

Sai - prohlídka města původně sloužícího jako pevnost. Místní chrámy, netradiční egyptské hroby. Překročení Nilu do městečka Abri. Zajímavé setkání s místními obyvateli ve vesničce Kosha. Cesta pouští přes núbijské vesnice, domy malované a zdobené unikátním způsobem. Staré lomy v okolí Tombos. Nilské břehy porostlé datlovými palmami a šťavnatou zelení s nádhernou scenérií granitových skalisek tvořících katarakty.

6. den

Granitová stéla památníku vítězství Thutmose I. ve válce s Núbijským královstvím. Kerma, jedna z nejčasněji urbanizovaných osad v Africe. Návštěva západní „deffufy“, obrovského chrámu z pálených cihel, unikátní ukázky núbijské architektury. Nocleh ve stanu v oblasti písečných dun blízko města Kawa.

7. den

Kawa. Důležité náboženské a společenské centrum Kušitské říše. Achnatonův chrám byl však postaven Egypťany. Cesta pouští do Old Dongoly, sídla jednoho z křesťanských království. Projdeme pozůstatky města, navštívíme starý klášter. Večerní Karima na úpatí Jebel Barkal.

8. den

Návštěva královského pohřebiště 25. dynastie v Kurru. Pohřební komory s dochovanými malbami. Údolí zkamenělých stromů. Stolová hora Jebel Barkal (UNESCO) z červeného pískovce. Posvátná hora Núbijců i Egypťanů. Chrám zasvěcený Amonovi. V těchto místech našel inspiraci i Verdi pro svou operu Aida. Západ slunce z vrcholu Jebel Barkal s fascinující scenérií chrámů a Nilu.

9. den

 Místní tržiště v Karimě. Cesta k pyramidám v okolí Nuri. Vesnice Nuriů a pyramidy Napatských králů (750 př.n.l). Pohřebiště založené králem Taharkou (690 - 664 př.n.l). Pouští přes údolí Gazali do Atbary. Poslední paprsky slunce prozáří světovou památku Horního Egypta - Meroe. Nocleh ve stanu v Meroe.  

10. den

Královské město Meroe (UNESCO), pyramidy obklopené písečnými dunami jako zlatým náhrdelníkem. Největší komplex pyramid na světě. Amonův chrám, římské lázně, paláce a chrámy. Meroe bylo jedno z prvních míst v Africe, kde začali těžit a zpracovávat železnou rudu. Město Shendi, tržiště a tradiční výroba oděvů. Přejezd pouštním údolím Awatib do Musswaratu s unikátní architektonickou stavbou Lvího chrámu. Město Naga, chrámy s pozoruhodnými architektonickými prvky a reliéfy. Nocleh ve stanu v Naga.

11. den

Ranní siesta v Naga. Pozorování života nomádů a jejich každodenních obyčejů. Cestou do Chártúmu zastávka na tržnici v Omdurmanu. Nocleh v Chártúmu.

12. den

Chártúm - nezapomenutelná scenérie soutoku Bílého a Modrého Nilu dávající vznik životadárnému veletoku Nil směřujícímu na sever do Egypta. Národní muzeum archeologie. Téměř 4000 let staré chrámy a hrobky byly přemístěny stovky mil do Chártúmu, aby byly zrekonstruovány. Omdurman. Návštěva mauzolea Mahdího, který stál v čele odporu vůči osmansko-egyptské vládě v Súdánu. Seznámení s tancem Dervishů v Hamad Elneil. Návrat do Chártúmu, večeře v restauraci s živou hudbou. Večerní odlet.

13. den

Letecký návrat domů.

Cena zájezdu

Cena zahrnuje

 • Mezinárodní letenka
 • Letištní taxy
 • Veškerá doprava pronajatým minibusem, terénní džípy 4x4 v poušti
 • Ubytování v hotelech střední turistické kategorie 3x, v poušti částečně v místních stanech s matrací 3x (veškeré vybavení na místě), 5x v místních domech v Solebu, Sai, Tombos a Karimě
 • Vstupní permity
 • Veškeré vstupy do památek a poplatky za jejich focení
 • Plná penze, k dispozici je pitná voda
 • Český průvodce
 • Místní průvodce dle potřeby

Cena nezahrnuje

 • Vstupní víza do Súdánu 3 500 Kč
 • Spropitné pro místní průvodce a řidiče
 • Příplatek za jednolůžkový pokoj při ubytování v hotelech 2 650 Kč
 • Cestovní pojištění - rádi však sjednáme prostřednictvím ERV Evropské pojišťovny, nejlépe oslovte garanta zájezdu přímo při objednávce

Velikost skupiny

Cestujeme ve skupince již od šesti osob. Malá skupinka znamená více poznání, větší zážitky a lepší organizaci programu s maximálním využitím času. Dbáme na individuální přístup ke každému z vás.

Skupina 6 - 9 osob na tento zájezd.

Náročnost cesty

Zájezdy do Súdánu organizujeme jako jedna z mála CK v ČR. Nabízíme bohatou zkušenost a znalost destinace, stejně jako informacemi nabité a organizačně schopné průvodce. Zájezd nepatří k těm fyzicky náročným. Náročnější pro některé účastníky může být zdejší klima a prašné, nekvalitní úseky cest.

Dopravovat se budeme pronajatými vozidly (většinou džípy 4x4, mikrobusy), které budou řídit místní řidiči. Kvalita silnic bude velice různorodá. Část cesty v Súdánu pojedeme po kvalitní asfaltové silnici. Pouštní průjezd po nezpevněných cestách je velmi romantický a určitě v každém zanechá neopakovatelné zážitky. První den súdánské cesty nás čeká dlouhý přejezd asi 500 km Bajúdskou pouští na sever. Později již přejezdy nejsou tak dlouhé a jsou přerušované delšími zastávkami na památkách. Poznání bude pro nás na prvním místě!

Míra komfortu

Ubytováni budeme v Chártúmu a Dongole v hotelu střední kategorie 3x (dvoulůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením), po cestě pouští budeme spát v částečně vybavených stanech pronajatých od našeho místního partnera (3x). 5x v místních domech pro turisty v Solebu, Sai, Tombos a Karimě. Jedná se o přízemní tradiční dům s dvorkem, kde je sprcha a suché toalety. Pokoje jsou velmi skromné, vícelůžkové, pouze se základním vybavením, jako je postel, stolek, židle.

Stany jsou vybaveny matrací, polštářem a prostěradlem. Po dobu stanování je k dispozici základní kempingové vybavení. Je dobré mít s sebou vlastní lehký spací pytel (stačí i vložka do spacáku), pokud nechcete použít místní lůžkoviny. Stany bývají obvykle pro 2 osoby.  Během poznávacího okruhu je zajištěna plná penze a pitná voda. Stravování a jiné nápoje nad rámec programu si každý hradí samostatně. Denní jídlo bude buď v místní restauraci nebo jej připraví náš kuchař.

Jiné požadavky a omezení

Pro vstup do Súdánu nesmí pas obsahovat izraelská razítka ani víza.

Vaše ohlasy

Zpětná vazba získaná od zákazníků po absolvování zájezdu prostřednictvím e-mailu nebo dotazníku spokojenosti.

Minulý týden jsme se vrátili ze zájezdu v Súdánu. Byl to úžasný zážitek, nádherné památky a neobyčejně milí místní lidé. Náš průvodce Roman Filipský byl již tradičně skvělý a výborný byl i místní průvodce Nazar. Nesmím zapomenout ani na kuchaře Amina a řidiče, tady měla CK opravdu šťastnou ruku.

Dana a Miloš H.

15.11.2018

Výborné organizační zajištění (doprava, stravování, optimální ubytování v daných podmínkách). Oceňuji českého průvodce a nadprůměrně fundovaného místního průvodce Walida a také vstřícné, obětavé a lidsky milé chování místního doprovodu (řidiči, kuchaři,…).

Oldřich a Jana J.

18.3.2016

Podobné zájezdy

Etiopie
129 Etiopie

Historický sever a etnický jih

12.4. - 27.4.2024
+ další 3 termíny
16 dní
Etiopie
128 Etiopie

Nejzajímavější kmeny a památky na severu

28.4. - 16.5.2024
+ další 1 termín
19 dní
Etnicky pestrá Etiopie
128B Etnicky pestrá Etiopie

Tajemný festival Donga

9.8. - 30.8.2024
22 dní

Související aktivity CK Livingstone

A další zdroje inspirace

Informace o zemích

Stáhnout katalog

PREFERUJETE TIŠTĚNÝ KATALOG?

Tištěný katalog na rok 2023 nevydáváme. Kompletní nabídku na webu stále aktualizujeme.

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)