Jihoafrická republika

ZAF

Jihoafrická republika

Informace o zemi

Jižní Afrika je synonymem neskutečné pestrosti krajiny i obyvatel. Zároveň je i zemí s velmi pohnutou minulostí rasových potyček, těžby zlata a diamantů. Příroda zde vytvořila dech beroucí scenérie hor, skalních formací, mořského pobřeží s jednou z nejznámějších dominant - Stolovou horou. Zelené kopce skýtají moře vinic a v národních parcích můžete pozorovat slony, zebry, žirafy, lvy, šakaly, antilopy a mnoho další zvěře. JAR láká také pestrostí etnik i národností a v neposlední řadě úžasnými městy. Země získala díky své rozmanitosti a rozloze přezdívku Svět v jedné zemi. Poznejte jednu z nejzajímavějších zemí naší planety, její nádhernou přírodu a pestrobarevné obyvatelstvo.

Informovat o zájezdech do Jihoafrické republiky?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 1 219 910 km²
Obyvatelstvo: 47 milionů obyvatel
Hlavní město: Pretoria a Cape Town
Jazyk: afrikánština, angličtina
Měna: 1 round (ZAR) = 100 centů
Náboženství: křesťané (68 %), animisté (29 %)
Národnostní složení: Zulové (22 %), Xhosové (18 %), Pediové (9 %), Sothové (7 %), běloši 13 %
Časové pásmo: časový posun proti České republice je (zimní čas): +1 hod.
Mezinárodní předvolba: 0027
Důležitá telefonní čísla: policie: 10111, záchranná služba a hasiči: 10177, všeobecné tísňové volání : 112

Objevte s námi Jihoafrickou republiku

Vybíráme z nabídky zájezdů
JAR - Svazijsko  - Botswana - Zimbabwe
120 JAR - Svazijsko - Botswana - Zimbabwe

Z Kapského města na safari

28.2. - 24.3.2025
25 dní
JAR - Svazijsko - Botswana - Zimbabwe
120B JAR - Svazijsko - Botswana - Zimbabwe

Z Kapského Města na safari

21.6. - 15.7.2025
25 dní
Zimbabwe - Botswana  - Namibie  - JAR
1.10. - 21.10.2024
+ další 1 termín
21 dní
JAR - Namibie - Botswana - Zimbabwe
25.6. - 15.7.2025
21 dní
JAR - Lesotho - Svazijsko - Zimbabwe - Botswana - Namibie
28.2. - 8.4.2025
40 dní
JAR - Svazijsko - Zimbabwe - Botswana - Namibie
21.6. - 30.7.2025
40 dní
Zimbabwe - Botswana - Namibie - JAR
126 Zimbabwe - Botswana - Namibie - JAR

Afrika v komfortním balení

10.4. - 28.4.2025
+ další 1 termín
19 dní
JAR pohodově
160 JAR pohodově

Úchvatná příroda, víno i nezapomenutelné safari.

25.1. - 9.2.2025
16 dní
JAR - Svazijsko
161 JAR - Svazijsko

Pestrost duhového národa a safari

8.8. - 23.8.2024
+ další 2 termíny
16 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Doporučuje se, aby platnost cestovního dokladu přesahovala nejméně o 90 dnů konec zamýšlené doby pobytu v JAR. Cestovní doklad musí obsahovat nejméně dvě volné stránky (naproti sobě) pro vyznačení vstupního a výstupního razítka.
Imigrační úředníci JAR při vstupu do země kontrolují, zda mají občané jiných zemí při vstupu do země očkování proti žluté zimnici (v platném mezinárodním očkovacím průkazu), pokud do země cestují z oblastí s výskytem uvedené nemoci. Při nesplnění této podmínky je cestujícímu zamezen vstup do země.
Pro občany Slovenké republiky byla víza do JAR nově zavedena v roce 2016. Víza se zajišťují na ambasádě ve Vídni.
Víza a režim vstupu: 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  
Držitelé všech druhů cestovních dokladů ČR, kteří do JAR cestují za turistickým či obchodním účelem, nepotřebují na pobyt do 90 dnů vízum. Při ostatních typech pobytu se ohledně nutnosti opatření víza před návštěvou země obraťte na zastupitelské úřady JAR. Upozorňujeme, že v květnu 2014 vstoupily v JAR v platnost nové imigrační zákony, které zpřísňují cestování do země. V případě vycestování do jiné (například sousední) země ve zmíněné 90denní lhůtě a návratu zpět do JAR je s účinností od května 2014 omezena doba pobytu na území JAR datem platnosti původně uděleného krátkodobého pobytu při prvním příjezdu do JAR. Doba pobytu v jiném státu se do doby platnosti povolení pobytu v JAR započítává.

Praktické informace na cestu

Elektřina: 220V 50Hz, je třeba adaptér na britskou normu.
Telefon: Na většině míst během cesty fungují mobilní telefony s českou SIM kartou. Aktuální podrobnější informace žádejte u svého operátora. Pokrytí signálem není všude dostatečně silné.
Internet: V JAR jsou internetové kavárny téměř všude, v ostatních zemích pouze ve velkých městech a turistických centrech.
Pošta: JAR má dobré poštovní služby. Většina pošt je otevřena od pondělí do pátku, v sobotu pak jen v dopoledních hodinách.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Kuchyně dnešní JAR těží z vlivů evropské i orientální kuchyně a spojuje je do přepestré mozaiky. Nepostradatelnou přílohou je kukuřičný Pap, na dlouhých cestách chutná sušené maso Biltong, z něhož se vaří i polévka, národním jídlem je Bobotie, dušené jídlo z mletého jehněčího, německé uzeniny připomíná Boerewors, malajsko-indický vliv je patrný v oblíbeném salátu Chakalaka. Populárním se stalo i grilování neboli braai a v žádném menu nechybí ryby - vždyť JAR má téměř 3000 km mořského pobřeží!

Podnebí

Vzhledem k rozloze Jihoafrické republiky je v jednotlivých částech země různé. Obecně se roční teploty v červenci pohybují mezi 10 - 13°C, v lednu stoupají až k 23°C. Obecně se dá říci, že v průběhu celého roku převládá v Jižní Africe slunečné počasí. Léto trvá od října do března, zima začíná v dubnu a končí v září. Jižní Afrika se ve světě řadí mezi státy s největším počtem slunečných dnů.

Jihoafrická republika - Fotogalerie

Zažijte Jihoafrickou republiku na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Jihoafrické republiky

Kam se vydat

Stolová hora

Přibližně kilometrová hora, lemovaná strmými srázy Ďáblův vrchol, Signální hora a Lví hlava, se tyčí nad Kapským městem. Je nejen jeho dominantou, ale také jedním z turisticky nejnavštěvovanějších oblastí JAR. Tvrdí se, že se jedná o nejčastěji zdolávanou horu světa. Stolová hora představuje obrovský blok pískovce dlouhý přes 2 km a starý možná i 500 miliónů let. Na vrchol této hory se můžete dostat celkem pohodlně lanovkou. Z tohoto místa je krásný výhled na Kapské Město a mys Dobré naděje.

Mys dobré naděje

Nazývá se tak západní část Kapského poloostrova a jedná se o ostrý pevninský výběžek v JAR. Mys Dobré naděje je často (a nesprávně) označován jako místo, na kterém se setkávají Atlantský oceán a Indický oceán. Dnes je mys Dobré naděje hlavně cílem turistů.

Kapské město

Kapské město je druhé největší město JAR a zároveň hlavní legislativní město JAR. Díky úžasným přírodním scenériím je Kapské město označováno za jedno z nejkrásnějších měst světa.
K nejstarším městům v zemi patří Swellendam s krásnou kapsko-holandskou architekturou (z roku 1746), stará misijní stanice s dvojími hodinami. Jedny jsou pevně nastaveny na čtvrt na jednu. Sousední Barrydale jsou zemědělská místa Overbergu - rustikální restaurace s výborným jídlem. Hogsback, nad Alce v pohoří Amathole leží pohádkové město, kde trávil čas i JRR Tolkiien, žijí zde umělci a alternativní léčitelé, Wizard Sleeve inn, Fairy Ream Garden a labyrint.

St. Lucia, Greater St. Lucia Wetlands

Na hranicích JAR s Mosambikem, se nachází park The Greater St. Lucia Wetlands, rezervace chráněná organizací UNESCO. Obrovské sladkovodní jezero St. Lucia - ve skutečnosti se však jedná o ústí několika řek do Indického oceánu - patří mezi unikátní světové ekosystémy. Jedná se o skutečný skvost JAR.

Podmořský život

V Jižní Africe je bohatý podmořský život. Jenom ve dvou zemích na světě najdete velryby jižní, velké bílé žraloky, tučňáky, delfíny a tuleně u pobřeží. Těmto pěti mořským živočichům se říká vodní Velká pětka. Velryby sem připlouvají v červnu, jejich cesta z Antarktidy má hlavní cíl - reprodukci. Mláďata se rodí v mělkých vodách podél pobřeží, kde pak samice vychovávají svá mláďata a v prosinci se vydávají na cestu zpět. Tyto velryby lze vidět velmi zblízka u pobřeží.

Blyde River Gorge

Jedná se o třetí největší kaňon na světě. Několik km od kaňonu se dostaneme krásnou krajinou jehličnatých lesů k překrásné vyhlídce - God´s Window - "výhled z božího okna". Což je jedna z nejznámějších vyhlídek v JAR.

Krügerův národní park

Jeden z nejkrásnějších přírodních rezervací jižní Afriky se rozprostírá na severozápadě JAR na hranicích s Mosambikem a umožňuje návštěvníkům pozorovat divoká zvířata nebo obdivovat mohutné stromy baobaby.

Durban

Durban je jedním z největších měst JAR a největší v provincii KwaZulu - Natal. 70% obyvatelstva tvoří černoši.

NP Addo Elephant

Neuvěřitelné spektrum fauny a flóry na území JAR. Park má rozlohu 3600 km2. Kromě pevninských ekosystémů byl rozšířen i na mořské pobřeží, kde pod něj byly zahrnuty některé ostrovy významné pro rozmnožování mořských ptáků. Převládajícím ekosystémem je savana, případně lesnatá savana.

NP Tsitsikamma

Park Tsitsikama na území JAR byl založen v roce 1964 jako první jihoafrická rezervace. Tsitsikamma má dvě hlavní části: De Vasselot na západě a ústí řeky Storms na východě. K oběma částem parku vede klikatá asfaltka.

Hermanus

Toto malebné pobřežní městečko se nachází u zátoky Walker Bay. Návštěvníky do této části JAR přitahují zejména velryby. I přes pokročilý turismus v této oblasti JAR zde stále najdete krásné pláže. Asi 20 km od Hermanusu leží Stanford malá vesnička, která je důležitým řemeslným centrem a v jejímž středu si můžete prohlédnout krásné staré budovy chráněné státem JAR.

Střelkový mys

Nejjižnější místo JAR a zároveň celého afrického kontinentu. Prochází jím poledník, který zároveň představuje pomyslnou hranici mezi Atlantským a Indickým oceánem. Tato nevýrazná skalnatá část pobřeží je vzdušnou čarou vzdálená 170 km jihovýchodně od Kapského Města.

Johannesburg

Africké velkoměsto plné zeleni ale i kontrastu, mezi bohatými severními čtvrtěmi a těmi chudinskými, jež ústí k vysoké kriminalitě a alarmuje návštěvníky tohoto města k velké opatrnosti.

Vinná stezka (Wine Route)

Vede největšími vinicemi jižní Afriky, které se rozprostírají kolem měst Stellenbosch a Ranschhoek.

Garden Route

Oblíbená stezka vedoucí západním Kapskem podél jihovýchodního pobřeží Tichého oceánu nabízí turistům krásné scenérie s pohádkovými plážemi, horami, lesy, ale i údolími s bohatou flórou.

Dračí hory

Přírodní rezervace, které dominuje nejmohutnější pohoří jižní Afriky, skrývá nejen krásnou přírodu ale i jeskynní malby staré 1500 let po křováckém kmeni Sánů.

Pláže Boulders

Pláže plné tučňáků leží ve městě Simonstown nedaleko Kapského města.

Největší diamant v Lesotho

V Lesothu objevili jeden z největších diamantů světa. Horníci v jihoafrickém království Lesotho vykopali jeden z největších diamantů světa. Analýza v Antverpách potvrdila váhu 478 karátů a výjimečné abarvení a průzračnost. Před vybroušením do jednotlivých šperků je těžké odhadnout hodnotu diamantu. Kámen o podobné hmotnosti s méně kvalitním zabarvením a leskem se nedávno prodal za 12 miliónů dolarů. Největším doposud nalezeným diamantem byl Cullinan, který v surovém stavu při nálezu v Jihoafrické republice v roce 1905 dosáhl váhy 3 106 karátů, tedy víc než půl kilogramu. Drahokam byl rozřezán na řadu menších kusů, mnoho z nich je nyní zasazeno do britských korunovačních klenotů.

Související článek

Vzhůru do Afriky

Vzhůru do Afriky

Namibie je překrásnou zemí s nesčetnými přírodními krásami i světoznámými národními parky. Uvidíte rozlehlé pouště Kalahari a Namib Naukluft s obrovskými písečnými dunami i hluboké kaňony a vysoké hory. Zaručeně vás nadchne solná pláň národního parku Etosha plná zvířat. Bezesporu nejzajímavější etnickou skupinou zdejší oblasti jsou Himbové. Botswana nabídne jedinečnou možnost vodního safari na řece Chobe. Kdo by si nechal ujít projížďku na loďce se stády slonů a nosorožci doslova na dosah ruky! A pro ty, kteří nebudou mít ještě dost zážitků, se jen kousek dále otevírá delta řeky Okavango a její pověstné vodní kanály skrývající neuvě...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)