CK Livingstone

Cestovatelské články

Indická móda

| Ludmila Puldová

Indická móda

Pro indické ženy je typickým oblečením sárí - pruh látky, široký málo přes metr a dlouhý od pěti do devíti metrů (obvykle šest). Správně jej nosit je určitým druhem umění, protože je omotané kolem těla s jemnou grácií bez pomoci knoflíků či špendlíků. V odstínu barvy sárí se nosí těsně obepnutá halenka choli, sahající jen do půli beder. Konec sárí, který se přehazuje přes rameno anebo hlavu, je znám pod názvem pallav. Rovným postavám žen, zvyklým nošení nákladů na hlavě, sárí moc sluší. Rády kombinují zelenou, růžovou, modrou či žlutou a výsledný dojem tvoří hezký, byť pestrý celek.

Dalším rozšířeným ženským oděvem je panjabi dress: kalhoty vypadající jako pyžamo, pevně utažené kolem kotníků a pasu. Přes tyto kalhoty, známé pod názvem salwars, se nosí dlouhá volná tunika kameez. Okolo ramen je přehozena dlouhá šála v jiné barvě, jejíž cípy volně splývají po zádech. Takové oblečení je pohodlné a hodí se i do společnosti.
Mužská móda je velmi rozdílná, na severu Indie se nosí tradiční košile a tesilové kalhoty, byť poněkud staršího střihu. Velmi oblíbeným je oděv, připomínající naše klasické proužkované pyžamo. Na horkém jihu převládá pohodlné a vzdušné lungi - pás látky, omotaný kolem beder. Konce látky jsou jakoby překříženy do jednoduchého uzlu a zastrčeny pod sebe. Takováto suknice sahá svému majiteli do půli lýtek, samozřejmě může být vyhrnuta až po kolena. Dhoti je pouze delší a konec jednoduše prostrčen mezi nohama a zasunut k pasu. Výsledný dojem připomíná dlouhé, přehnaně široké šortky.

Související zájezdy

To nejlepší z Indie
228 To nejlepší z Indie

Letecky ze severu na jih

17.11. - 28.11.2024
+ dalších 5 termínů
12 dní
Čína - Tibet - Nepál
230 Čína - Tibet - Nepál

Po střeše světa z Pekingu do Káthmándú

5.10. - 22.10.2024
+ další 1 termín
18 dní
Indie - Fotoexpedice
235X Indie - Fotoexpedice

Barevný svátek Holi a slavnost Hola Mohala

Dárdžiling - Sikkim - Bhútán - Káthmandú
31.10. - 14.11.2024
+ další 1 termín
15 dní
Čína - Tibet - Nepál - Indie
246 Čína - Tibet - Nepál - Indie

Posvátná místa Himálaje

5.10. - 31.10.2024
+ další 1 termín
27 dní
Severovýchodní Indie - oblast 7 Sester
299 Severovýchodní Indie - oblast 7 Sester

"Zakázané státy" na Silvestra

26.12. - 13.1.2025
19 dní