1. den
Letecky do Uzbekistánu. Urgenč.
2. den
Chiva. Nejkrásnější město sevřené do historických hradeb. Krásný a nedávno ještě nedostupný komplex okouzlí. Dávné hlavní město Chivského chanátu je nejzachovalejší. Historické jádro sevřené hradbami Ičan Kala přenáší do ráje chánů. Nejvyšší minaret Islam Hodža výhledem dávnověku bere dech... Nedokončený kolos Kalta Minor jako mega tyrkysový válec měl být vidět až z Buchary. Největší stavba světa té doby předčí legendu Babylónské věže. Hlavní město Chorezmu nadchne terasami, nejlepší roof top u pevnosti Ark s výhledy nasvícených paláců, minaretů i madras.
Chiva – Ichan – Qala (UNESCO) obehnané hliněným opevněním s původními branami. Uvnitř mešity medresy, minarety a mauzolea. Největší medresa Mohamed Amin Khana. Stará pevnost Kunya jako sídlo vládců. Palác Tash Hovli s harémem. Tradiční karavanseraj z 19. století. Brána Palvan-Dervaza. Palác Toš Hovli, kde sídlil panovník s harémem a nádhernou výzdobou. Uličky s trhovci, řezbáři i barvírnou hedvábí.
3. den
Putování pouští Kyzylkum s velbloudy a písečnými dunami do Buchary. Místa jako z Pohádek tisíce a jedné noci nadchne. Nejposvátnější město a středobod karavan Hedvábné stezky má nejvíce památek UNESCO v jedné lokaci. Architektonický komplex Poi Kaljan s mešitou, minaretem a medresa Miri Arab. Centrum vzdělanosti Ulugbekova mešita a minaret Kalon v srdci starého města hladí tyrkysem. Mešity Bolo Hauz a Magoki-Attori. Tradiční lázně hammam a unikátní dómy s kopulemi. Kompaktní středověk nadchne pod prastarými morušemi náměstí Lyabi Chauz. Mešita Bolo Hauz má odlesk jezírka. Citadela Ark vládců z 5. století, nejstarší stavba města dominuje náměstí Registán slavné popravy 2 diplomatů Anglie, Zindan býval žalář. Folkorní show a odvážná módní přehlídka v Medrese Nadir Devan nadchne nejen muže. Opulentní večeře a lahodná vínka Uzbeku. Noční procházka či cyklo starým městem čajoven, barů a navoněných krásek. Roof top Chashmai Mirob u minaretu nadchne každého. Starobylé Buchaře dívčí balení sluší...
4. den
Buchara. Mauzoleum Ismaila Samani je architektonický skvost 10. století. Kupolovité mauzoleum Chashmai Ayub z 12. století. Ikonická mešita Chor Minor se čtyřmi minarety tvoří motiv Lonely Planet. Letní palác emíra nedaleko Buchary? V harému tu házel šách vyvolené krásce jablko, s nímž přišla večer k jeho loži. Rychlovlakem do Timurova města. Samarkand je ztělesněním představ Orientu o pohádkách Tisíce a jedné noci. Písečné místo Registán obložený do modrých kachlí je skvost 3 monumentů. Nejstarší medresy světa, předchozí zničil Čingischán. Islám nezobrazuje lidi ani zvířata, zde je unikátně tygr. Šoch zon. Věhlasné vinařství Khovrenko s degustací vín pověstných vinic. Noční show barevných projekcí dotváří nasvícenou pohádku. Hostina v „Jeskyni“ naproti největší památce Střední Asie.
5. den
Atrakcemi našlapaný Samarkand. "Dům duchů" Ruchabad je nestarší budova z roku 1380. Vnuk Timura Ulugbek vynikal v astronomii, Astrolab z roku 1420 předběhl o 200 let Jantar Mantar Indie. Unikátní fresky 7. století Afrosiab, hrobka proroka Daniela má sarkofág 18 m, tělo prý roste... Tajemná nekropole ční z útesů, působivá ulička poutníků Zinda je plná mauzoleí. Vyhlášená mešita Bibi Kchanym, kde kopec zdobí mauzoleum prezidenta Karimova, co dosáhl nezávislosti. Přejezd do Tádžikistánu a jeho hlavního města Dušanbe.
6. den
Vyřízení povolení do Badachšánu (GBAO). Dle možností letecky s panoramaty Fanských hor a velkého i malého Pamíru do Chorog. Pozemní přesun je jistota. Botanická zahrada, muzeum Pamíru, centrum Aga Chan, socha Lenina, atypické gastro i supermarket k dokoupení zásob.
7. - 8. den
Malebné putování do Váchánu, starobylé váchánské pevnosti Kachkacha a Jamčun u Bibi Fatima, muzeum Šohi Mardona v Namatgut a Mubarak Vácháního, termály Bibi Fatima… Vrang. Buddhistká stúpa, sluneční kalendář ve Vrang. Zázemí u Zarbaliho. Přidáme i pevnost Langar a další zajímavosti, co zhodnotí výjimečné znalosti etnologa Libora.
9. - 12. den
Tádžický Pamír, přechod Šachdarinského hřebene v jižním Pamíru. Trek kolem štítu Karla Marxe z Vrangu (2 800 m n. m.) do osady Rubot (3 200 m n. m.) přes sedlo Vrang (5 000 m). Možný bonus výstupu ze sedla na Pik Vrang (5 160 m). Sestup s krásnými výhledy nejen na štít Marxe, ale celé horstvo Pamíru. Půl hodinka po ledovci není těžká, netřeba mačky ani lano, cesta průstupná i s oslíky…
Trek lze případně "ošidit" a vynechat...
Romantická stezka, chodí sem přes sedlo ze severu. Za sedlem je pod ledovcem salaš a k ní vede cesta pro nákladní vozidla. Autem na sever k pevnosti Darúdž, přírodní horké prameny.
13. den
Dolinou Roštkala putování autem velkými horami se zajímavými zastávkami do Chorogu. Rubot-Chorog asi 200 km, cca 5 hod.
14. den
Poznávací jízda zajímavou krajinou Chorog – Dušanbe. Na trase Kuljáb, odkud pochází prezident Rahmon. Mauzoleum Hamadoniho. Nádherná pevnost Hulbuk. Kalai-Chumb je branou Pamíru. Starobylý unikát Karon, evokující slavné Machu Pichu…
15. - 16. den
Dušanbe znamená pondělí. Atrakce hlavního města Největší Buddha světa fascinuje. Národní i etnografické muzeum. Středobod metropole Rudaki Ave (básník Rudaki 859-941). Ikonická socha poeta a vlajkový stožár 165 m světového rekordu (předstihla Saudská Arábie). Pompézní bizár velkolepé čajchany, největší čajovny světa. Okázalý palác monumentální výzdoby má punc bohémy. Palác Národů, Bílý dům prezidenta zdobí i bankovky. Socha zakladatele Ismaila Somoniho pod obeliskem. Moudrý král vládl i Afghánistánu, Iránu, Turkmenistánu, Uzbekistánu, Kyrgyzstánu... Velkolepá pevnost Hissar ohromuje monumentalitou. Jedna z nejstarších a největších památek evokuje slávu Hedvábné stezky. Užijeme medresy a mauzoleum Makhdumi Azama (Největšího pána), středověký karavanseraj, opevnění z 16.-19. stol, 2 válcové věže i působivou hlavní bránu. V citadele sídlil emír Buchary. Stavby pálených cihel mají jedinečný vzhled. Opodál svět sušených lejn jako v Himálaji. Možnost cvalu na koni. 30 km z Dušanbe se vyplatí. Nejchudší země bývalého Sovětského svazu oslní zářivým večerem. Paradox rovinatého Dušanbe (dříve název Stalinabad), 93 % Tádžikistánu leží vysoko. Noční život kouzlí, nasvícení oslní… Letecký návrat domů.