Kazachstán

KAZ

Kazachstán

Informace o zemi

Kazachstán je stát rozkládající se ve střední Asii. Malou částí západně od řeky Ural zasahuje též do Evropy. Na severu a severozápadě hraničí s Ruskem, na východě s Čínou, z jihu s Kyrgyzstánem, Uzbekistánem a Turkmenistánem, na jihozápadě pak přiléhá ke Kaspickému moři. Kazachstán je jedním z nejrozlehlejších států světa a územně je největším vnitrozemským státem. Od roku 1997 je hlavním městem Kazachstánu Astana. Dnes tady bydlí kolem 500 tisíc obyvatel. Cestovatelé si Kazachstán za cíl vybírají nejčastěji kvůli přírodě. Na západě se rozkládá Kaspické moře neboli největší vnitrozemské jezero světa. Ne severu pak leží nížiny. Naopak na východě se nachází poušť Kyzylkum. Ta pomalu přechází v hory, které leží na východě a jihovýhodě země. Jsou to spíše velehory, protože nejvyšší vrchol má přes 7 tisíc metrů. Ve středozemí jsou pouště, polopouště a stepi. Kazachstán je velmi bohatý na jezera a řeky. Jezer je tu na 48 tisíc. Většina z nich ale nemá rozlohu větší jak jeden kilometr čtvereční. Řek se v Kazachstánu nachází na 11 tisíc. Zajímavostí je jezero ležící v Balchašsko-Alokolské pánvi. To je z půlky slané a z půlky sladké.

Informovat o zájezdech do Kazachstánu?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 2 717 300 milionů km²
Obyvatelstvo: 17 milionů
Hlavní město: Astana
Jazyk: kazaština, ruština
Měna: tenge (KZT)
Náboženství: islám (54 %), křesťanství
Časové pásmo: + 4 až + 6 hodin
Mezinárodní předvolba: +7 hodin

Objevte s námi Kazachstán

Momentálně sem však žádný katalogový zájezd nenabízíme

Rádi Vám připravíme nabídku na míru

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Od 1. ledna 2017 mohou občané ČR cestovat do Kazachstánu bez víza na dobu 30 dnů.

Praktické informace na cestu

Elektřina: 220V/380V. Zásuvka Typ C - dvojice kulatých kolíků, průměr kolíků 4,8 mm.
Telefon:  Hotelové ceny za telefon jsou většinou poněkud nadsazené. Je možné si zakoupit speciální telefonní kartu a podle návodu volat výrazně levněji. Funguje tu většinou automatický roaming mobilních telefonů, je však poměrně drahý. 
Pošta: Hlavní pošty jsou otevřeny po - pá od 8 - 20 hodin a kratší dobu v soboty a neděle. 
Internet: Internet je dostupný v mnoha internetových kavárnách. Nejlevnější bývá na poštách.
Očkování: nejsou vyžadována žádná povinná očkování.
Doporučená očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

Stravování

Tradiční nomádské jídlo, které můžete v Kazachstánu ochutnat, a které patří k národním pokrmům Kazachů se nazývá bešbarmak. Jedná se o skopové či koňské maso, které se vaří v kotli s nudlemi. Jídlo se jí rukama, z čehož pochází i jeho název, který v překladu znamená „pět prstů“. Objednat si můžete také manty, což jsou plněné masové či zeleninové knedlíčky vařené v páře a ve Střední Asii je můžete najít v různých obdobách a pod množstvím názvů. Oblíbený a všudypřítomný je také plov, což je původem uzbecké jídlo a dalo by se přirovnat k našemu rizotu. Rozšířeným a velmi oblíbeným jídlem je tzv. šašlik - maso, většinou skopové nebo kuřecí, grilované nad ohněm. Spolu s lepjoškou, což je nekvašený chléb, je šašlik zřejmě nejčastější stravou turistů v celé Střední Asii. Dalšími oblíbenými jídly jsou samsy a čebureki - opečené těsto, opět se zeleninovou nebo masovou náplní. A v neposlední řadě byste neměli zapomenout na kumys - zkvašené kobylí mléko. Na kazašském venkově tvoří společně s pšeničnými plackami a kobylím nebo ovčím sýrem základ stravy a jestliže vám jej místní předloží, není vhodné nabídku na připití odmítnout. V pouštních oblastech se můžete setkat i s velbloudím mlékem nazývaným šubat. Co se pití týče, ve Střední Asii se nejčastěji pije čaj a to například i po posezení u vodky nebo piva, kterého najdete v Kazachstánu velké množství a je poměrně chutné.

Podnebí

Pro Kazachstán jsou typické velké teplotní rozdíly - na jihu státu je rozdíl teplot mezi nejteplejším a nejchladnějším měsícem až 30° C a na severu je to až 41° C. Nejchladnějším měsícem je leden, jehož průměrná teplota dosahuje na severu státu -19° a na jihu -8 °C. Naopak nejteplejším měsícem je červenec. 

Kazachstán - Fotogalerie

Zažijte Kazachstán na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Kazachstánu

Kam se vydat

Almaty

Almaty bylo až do roku 1998 – kdy jej vystřídala Astana - hlavním městem Kazachstánu. Současně je největším a nejzalidněnějším městem a leží na úpatí pohoří Ťan-šan v nadmořské výšce 1 500 – 2 000 metrů. Díky poloze v údolí je jedním z největších problémů města smog. Nedaleké okolí města si ale díky nádhernému horskému prostředí užívá úžasně čistého vzduchu. Pro město je typická unikátní architektura, do které spadají např. lázně Arasan, hotel Otrar či katedrála Cobor v parku Panfilov. Dech beroucí perlou stavitelství je Prezidentský palác, do kterého je ovšem vstup zakázán. Dále zde můžete obdivovat Kazašské muzeum, zobrazující kazašskou historii. Od listopadu do dubna se zde otevírá lyžařské středisko Chimbulak a zimní stadion Medeu, v zimním období s ledovou plochou, která se v létě pohotově promění v bazén s horskou, velmi osvěžující vodou o teplotě 15°C.

Astana

Astana je hlavní a druhé největší město Kazachstánu, kdy roku 1998 převzalo hlavní úlohu po městě Almaty. V současné době prochází město rozsáhlou přeměnou, která si klade za cíl udělat z něj jedno z mezinárodních center. Za návštěvu stojí některá architektonická díla, např. věž Baterek, jež je typickým příkladem futuristické architektury. Místní obyvatelé jí přezdívají „Chupa Chups“, protože se nápadně podobá onomu lízátku. Tato 105 metrů vysoká stavba nabízí svým návštěvníkům skvělý výhled na celé město a ve svém nitru skrývá i galerii, akvárium a restauraci. Ve fázi výstavby je nyní obrovská průhledná budova ve tvaru stanu Khan Shatyry, která by měla pojmout nákupní a zábavní centrum, park, hřiště na minigolf či umělé pláže, které by měly návštěvníkům nahradit letní prožitky v nejchladnějším hlavním městě na světě, kde teploty v zimě klesají až k - 40°C.

Aksu-Zhabagly

Aksu-Zhabagly je překrásná přírodní rezervace ležící v západním pohoří Ťan-šanu s nadmořskou výškou od 1 100 do 4 236 m.n.m. Tato nejstarší chráněná oblast ve Střední Asii se stala domovem 1279 druhů rostlin, mnoha druhů ptáků a 51 druhů savců včetně takových rarit, jako je orbis horský či ťanšanský bílodrápý medvěd.

Zailiysky Alatau

Opravdovou libůstkou pro vytrvalé cestovatele a sportovce jsou čtyřtisícovky pohoří Zailiysky Alatau a Küngey Alatau a výběžky Ťan-šanu, jež směřují východo - západním směrem mezi městem Almaty a jezerem Issyk-Kul v Kyrgyzstánu. Tato překrásná oblast horských ledovců, divokých řek a příkrých údolí poskytuje přímo ideální podmínky pro horskou turistiku.

Doprava 

Celkový stav infrastruktury není příliš ideální, v rámci zemí Střední Asie patří k lepšímu standardu. Vedení státu se snaží tyto problémy postupně řešit. Proběhla modernizace i výstavba nových železnic. Rekonstrukcí prošla železniční síť spojující hlavní město Astanu s největším městem Almatou.V roce 2008 Ministerstvo dopravy a komunikací prezentovalo technicko - ekonomický projekt výstavby kazachstánské části mezinárodního dopravního koridoru „Západní Evropa – Západní Čína“. Celková délka po dokončení bude 8 445 km, z toho na území Kazachstánu 2 787 km (1/3 trasy). Kazachstánská část koridoru povede z jihovýchodního kazachstánsko - čínského hraničního přechodu u města Chorgos do Almaty a pak bude pokračovat všemi jižními oblastmi Kazachstánu na severozápad do města Aktobe směrem na Rusko. V návaznosti na uvedený koridor bude KZ strana využívat čínský přístav Lianyungang na břehu Tichého oceánu. Podle expertů, projekt dovolí přeorientovat část transportu čínského zboží z mořské dopravy na automobilovou a rovněž přitáhnout transportní toky z celé Střední Asie. Pozitivní vliv bude mít projekt na rozvoj agrárních jižních kazachstánských oblastí, kterými bude koridor procházet. Kazachstán má síť silnic о délce více než 96 000 km, z nichž mnohé je potřeba opravit. Letecká doprava Kazachstánu vzhledem k velkému zeměpisnému rozsahu hraje významnou roli a často nemá jinou alternativu. Kazachstán má 22 hlavních letišť, včetně 14 letišť s mezinárodními linkami. V Kazachstánu je největší letecká společnost Air Astana.
Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)