Saúdská Arábie

MK288

Saúdská Arábie

Expedice divokým severem

Cesta určená milovníkům kultury, památek a dobrodružství

Novinka Památky a příroda

Typ zájezdu:

Pohodové poznávání

Náročnost:

Míra komfortu:

Velikost skupiny:

10

Orientální pouštní království, kde se zrodil islám, skrývá neobjevené poklady, jako jsou velkolepé nabatejské hrobky, pozůstatky Hidžázské železnice, tisíce prehistorických petroglyfů, fantastické skalní útvary, nádherné kaňony plné zeleně, nekonečné písečné duny pouště Rub al Chálí, azurová hladina rudého moře či rušné přístavní město Džidda. Pouštním dobrodružstvím vás na této expedici provede Lukáš Synek.

Program poznávacího zájezdu nabídne to nejhezčí z vybrané oblasti. Nenechte si ujít přírodní krásy a historické památky této pouštní země a zažijte s námi jízdu terénními auty přes rozmanité pouště mona tváří, romantické kempování pod miliónem hvězd a arabskou pohostinnost.

Termíny a rezervace

Litujeme, ale momentálně je tento zájezd bez dostupných termínů. Rádi Vám ale dáme vědět, až vypíšeme termín nový!

Informovat o vypsání nového termínu

Mapa zájezdu

Cestou vás provedou

Průvodci

Průvodci Livingstone

Průvodci tvoří schopný tým, na kterém stojí úspěšné zájezdy. S „ošlehanými znalci" můžete vyrazit do odlišných koutů barevného kontinentu. Zažijete na vašem zájezdě specialisty na dané oblasti. Na vybraných akcích s partnerskou cestovní kanceláří vás doprovodí „nové tváře“.

Více informací o průvodci

Lukáš

Lukáš Synek

V Saúdské Arábii strávil více než tři roky svého života a provedl tam již několik úspěšných expedic. Zemi a její kulturu poznal tedy skrz na skrz na vlastní kůži. Jakožto cestovatel a fotograf prozkoumal přes 70 zemí světa. Pravidelně publikoval své fotografie v českém online vydání National Geo...

Více informací o průvodci

Průvodci Livingstone

Lukáš Synek

Fotogalerie zájezdu

Podrobnosti zájezdu

Program

1. - 4. den

Po příletu do Medíny si v městě Prorokově prohlédneme barvité centrální tržiště, muzeum železnice a za příznivých okolnosti nakoukneme k Prorokově mešitě. Nasedneme do velkých  aut a vydáme se k hrázi Dívčí přehrady staré přes tisíc let, která dodnes ohromuje svou mohutností. Na místě někdejšího židovského osídlení v oáze Khaybar, zmiňovaném už v Bibli, prozkoumáme město duchů opuštěné v 60. letech a historickou pevnost shlížející do údolí (pokdu bude včas dokončena rekonstrukce). Pustíme se do off-roadového dobrodružství v neskutečné krajině lávových polí a barevných sopek zvané Harrat Khaybar. Vystoupíme do největšího kráteru a pokusíme se projít i kilometrovou lávovou trubkou, kde sídlili pravěcí lidé.

5. - 7. den

Naše výprava pokračuje do oblasti obřích wádí, skalních měst a prehistorických petroglyfů kolem města Al Ula. Zde navštívíme působivé hliněné ruiny středověké Al Uly, plantáže datlových palem a fenomenální vyhlídku nad městem. Prohlédneme si slavnou „saúdskou Petru“ čili nabatejské hrobky Mada’in Saleh (UNESCO) a ještě starší hrobky Dedan. Nahlédneme do života místních velbloudářů. Prozkoumáme nejzajímavější geologické útvary – kamenného slona, skalní oblouky a ar-Rašídovy kamenné stromy.

8. - 9. den

Prozkoumáme hliněný hrad a slavnou obří studnu v oáze Tayma. Zamíříme do města Tabúk, kde shlédneme starou pevnost, ovocný trh a historické nádraží. Projdeme půldenní trek malebnou soutěskou s palmami a potokem lemovaným rákosím. Užijeme si krajinu barevných hor připomínající Divoký Západ a vychutnáme si západ slunce při pohledu přes saúdský „Grand Canyon“.

10. - 12. den

Navštívíme stará nádraží a reznoucí vlaky Hidžázské železnice, která před 1.světovou válkou spojovala Damašek s Medínou. Železnice kopírovala prastarou karavanní a poutní trasu do Mekky, kterou dodnes připomíná řada bytelných osmanských pevností. Z Hidžázské náhorní plošiny se spustíme  k Rudému moři do pobřežní korálové pouště.

13. - 15. den

Výpravu zakončíme ve městě Džidda, prastarém přístavu Rudého moře. Ubytujeme se na okraji historického centra Al Balad (UNESCO), kde se nacházejí tradiční korálové věžáky. Užijeme si pestrý súq Al Alawi, z nějž dodnes dýchá stará Arábie. Pastvu pro oči a potravu pro náš žaludek poskytne rušný rybí trh. Podíváme se na nejvyšší fontánu světa a strávíme podvečer na pobřežní promenádě s živoucí atmosférou. Fakultativně: soukromá pláž nebo mořské akvarium. Nakoupíme datle, vodní dýmky, koberce a odletíme ještě s pískem v kapsách vyprávět své zážitky z království domů.

Cena zájezdu

Cena zahrnuje

 • Dopravu po Saúdské Arábii terénními auty (10 dní) 
 • Taxi v Džiddě a Medině
 • 8x nocleh v hotelu (obvykle apartmány) 
 • 6x kempování ve volné přírodě
 • 6x snídani, 4x oběd, 6x večeři, vodu po dobu strávenou v terénu
 • Českého průvodce
 • Vstupy

Cena nezahrnuje

 • Vízum 3 300 Kč
 • Letenku z Prahy/Vídně (cena včetně tax 12 000 – 20 000 Kč)
 • nutné jsou vlastní stany, spacáky a karimatky
 • snídaně, obědy a večeře ve městech (cca 7 dnů)
 • Cestovní pojištění - rádi však sjednáme prostřednictvím ERV Evropské pojišťovny, nejlépe oslovte garanta zájezdu přímo při objednávce

Velikost skupiny

Cestujeme v malých skupinkách. Malá skupinka znamená více poznání, větší zážitky a lepší organizaci programu s maximálním využitím času. Dbáme na individuální přístup ke každému z vás.

Skupina 10 osob na tento zájezd.

Náročnost cesty

Po většinu výpravy se budeme pohybovat terénními auty. Jedná se o fyzicky mírně až středně náročný zájezd s kratšími vycházkami. Každý den strávíme asi 3 hodiny v autech, výjimečně i více. Po celou dobu budou k dispozici auta nebo taxi a není tedy třeba nosit hlavní zavazadlo na zádech. 

Poznámka: Vzhledem k místním zvykům se ženám doporučuje nosit volný šátek a cudný oděv.

Míra komfortu

6 noclehů strávíme kempováním na klidných scénických místech, avšak bez hygienického zázemí (tzv. "nadivoko"). Bude k dispozici koberec k ohni a barel s vodou na opláchnutí. Stan, spacák a karimatku je třeba mít vlastní. Spacák vezměte tzv. třísezonní, nikoliv letní (případně zkuste trik: dva letní do sebe… když bude teplá noc, použijete jen jeden). Kempování budeme střídat s noclehy v hotelech (8x). Hotely v Saúdské Arábii jsou téměř vždy apartmánového typu, kvalita a vybavení se různí. Sestávají většinou ze dvou oddělených pokojů pro dvě osoby se společným sociálním zařízením a kuchyňkou.

Pokud budeme v terénu, průvodce bude servírovat snídaně a obědy formou pikniku, k večeři uvaří skvělá orientální jídla (zahrnuto v ceně zájezdu). Po dobu v terénu zajistí dostatek balené vody (zahrnuto v ceně zájezdu). Hotely v Saúdské Arábii neposkytují snídaně – dojdeme si na ně do ranních restaurací (očekávejte míchaná vajíčka, fazolovou kaši, falafel sendvič nebo čerstvý banánový/datlový dezert). Pokud budeme na cestě či ve městě, zastavíme vždy na oběd v běžných restauracích (nejčastěji jemenské, afghánské, indické). Restaurace bývají otevřené dlouho do noci, avšak zavírají během modliteb. Saúdská Arábie je vstřícná k vegetariánům. Hygienický standard je dobrý. Dovoz alkoholických nápojů je přísně zakázán, ani žádné speciální obchody pro cizince nikde v Království neexistují, místo toho si užijeme čaj nebo arabskou kávu s kardamonem.

Podobné zájezdy

Izrael s výletem do Jordánska
263 Izrael s výletem do Jordánska

Koupání ve čtyřech mořích

2.6. - 11.6.2024
+ další 1 termín
10 dní
Jordánsko
264 Jordánsko

Památky Blízkého východu

12.4. - 19.4.2024
+ další 1 termín
8 dní
Východní Turecko
295 Východní Turecko

Kolébka dávných kultur s Lenkou Hrabalovou

28.4. - 11.5.2024
14 dní

Související aktivity CK Livingstone

A další zdroje inspirace

Informace o zemích

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)