Izrael

ISR

Izrael

Informace o zemi

Moderní stát Izrael, o jehož vznik usilovalo sionistické hnutí již od konce 19. století, se odvolává na biblickou myšlenku země izraelské, jejíž zaslíbení tvoří jeden z ústředních motivů judaismu po více než tři tisíce let. Izrael se nachází v západní Asii na pobřeží Středozemního moře. Jeho středem probíhá vápencová náhorní plošina, která se na východě svažuje k Mrtvému moři (400 m pod úrovní oceánu), na západě ke Středozemnímu moři a na jihu přechází v poušť Negev. Jedná se o průmyslově vyspělý stát s významnou armádou, která brání zemi proti útokům ze strany arabského světa. Složitá bezpečnostní situace sice někdy znepříjemňuje pohyb po území státu, nachází se tu však řada památek spojených s raným křesťanstvím, islámem apod.

Informovat o zájezdech do Izraele?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 20 770 km²
Obyvatelstvo: 8 milionů obyvatel
Hlavní město: Jeruzalém (Yerushalayim)
Jazyk: hebrejština, arabština
Měna: 1 nový šekel (ILS, NIS) = 100 agorotů
Náboženství: židovské (81 %), muslimové (15 %)
Národnostní složení: Židé (81 %), Arabové (9 %)
Časové pásmo: časový posun proti České republice je (zimní čas): +1 hodina,+2 hodiny (letní čas)
Mezinárodní předvolba: 00972, mobilní 009726, 009725 
Důležitá telefonní čísla: první pomoc 101, hasičský sbor 102, policie 100

Objevte s námi Izrael

Vybíráme z nabídky zájezdů
Izrael s výletem do Jordánska
263 Izrael s výletem do Jordánska

Koupání ve čtyřech mořích

22.9. - 1.10.2024
10 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: od turistů vyžaduje Izrael cestovní pas platný alespoň šest měsíců.
Víza a režim vstupu: Pro občany ČR platí bezvízový styk pro pobyt do 90 dnů od prvního vstupu na území země. Razítka některých států v regionu (zejména Sýrie, Libanon nebo Írán) mohou být důvodem k důkladnějšímu pohovoru při vstupu do země. Od ledna 2013 Izrael přistoupil k vydávání vstupních kartiček (s čárkovým kódem, osobními údaji a dobou platnosti pobytu), které nahrazují vstupní razítko v pasu. Kartičku byste měli uschovat až do odjezdu ze země, jelikož můžete být požádáni o její předložení, zejména při překračování izraelských kontrolních stanovišť z/na Západní Břeh. 
 
Velvyslanectví Státu Izrael
Badeniho 2
Praha 7, 170 06
Telefon: 233 097 500
 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

Praktické informace na cestu

Elektřina: Elektřina je standardní (220 V). Méně standardní jsou zástrčky, většinou tříkolíkové. Adaptéry jsou drahé, lépe se vybavit vlastním.
Telefon:  Jsou zde běžné telefonní budky, je možné volat z prodejen knih, aj. Aktivujte si roaming u svého operátora.
Internet: Izrael nemá problém s internetem, ten je běžně dostupný za cenu cca 2 USD/hod.
Pošta: Pošta je na trase Izrael - ČR doručena přibližně do deseti dnů.
Očkování: Žádné povinné očkování či potvrzení o zdravotním stavu Izrael nevyžaduje.

Stravování

Izraelská kuchyně je velmi promíchaná s arabskou kuchyní, proto se dá doporučit kebab, šašlik, židovský nekvašený chléb nebo arabský chléb. V Izraelských restauracích se setkáte s košer kuchyní (zjednodušeně - oddělená příprava masa). Jídla v restauracích jsou přehnaně drahá, až 10x oproti obchodům.

Podnebí

Izraelské počasí se sezónně mění. Léta jsou teplá a suchá, zimy studené a vlhké. V jižní části státu mohou červencové teploty vystoupat až ke 40°C, přičemž bývá velmi sucho. Podnebí je převážně subtropické, pouze na severu má Izrael klima mírné a na jihu a části Jordánského údolí tropické. Srážky jsou vydatné na severu a zanedbatelné na jihu (718 mm ročně pro Safed oproti 25 mm v Eilatu). Chladné zimy panují v hornatých oblastech (např. Jeruzalém); horká suchá léta a příjemná zimní období jsou typická pro údolí Jordánu; extrémní teplotní rozdíly mezi dnem a nocí jsou na poušti.

Izrael - Fotogalerie

Zažijte Izrael na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Izraele

Kam se vydat

Izrael leží při východním pobřeží Středozemního moře. Ke státu Izrael přiléhá i Západní břeh Jordánu. Izrael je se svou populací sedm milionů obyvatel, z níž většinu (76 %) tvoří Židé, jediným židovským státem na světě. Moderní stát Izrael, o jehož vznik usilovalo sionistické hnutí již od konce 19. století, se odvolává na biblickou myšlenku země izraelské, jejíž zaslíbení tvoří jeden z ústředních motivů judaismu po více než tři tisíce let.

Jeruzalém

Je hlavním městem a zároveň nejvýznamnějším náboženským místem židů, křesťanů a muslimů na celém světě. Izrael považuje Jeruzalém za své hlavní město, většina států však jako hlavní město uznává Tel Aviv. Jeruzalém se nachází v Judských horách na hranici úmoří Středozemního a Mrtvého moře na okraji Judské pouště. Současný Jeruzalém se rozrůstá daleko za hranicemi Starého Města. Historie města sahá až do 4. tisíciletí př. n. l. a činí tak z Jeruzaléma jedno z nejstarších měst na světě. Jeruzalém je nejsvětějším místem judaismu a duchovním centrem židovského národa. Nachází se v něm však také množství významných starověkých křesťanských míst a je považován za třetí nejsvětější místo islámu. Nejsvětější místa tří monoteistických náboženství se rozkládají ve Starém Městě na celkové rozloze necelého čtverečního kilometru a zahrnují Chrámovou horu, Západní zeď, baziliku Svatého hrobu, Skalní dóm a mešitu Al-Aksá. Staré Město, které je společně s jeruzalémskými hradbami zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO, se tradičně dělí do čtyř čtvrtí (arménské, křesťanské, židovské a muslimské), jejichž názvy však byly zavedeny až v 19. století. V průběhu dějin byl Jeruzalém dvakrát zničen, 23krát obléhán, 52krát napaden a 44krát dobyt.

Tel Aviv - Jaffa (obvykle jen Tel Aviv)

Je druhým největším městem. Nachází se na pobřeží Středozemního moře přibližně 60 km severozápadně od Jeruzaléma a představuje nejmodernější město s mnohými západními prvky. Česká republika považuje za hlavní město Jeruzalém, avšak velvyslanectví má, jako většina států, v Tel Avivu. Město bylo založeno roku 1909 na předměstí tou dobou převážně arabského starobylého přístavního města Jaffa. Růst Tel Avivu však Jaffu v krátké době zastínil. Ke sjednocení obou měst došlo v roce 1950. Až do roku 1949 byl Tel Aviv hlavním městem, kdy izraelští představitelé rozhodli přesunout hlavní město z Tel Avivu do Jeruzaléma. Část Tel Avivu zvaná Bílé Město, kde je největší soubor modernistických budov na světě, byla roku 2003 zapsána na seznam Světového dědictví UNESCO. Tel Aviv je ekonomickým a kulturním centrem Izraele. Sídlí zde Telavivská burza cenných papírů a mnoho firem i výzkumných a vývojových center. Mezi atraktivity města patří pláže, kavárny, obchodně-zábavní centra a památky, díky nimž je oblíbeným cílem turistů. Podle průzkumu společnosti Mercer z roku 2008 se jedná o nejdražší město Blízkého východu a 14. nejdražší město světa.

Betlém

Místo Ježíšova narození a jedno z nejsvatějších poutních míst křesťanství. Je to město na Západním břehu Jordánu pod palestinskou správou, přibližně 10 km jižně od Jeruzaléma. Pro křesťany má nesmírný význam, neboť se zde podle Nového zákona narodil Ježíš Kristus. V blízkosti se také nachází důležité židovské poutní místo - hrob Ráchel, manželky Jákoba. Nejvýznamnější památkou je chrám Narození Páně, jedna z nejstarších křesťanských svatyní postavená na místě Ježíšova narození svatou Helenou, matkou byzantského císaře Konstantina Velikého.

Nazaret

Je centrem Galileje s 50 000 obyvateli, za Ježíšových časů byl opovrhovanou vesnicí, o které se nezmiňuje Starý zákon, Flavius Josephus ani Talmud. Starobylé město je také hlavním městem izraelského Severního distriktu. Podle Nového zákona zde v mládí žil Ježíš Kristus a kde došlo ke zvěstování jeho narození Panně Marii, město je tedy významným křesťanským poutním místem.

Mrtvé moře

Je bezodtoké slané jezero, které se rozkládá mezi Izraelem a Západním břehem Jordánu na západě a Jordánskem na východě. Nachází se 420 metrů pod hladinou světového oceánu a je nejníže položeným odkrytým místem na zemském povrchu, nejníže položeným slaným jezerem na světě. Dosahuje maximální hloubky 380 metrů a je tak nejhlubším hypersalinitním jezerem na světě. Jeho salinita dosahuje 33,7 %, čímž se řadí mezi nejslanější jezera na světě. Větší salinitu mají pouze jezera Assal, Garabogazköl a některá hypersalinitní jezera v Dry Valleys v zátoce McMurdo na Antarktidě. Jeho salinita je 8,6× větší než oceánská a téměř 10× větší než salinita Středozemního moře. Tato charakteristická vlastnost Mrtvého moře z něj činí drsné prostředí, které není vhodné pro živočichy. Má rozlohu 1 050 km². Je 67 km dlouhé a maximálně 18 km široké. Tyto údaje se v průběhu času mění, neboť jezero poměrně rychle vysychá. Leží v Jordánském údolí a jeho hlavním přítokem je řeka Jordán.

Jericho

Je jedno z nejstarších osídlení na světě, které proslavila Bible. Zbytky starého Jericha byly objeveny v roce 1930 a až o několik let později archeologové přišli na to, že biblické hradby stojí na základech mnohem staršího města, jehož historie se začala psát už v devátém tisíciletí před naším letopočtem. Staré Jericho bylo zřejmě několikrát zničeno ohněm, a proto tu postupně vyrostla řada stále nových staveb. Jednou z nich byl také důmyslný vodovod, který zavlažoval okolní nehostinnou a vyprahlou krajinu, takže obyvatelé Jericha mohli být živi zemědělstvím. Mezi další stavby, jejichž zbytky dnes mohou turisté obdivovat, patří mešity, římské paláce či krásné mozaikové dlažby.

Eilat

Izrael má i svoje Las Vegas. Můžete v tomto městě nalézt obrovské množství hazardu. Máte také možnost navštívit známé Mořské akvárium, ve kterém se nachází rozmanité ryby včetně nebezpečných obyvatel moře. Návštěvníci jsou však dobře ukryti za nerozbitnou průhlednou stěnou, takže mohou vše nerušeně obdivovat. Dále vám může udělat radost výlet na 15 kilometrů vzdálený Faraonův ostrov, který nabízí pohled na zbytky pevnosti obývané ve 12. století křižáky. Druhým směrem vzdálený národní park Timna obdivují především fotografové, protože právě tady mohou pořídit úchvatné fotografie Šalamounových sloupů, velkých bloků z pískovce.

Galilea

Je historický region na severu Izraele. Rozkládá se od Jizreelského údolí na jihu k libanonským hranicím na severu a od údolí řeky Jordán (Jordánské údolí) na východě k pobřežním nížinám a Středozemnímu moři na západě. Oblast se tradičně rozděluje na Horní Galileu, Dolní Galileu a Západní Galileu. Region je hornatý, respektive se jedná převážně o vrchovinu s nadmořskou mezi 500 až 700 m. Nejvyšším bodem je hora Meron (1 208 m, nejvyšší hora Izraele), známá je hora Tabor (575 m). Oblast se vyznačuje zelenými vrchy, potoky a říčkami, vodopády, pestrobarevnými květinami, v severní části rostou místní druh jalovce a cedry libanonské. Region je také známý svou gastronomií. Galilea je rovněž místem života a působení Ježíše, leží zde město Nazaret, pozůstatky starověkých měst Megida a Chacor, Galilejské jezero.

Akko (také Acre, Akre)

Je město na severu Izraele, na pobřeží Středozemního moře, v Haifském zálivu. Akko má okolo 50 000 obyvatel. Jedná se o jedno z nejstarších měst na světě, které je od svého založení (3 000 let před Kristem) kontinuálně obýváno. Staré Město Akka je zapsané v seznamu Světového dědictví UNESCO. K hlavním památkám náleží městské opevnění, citadela, budova Khan al-Umdan, mešita al-Džazzar, refektář Řádu johanitů a kostel sv. Jiří. Dvacet kilometrů jižně od Akka leží, rovněž na pobřeží Středozemního moře, město Haifa. 

Haifa

Je největší město severní části Izraele (celkově třetí největší izraelské město), má rozlohu 64 km2 a žije zde 300 000 obyvatel. Hlavním turistickým cílem ve městě je administrativní celek Světového centra bahaismu. Centrum leží na severním svahu hory Karmel a tvoří ho především svatyně Báb a okolní rozlehlé zahrady.

Negev

Je poušť (a region) v jižní části Izraele. Zaujímá plochu okolo 13 000 km2. Oblast má tvar obráceného trojúhelníku, v jehož jižní části leží město Ejlat při pobřeží Rudého moře. Největším městem regionu je Beerševa s 200 000 obyvateli. Negev je skalnatá poušť, nejvyšším bodem je hora Ramon (1 035 m). Oblast je známá specifickými geologickými útvary, krátery, nazývanými machteš. Machteš je údolí, které je obklopené strmými skalními stěnami. Skalní stěny bývají různorodě zbarvené a v údolí roste odlišná vegetace než v okolním prostředí. Nejznámějším kráterem, machteš, je Ramon machteš, leží v centrální části pouště Negev.
Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)