Libanon

LBN

Libanon

Informace o zemi

Libanon není typickou turistickou destinací, ale určitě má co nabídnout. Země je tvořena pouze 50 km úzkým pruhem území táhnoucím se na pobřeží Středozemního moře. Symbolem země jsou proslulé libanonské cedry. Pobřeží nabízí zlaté pláže, přírodní zátoky i skalnaté útesy, hornaté vnitrozemí je vhodné pro turistiku. V Libanonu ale nalezneme i historicky zajímavá místa. Libanon v Česku známe zejména díky návrhářce Blance Matragi, která se sem provdala. Málokdo ale tuší, že se tu narodil Keanu Reeves a své kořeny tu má i zpěvačka Shakira. A podobně překvapivé pro mnoho lidí bývá i zjištění, že v žebříčku míst, kde si člověk užije nejlepší dovolenou, patří Libanonu už několik let přední příčky. Proč? Nejspíš díky kombinaci krásných pláží, bulvárů Bejrútu a historických památek.

Informovat o zájezdech do Libanonu?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 10 400 km²
Obyvatelstvo: 4 miliony obyvatel
Hlavní město: Bejrůt
Jazyk: arabština
Měna: 1 libanonská libra (LBP) = 100 piastrů
Náboženství: muslimové (sunnitští 27 %, šíitští 41 %), křesťané ( 24 %)
Národnostní složení: Libanonci (80 %), Palestinci (12 %), Arméni (5 %)
Časové pásmo: Časový posun proti České republice je (zimní čas): + 1 hodina, (+2 hodiny = letní čas)
Mezinárodní předvolba: 00961, mobilní: 0096171, 009613, 0096170
Důležitá telefonní čísla: první pomoc 140 nebo (05) 921675, policie 112, požárníci 175, Americká univerzitní nemocnice (AUH) (01) 350 000

Objevte s námi Libanon

Vybíráme z nabídky zájezdů
Libanon
254 Libanon

Památky, gastronomie i skvělá vína

5.4. - 12.4.2025
8 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Cestuje se na cestovní pas ČR, jehož doba platnosti přesahuje plánovanou dobu pobytu.
Víza a režim vstupu: V současné době ambasáda víza do 30 dnů pro občany ČR nevystavuje. Pro občany ČR nebyla pro vstup na území Libanonu vízová povinnost oficiálně zrušena. Libanonské pohraniční orgány však na základě rozhodnutí platného od 1.6.2006, v rámci podpory turistického ruchu, od občanů států EU (tedy i ČR) a některých dalších států vízum nevyžadují. Povolení pro vstup do země (nejedná se o vízum v pravém slova smyslu) pro krátkodobý pobyt turistického charakteru je možné získat formou bezplatného razítka do pasu na libanonských hraničních přechodech a na mezinárodním letišti v Bejrútu.
 
Velvyslanectví Libanonské republiky
Lazarská 6
Praha 2 120 00
Telefon: 224 930 495
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektřina: Napětí sítě: 230 V, frekvence 50Hz.
Telefon: Je zde možné použít mobilní telefony. Mobilní telefon lze také pronajmout.
Internet: Internetové kavárny jsou v různých cenových relacích.
Pošta: Pošty běžně dostupné.
Očkování: Doporučené očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Libanonská a syrská kuchyně je skutečným gurmánským zážitkem. Na vašem stole se totiž začnou vršit kupy různých talířků, misek, podnosů. Typickými pokrmy jsou humus (mletá cizrna a tahína politá olivovým olejem), bábá ghanúž (také „pasta\\\\\\\\\\\\" - z lilku a papriky), fattúš (směs chleba, rajčat, cibule a máty), fúl (zvláštní typ fazolí), varak inab (plněné vinné listy), mahší (cuketa s masem a rýží), lahm siníje (mleté hovězí s petrželí a česnekem), samak (ryba), šištavuk (grilované naložené kuřecí maso) a další. Oblíbené jsou i fast-foody se sendviči šavurma z kuřecího nebo hovězího masa nebo falafel. K jídlu tady dostanete vždy chlebové placky, čaj a kávu, která je většinou oslazená. Syřané jsou velmi přátelští a pohostinní, pokud budete pozváni do domácnosti a nedostanete k jídlu příbor, budete jídlo nabírat pomocí chlebové placky nebo rukou - nikdy nedávejte do jídla (hlavně do společného talíře) levou ruku! Jako pozornost při návštěvě se hodí koupit cukroví nebo ovoce.

Podnebí

Podnebí Libanonu je převážně ovlivněno Středozemním mořem. Léta jsou suchá a teplá, zimy chladné a vlhké s průměrnými teplotami okolo 13°C. Vnitrozemní oblasti mají subtropické klima. Letní průměrné teploty dosahují 27°C. Ve vyšších nadmořských výškách teploty klesají a zvyšuje se úhrn srážek.

Libanon - Fotogalerie

Zažijte Libanon na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Libanonu

Kam se vydat

Libanon je malá hornatá země ležící ve východním středomoří s pobřežní hranicí v délce 225 km. Ačkoliv se země nachází u moře a nedaleko je syrská poušť, v libanonském pohoří jsou v zimě vhodné podmínky pro lyžování, hlavně díky až 3 000 m vysokým horám. V pohořích Libanon a Antilibanon, rozdělených údolím Bikáa, se vyskytují vzácné a chráněné zbytky cedrových lesů. Libanonu se říká země cedrů a cedr je zobrazen na státní vlajce. Více než polovina území je položena výše než 1 000 m n. m.

Bejrút 

Je hlavním městem Libanonu s asi 1 milionem obyvatel. Je jedním z nejstarších sídlišť na světě, což dokazují pravěké nálezy. Jedná se o bankovní, obchodní a finanční centrum s osmi univerzitami, z nichž je nejznámější Americká univerzita. Největší rozmach prožil v 1. století př.n.l. za okupace Římany pod vládou Pompejí. Mnoho památek zničily letecké útoky v dlouhé občanské válce. Dnes tu z památek nalezneme například Muzeum americké univerzity, Sursockovo muzeum, nebo tzv. Holubí skály - dominanta přímořské oblasti Raouché. Některé budovy podél tzv. zelené linie oddělující během občanské války znepřátelené muslimy a křesťany jsou stále v rozbombardovaném stavu. Centrum Bejrútu spolu s jeho starými trhy, ale i novým finančním centrem, bylo zcela zničeno. Nezbylo než jej srovnat se zemí a začít znovu stavět. Bývalé hlavní náměstí Place des Martyrs je dnes obrovskou zastavěnou plochou pomalu se zaplňující barevnými domy v evropském stylu. K příjemným místům na odpočinek patří četné parky, ve čtvrti Achrafiye je příjemné se procházet v uličkách a la Montmartre z počátku 20. století. V roce 1991 byl podepsán mír. V centru byly sutiny obchodních domů a administrativních budov. I 20 let po válce jsou rány stále vidět. Centrum je sice opravené, v létě roku 2006 v druhé libanonské válce byly ale Izraelem bombardovány jižní čtvrtě ovládané Hizballáhem. Časté jsou taky atentáty na významné politické osobnosti, ten nejznámější se odehrál v únoru roku 2005 - atentát na bývalého premiéra Rafíka Harírího v západním Bejrútu u hotelu St. George. Tento akt vedl k tzv. Cedrové revoluci a stažení Syrských vojsk z Libanonu

Baalbek 

Je jedno z nejnádhernějších archeologických míst, které vám Libanon nabízí a s jedním z nejzachovalejších antických komplexů na světě. Historické město založené Féničany má jednu z největších akropolí na světě. Historické centrum tvoří křivolaké uličky s mnoha restauracemi. Ve městě samotném se nachází Venušin chrám z 3. století. Blíže města se nachází menší antické divadlo Odeon určené pro čtení textů a básní. Neuvěřitelně velké kamenné bloky v komplexu akropole pocházejí z lomu na jižním okraji města. Dlouhý kámen, jenž je uprostřed lomu napůl zabořen do země má rozměry 21,5×4×4,5 m a váží 2 000 tun. Jde o největší kámen na světě, který měl pravděpodobně určené místo někde v nedokončeném Jupiterově chrámu.

Tripoli 

Je druhé největší město a zároveň největší přístav této země. Nachází se 85 km severně od Bejrútu a může se pochlubit velmi bohatou historií. Největšího rozkvětu dosáhl za dob Řeků. Moderní čtvrtě jsou sídlem bank a kancelářských budov. Staré město je ovlivněno křižáckými nájezdy. Z této doby pochází také nejzajímavější památka Tripolisu, katedrála sv. Víta ze 12.st. Samotné staré město Medina je tvořeno úzkými křivolakými uličkami s obchodníky a řemeslníky. Z dalších památek je tu k vidění pevnost Kalaat Sandžil neboli pevnost Raymonda de Saint-Gilles ze 12. století. Z nádvoří pevnosti se lze dostat do mnoha tunelů a také na střechu. Ve starém městě se nachází také spousta mešit s madrasami (školami), tržišť - súky a lázní - hammamů, jak funkčních tak i nefunkčních. Tripoli je známé svou tradicí výroby mýdla. Podle některých autorů bylo mýdlo dokonce vynalezeno právě zde. I pokud by to nebyla pravda, před 200 lety bylo libanonské mýdlo v Evropě velmi ceněno, především pro svůj vysoký podíl olivového oleje, medu a vonných olejů.

Tyre (Týros)

Je starověké fénické město v Libanonu na pobřeží Středozemního moře. Novodobé město se stále jmenuje Sur. Název tohoto města znamená Skála. Město bylo založené v třetím miléniu před Kristem. Týrská skladiště byla ve starověku centrem celého tehdejšího světa. Týrští obchodníci byli první, kdo se začali ve větším měřítku plavit po Středozemním moři a založili své kolonie na pobřeží blízkých ostrovů Egejského moře, Řecka a severního pobřeží Afriky - v Kartágu, Sicílii a Korsice, Hispánii a dokonce až za Héraklovými sloupy v Cádizu. V dobách krále Davida bylo ustanoveno přátelství mezi týrskými králi a Židy. Týros se skládal ze dvou rozdílných částí - skalní pevnosti na pobřeží, tzv. Starého Týru a města vybudovaného na malém skalnatém ostrůvku necelý kilometr od pobřeží. Tato pozice umožňovala velmi dobrou obranu celého místa.

Sidon 

Malé přístavní město Sidon, které leží mezi Bejrútem a Tyre, vábí turisty přímořským zámkem, který byl postavený z římských ruin a v současnosti poskytuje přístřešek pro místní trh. Je to třetí největší město v Libanonu a dnes je hlavním městem Jižního gubernátu. Město leží na středomořském pobřeží, asi čtyřicet kilometrů severně od Tyru a čtyřicet kilometrů jižně od libanonského hlavního města Bejrútu. Jméno města znamená rybolov. Má kolem 200 000 obyvatel, převážně muslimských sunnitů a šíitů, z křesťanů jsou zde zastoupeni řečtí ortodoxní a maronitští katolíci.

Posvátné údolí Qadisha

Nedotčená příroda, spolu se spoustou ve skalách vytesaných klášterů a pousteven, dělají z údolí Qadisha jedno z nejzajímavějších míst. Libanon láká turisty k návštěvě i díky této památce. Slovo Qadisha je odvozeno od semitského významu pro svatý, jde tedy o Svaté údolí. Maronité, zvláštní odnož křesťanů, se sem začali uchylovat už v 5. století n. l., odkdy zde také začínají vznikat kláštery, kostely a poustevny. Maronité dodnes žijí ve vesničkách vypínajících se nad údolím

Cedr

S typicky rozložitými větvemi vypadá posvátný strom opravdu zvláštně. Jeho netradiční vzhled ale láká lidi spíše dnes. V dávných dobách si získal oblibu jako hlavní vývozní artikl. Jeho dřevo se dováželo do všech okolních říší. Dnes už cedrů výrazně ubylo, o to více mají zastánců a ochránců. Existují organizace, které mají jako hlavní náplň činnosti udržet v Libanonu tuto dřevinu v hojné míře. Daří se jim to především v Bšaré, místě posetém cedrovými porosty, v nichž nejstarší kusy přežily podle odhadů odborníků dva tisíce let. Jejich repliky a spoustu dalších suvenýrů s tematikou cedrů najdeme v zemi nepočítaně.
Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)