Gruzie - Treking v Tušsku s Michalem Thomou

MK706

Gruzie - Treking v Tušsku s Michalem Thomou

Trek koncem světa na okraji Evropy

Kavkazské velehory, středověké vesničky i kolébka vinařství

Novinka Treky a příroda

Typ zájezdu:

Aktivní poznávání

Náročnost:

Míra komfortu:

Velikost skupiny:

6 - 12

Gruzínský Kavkaz patří mezi dobře utajované poklady milovníků trekingu a kraj Tušsko je jedním nejodlehlejších míst v Evropě. Od října do května bývá oblast odříznutá od okolního světa zasněženými průsmyky. Trek začneme na dohled od pětitisícovky Kazbek a vydáme se přes víc než třítisícová sedla a odlehlé vesničky hluboko do kavkazských velehor při hranicích s Čečenskem a Dagestánem. Místní obyvatelé, kteří si říkají Tušové, se tradičně živí pastevectvím, tepe jim však v žilách krev hraničářů, kteří chránili Gruzii před nájezdníky. Trek zakončíme v „horské pevnosti“ Omalo. Na závěr treku se občerstvíme ve vinařské oblasti Kachétie, která je kolébkou vinařství a dodnes produkuje jedny z nejlepších vín na světě. Nemineme ani hlavní město Tbilisi a nejdůležitější gruzínské kulturní památky při cestě.

Podmínky vstupu do Gruzie. Pro vstup do země se vyžaduje doklad o ukončeném očkování nebo negativní PCR test na covid-19.

Termíny a rezervace

Termín:  3.7. - 17.7.2022 15 dní / 13 nocí  (15 dní / 13 nocí) Cena:  47 800 Kč letenka asi 5 000 Kč  (letenka asi 5 000 Kč) Cena pro skupinku od 6 osob Rezervovat
Termín:  3.7. - 17.7.2022 15 dní / 13 nocí  (15 dní / 13 nocí) Cena:  39 500 Kč letenka asi 5 000 Kč  (letenka asi 5 000 Kč) Cena pro skupinku od 10 osob Rezervovat
?

Mapa zájezdu

Cestou vás provedou

Michal

Michal Thoma

Fotograf a publicista, absolvent kulturologie na FF UK. Zaměřuje se na oblast Jihovýchodní Asie, zejména Nepál, Bhútán, Indii a Srí Lanku, historii i současnost. Zajímá se především o historii a kulturu těchto zemí a sleduje i současné politické dění v oblasti. Spoluautor publikací Pod hradbou H...

Více informací o průvodci

Michal Thoma

Fotogalerie zájezdu

Podrobnosti zájezdu

Program

1. - 2. den

Letecky do GRUZIE do starobylého města Kutaisi, které patří k nejdéle stabilně osídleným místům na zemi. Po přenocování přesun do Tbilisi se zastávkou v jeskynním městě Uplisciche. Zastavíme se i ve Stalinově rodném městě Gori. Navštívíme muzeum tohoto nechvalně slavného gruzínského rodáka. Při večerní procházce v Tbilisi nasajeme atmosféru tohoto překvapivě kosmopolitního města, v němž se snoubí originální současná architektura s malebnou historií.

3. den

Ráno opustíme Tbilisi a vydáme se na sever do Kazbeku. Po cestě navštívíme malebné městečko Mccheta s katedrálou Sveticchoveli, která je na seznamu UNESCO. V Kazbeku podnikneme výšlap ke kostelíčku Gergeti odkud se za dobrého počasí naskýtá úžasný pohled na vyhaslou sopku Kazbek (5 047 m). Též uvidíme spektakulární vodopád Gveleti. Nakonec dojedeme do vesničky Juta, nad kterou se utáboříme.

4. den

První dne treku během kterého překonáme sedlo Čhauki (3 340 m). Úchvatné výhledy! Cesta nás povede podél malebných jezer Abudelauri. Trek zakončíme v horské vísce Roška, ke se ubytujeme v jednoduché místní horské chatě. 18 km, 7-8 hodin, ➚1100 m, ➘2000 m.

5. den

Po krátké procházce po hlavní silnici nastoupíme do vozů a pojedeme do vesnice Šatili. Po cestě se zastavím u osamocené věže Lebaiskari a podnikneme výšlap k opevnění Korša. Po příjezdu do Šatili si prohlédneme vesnici, která je postavená jako pevnost. Dříve také sloužila jako opevnění před nájezdníky ze sousedního Čečenska. Ubytování v jednoduché horské chatě.

6. den

Ráno opět začneme trekovat nejdříve do historické vesnice Mutso postavené na skalnatém úbočí. Dále budeme pokračovat do vesničky Ardoti. Tento den přenocujeme pod stany. 18 km, 7-8 hodin, ➚1300 m, ➘1000 m.

7. den

Dnes budeme pokračovat trekem z vesnice Ardoti až na úpatí průsmyku Acunta (3 000 m). Většinu dne budeme postupně stoupat proměňující se horskou krajinou. Přenocování v tábořišti na úpatí průsmyku. 10 km, 6-7 hodin, ➚1300 m, ➘100 m.

8. den

Ráno překonáme průsmyk Acunta (3 431 m), který tvoří hranice historického regionu Tušsko. Dočkáme se panoramatických výhledů? Sestup z průsmyku a přenocování v tábořišti pod ním. 12 km, 6-7 hodin, ➚700 m, ➘1100 m.

9. den

Většinu dne budeme klesat údolím. Dorazíme do vesnice Dartlo, ve které přenocujeme je velice malebná a jako většina místních sídel připomíná středověký hrad. Přenocování v místní horské chatě. 15 km, 7-8 hodin, 6-7 hodin, ➚400 m, ➘800 m.

10. den

Poslední den treku půjdeme do regionálního centra Omalo. To je samotné také jen vesnice. Odpolední prohlídka vesnice a citadely Kvelo. 13 km, 6 hodin, ➚800 m, ➘720 m.

11. den

Volný den v Omalo, který využijeme k výletu po okolí. Nabízí se výprava k malebnému jezeru Oreti a další kratší či delší výpravy. Volitelně a za příplatek je tento výlet možné absolvovat na hřbetu koně!

12. den

Den začneme dobrodružnou džípovou rallye z Tušska do vinařské oblasti Kachétie. Nezpevněná cesta, která je jedinou silnici spojující region s civilizací, překonává téměř třítisícový průsmyk Abani. Po 5 hodinách jízdy oslavíme úspěšně završený trek obědem v místním vinařství, kde ochutnáme vynikající gruzínské odrůdy! Přesun do Telavi a odpočinek.

13. den

Ráno navštívíme palác Cinandali, tradiční panské sídlo, malebnou citadelu Gremi a klášter Nekresi. I tento den poobědváme v místním vinařství a den zakončíme v nádherném městečku Singagi, kde povečeříme s výhledem do údolí Alazani.

14. den

Ranní procházka po Singagi. Po obědě přesun do Tbilisi a volný čas ve městě. Jak oslavíme poslední večer?

15. den

Ráno přesun do Kutaisi a odpoledne odlet z Gruzie domů.

Cena zájezdu

Cena zahrnuje

 • Veškerá doprava v pronajatý vozidlech
 • Ubytování 5x v turistickém hotelu, během treku 5x v základních horských lodžích a 4x kemping ve stanu
 • Transport zavazadel na koních během treku
 • Snídaně po celou dobu zájezdu
 • Plná penze během treku (3. až 11. den)
 • Zapůjčení stanů na trek
 • Dva obědy při návštěvě vinařství
 • Český průvodce
 • Místní průvodce
 • Vstupné do památkových objektů dle programu

Cena nezahrnuje

 • Mezinárodní letenka a letištní taxy 5 000 Kč
 • Obědy a večeře s výjimkou obědů při dvou návštěvách vinařství (den 12. a 13.)
 • Spropitné pro místní průvodce a šoféry
 • Cestovní pojištění (rádi sjednáme prostřednictvím ERV Evropské pojišťovny)
 • Fakultativní aktivity (např. jízda na koni 11. den)
 • PCR test po příletu do Gruzie (25-30 EUR, nepovinné pro očkované)
 • Povinný PCR nebo antigenní test při odletu ze země 25-30 EUR

Velikost skupiny

Cestujeme v malých skupinkách. Malá skupinka znamená více poznání a lepší organizaci programu s maximálním využitím času. Dbáme na individuální přístup ke každému z vás.

Skupina 6-12 osob na tento zájezd.

Náročnost cesty

Treková akce určená především zájemcům o přírodu, hory, ale i kulturu a poznání životního stylu v horských kavkazských vesničkách. Hlavní náplní cesty je středně náročný vysokohorský trek do oblasti Tušsko. Pohybovat se budeme v nadmořských výškách cca 2 000 až 3 500 m. Doprava po dobu zájezdu je řešena pronajatými terénními vozidly.

Do hor nejedeme závodit, ale užít si je. Denní trasy jsou zvládnutelné pro člověka, který je zvyklý na pěší výlety, nemusí se však jednat přímo o sportovce. Pohybovat se budeme po kvalitních stezkách, nečeká nás žádné lezení. Denní úseky se různí dle situace, chůze okolo 6-8 hodin. Během treku budeme nocovat buď v místních rodinných horských lodžích, ve dvoulůžkových či trojlůžkových pokojích, nebo ve stanech. Jídlo nám připraví náš místní personál nebo provozovatelé lodže. Stan není potřeba, pouze kvalitní spací pytel s komfortem okolo 0° C. I karimatky dostaneme, pokud však máte vlastní kvalitní, možná jí dáte přednost. Zavazadlo až do váhy 15 kg na osobu s výbavou nám ponesou koně. Trekové hole nejsou nutností, ale usnadní hlavně cestu dolů z kopce. Počasí v letním období je příjemně teplé. Očekáváme jasnou oblohu a denní teploty okolo 15-20 °C s perfektní viditelností. Nelze vyloučit ani dešťová srážky, případně mlhu.

Míra komfortu

Během zájezdu je v „civilizaci“ je ubytování zajištěno v hotelech standardní turistické kategorie, dvoulůžkové pokoje s vlastním příslušenstvím.

Během treku bude úroveň ubytování odlišná, buď budeme nocovat v jednoduchých rodinných lodžích, ve dvoulůžkových až trojlůžkových pokojích se společným sociálním zařízení nebo budeme kempovat v pronajatých stanech. V tom případě bude sociální zařízení přírodní. Potřeba je mít vlastní spacák s komfortem okolo 0° C. Karimatka bude poskytnutá, ale pokud máte vlastní kvalitní, můžete si ji pro zvýšení komfortu při spaní vzít také.

Doplňující informace

Více informací naleznete na www.mzv.cz. Situace se vyvíjí a podmínky mohou být upraveny.

V ceně zájezdu není zahrnuto cestovní pojištění. Při cestách do zahraničí je potřeba si uvědomit rizika spojená s možnými výlohami souvisejícími s onemocněním covid-19 a s tím spojenou karanténou. Vzhledem k aktuální situaci změnila ERV Evropská pojišťovna podmínky pro sjednávání pojistek léčebných výloh do jednotlivých destinací a storna zájezdu, aby bylo zahrnuto i pojištění nového onemocnění covid-19. Z tohoto důvodu nabízíme klientům pojištění léčebných výloh i storna zájezdu, které v dané míře zahrnuje i pojištění zahrnující onemocnění covid-19. Podmínky pojištění se mění i pro konkrétní destinace.

Podobné zájezdy

Arménie - Gruzie
253 Arménie - Gruzie

Za krásami Jižního Kavkazu

18.5. - 5.6.2022
+ další 3 termíny
19 dní
Gruzie s Rudou Švaříčkem
MK253 Gruzie s Rudou Švaříčkem

Lyže, kolo, víno a historie

15.4. - 24.4.2022
10 dní
Pohodová Gruzie s Michalem Thomou
MK704 Pohodová Gruzie s Michalem Thomou

Hory, památky, moře i příroda

29.8. - 12.9.2022
+ další 1 termín
15 dní

Související aktivity CK Livingstone

A další zdroje inspirace

Informace o zemích

Stáhnout katalog

Preferujete tištěný katalog?

Rádi vám jej zdarma zašleme!

Chci tištěný katalog