Zimbabwe

ZWE

Zimbabwe

Informace o zemi

Zimbabwe láká rozmanitostí přírodních krás. Hornatá krajina přechází v buš, vodní živly vytváří jedny z nejkrásnějších vodopádů světa - Viktoriiny vodopády. Zimbabwe je také domovem mnoha druhů divoké zvěře. Ruiny staveb svědčí o jeho pestré minulosti.

Informovat o zájezdech do Zimbabwe?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 390 580 km²
Obyvatelstvo: 13,5 milionu obyvatel
Hlavní město: Harare
Jazyk: angličtina
Měna: 1 zimbabwský dolar (ZWD) = 100 centů
Náboženství: animisté (40 %), křesťané (30 %)
Národnostní složení: Mašonové (71 %), Matabelové (16 %), běloši (2 %)
Časové pásmo: Časový posun proti České republice je (zimní čas) : + 1 hodina
Mezinárodní předvolba: 00 263
Důležitá telefonní čísla: rychlá záchranná pomoc 994, hasiči 993, policie 995

Objevte s námi Zimbabwe

Vybíráme z nabídky zájezdů
JAR - Svazijsko  - Botswana - Zimbabwe
120 JAR - Svazijsko - Botswana - Zimbabwe

Z Kapského města na safari

28.2. - 24.3.2025
25 dní
JAR - Svazijsko - Botswana - Zimbabwe
120B JAR - Svazijsko - Botswana - Zimbabwe

Z Kapského Města na safari

21.6. - 15.7.2025
25 dní
Zimbabwe - Botswana  - Namibie  - JAR
1.10. - 21.10.2024
+ další 2 termíny
21 dní
JAR - Namibie - Botswana - Zimbabwe
25.6. - 15.7.2025
21 dní
JAR - Lesotho - Svazijsko - Zimbabwe - Botswana - Namibie
28.2. - 8.4.2025
40 dní
JAR - Svazijsko - Zimbabwe - Botswana - Namibie
21.6. - 30.7.2025
40 dní
Zimbabwe - Botswana - Namibie - JAR
126 Zimbabwe - Botswana - Namibie - JAR

Afrika v komfortním balení

10.4. - 28.4.2025
+ další 1 termín
19 dní
Zimbabwe - Botswana - Namibie
147 Zimbabwe - Botswana - Namibie

Safari v deltě Okavanga

10.11. - 26.11.2024
17 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Platný pas s minimální platností dalších šest měsíců od data vydání víza. Při příjezdu ze země, kde se vyskytuje žlutá zimnice, je nutno se prokázat mezinárodním očkovacím průkazem s platnou vakcinací proti této nemoci.
Víza a režim vstupu: Občané ČR mohou obdržet turistická víza na hraničních přechodech včetně všech tří mezinárodních letišť (Harare, Bulawayo, Victoria Falls). Poplatek za udělení víza na hraničním přechodu je: 30 USD za jeden vstup (platnost 30 dní), 45 USD za dva vstupy. Platí se v hotovosti. Doporučuje se mít připravenou přesnou částku v amerických dolarech (USD). Do formuláře (k dispozici na každém přechodu) je nutno uvést jako účel cesty „Tourism“, pro jiné účely nelze vízum na přechodu získat.
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.   
 

Velvyslanectví Zimbabwe v Berlíně

Kommandantenstrasse 80
10117 Berlin
tel.: +49/30/206 22 63
Získání víza na zimbabwském velvyslanectví může být zdlouhavé, protože konzulární úředník nemůže vízum vydat bez souhlasu imigrační policie v Harare. Na souhlas se může čekat několik dnů, ale i několik týdnů.

Praktické informace na cestu

Elektřina: 220V 50Hz, v Zimbabwe se používají jiné typy zásuvek než v ČR. V praxi to znamená, že pro používání přístrojů od nás potřebujete adaptér, který je k dostání v obchodech s elektronikou. V ČR je rovněž k dostání univerzální adaptér pro celý svět tzv. ježek. Adaptér je možné zakoupit i na místě.
Telefon: V Zimbabwe je mnoho telefonních automatů na karty i na mince. Po volání do zahraničí je nejlepší koupit telefonní kartu na poště. Na většině míst během cesty fungují mobilní telefony s českou SIM kartou. Aktuální podrobnější informace žádejte u svého operátora. Pokrytí signálem není všude dostatečně silné.
Internet: Internet je velmi pomalý, ceny se pohybují okolo 3 až 4 U$ za půl hodiny.
Pošta: Poštovní služby jsou relativně dobré, zvláště ve větších městech.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

Stravování

Nejen v Harare, hlavním městě Zimbabwe, je rozmanitá mezinárodní kuchyně ze všech kontinentů. Kuchyně je kombinována s místními plodinami s cílem získat oblíbené pokrmy s místními příchutěmi - to je např. případ těstovin a vegetariánských jídel, které spojují italskou kuchyni s místní: lasagne s krémovým špenátem, houby, dýně a chřest nebo rollatini se zeleninou, opékané ořechy, mango a šafránová omáčka.

Podnebí

Zimbabwe leží v tropickém pásmu, ale její příjemnější podnebí ovlivňuje nadmořská výška a vnitrozemská poloha. Zimy jsou suché a často chladné, deště přicházejí v teplejších letních měsících. Na severu převládá vliv monzunů, jih je převážně v oblasti pasátů. Tropické podmínky zmírňuje nadmořská výška náhorní plošiny. Průměrná teplota nejteplejšího měsíce října nepřevyšuje většinou 23°C, v nejchladnějším měsíci červnu se průměrná teplota pohybuje mezi 12 až 15°C, Harare 22°C až 14°C. V údolí řeky Limpopo a Zambezi jsou teploty 32 - 38°C. Srážky přicházejí většinou v létě (listopad - březen).

Zimbabwe - Fotogalerie

Zažijte Zimbabwe na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Zimbabwe

Kam se vydat

Viktoriiny vodopády

Viktoriiny vodopády, naprostý skvost Zimbabwe - 1688 metrů široká a 108 hluboká trhlina, kterou se v období dešťů valí 550 miliónů litrů vody za minutu. Tato perla Zimbabwe vznikla asi před 150 miliony let působením vulkanických, tektonických a erozivních sil. Eroze působí stále a vodopády se tedy stále mění. Protože vodopády leží přímo na hranici mezi Zambií a Zimbabwe, můžete se rozhodnout, ze které země je navštívíte. Právě ze Zimbabwe se návštěvníkům naskytne široký pohled na celé vodopády.  
V místních jazycích mají vodopády různá jména: Mosi-oa-tunya (Kouř, který hřmí), Chinotima (Místo, které hřmí) a Amapopopa (vodopád). V roce 1855 skotský misionář David Livingstone pojmenoval vodopády Viktoriinými podle britské královny. Vodopády na řece Zambezi jsou nejširšími na světě - 1708 metrů. Pokud je dostatek vody, padá z výšky 103 metry 500 milionů litrů za minutu. Na vodopádech se daří adrenalinovým aktivitám, zkusit můžete např. bungee jumping, microlighting, přelety helikoptérou. V okolí se nabízí jízda na slonech, na koních, je zde golfové hřiště a krokodýlí farma. Budete pod vedením zkušených průvodců, každý z nich musí mít odpovídající profesní zkoušky. Na území Zimbabwe je dalších sedm krásných vodopádů.
David Livingstone poprvé uviděl vodopády ze strany Zambie, pohledy ze strany Zambie a Zimbabwe jsou velmi odlišné a také se liší podle množství vody. Vodopády protéká přes 500 milionů litrů vody za minutu a voda padá ze 100 metrů na Rainbow Falls na zambijské straně. Je to sedmý div světa. Řeka je rozdělena do kanálů, které padají v oddělených vodopádech. Pod vodopády řeka vstupuje do řady strží. Vodopády jsou široké 1700 m a 108 m vysoké a jsou největší na světě, je to světové dědictví UNESCO. Kolem vodopádů jsou krásná vyhlídková místa jako např. Danger point, okouzlující je pohled na Devil´s cataract.

Bulawayo

Bulawayo je podobně jako Harare jednou z hlavních turistických zastávek. Město je sídlem Národního muzea s cennými geologickými, botanickými, zoologickými, kulturními a historickými sbírkami.

Hlavní město Harare

Známé taky jako Salisbury, je dnes rozmanitým městem plným parků, zahrad, bulvárů a moderní architektury. V hlavním městě žije přibližně 1,6 milionů obyvatel. Za nákupy můžete navštívit několik nákupních galerii nebo tržiště (Mbare Markets), která jsou pro cestovatele plná překvapení. V období duben až říjen nabízí Harare jako zajímavé místo k návštěvě trh s tabákem.

Ruiny Velkého Zimbabwe

Zříceniny sídelního komplexu Velké Zimbabwe. Slovo Zimbabwe v překladu znamená Dům z kamene a dlouhá století to bylo pojmenování starověkých kamenných ruin. Nachází se na jihovýchodě Zimbabwe asi 30km od města Masvigo. Jedná se o dvě oblasti uzavřené do kamenných zdí. Tyto zdi jsou 6 metrů široké a 12 metrů vysoké a jsou vystavěny bez použití malty. Jedná se o nejvýznamnější památku lidského osídlení na území jižní Afriky. V době největší slávy mělo město 10 000 obyvatel a bylo zde vystavěno z důvodu příznivých klimatických podmínek, které svědčily zemědělství.

Hwange

Národním parkem se stal v roce 1949. Býval zde velký problém s pytláctvím. Park zaujímá rozlohu 14 651 km2, jsou zde savany, písky, teakové porosty, akácie, travnaté pláně. Park je suchý, ale jsou zde zřízena napajedla, kde se zvěř shromažďuje a pozorování zvířat zde patří k nejlepším v Africe.

Národní park Matusadona

Na jižním břehu Lake Kariba je Národní park Matusadona, velmi hustě osídlený lvy a nosorožci. Je tvořen překrásnou krajinou jak rovinatou, tak horskou. Park se nachází na severním cípu jezera Kariba. Žijí zde nosorožci černí, ale je tu také obrovská koncentrace lvů.

Mana Pools

Mana Pools je kouzelný národní park o rozloze 2 200 km2, který leží na jižních březích řeky Zambezi. Je to Světové místo dědictví UNESCO a je známé také díky plavbám na kanoích a pěším safari, žije zde mnoho zvířat a hrochů. Prohlídku je třeba si rezervovat předem. Můžete sem dojet autem 4x4, přiletět malým letadlem nebo dojet na kanoi po řece.

Související článek

Vzhůru do Afriky

Vzhůru do Afriky

Namibie je překrásnou zemí s nesčetnými přírodními krásami i světoznámými národními parky. Uvidíte rozlehlé pouště Kalahari a Namib Naukluft s obrovskými písečnými dunami i hluboké kaňony a vysoké hory. Zaručeně vás nadchne solná pláň národního parku Etosha plná zvířat. Bezesporu nejzajímavější etnickou skupinou zdejší oblasti jsou Himbové. Botswana nabídne jedinečnou možnost vodního safari na řece Chobe. Kdo by si nechal ujít projížďku na loďce se stády slonů a nosorožci doslova na dosah ruky! A pro ty, kteří nebudou mít ještě dost zážitků, se jen kousek dále otevírá delta řeky Okavango a její pověstné vodní kanály skrývající neuvě...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)