Turecko

TUR

Turecko

Informace o zemi

Turecko vyniká neskutečnou různorodostí krajiny, projevující se na každém kroku od egejských pláží až po vzdálené východní hory. Rušný Istanbul nabízí romantiku, nádherné památky, rušné bazary i noční kluby. Oblast Kapadokie a jihozápadní pobřeží nabízí výlety po horách a plážové aktivity. V méně zalidněných východních krajích se nad pláněmi starověké Mezopotámie zvedají medově zbarvené pahorky a větrem ošlehané a opršené památky, které dodávají horským masivům lehkou příchuť romantiky. Vynikající turecká kuchyně je jednou z nejlepších, jaké jste kdy ochutnali. Za prozkoumání stojí také bohatá historie a pestrá kultura, kterou utvářela jedinečná poloha Turecka v místech, kde si Evropa podává ruku s Asií. Ponořit se do kulturních zákoutí Turecka je stejně jednoduché, jako smočit se v seldžuckém nebo osmanském hamámu, zakousnout se do kebabu a okusit příchutě, které sem zavítaly po hedvábné cestě, nebo navštívit antické zříceniny rozeseté po zdejších polích, zátokách a pahorcích.

Informovat o zájezdech do Turecka?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 783 562 km²

Obyvatelstvo: 79 414 000 obyvatel

Hlavní město: Ankara

Jazyk: turečtina

Měna: 1 turecká lira (TRY)

Náboženství: 99% muslimové, zbytek křesťané a židé

Národnostní složení: Turci (70–75 %), Kurdové (18 %) a další národnostní menšiny jako jsou Řekové, Arméni a Židé.

Časové pásmo: časový posun proti České republice je + 1 hodina

Mezinárodní předvolba: 0090

Důležitá telefonní čísla: policie: 155, požárníci: 110, první pomoc: 112

Objevte s námi Turecko

Vybíráme z nabídky zájezdů
Trekové Turecko
283 Trekové Turecko

Výstup na Aratat i Kačkar

5.7. - 15.7.2024
11 dní
Perly Turecka
292 Perly Turecka

To nejlepší ze Země půlměsíce

17.5. - 1.6.2025
16 dní
Východní Turecko
295 Východní Turecko

Kolébka dávných kultur s Lenkou Hrabalovou

26.10. - 8.11.2024
+ další 1 termín
14 dní
Turecko
MK297 Turecko

Lýkijská stezka

12.10. - 19.10.2024
+ další 1 termín
8 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Pro vstup občanů České republiky se vyžaduje platný cestovní pas, platný minimálně 6 měsíců nad předpokládanou dobu pobytu v Turecku.

Víza a režim vstupu: Občané ČR mohou cestovat do Turecka za účelem turistiky bez víz, pokud doba jejich pobytu nepřesáhne 90 dnů. .

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektřina: Napětí elektrického proudu je 120V/220V (60Hz) s tím, že dochází k častým výkyvům, někdy také k výpadkům proudu. Elektrické zásuvky mají evropský standard.

Telefon: Telefonické spojení je bez problémů. Na celém území Turecko je rozvinutá síť místních operátorů, roaming s českými operátory funguje bez problémů. Místní předplacené sim karty lze běžně zakoupit. Přímé telefonické spojení do Evropy je možné z hotelů a pošty.

Internet: Internetové kavárny jsou běžné v turistických centrech a hotely bývají vybaveny připojením WI-FI.

Pošta: Zásilky jsou letecky doručeny minimálně za 5 dní.

Očkování: Povinné očkování není vyžadováno. Doporučené očkování : Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

Stravování

Turecká kuchyně je pokladem jejich historie. Mnoho jídel pochází ještě z dob osmanských Turků. Je dokonce prokázáno, že některé recepty jsou z římských dob. Místní kuchyně je ovšem ovlivněna i kuchyní evropskou a severoafrickou. Typické pro tureckou kuchyni je to, že se každé jídlo připravuje velmi dlouho, a to i ty poměrně jednoduché pokrmy. Koření se moc nepoužívá. Velký důraz je kladen na čerstvost surovin, ať už se jedná o maso nebo zeleninu.

Maso se v Turecku nejčastěji peče na špízu nebo se griluje. Oblíbené je hovězí, kuřecí, telecí nebo jehněčí maso, které je velmi málo okořeněno. Ani omáčkou příliš nechtějí rušit jeho pravou chuť. Jako přílohu dostanete salát, brambory, bulgur nebo rýži. šude po světe si jistě všimnete stánků s kebabem. Toto turecké jídlo se stalo oblíbené po celém světě. Proto ho doporučujeme ochutnat přímo v místě původu. Kebab má hned několik druhů.

Podnebí

Turecké klima je vzhledem k jeho rozloze a různé nadmořské výšce poměrně rozdílné. Převládá zde subtropické podnebí. Léto bývá horké, nejvyšší teploty šplhají v jižní Anatólii až k 45°C, na hornatém východě, v Thrákii a při pobřeží jsou teploty nižší a celkové podnebí je ovlivněno mořem. Zima je nejchladnější v horách východě a celkově v celé Anatólii, zatímco na západních mořských pobřežích je mírnější. Klimaticky lze zemi rozdělit do několika různých pásem.

Turecko - Fotogalerie

Zažijte Turecko na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Turecka

Kam se vydat

Turecko je okouzlujícím místem, kde si každý člověk najde to své. Milovník historie pozůstatky prastarých civilizací, turista stovky horských upravených stezek, sportovec divoké řeky obklopené nedotčenou přírodou a milovník pláží nádherné moře.. 

Konya

Konya je jedno z nejstarších měst v Turecku, na kterém se podepsalo míšení kultur jako málokde jinde. Ve středověku zde byl založen dervišský řád a stal se lákadlem pro turisty celého světa.

Ankara

Hlavní město Turecka se nechlubí hlubokou minulostí, ale je to naopak moderní metropole plná kontrastů. Pokud do Ankary zavítáte, navštivte Chetitské muzeum a Ankarskou citadelu. Ve městě najdete také Atatürkovo mausoleum s audiovizuální show.

Trója

Světově proslulé místo láká ročně tisíce turistů, kteří chtějí být nadosah romantickému eposu. Kromě přístupných vykopávek tu najdete také historické muzeum a maketu Trojského koně.

Efes

Milovníky historie nadchne nejrozsáhlejší a nejzachovalejší antické město Efes. Nechybí tu amfiteátr, několik chrámů a největší lákadlo, Celsova knihovna. Na druhé straně kopce si můžete prohlédnout Hrob čtyř bratří.

Alanya

Město opředené pirátskou historií turisty láká hlavně nehostinně vyhlížející pevností, z jejíž věže je úchvatný výhled na moře a městečko samotné. Z nedalekého rybářského přístavu můžete pokračovat plavbou na prohlídku vodopádů Manavgat.

Istanbul

Město, které spojuje dva kontinenty, se chlubí opravdu pestrou historií a možná právě proto bylo označováno jako Nový Řím. Při návštěvě Istanbulu nesmíte opomenout návštěvu Modré mešity, která se stala synonymem Turecka. V historickém centru města najdete druhou nejvýznamnější památku Istanbulu, mešitu Haghia Sofia. Nákupy obstaráte v několika ?bazarech?, z nichž ten největší, Capali Carsi, může sloužit doslova jako bludiště.

Aksaray - Nigde

Uprostřed Antolie nedaleko města Iznik hledejte monumentální skalní komplex. Ve výšce 900 metrů nad mořem se rozpínají skalní chrámy, klobouky nebo podzemní města.

Termal

Bezmála 200 km od Istanbulu leží překrásné historické lázně Termal. Můžete si tu prohlédnout sultánovy lázně obklopené překrásnými zelenými zahradami, anebo sami navštívit veřejné lázně.

Pamukkale

Místo, které doslova oslní vaše oči, najdete v západní Antolyi. Komplex sněhově bílých vápencových teras s křišťálově modrými jezírky vytvořila příroda a kvůli lidské chamtivosti o něj svět málem přišel. Naštěstí se vše podařilo zachránit, a tak si ho můžete vychutnat i vy. Bohužel není možné koupat se ve všech jezírcích s léčivou vodou, ale stále zůstalo několik speciálně upravených. Takže plavky s sebou!

Antalaya

Historické město na svazu skály je centrem turecké středomořské riviéry. Ozdobou města je jednoznačně růžovými minaret Yivli. Nedaleko Antalaye se nacházejí proslulé Dudenské vodopády s propracovaným jeskynním systémem.

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)