Východní Turecko

295

Východní Turecko

Kolébka dávných kultur i divy přírody

Neznámý svět plný překvapení. Místo vzniku civilizací.

Památky a příroda

Typ zájezdu:

Pohodové poznávání

Náročnost:

Míra komfortu:

Velikost skupiny:

6 - 12

Východní Turecko je neznámým světem plným překvapení. Právě tady totiž na řekách Eufrat a Tigris vznikaly civilizace a kultury. Budeme obdivovat starověké památky na vrcholcích hor, výstavní muslimská města chránící Hedvábnou stezku ale i divokou krajinu, kde se střetávají kultury a náboženství.

Čeká nás autentický zážitek bez davů turistů. Úchvatné přírodní scenérie, Ani známé jako „Město tisíce a jedné kostelů“, starobylé hrady a pevnosti, jako například palác Izáka Paši v blízkosti města Doğubeyazıt. Ochutnáme místní kuchyni plnou chutí, které odrážejí vlivy Blízkého východu a Kavkazu.

Termíny a rezervace

Termín:  28.4. - 11.5.2024 14 dní / 12 nocí  (14 dní / 12 nocí) Cena:  50 900 Kč včetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Uzavřeno
Termín:  26.10. - 8.11.2024 14 dní / 12 nocí  (14 dní / 12 nocí) Cena:  52 900 Kč včetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Rezervovat
Termín:  27.4. - 10.5.2025 14 dní / 12 nocí  (14 dní / 12 nocí) Cena:  52 900 Kč včetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Rezervovat
?

Mapa zájezdu

Cestou vás provedou

Radek

Radek Beneš

Oblast Asie a Afriky začal objevovat již ve svém mládí. Během svých cest se seznamoval s místní historií, kulturou, náboženstvím a zeměpisem, aby tak lépe pochopil hlubší souvislosti. Díky zájmu o etnoligvistiku se Radkovi otevřely do té doby skryté horizonty i dosud uzavřená srdce místních obyv...

Více informací o průvodci

Lenka

Lenka Hrabalová

Vystudovala arabštinu a perštinu v Praze a už během studia trávila více času v "terénu" než ve školní lavici. Procestovala téměř dvacítku muslimských zemí, což jí dalo skvělý rozhled a vhled do kultur, náboženství, společností a životů lidí, kteří tam žijí. Dnes se ve světě islámu cítí jako doma...

Více informací o průvodci

Petr

Petr Kroupa

Historik umění má široké zájmy, historie i kultura ostrovů a zemí kolem Středozemního moře krásně dominují. Chodící encyklopedie zbožňuje středověk, silný je v široké škále oblastí. Na svých cestách podlehl kouzlu kdysi bohatých středoasijských říší ležících na Hedvábné stezce. Účastnil se natáč...

Více informací o průvodci

Radek Beneš 26.10. - 8.11.2024
?

Lenka Hrabalová

Petr Kroupa

Fotogalerie zájezdu

Podrobnosti zájezdu

Program

1. den

Letecky do Turecka, do Diyarbakir - hlavní město neexistujícího severního Kurdistánu. Nocleh v Diyarbakir.

2. den

Prohlídka historického Diyarbakiru. Ochutnáme exotickou kuchyni a nakoukneme do tajemných mešit, zdobených antickými sloupy. Karavanseraj je plný života i dnes. Černobílá architektura starého města s magickou mešitou. Projdeme se na hradbách, které tvoří největší opevnění světa po Velké čínské zdi. Nocleh v Diyarbakir.

3. den

Zamíříme na sever do NP Nemrut Dagi, kde navštívíme Arsameiu s jejími reliéfy a budeme obdivovat obří usekané hlavy bohů, chránících hrobku komagenského krále Antiocha I. Necháme se unést výhledy do krajiny, než budeme pokračovat do Sanliurfy. Nocleh v Sanliurfě.

4. den

Bývalá Edessa uvítá idylkou parků s jezery a vodotrysky a monumentálními svatými místy, kde se zrodil a kudy kráčel prorok Abrahám. Navštívíme jeho působivou hrobku, muzeum a vydáme se na sever do Gobekli Tepe, nejstaršího chrámu světa. Místní svatyně přepisují učebnice dějepisu… Odpoledne zamíříme na jih do Harranu, malebné vesničky, kde každý dům má svůj starověký sloup. Domy se střechami připomínajícími včelí úly přenesou do minulosti. Nocleh v Sanliurfě.

5. den

Pokračujeme do křesťanského města Mardinu, centra syrského křesťanství. Dara – unikátní kostel ve skalách, antický most, agora i fantastická cisterna křižovatky Hedvábné stezky. Navštívíme legendární Šafránový klášter, místo vzdělávání i meditace. Mardinská muzea a jeho barevné kostely, mešity a madrasy s dalekými výhledy na mezopotámské pláně. Idylka starého města pod pevností. Nocleh v Mardinu.

6. den

Den zasvěcený kořenům křesťanské církve. Velkolepé kláštery na planině Tur Abdin, kde navštívíme nejstarší z nich, klášter svatého Gabriela. Zbytek dne zasvětíme náboženským menšinám: jezídům v Magarakoy a křesťanům v centru protiosmankého odporu, vesnici Gulgoze. Odpoledne okusíme vína z místního vinohradu, jehož majitelé po staletích obnovují tradici. Večer se projdeme k nádherně osvětlené radnici Midyatu, kde si dáme na střeše vodní dýmku a obligátní čaj. Nocleh v Midyatu.

7. den

Dopoledne a v poledne nás čeká jedinečný Hasankeyf, kde přehrada částečně pohltila prastaré město. Na lodi se svezeme po Tigridu k pozůstatkům pevnosti a pak zamíříme na sever, do zcela jiného klimatu, k jezeru Van. Výjezd do obrovského kráteru Nemrut Dagi s jezery odlišných teplot, příjemné koupání. Magický hřbitov v Ahlatu. Nocleh v Tatvanu.

8. den

Legendární jezero Van, plavba k arménskému kostelu na ostrově Akhdamar. Hlavní atrakce města Van – pevnost s vyhlídkou na jezero, dům vanských koček s každým okem jiným. Večer se projdeme živým městem s chmelovými hříchy. Nocleh ve Vanu.

9. den

Přes Muradijské vodopády k íránským hranicím. Dech Střední Asie u hranice Iránu v Dogubeazit s kouzlem paláce Izáka Paši. Výhledy na bájnou horu Ararat. Cesta k prapodivnému přírodnímu útvaru, o kterém mnozí věří, že se jedná o bájnou Noemovu Archu. Toulání po úpatí Araratu. Nocleh v Dogubeyazitu.

10. den

Přesun do Karsu kolem východní strany Araratu. Íránské hranice vyměníme za arménské. Ani - zapomenuté hlavní město Arménů. Jeho kláštery a kostely nám ukážou sílu času. Putování do města Kars a večerní procházka městem ze slavného románu Sníh. Nocleh v Karsu.

11. den

Cesta k tajemné Ďáblově pevnosti a dále přes hluboká údolí přijedeme do míst, kde se Kavkaz střetává s Anatolií. Podmanivé výhledy na takzvaná Gruzínská údolí jsou hluboká, zelená a osázená kostely a nebezpečnými pevnostmi. Nocleh v Artvinu.

12. den

Cestou podél gruzínských hranic pohořím Kačkar k Černému moři, podél kterého se zemí Luzů, tureckých Kavkazanů, vypravíme na západ. Navštívíme čajové plantáže v Rize a ochutnáme pravý turecký čaj přímo v jeho domovině. Příjezd do Trabzonu. Nocleh v Trabzonu.

13. den

Výprava do kláštera Sumela, jednoho z nejkrásnějších klášterů Turecka, který vzhledem evokuje skvosty Bhútánu. Nákupy na trzích, návštěva muzeí a odpočinek na plážích. Pro zájemce možnost návštěvy hamámu, tradičních tureckých lázní. Nocleh v Trabzonu.

14. den

Letecký návrat z Trabzonu domů.

Cena zájezdu

Cena zahrnuje

 • Mezinárodní letenka.
 • Letištních taxy.
 • Vnitrostátní přelety Istanbul - Diyarbakir a Trabzon - Istanbul.
 • Doprava pronajatým mikrobusem.
 • Ubytování 12x se snídaní v turistických hotýlcích ve dvoulůžkových pokojích.
 • Český průvodce.
 • Místní průvodce dle potřeby.

Cena nezahrnuje

 • Vstupné do památkových objektů, atrakcí a dalších aktivit
 • Fakultativní aktivity
 • Stravování
 • Spropitné
 • Příplatek za jednolůžkový pokoj 6 900 Kč
 • Cestovní pojištění - rádi však sjednáme prostřednictvím ERV Evropské pojišťovny, nejlépe oslovte garanta zájezdu přímo při objednávce

Velikost skupiny

Cestujeme v malých skupinkách. Malá skupinka přináší větší poznání a lepší organizaci programu s maximálním využitím času. Dbáme na individuální přístup ke každému z vás.

Skupina 6 - 12 osob na tento zájezd.

Náročnost cesty

Akce není náročná fyzicky. Hlavní náplní jsou cesty za kulturou, po městech a přírodě. Náročnější mohou být pro některé delší přejezdy minibusem, které nicméně nikdy nezaberou větší část dne. 

Míra komfortu

Nocovat budeme v turistických hotelech, které odpovídají evropským standardům. Dvoulůžkové pokoje jsou vybaveny sociálním zařízením. Přejezdy budou soukromým minibusem s klimatizací.

Vaše ohlasy

Zpětná vazba získaná od zákazníků po absolvování zájezdu prostřednictvím e-mailu nebo dotazníku spokojenosti.

Pochvala za práci průvodkyně Lenky Hrabalové - myslím, že na tento typ zájezdu jste opravdu  nemohli vybrat lepší průvodkyni, než Lenku. Skutečně nás oslovila nejen celkovým svým příjemných chováním ke klientům a výbornými organizačními schopnostmi, ale hlavně svým odborným zaměřením pro tuto část světa a svými znalostmi jak historie, místopisem, současným životem lidí v této oblasti, i politickými souvislostmi, tak i  jazykovými  znalostmi. Rádi bychom se s Lenkou ještě na nějakou cestu vypravili, pokud nějaký další zájezd bude vést, samozřejmě nejlépe s Vaší cestovní kanceláří. Lenka si skutečně zaslouží jedničku s hvězdičkou a všude o ní hovoříme jako o skvělé průvodkyni. Už jsme si dokonce koupili i 1 její knihu o Iránu.    Spolupráce s CK Livingstone – vše od počátku komunikace s Vaší CK probíhalo velmi dobře, tak jako v minulosti. Odpovědi na dotazy přicházely obratem a také se k naší plné spokojenosti vyřešil program, který byl upraven v návaznosti na předcházející zemětřesení v Turecku tak, aby zůstal Gobekli Tepe, který byl hlavním táhlem vycestovat do této oblasti. Děkujeme tedy také za vzorné služby Vaší CK.   

Jitka B

21.7.2023

Podobné zájezdy

Madeira - Azory
170 Madeira - Azory

Dvě sopečná království uprostřed Atlantiku

3.9. - 15.9.2024
+ dalších 7 termínů
13 dní
Jordánsko
264 Jordánsko

Památky Blízkého východu

19.10. - 26.10.2024
+ další 1 termín
8 dní
Turecko
MK297 Turecko

Lýkijská stezka

26.10. - 2.11.2024
+ další 1 termín
8 dní

Související aktivity CK Livingstone

A další zdroje inspirace

Informace o zemích

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)