Východní Turecko

295

Východní Turecko

Kolébka dávných kultur s Lenkou Hrabalovou

Neznámý svět plný překvapení. Místo vzniku civilizací.

Památky a příroda

Typ zájezdu:

Pohodové poznávání

Náročnost:

Míra komfortu:

Velikost skupiny:

6 - 12

Východní Turecko je neznámým světem plným překvapení. Právě tady totiž na řekách Eufrat a Tigris vznikaly civilizace a kultury. Budeme obdivovat starověké památky na vrcholcích hor, výstavní muslimská města chránící Hedvábnou stezku ale i divokou krajinu, kde se střetávají kultury a náboženství.

O historických, společenských i náboženských událostech během cesty bude vyprávět arabistka Lenka Hrabalová.

Termíny a rezervace

Termín:  29.4. - 12.5.2023 14 dní / 12 nocí  (14 dní / 12 nocí) Cena:  50 900 Kč včetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Uzavřeno
Termín:  2.7. - 15.7.2023 14 dní / 12 nocí  (14 dní / 12 nocí) Cena:  50 900 Kč včetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Uzavřeno
Termín:  15.7. - 28.7.2023 14 dní / 12 nocí  (14 dní / 12 nocí) Cena:  48 900 Kč včetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Uzavřeno
Termín:  29.4. - 12.5.2024 14 dní / 12 nocí  (14 dní / 12 nocí) Cena:  50 900 Kč včetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Uzavřeno

Litujeme, ale momentálně je tento zájezd bez dostupných termínů. Rádi Vám ale dáme vědět, až vypíšeme termín nový!

?

Mapa zájezdu

Cestou vás provedou

Lenka

Lenka Hrabalová

Vystudovala arabštinu a perštinu v Praze a už během studia trávila více času v "terénu" než ve školní lavici. Procestovala téměř dvacítku muslimských zemí, což jí dalo skvělý rozhled a vhled do kultur, náboženství, společností a životů lidí, kteří tam žijí. Dnes se ve světě islámu cítí jako doma...

Více informací o průvodci

Petr

Petr Kroupa

Historik umění má široké zájmy, historie i kultura ostrovů a zemí kolem Středozemního moře krásně dominují. Chodící encyklopedie zbožňuje středověk, silný je v široké škále oblastí. Na svých cestách podlehl kouzlu kdysi bohatých středoasijských říší ležících na Hedvábné stezce. Účastnil se natáč...

Více informací o průvodci

Lenka Hrabalová 2.7. - 15.7.2023
29.4. - 12.5.2024
?

Petr Kroupa

Fotogalerie zájezdu

Podrobnosti zájezdu

Program

1. den

Letecky do Turecka, do Diyarbakir - hlavní město neexistujícího severního Kurdistánu. Nocleh v Diyarbakir.

2. den

Prohlídka historického Diyarbakiru. Ochutnáme exotickou kuchyni a nakoukneme do tajemných mešit, zdobených antickými sloupy. Karavanseraj je plný života i dnes. Černobílá architektura starého města s magickou mešitou. Projdeme se na hradbách, které tvoří největší opevnění světa po Velké čínské zdi. Nocleh v Diyarbakir.

3. den

Zamíříme na sever do NP Nemrut Dagi, kde navštívíme Arsameiu s jejími reliéfy a budeme obdivovat obří usekané hlavy bohů, chránících hrobku komagenského krále Antiocha I. Necháme se unést výhledy do krajiny, než budeme pokračovat do Sanliurfy. Nocleh v Sanliurfě.

4. den

Bývalá Edessa uvítá idylkou parků s jezery a vodotrysky a monumentálními svatými místy, kde se zrodil a kudy kráčel prorok Abrahám. Navštívíme jeho působivou hrobku, muzeum a vydáme se na sever do Gobekli Tepe, nejstaršího chrámu světa. Místní svatyně přepisují učebnice dějepisu… Odpoledne zamíříme na jih do Harranu, malebné vesničky, kde každý dům má svůj starověký sloup. Domy se střechami připomínajícími včelí úly přenesou do minulosti. Nocleh v Sanliurfě.

5. den

Pokračujeme do křesťanského města Mardinu, centra syrského křesťanství. Dara – unikátní kostel ve skalách, antický most, agora i fantastická cisterna křižovatky Hedvábné stezky. Navštívíme legendární Šafránový klášter, místo vzdělávání i meditace. Mardinská muzea a jeho barevné kostely, mešity a madrasy s dalekými výhledy na mezopotámské pláně. Idylka starého města pod pevností. Nocleh v Mardinu.

6. den

Den zasvěcený kořenům křesťanské církve. Velkolepé kláštery na planině Tur Abdin, kde navštívíme nejstarší z nich, klášter svatého Gabriela. Zbytek dne zasvětíme náboženským menšinám: jezídům v Magarakoy a křesťanům v centru protiosmankého odporu, vesnici Gulgoze. Odpoledne okusíme vína z místního vinohradu, jehož majitelé po staletích obnovují tradici. Večer se projdeme k nádherně osvětlené radnici Midyatu, kde si dáme na střeše vodní dýmku a obligátní čaj. Nocleh v Midyatu.

7. den

Dopoledne a v poledne nás čeká jedinečný Hasankeyf, kde přehrada částečně pohltila prastaré město. Na lodi se svezeme po Tigridu k pozůstatkům pevnosti a pak zamíříme na sever, do zcela jiného klimatu, k jezeru Van. Výjezd do obrovského kráteru Nemrut Dagi s jezery odlišných teplot, příjemné koupání. Magický hřbitov v Ahlatu. Nocleh v Tatvanu.

8. den

Legendární jezero Van, plavba k arménskému kostelu na ostrově Akhdamar. Hlavní atrakce města Van – pevnost s vyhlídkou na jezero, dům vanských koček s každým okem jiným. Večer se projdeme živým městem s chmelovými hříchy. Nocleh ve Vanu.

9. den

Přes Muradijské vodopády k íránským hranicím. Dech Střední Asie u hranice Iránu v Dogubeazit s kouzlem paláce Izáka Paši. Výhledy na bájnou horu Ararat. Cesta k prapodivnému přírodnímu útvaru, o kterém mnozí věří, že se jedná o bájnou Noemovu Archu. Toulání po úpatí Araratu. Nocleh v Dogubeyazitu.

10. den

Přesun do Karsu kolem východní strany Araratu. Íránské hranice vyměníme za arménské. Ani - zapomenuté hlavní město Arménů. Jeho kláštery a kostely nám ukážou sílu času. Putování do města Kars a večerní procházka městem ze slavného románu Sníh. Nocleh v Karsu.

11. den

Cesta k tajemné Ďáblově pevnosti a dále přes hluboká údolí přijedeme do míst, kde se Kavkaz střetává s Anatolií. Podmanivé výhledy na takzvaná Gruzínská údolí jsou hluboká, zelená a osázená kostely a nebezpečnými pevnostmi. Nocleh v Artvinu.

12. den

Cestou podél gruzínských hranic pohořím Kačkar k Černému moři, podél kterého se zemí Luzů, tureckých Kavkazanů, vypravíme na západ. Navštívíme čajové plantáže v Rize a ochutnáme pravý turecký čaj přímo v jeho domovině. Příjezd do Trabzonu. Nocleh v Trabzonu.

13. den

Výprava do kláštera Sumela, jednoho z nejkrásnějších klášterů Turecka, který vzhledem evokuje skvosty Bhútánu. Nákupy na trzích, návštěva muzeí a odpočinek na plážích. Pro zájemce možnost návštěvy hamámu, tradičních tureckých lázní. Nocleh v Trabzonu.

14. den

Letecký návrat z Trabzonu domů.

Cena zájezdu

Cena zahrnuje

 • Mezinárodní letenka.
 • Letištních taxy.
 • Vnitrostátní přelety Istanbul - Diyarbakir a Trabzon - Istanbul.
 • Doprava pronajatým mikrobusem.
 • Ubytování 12x se snídaní v turistických hotýlcích ve dvoulůžkových pokojích.
 • Český průvodce.
 • Místní průvodce dle potřeby.

Cena nezahrnuje

 • Vstupné do památkových objektů, atrakcí a dalších aktivit
 • Fakultativní aktivity
 • Stravování
 • Spropitné
 • Příplatek za jednolůžkový pokoj 3 900 Kč
 • Cestovní pojištění - rádi však sjednáme prostřednictvím ERV Evropské pojišťovny, nejlépe oslovte garanta zájezdu přímo při objednávce

Velikost skupiny

Cestujeme v malých skupinkách. Malá skupinka přináší větší poznání a lepší organizaci programu s maximálním využitím času. Dbáme na individuální přístup ke každému z vás.

Skupina 6 - 12 osob na tento zájezd.

Náročnost cesty

Akce není náročná fyzicky. Hlavní náplní jsou cesty za kulturou, po městech a přírodě. Náročnější mohou být pro některé delší přejezdy minibusem, které nicméně nikdy nezaberou větší část dne. 

Míra komfortu

Nocovat budeme v turistických hotelech, které odpovídají evropským standardům. Dvoulůžkové pokoje jsou vybaveny sociálním zařízením. Přejezdy budou soukromým minibusem s klimatizací.

Podobné zájezdy

Madeira - Azory
170 Madeira - Azory

Dvě sopečná království uprostřed Atlantiku

21.5. - 2.6.2024
+ další 3 termíny
13 dní
Jordánsko
264 Jordánsko

Památky Blízkého východu

21.10. - 28.10.2023
+ další 1 termín
8 dní
Turecko
MK297 Turecko

Lýkijská stezka

14.10. - 21.10.2023
+ další 1 termín
8 dní

Související aktivity CK Livingstone

A další zdroje inspirace

Informace o zemích

Stáhnout katalog

PREFERUJETE TIŠTĚNÝ KATALOG?

Tištěný katalog na rok 2023 nevydáváme. Kompletní nabídku na webu stále aktualizujeme.

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)