Laos

LAO

Laos

Informace o zemi

Laos je přezdíván zapomenutým klenotem Asie. Země se zcela specifickou kulturou, historií a zvyklostmi. Pouze v Laosu žije 68 národností, naprostá většina obyvatel dosud žije tradičním způsobem života. Nezapomenutelným zážitkem je plavba po veletoku Mekong, který představuje pro Laos dopravní tepnu. Zároveň je také nepostradatelnou součástí života obyvatel jako zdroj a zásobárna vody, potravy a úrodné půdy. Laos byl součástí francouzské Indočíny do roku 1954, kdy byla vyhlášená nezávislost. Přítomnost Francouzů v Laosu, i když netrvala dlouho, značně ovlivnila kulturu a hlavně architekturu země. V mnohých turistických centrech panuje příjemná, poklidná atmosféra umocněna francouzskými kavárničkami a bageteriemi.

Informovat o zájezdech do Laosu?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 236 800 km²
Obyvatelstvo: 5,8 milionů obyvatel
Hlavní město: Vientiane
Jazyk: laoština
Měna: 1 kip (LAK) = 100 attů
Náboženství: buddhisté (58 %), animisté (34 %)
Národnostní složení: Laové (67 %), Monkhmérové (16 %), Thajci (8 %)
Časové pásmo: Časový posun proti České republice je + 6 hodin v době zimního času a + 5 hodin v době letního času.
Mezinárodní předvolba: 00856
Důležitá telefonní čísla: záchranka 195 nebo 021-413-720, dopravní policie 191, požárníci 190, turistická policie 021-251-128

Objevte s námi Laos

Vybíráme z nabídky zájezdů
Pět zemí jihovýchodní Asie
204 Pět zemí jihovýchodní Asie

Thajsko - Barma - Laos - Malajsie - Singapur

9.11. - 27.11.2024
+ další 1 termín
19 dní
Thajsko - Laos - Vietnam
210 Thajsko - Laos - Vietnam

Památky a bílé pláže

7.2. - 2.3.2025
24 dní
Laos - Kambodža
216 Laos - Kambodža

Fascinující Indočínou podél Mekongu

2.11. - 18.11.2024
+ dalších 5 termínů
17 dní
Zážitkový Laos
241 Zážitkový Laos

Blíž přírodě, blíž k místním lidem

18.10. - 2.11.2024
16 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: K vstupu na území Laosu je vyžadován cestovní pas, jehož platnost přesahuje o 3 měsíce platnost víza. Mezinárodní očkovací průkaz se nevyžaduje.
Víza a režim vstupu: K cestě do Laosu potřebují čeští občané víza, která mohou obdržet na zastupitelských úřadech LLDR v zahraničí nebo při vstupu do země na vybraných mezinárodních přechodech (tzv. visa on arrival).
Turistické vízum umožňuje 1 vstup a pobyt v Laosu v délce 30 dnů s tím, že víza mají platnost 2 měsíce od data vydání. Vízum pro české občany stojí 30 USD.
 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektřina: V Laosu je potřeba adaptér s tenkými kolíky, místy jsou americké zásuvky.
Telefon: Hovory do Evropy je možné realizovat telefonních úřadů. Do zahraničí lze volat i přes internet z četných internetových kaváren. Čeští poskytovatelé mobilních služeb kromě Vodafone mají roamingové smlouvy s místními operátory.
Pošta: Pohlednice i známky je možné koupit v turistických střediscích. Doručení do ČR trvá cca 14 dnů.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

V Laosu se většinou jí u nízkých stolů, na které se jídlo pokládá doprostřed. Jídlo se skládá z polévky, grilovaného masa či ryb, čerstvých bylin a různých druhů zeleniny. Polévka se konzumuje v průběhu celého jídla, nikoli pouze na začátku. Lžíce slouží hlavně ke konzumaci polévky, hůlky slouží ke konzumaci nudlí v polévce. Rýže i ostatní pokrmy se jedí rukama.

Podnebí

Podnebí je tropické monzunové s vydatnými dešťovými srážkami, zvláště v zimních měsících. Průměrné lednové teploty ve Vientiane jsou 21 °C, červencové 27 °C. Průměrný roční úhrn srážek činí tamtéž 1 700 mm. Teploty se mění zejména v závislosti na nadmořské výšce.

Laos - Fotogalerie

Zažijte Laos na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Laosu

Kam se vydat

Luang Prabang 

Dřívější hlavní město Laosu, dnes kulturní dědictvím na seznamu UNESCO. Rozprostírá se na levém břehu Mekongu u soutoku s řekou Nam Khan. Dnes je hlavním městem Laosu Vientiane, které leží 425 km od Luang Prabang. Město je střediskem obchodu s rýží, kaučukem a teakovým dřevem.

Vang Vieng 

Cestou mezi Vientianem a Luang Prabangem leží městečko Vang Vieng, kde si můžete pronajmout kolo a objet místní skalní útesy s mnohými jeskyněmi, např. jeskyně Phu Kham.

Vientiane 

Hlavní město Laosu, v porovnání s ostatními hektickými městy jihovýchodní Asie má velmi uvolňující atmosféru malého města. Je nazýváno jako největší vesnice světa. Vítězný oblouk - Vítězný oblouk, neboli v přepisu z laoštiny Patouxai, byl postaven v letech 1958 - 1968 jako památník bojovníkům druhé světové války a bojovníkům za nezávislost na Francii z roku 1949. Financování stavby šlo z amerických peněz a byl použit beton, původně určený k vybudování nového letiště. Po zaplacení vstupného můžete jedním ze sloupů vystoupat na vrchol Památníku. Ve vnitřním prostoru oblouku (myšleno v patře) jsou prodejci se suvenýry a oblečením. Kolem oblouku je menší park. Místo je v pěším dosahu z centra města, vzdáleno necelé 2 km

Phonsavan 

Planina džbánů, tři přístupné planiny z pěti, na kterých se nachází největší záhada Laosu. Je zde rozeseto několik set kamenných džbánů o různé velikosti až do 1 000 kg. Samotná víka mají 500 kg. Nejtěžší džbán má 6 tun. Džbány se liší tvarem i velikostí. Některé jsou dodnes řádně zachované, ostatní utrpěly poškození díky svrženým americkým bombám na toto území. Mystický komplex Vat Phou a krásná příroda Vápencových skal u Vang Vieng - pokud do Laosu zavítáte, tak se rozhodně musíte projít po troskách chrámového komplexu Vat Phou, které se roku 2001 také dostalo na seznam světového dědictví UNESCO. Více než tisíce let staré buddhistické a hinduistické stavby v sobě mají úžasnou duchovní atmosféru dávno minulých věků. Opravdovou turistickou „mekkou“ Laosu a takovým St. Tropez Asie, je malé městečko Vang Vieng. Sjíždění řeky na pneumatikách, krasová krajina, sakrální kláštery, pravá rýžová whisky, dobrodružný tep zvuku okolní džungle a vápencové jeskyně jsou tím, co sem láká lidi z celého koutu naší planety.

Vesnice kmene Akha

Izolovaných vesnic kmene Akha spolu s vesnicemi dalších kmenů v provincii sousedící s Čínou rapidně ubývá. Ty kácí lesy a vystěhovávají původní obyvatele, kteří do té doby žili v harmonii s přírodou a živili se pěstováním rýže, koření a chovem domácích zvířat pro vlastní potřebu. Jedny z posledních izolovaných vesniček lze dosud navštívit za doprovodu průvodce a ve vesnicích je možno i přespat. Obyvatelé kmene Akha pocházejí z Yunnanu a tibetských oblastí a jejich legenda vyprávějící o velké migraci je předávána ústně při tradičních obřadech. Životy kmene Akha se řídí nepsanými, ale formálně uznávanými tradičními vzory chování. Kiu Kacham a Kasi - cesta z Luang Prabangu do Vang Viengu znamená nezapomenutelnou jízdu s výhledy, které berou dech. Po cestě se setkáte s neuvěřitelně milými lidmi, kteří ve vás nechají hluboký dojem, přestože Kiu Kacham ani Kasi nejsou turistické destinace a zvláště večer je v nich klid a ticho. Kasi leží v úrodném údolí posetém zajímavými vesničkami minoritních kmenů a je zde dokonce oblast velkých jeskyní.

Shi lin - Kamenný les

Rozkládá se 120 km jihovýchodně od Kchun-mingu v Číně. Shi lin je přírodní úkaz, který vznikl klesáním hladiny pravěkého moře. Před více než 250 000 000 lety ležela tato oblast na dně moře a byla obydlena množstvím organismů s vápenatými schránkami, které si zde nerušeně stavěly své kolonie. Ty postupně srůstaly a v okamžiku, kdy moře ustoupilo, zůstala po nich v dnešní nadmořské výšce okolo 1700-2000m vápencová vrstva.

Obyvatelé a kultura

Kultura má většinou náboženský charakter, je prostoupena obrazem Buddhy a waty (chrámy, kláštery). Pro návštěvu chrámů a posvátných budov se předpokládá slušné oblečení a zouvají se boty. Tradičním uvítacím gestem jsou dlaně sepjaté před tváří nebo hrudníkem. Dotýkat se něčí hlavy, stejně tak jako ukazovat na někoho prstem nebo na Buddhův obraz je tabu. Většina obyvatel žijících v nížinách vyznává hínajánový buddhismus, nazývaný též theravada. Mnoho laoských mužů se dočasně na několik týdnů stane mnichy. Po roce 1975 byl buddhismus zakázán ale v roce 1992 byl s několika úpravami přijat zpět. Mniši ale dostávají školení ze základů komunismu a nesmí prosazovat některé praktiky, třeba animistické uctívání duchů (phii) aj. Stejně jako třeba v Thajsku je i v Laosu lidový buddhismus promísen s mnoha takovými prvky animistmu. Mimo údolí řeky Mekong je phii kult obzvláště silný mezi kmenovými Thaji, žijícími ve vysoko položených říčních údolích. Horské kmeny především Hmong a Mien praktikují i animismus a uctívání předků. 

Doprava

Doprava v Laosu je dost chaotická. Většina obyvatel zde jezdí na motorkách, uvidíte zde i malé děti, které řídí motorky. Ale pro cestovatele jsou autobusy dost drahé. Kdekoliv se půjčují motorky a kola, a půjčovné je poměrně levné. Silniční síť je velmi rozvinutá. V Laosu se jezdí na pravé straně. Cestovatelé by se měli vyhnout vysokým rychlostem zvláště ve vesnicích a městech, neboť na cestách se objevuje kterákoliv zvěř, domácí zvířata, ale také velké díry v silnici.

Související článek

Pestrý Vietnam mnoha tváří

Pestrý Vietnam mnoha tváří

Vietnam je na gurmánském poli opravdovou jedničkou, protože místní kuchyně jde opravdu „do všeho“. Ovocné trhy se chlubí nejenom exotickými plody, ale i exotickými názvy jako „Dračí oči“ nebo „Buddhovy ruce“, na rybím trhu je zase možné spatřit stovky krabů s úhledně svázanými klepýtky, chobotnice, mušle, ryby stříbřité i barevné, velké i ještě větší. A co teprve se zastavit u malého nenápadného stánku nabízejícího „balut“? Nic netušící Evropan si bezelstně objedná kachní vajíčko natvrdo a …… když vejce naťukne a odstraní kousek skořápky, uvidí ležet v uvařeném žloutku zárodek. Má už docela viditelný tvar, vidíte i hlavičku s očima a nož...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)