CK Livingstone

Cestovatelské články

Pestrý Vietnam mnoha tváří

| Ludmila Puldová

Pestrý Vietnam mnoha tváří

Vietnam je barvitá země vítající návštěvníka ruchem starobylých hanojských uliček i stinnými zákoutími chrámů. Po skoro „povinné“ návštěvě loutkového divadla, jezera Navráceného meče a chrámů je krásné přijmout pozvání do rodiny. Sledovat šikovné ruce, jak obratně kroutí „jarní závitky – spring rolls“ je nezapomenutelným zážitkem. Výbornou chuť pomáhají dotvořit všudypřítomné čerstvé bylinky i suroviny, které na stůl putovaly přímo z pole.

Vietnam je na gurmánském poli opravdovou jedničkou, protože místní kuchyně jde opravdu „do všeho“. Ovocné trhy se chlubí nejenom exotickými plody, ale i exotickými názvy jako „Dračí oči“ nebo „Buddhovy ruce“, na rybím trhu je zase možné spatřit stovky krabů s úhledně svázanými klepýtky, chobotnice, mušle, ryby stříbřité i barevné, velké i ještě větší. A co teprve se zastavit u malého nenápadného stánku nabízejícího „balut“? Nic netušící Evropan si bezelstně objedná kachní vajíčko natvrdo a ……  když vejce naťukne a odstraní kousek skořápky, uvidí ležet v uvařeném žloutku zárodek. Má už docela viditelný tvar, vidíte i hlavičku s očima a nožičky s drápky. S šalotkou najemno – dobrou chuť….

Severní Vietnam je kapitola sama pro sebe. Terasovitá rýžová políčka odvážně šplhají po prudkých úbočích jednotlivých údolí, protože zdejší krajina je velmi rozeklaná. Původně zde žila jednotlivá etnika, lišící se barvitými oděvy, které nosí dodnes. Během cestování tak můžete spatřit při práci ženy z kmene Hmong  a v dalším údolí již zase z menšiny Dao. Trekovat po horách a potkávat místní obyvatele je specialitou oblasti Sapa, která navíc nabízí chladnější horské klima oproti dusnému jihu. Místní trhy již nabízejí odlišnější sortiment v kombinaci s nabídkou zvířat jako jsou kozy a krávy. Tady se smlouvá o každý dong!

Slavná Dračí zátoka Ha Long Bay je podle pověsti místo, kde drak sestoupil do moře a svým ocasem roztříštil hory na tisíce malých výstupků, které teď trčí z moře. Některé jsou i pojmenované, protože připomínají různá zvířata. Hustá zelená džungle pokrývá strmé bílé skály, kontrast k modré hladině je nezapomenutelný. Všude klid a tisíce krasových scenérií. Dokonce byla zátoka zapsaná mezi novodobé divy světa.  Návštěva plovoucí vesnice vznášející se na hladině je zpestřením plavby spolu s prohlídkami jeskyní s krápníkovými útvary.

Císařské město Hue (pod patronací Unesco) se chlubí starobylým komplexem. V Citadele měl císař sídlo, vedle stály jeho paláce a císařské hrobky. Zde se návštěvník bez zkušeného průvodce rychle ztratí. Umění dávných stavitelů můžeme obdivovat dodnes. Krásná procházka se nabízí podél břehu Vonící řeky k pagodě Thien Mu, kde je i přístaviště člunů. Zvídaví turisté si rádi pronajmou kolo a pěknou vyjížďkou navštíví královské hrobky vládce Minh Mang. Večerní posezení v typické hospůdce nad lahodnou ledovou kávou je příjemnou tečkou za každým dnem, který ve Vietnamu prožijete.

Související zájezdy

Thajsko - Laos - Vietnam
210 Thajsko - Laos - Vietnam

Památky a bílé pláže

7.2. - 2.3.2025
24 dní
Vietnam ze severu na jih
212 Vietnam ze severu na jih

Zapomenutý klenot Asie

29.12. - 13.1.2025
+ další 1 termín
16 dní
Zážitkový Vietnam
222 Zážitkový Vietnam

Etnické skupiny, příroda i gurmánské zážitky

29.9. - 17.10.2024
+ další 1 termín
19 dní