Kostarika

CRI

Kostarika

Informace o zemi

Kostarika bývá označována středoamerickým Švýcarskem nebo také zahradou Střední Ameriky. Bývalá banánová republika se během více než stoletého vývoje v demokracii, neutralitě, bez vojenských převratů a s povětšinou moudrými a osvícenými politiky ve svém čele, vypracovala na vzorovou zemi regionu. V širokém okolí nejvyšší životní úroveň, bezpečí, klid, stabilita a především ochrana přírody, v níž Kostarika hraje jednu z vůdčích rolí na celém světě. Uvádí se, že podle počtu živočišných a rostlinných druhů na jednotku území nemá Kostarika na světě srovnání. 

Informovat o zájezdech do Kostariky?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 51 100 km2
Obyvatelstvo: 5 milionů obyvatel
Hlavní město: San José
Jazyk: španělština
Měna: Kostarický colón (CRC) = 100 centimů.
Náboženství: Obyvatelstvo je římskokatolického a protestantského vyznání.
Časové pásmo: Časový posun proti České republice je - 7 hodin, v době letního evropského času je - 8 hodin.
Mezinárodní předvolba: 00 506
Důležitá telefonní čísla: záchranná služba 911, hasiči 118

Objevte s námi Kostariku

Vybíráme z nabídky zájezdů
Nikaragua - Kostarika - Panama
338 Nikaragua - Kostarika - Panama

Koloniální vznešenost

29.3. - 13.4.2025
16 dní
Kostarika - Panama
341 Kostarika - Panama

Dvě zelené perly Střední Ameriky

24.11. - 8.12.2024
+ další 1 termín
15 dní
Pestrobarevná Kostarika
343 Pestrobarevná Kostarika

Perla Střední Ameriky

9.11. - 24.11.2024
+ další 1 termín
16 dní
To nejlepší z Kostariky Komfortněji
IN801 To nejlepší z Kostariky Komfortněji

Pro individuální cestovatele

20.10. - 3.11.2024
15 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Ke vstupu do Kostariky je vyžadován cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců.
Víza a režim vstupu:  Kostarika zrušila vzájemnou vízovou povinnost v roce 2000. Občané ČR, držitelé cestovních pasů, mohou tedy cestovat do Kostariky na dobu do 90 dnů bez víza. Bezvízový pobyt za účelem turistiky do 90 dnů nelze prodloužit. Za účelem delšího pobytu je nutno z Kostariky vycestovat minimálně na 72 hodin a znovu se vrátit. 
 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektřina: 120 V, 60 Hz, zásuvky jsou uzpůsobeny pro zástrčky s plochými konektory
Telefon: Pokrytí signálem má Kostarika dobré. Nejsnadnější způsob, jak uskutečnit mezinárodní hovor, je nákup telefonní karty (tarjeta telefónica). Karty jsou k dostání ve většině potravinových obchodů, v pouličních stáncích a v lékárnách. Telefonní automaty přijímají také kreditní karty. Stále ještě je v Kostarice řada automatů na mince. Těmto automatům se raději vyhýbejte. V zemi nejsou žádné regionální předvolby a všechny telefonní čísla mají sedm číslic.
Internet: Internet je v zemi rozšířený a z tohoto pohledu je Kostarika bezproblémovou zemí. Občas mají i ty nejzapadlejší oblasti satelitní spojení.
Pošta: V Kostarice funguje pošta velmi spolehlivě. Je privatizovaná. V odlehlých oblastech Kostariky samozřejmě můžete narazit na problémy. Pokud je možnost, je nejlépe poslat poštu z hlavního města San José, z hlavní pošty, Correo Central. V ostatních případech může trasu Kostarika - Evropa zdolat zásilka až za dva týdny. Otevírací doba: pondělí až pátek 7:30-17:00 někdy do 17:30. Někdy mají pošty krátce otevřeno i o sobotách.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Nejlevněji se dá najíst v jídelnách tzv. sodas. Jedná se o malé hospůdky, kde se dá koupit něco na způsob našeho denního menu tzv. plato del día. Jídlo se pohybuje kolem 3 USD. V klasické restauraci se můžete najíst za 7 - 9 USD, ovšem je třeba počítat s poplatkem za servis 10% a daň 15%. Kostarika má kuchyni chutnou. Často se setkáte s rýží, fazolemi, masem nebo rybou. Co se týká nápojů, v Kostarice je možnost si koupit refrescos, což jsou studené nápoje vyrobené z mléka nebo vody a z čerstvého tropického ovoce. Kostarika sice není pivní velmocí, ale vyrábí se zde několik značek piva. Nejpopulárnější je pivo značky Imperial. Pití alkoholu je v Kostarice povoleno osobám starším 18 let.

Podnebí

Kostarika leží v tropickém a subtropickém klimatickém pásmu. Průměrné roční teploty se pohybují mezi 32°C na pobřeží a 17°C ve vnitrozemí. Počasí na karibském pobřeží je více deštivé, zatímco podél Pacifiku trvá období sucha čtyři až pět měsíců. Období sucha trvá od prosince do dubna, zatímco období dešťů má Kostarika od května do listopadu. Celkový roční úhrn srážek činí asi 3 000 mm. Výše položené oblasti se vyznačují chladnějším podnebím. Nejlépe je vycestovat mimo sezónu. Mnoho hotelů nabízí slevy. Nejlepší je tedy vycestovat v listopadu, dubnu a v květnu. Hlavní sezóna je prosinec, leden, únor, březen, část dubna.

Kostarika - Fotogalerie

Zažijte Kostariku na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Kostariky

Kam se vydat

Národní park Tortuguero je proslulý svými želvami, nachází se zde jedno z nejdůležitějších světových hnízdišť. Národní park Corcovado je dalším zajímavým místem, je to poslední oblast opravdové divočiny v Kostarice. Corcovado tvoří přes 40 000 ha pralesa a je lemován krásnými plážemi. Národní park Manuel Antonio, další z krásných míst, kde jsou vodopády, opuštěné pláže. Rovněž tak národní park Volcán Arenal. Volcán Arenal je jedna z nejaktivnějších sopek v centrální Americe. Kostarika to nejsou jen národní parky, můžete si zaraftovat na divoké řece Pacuaré a Rventazón. Na poloostrově Nicoya můžete navštívit města Samara a Nosara, kde budete překvapeni výbornou stravou a můžete si tady odpočinout. Kostarika je poměrně malá země, ale přesto perlou střední Ameriky. V zemi nenajdete příliš mnoho historických památek, ale zato mnoho přírodních krás. Středem země se táhnou horstva Kordiller, podél pobřeží jsou nížiny. Podnebí je tu horké a vlhké. Najdete tu mnoho krásných i aktivních sopek. Krajinu tvoří (nebo spíše tvořily) tropické deštné pralesy a savany. Kostarika je bohatší, dražší a více navštěvovaná než ostatní země střední Ameriky. Její zvláštností je, že již před mnoha lety zrušila armádu.

San José

Je hlavním a nejlidnatějším městem Kostariky. Spolu s okolními městy vytváří největší kostarickou aglomeraci, která silně udává ekonomický vývoj celé země. Je známé pro svůj pozoruhodný urbanistický vývoj, kdy historické budovy z koloniálního období přímo sousedí s ultramoderními stavbami. Velkým problémem města je znečištění ovzduší a vody. Název města je odvozen od jména svatého Josefa (španělsky San José). Pojmenování San José nese více měst v několika státech, které bývaly španělskými koloniemi. Město se rozkládá v nadmořské výšce okolo 1 170 metrů. Oblíbeným cílem cestovatelů je i blízké okolí města, nejčastěji dvě stále ještě činné sopky, k jejímž vrcholkům stoupáte po neuvěřitelně příkrých cestičkách. Při cestě ke kráteru nezapomeňte na teplé oblečení! Byť sopky slibují úchvatný pohled na město, díky sopečné aktivitě vulkánu si ho však příliš nevychutnáte. Vrcholek i jeho nejtěsnější okolí je totiž stále zahaleno v oblaku šedivého dýmu.

Alajuela

Alajuela leží v Centrálním údolí 18 km severozápadně od San José. Město se rozkládá na úpatí vulkánu Poás a jeho nadmořská výška je přibližně o 200 metrů menší než nadmořská výška San José. Alejuela bylo založeno roku 1676, ale najdete zde jen málo historických budov. Se 172 000 obyvateli je druhým největším městem státu Kostarika. Celkově je ale město příjemnější a méně uspěchané než San José. Za návštěvu stojí Museo Juan Santamaría, které leží ve stejnojmenném parku a je pojmenováno podle národního hrdiny Juana Santamaría, který zemřel ve válce roku 1856. Dalším zajímavým místem je park plný mango stromů Parque Central. Podle těchto stromů se Alejuele říká „město manga“. Zajímavé je i okolí města. Můžete podniknout výlet přes kávové plantáže a pastviny na zalesněný vulkán Poás. Navštívit Flor De May, farmu a chovnou stanici pro papoušky, zejména ary, u řeky Segundo de Alajuela asi 3 km od města.

Poás

Je aktivní sopka v centrální části Kostariky. Jeden ze tří kráterů této středoamerické sopky je gejzír. Kostarika má mnoho sopek, ale sopka Poás získala velkou slávu v roce 1910, kdy vyvrhla sloup páry vysoký 6 kilometrů. V dalších příležitostech vychrlila páru 300 metrů vysoko. Podoba tohoto kráteru je podobná zjizvené měsíční krajině uzavřené do kotle o průměru 1,6 kilometrů a hloubka je odhadována na 300 metrů.

NP Poás

NP se rozkládá na ploše 5 600 ha a je soustředěn právě kolem vulkánu Poás (2 704 m). Leží 37 km severně od Alajuela. Je to jeden z nejznámějších a nejstarších národních parků, které Kostarika nabízí. Park byl několikrát uzavřen kvůli silným erupcím sopky. Hlavní kráter má 1,5 km v průměru a je 300 m hluboký. Kvůli nebezpečným plynům uvnitř sopky je zakázán vstup přímo do kráteru. Nedaleko vulkánu se nachází mlžný les. Park je protkán dobře značenou sítí cestiček, stezek a cest. Park je téměř přeplněný, zejména o víkendech.

Limón

Karibské město, je dokonalým místem pro odpočinek a relaxaci. Místní obyvatelé jsou milí, otevření a město samo o sobě láká k poznávání. Klima je tu teplé a tropické a okolní prostředí překrásné. Limón byl založen už v roce 1870 jako přístav pro vývoz banánů a obilí. Dnes tato tradice pokračuje a k dopravním lodím se přiřadily i lodě zábavní a turistické. Úchvatným zážitkem jsou i početné parky v bezprostřední blízkosti města. Limón je oblíbený též díky romantickým hotelům, z nichž některé se nacházejí na útesech vysoko nad mořským pobřežím. Limón je také výborným výchozím bodem k návštěvě NP Tortuguero.

NP Tortuguero

Rozkládá se na ploše 19 211 ha pobřežního parku plus 52 ha moře, je důležitou základnou pro zelené mořské želvy z celého karibského pobřeží. Na světě existuje 8 druhů mořských želv, 6 druhů z toho žije v Kostarice a 4 druhy přímo v Tortuguero. Severní část parku s 6 000 mm srážek ročně je nejvlhčí oblastí v zemi. Prší tu během celého roku a deštník nebo kvalitní nepromokavé oblečení je zde podmínkou, stejně tak i repelenty. Existují tu stovky cest, jimiž můžete procházet a obdivovat jedinečnou krásu přírody při překonávání desítek nejrůznějších potůčků a říček.

Národní park Chirripó

Řadí se mezi největší chráněné oblasti státu a je také důležitým horským parkem. V parku se nacházejí tři hory, jejichž výška je přes 3 800 metrů. Jednou z nich je i vrchol Chirripó (3 820 m). Vyšší vrchol než je Chirripó Kostarika nemá. Park je protkán řadou stezek, na své si tu přijdou i vysokohorští turisté. Vchod do parku je v nadmořské výšce 1 350 metrů, takže pokud chcete vystoupat na Chirripó, znamená to 2,5 km stoupání. Výhled ze čtyřtisícové hory na Pacifik a Karibik je nezapomenutelný. Pěší túry můžete podnikat i v nížině. Tento park spolu s další řadou biologických a indiánských rezervací a s parkem La Amistad tvoří biosférickou rezervaci Reserva de La Biosfera La Amistad.

NP Arenal

Byl založen roku 1995. Nachází se zde polovina všech živočišných druhů známých v Kostarice. Největší atrakcí je ale sopka Arenal. Činná je již od roku 1500 a poslední výbuch byl v roce 1968, zabil 80 lidí a 45 000 kusů dobytka. Od té doby je vulkán zdánlivě v klidu, ale přesto, zejména v noci skýtá úžasnou podívanou. Nejlepší místo na noční představení vulkánu je ze severní a západní strany kopce. Činnost sopky se mění den ode dne. Někdy z ní vytéká žhavá láva a do vzduchu létají kameny, jindy zase jen klidně bublá.

NP Cahuita

Rozkládá se na ploše 1 097 ha a je jedním z nejnavštěvovanějších parků na karibském pobřeží. Je dobře přístupný a velké množství hotelů v kombinaci s pěknými plážemi, mořem, korálovým útesem a deštným pralesem se spoustou příležitostí pozorovat divočinu z něj dělá oblíbené letovisko.

Cartago

Je nejstarší město Kostariky. Leží v Centrálním údolí 22 km jihovýchodním směrem od San José. I s předměstím má Cartago 120 000 obyvatel a je třetím největším městem v zemi. Cartago bylo založeno Juanem Vásquezem roku 1563 a do roku 1823 bylo hlavním městem celé země. Bohužel zemětřesení v letech 1841 a 1910 napáchaly velké škody na historických budovách. Město leží v 1435 m. mezi pohořím Cordillera Central a Cordillera de Talamanca. Blízko města se nachází vulkán Irazú. V blízkém okolí města najdete také mnoho zajímavých míst. El Jardín Botánico Lankester, botanická zahrada asi 8 km od města, spravovaná Universitou Kostarika a zaměřená zejména na orchideje. Ujít byste si neměli nechat ani 5km vzdálený Parque Nacional Volcán Irazú nebo oblast Aguacaliente, kde jsou horké minerální prameny.

Monte Verde

Je malá obec na severozápadě Kostariky. Byla založena v roce 1951 a dnes je oblíbeným cílem místních i zahraničních návštěvníků. V blízkosti přírodní rezervace Monte Verde leží malé město Santa Elena. Cesta vedoucí z města do rezervace je lemována atrakcemi jako např. motýlí farma, žabárium, terárium, továrna na výrobu sýrů a množství uměleckých galerií. Co si ale rozhodně nesmíte nechat ujít je takzvaný Sky trek nebo Sky Walk. Toto a mnoho dalšího můžete zažít v Monte Verde, které byste si při návštěvě Kostariky rozhodně neměli nechat ujít.

Související článek

5 DŮVODŮ, PROČ SE VYDAT DO KOLUMBIE

5 DŮVODŮ, PROČ SE VYDAT DO KOLUMBIE

1) Buďte jedním z mála turistů, kteří v Kolumbii byli Kolumbie platila po dlouhá desetiletí za nebezpečnou zemi, kde vládly guerillové organizace a narkobaroni, kteří vedli válku proti kolumbijské vládě. Toto ale již několik let není pravda. Kolumbie je, co se bezpečnosti týká, na úrovni jiných turisticky oblíbených zemí Latinské Ameriky. Špatná reputace se ale turistům vryla do podvědomí a tak tuto krásnou a velmi zajímavou zemi objevují jen velmi pomalu. Ti, kteří ale najdou odvahu se vydat poznat krásy Kolumbie, se domů vracejí nadšení a plní zážitků na celý život. Díky tomu, že Kolumbii stále nezaplavily hordy turistů, můžete nasát...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)