CK Livingstone

Cestovatelské články

5 DŮVODŮ, PROČ SE VYDAT DO KOLUMBIE

| Kateřina Francová

5 DŮVODŮ, PROČ SE VYDAT DO KOLUMBIE

Co se vám vybaví, když se řekne Kolumbie? Vyhlášená kolumbijská káva? Nebo třeba legenda o zlatém pokladu El Dorado? Některé z vás zřejmě na první dobrou napadne jméno Pablo Escobar a s ním spojený obchod s kokainem. Kvůli tomu může země vyvolávat kontroverzní pocity, co se bezpečnosti týká. Žádná země ale není bez poskvrnky a Kolumbie je zemí, která toho má turistům hodně co nabídnout. Ať již co se historie, památek, přírodních scenérií či gastronomie a kultury týká. Na své si přijde prakticky každý. Proč byste tedy měli tuto jihoamerickou zemi navštívit? Zde je 5 důvodů.

1) Buďte jedním z mála turistů, kteří v Kolumbii byli
Kolumbie platila po dlouhá desetiletí za nebezpečnou zemi, kde vládly guerillové organizace a narkobaroni, kteří vedli válku proti kolumbijské vládě. Toto ale již několik let není pravda. Kolumbie je, co se bezpečnosti týká, na úrovni jiných turisticky oblíbených zemí Latinské Ameriky. Špatná reputace se ale turistům vryla do podvědomí a tak tuto krásnou a velmi zajímavou zemi objevují jen velmi pomalu. Ti, kteří ale najdou odvahu se vydat poznat krásy Kolumbie, se domů vracejí nadšení a plní zážitků na celý život. 
Díky tomu, že Kolumbii stále nezaplavily hordy turistů, můžete nasát autentickou atmosféru ulic měst a vesniček. A to i na oblíbeném karibském pobřeží okolo města Cartagena de Indias, které je jednou z turisticky nejvyhledávanějších oblastí Kolumbie. Pokud tedy toužíte navštívit zemi, kde již nebyl každý, Kolumbie je správnou volbou.

2) Objevte přírodní rozmanitosti Kolumbie
Kolumbie je čtvrtou největší zemí Jižní Ameriky s velmi rozmanitým krajinným reliéfem a bohatou faunou a flórou. Naleznete zde nádherné pláže karibského i tichomořského pobřeží, které lákají k relaxu a vodním radovánkám. Kolumbií prochází tzv. ohnivý tektonický pás, díky kterému se zformovala Andská vysočina tvořená několika pohořími s vnitřními údolími. V pohořích se nacházejí desítky sopek, některé stále aktivní. Nejvyšší vrcholy dosahují výšky 5775 m n.m. Oblast kolem Salenta a části pohoří Sierra Nevada de Santa Marta jsou vyhlášenými kávovými oblastmi, odkud pochází ta nejlepší kolumbijská káva. Tu můžete ochutnat třeba přímo na kávové plantáži. Jižní oblasti státu jsou pokryty savanami a tropickým deštným lesem Amazonie. Přírodní scenérie Kolumbie nadchnou každého. 

3) Projděte se uličkami koloniálních vesniček a měst
Španělská kolonizace Kolumbie začala v roce 1514 a s ní i rozšiřování nádherné koloniální architektury, kterou dnes můžete obdivovat po celé zemi. Prvními městy, která Španělé v Kolumbii založili, byla Santa Marta a Cartagena de Indias na severním karibském pobřeží. Cartagena de Indias si díky svému jedinečnému koloniálnímu vzhledu historického centra obehnaného hradbami vysloužila zápis do seznamu UNESCO. Ne nadarmo je město považováno za jednu z perel Karibiku. Jistě nadchne i vás. 
Nádherné koloniální budovy můžete také obdivovat v hlavním městě Kolumbie -Bogotě, v “bílém městě“ Popayán, v městečku Villa da Leyva, nebo třeba ve vesničce Salento nebo Barichara. Těch míst, která vás nadchnou svou architekturou a památkami, je ale mnohem více.

4) Nahlédněte do legendami opředené předkolumbovské historie Kolumbie
Kdo by neznal legendu o El Doradu a nechtěl by na vlastní oči vidět místo, kde se bájný zlatý poklad ukrývá? Jezero Guatavita, u kterého v minulosti probíhaly obětní rituály indiánského kmene Čibčů, se dnes stalo poutním místem všech hledačů pokladů jedním z turistických cílů Kolumbie. Pokud chcete vidět zlatý poklad z předkolumbovské doby, vydejte se do muzea zlata v Bogotě. Zde vás zlatá horečka snadno zachvátí. 
Pozůstatky po předkolumbovských kulturách se vyskytují na několika místech země. Území Kolumbie bylo údajně obydleno již před 12 tisíci lety. V oblasti San Agustínu archeologové objevili naleziště kamenných soch, o jejichž vzniku a účelu se dosud vedou dohady. Další záhadná kultura žila v horách oblasti Tierradentro. Po ní se dochovaly podzemní hrobky. V pohoří Sierra Nevada de Santa Marta se zase ukrývá tajemstvími opředené Ztracené město. I zde jsou údajně stále ukryté zlaté předměty Indiánů, kteří jednoho dne záhadně zmizeli.  

5) Ochutnejte kolumbijské speciality
Součástí poznávání každé země je i ochutnávání místních specialit. Kolumbie patří k zemím, kde si vaše chuťové pohárky přijdou určitě na své a která vás gastronomicky nadchne. Kolumbijská gastronomie je směsicí vlivů původní indiánské, španělské, africké a karibské kuchyně. Díky kulturní rozmanitosti Kolumbie se jednotlivé regiony od sebe kulinářsky liší. V celé Kolumbii narazíte na typickou placku z kukuřičné mouky – arepu. Ta se používá jako příloha. Oblíbené jsou také tamales – balíčky z kukuřičných nebo banánových listů plněné kukuřičnou hmotou a dalšími ingrediencemi. V kolumbijské kuchyni kromě kukuřice nechybí fazole, rýže, maso, klobásy a zelenina včetně zeleninového banánu. V pobřežních oblastech si pochutnáte i na rybách. Oblíbené jsou polévky ajiaco nebo sancocho. Pokud máte rádi exotické ovoce, rozhodně ochutnejte papáju nebo mango. Kolumbijci rádi popíjejí kukuřičné pivo a pálenku z cukrové třtiny – aguardiente. Prodejci na ulici nabízejí i šťávu z cukrové třtiny a limety. A pokud chcete ochutnat opravdovou kuriozitu, vydejte se do města Barichara. Právě zde můžete okusit pražené mravence. Troufnete si? 


 

Související zájezdy

Kolumbie
317 Kolumbie

Tajemná země hor, džungle i Karibiku

12.11. - 27.11.2024
+ další 1 termín
16 dní
Pestrobarevná Kostarika
343 Pestrobarevná Kostarika

Perla Střední Ameriky

9.11. - 24.11.2024
+ další 1 termín
16 dní