Kambodža

KHM

Kambodža

Informace o zemi

Kambodža dokáže nabídnout francouzský šarm Indočíny, nádherné chrámy, divokou džungli a krásnou krajinu, ale zároveň stále nese jizvy způsobené občanskou válkou. Má fascinující historii. Z dob, kdy byla Angkorská říše všemocným impériem, se dochovaly ohromující stavby. K nejnavštěvovanějším místům patří komplex Angkor Wat. Jistě vás okouzlí také usměvaví a pohostinní obyvatelé.

Informovat o zájezdech do Kambodži?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 181 040 km²
Obyvatelstvo: 16 milionů  obyvatel
Hlavní město: PhnOm-Pénh
Jazyk: khmerština
Měna: 1 riel (KHR) = 100 senů
Náboženství: buddhisté (95 %)
Národnostní složení: Khmerové (90 %), Vietnamci (5 %)
Časové pásmo: časový posun proti České republice je (zimní čas) + 6 hodin v době zimního času a + 5 hodin v době letního času.
Mezinárodní předvolba: 00855
Důležitá telefonní čísla: policie: 117 nebo 023 724 016, dopravní policie: 023 722 067, turistická policie - Siem Reap: 012 969 991/ 016 862 629, požárníci: 118 nebo 023 723 555, záchranka: 119 nebo 023 723 840

Objevte s námi Kambodžu

Vybíráme z nabídky zájezdů
Thajsko - Kambodža
206 Thajsko - Kambodža

Buddhistické tradice a Angkor Wat

30.10. - 12.11.2022
+ další 1 termín
14 dní
Thajsko - Kambodža - Barma (Myanmar)
30.10. - 25.11.2022
+ další 1 termín
27 dní
Vietnam - Kambodža
209 Vietnam - Kambodža

To nejlepší z obou zemí

26.12. - 11.1.2022
+ dalších 11 termínů
17 dní
Laos - Kambodža
216 Laos - Kambodža

Fascinující Indočínou podél Mekongu

23.1. - 7.2.2022
+ další 3 termíny
16 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Ke vstupu na území Kambodže je vyžadován cestovní pas, jehož platnost přesahuje platnost víza o 3 měsíce.
Víza a režim vstupu: Vízum se vyřizuje při vstupu do země. Poplatek je 30 USD. Je potřeba doložit pas a 2x foto.
 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektřina: Na většině míst jsou zásuvky, do kterých je mo6no dát české zástrčky. Někde jsou však americké zásuvky, ke kterým je potřeba použít adaptér.
Telefon: Hovory do ČR jsou možné z pošty, hotelu či z telefonních budek. Možné je i levné volání přes internet, které nabízejí internetové kavárny. Čeští poskytovatelé mobilních služeb mají roamingové smlouvy s místními operátory, volání je však hodně drahé.
Pošta: Pohlednice a známky se dají koupit v turistických lokalitách. Doručení do ČR trvá cca 14 dní.
Očkování: Pro tuto oblast není žádné očkování povinné. Doporučené očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Kambodžská kuchyně je plná silných chutí. Místní mají rádi, když se v jídle mísí jak slaná chuť, tak kyselá, sladká a hořká. Inspiraci si bere hlavně z indické a čínské kuchyně, ale svůj vliv má i Vietnam a Thajsko. Svou stopu zanechala i Francie z dob, kdy byla Kambodža součástí Indočíny. Jejich slavná dlouhá bageta je v Kambodže běžná. Populární svačinou jsou jarní závitky z rýžového papíru plněné mrkví, ledovým salátem, fazolovými klíčky a mnoha druhy bylinek.

Podnebí

Místní klima určují dva monzuny - chladný a suchý severovýchodní monzun (od listopadu do února) a vlhký jihozápadní monzun (od května do října). Monzunové deště padají většinou odpoledne a představují 70-80% celkových ročních srážek. Období pro cestování lze rozdělit na chladné a suché (listopad-únor), horké a suché (březen-květen), horké a vlhké (červen-srpen), chladné a vlhké (září-říjen). Průměrná roční teplota se pohybuje od 21 °C do 35 °C, v dubnu, což je nejteplejší měsíc v roce, často dosahuje až ke 40°C.

Kambodža - Fotogalerie

Zažijte Kambodžu na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Kambodži

Kam se vydat

Kambodžské království v jihovýchodní Asii sousedí s Thajskem, Laosem a Vietnamem; na jihozápadě má přístup k Thajskému zálivu Tichého oceánu. Země patří mezi nejchudší státy v regionu. Smutný věhlas si získala zejména vinou řádění Rudých Khmerů v letech 1975-1979, kdy byly vyvražděny na 2 miliony obyvatel (zhruba čtvrtina tehdejší populace). V letech 1976 - 1990 byl pro Kambodžu používán název Kampučia.

Phnom Penh 

Hlavní a největším město. Přes svou pověst bouřlivého města jím lze bez problému cestovat a objevovat kambodžskou kulturu. Velmi atraktivní architektura tvoří dokonalou kulisu při procházce městem. Žádný návštěvník by si neměl nechat ujít bulvár Sisowath Quay. Zastavěná strana ulice obsahuje mnoho kaváren a obchodů. Za návštěvu stojí i Královský palác a dvě velkolepé pagody, které jsou jeho součástí. Pagody byly vystavěny v 19. stol. francouzskou technikou a s kambodžským designem. V blízkosti se nachází Národní muzeum, které obsahuje úžasnou sbírku umění zlatého věku Angkoru. Muzeum předělané z bývalé věznice Tuol Sleng nabízí pohled do nedávné hrůzné historie Kambodže. Neblaze proslulá tzv. mapa z lebek již byla rozebrána, avšak muzeum stále uchovává mučící nástroje a historické snímky. Památník nezávislosti a osvobození postavený v buddhistickém stylu tvoří dominantu města připomínající odchod Francouzů roku 1953.

Jezero Tonlesap 

Topografii země dominuje životně důležitá mohutná řeka Mekong, která přitéká z Laosu a pokračuje na jihovýchod do Vietnamu. Přítokem Mekongu je 100 km dlouhá řeka Tonlesap, která vytéká ze stejnojmenného jezera Tonlesap (Velké jezero). Obě řeky jsou důležitou dopravní tepnou a většina obyvatel země žije právě v úrodné centrální nížině v povodí těchto dvou řek. Řeka Tonlesap je součástí ojedinělého procesu, dvakrát do roka totiž mění směr toku. V období dešťů, od května do října, se hladina Mekongu zvedne a vrací tok řeky Tonlesap zpět do jezera. Jezero se v tomto období zvětší z běžné rozlohy na více než dvojnásobek. V období sucha hladina Mekongu klesne a Tonlesap se opět může obrátit a vlévat se zpátky do Mekongu. Díky tomuto zvláštnímu procesu je jezero Tonlesap jedním z nejbohatších zdrojů sladkovodních ryb na světě.

Angkor Watt 

Je jedním z nejvýznamnějších archeologických míst v jihovýchodní Asii. Tento chrámový komplex patří mezi jednu z největších a nejkrásnějších stavebních památek lidské historie a je zároveň památkou UNESCO. Z období od devátého do čtrnáctého století se zde na ploše dvou set čtverečních kilometrů dodnes uchovalo sto třicet polorozbořených paláců a chrámů, které představují jeden z vrcholů světového stavitelství. Do jejich zdí jsou vepsány dějiny zlatého věku Kambodže. Chrám Angoru je vysoce symbolickou strukturou. Chrám byl postaven v hinduistickém pojetí a má představovat mýtickou horu Meru, proto byl vystaven do tvaru pyramidy a obklopen pěti věžemi, které reprezentují pět vršků pohoří Meru. Angkor wat je jednoznačně nejzajímavější památkou.

Související článek

Barma -  Všechno, co se blyští, je zlato

Barma - Všechno, co se blyští, je zlato

Astrologie a buddhismus jsou v Barmě pevně svázány. Všichni lidé jsou věřící a náboženství ovlivňuje jejich dennodenní život. Každý muž musí minimálně dvakrát za život vstoupit do stavu mnišského. Jednou kolem 15ti let, podruhé po dvacítce a potom může kdykoli si chce odpočinout od světských starostí. Barmští lidé žijí v extrémní chudobě, přesto jsou v zde stovky stup pokrytých tunami pravého zlata. Zde na Shwedagonu je prý víc zlata než v britské národní bance a na její koruně více diamantů než v královské šperkovnici. Všechno z darů obyčejných lidí, kteří jedí jen rýži, aby si mohli dovolit nákup zlatých lístků. Pagoda Swedagon je oz...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Preferujete tištěný katalog?

Rádi vám jej zdarma zašleme!

Chci tištěný katalog