Island

ISL

Island

Informace o zemi

Island je zemí ohně a ledu. Geologicky se jedná o velmi mladý ostrov, což je příčinou podoby Islandu jak jej dnes známe. Země ledovců, sopek, gejzírů a geotermálních pramenů, fjordů, vodopádů, ale i pastvin a vysokých nedostupných hor. Obklopený oceánem, jehož vlny brázdí největší savci této planety velryby a jehož pobřeží obývají tisíce rozmanitých ptáků. Na území Islandu jsou 3 národní parky, 29 přírodních rezervací, 30 přírodních památek, 9 přírodních parků a dalších 28 míst zvláštního zájmu ochrany přírody. Z měst stojí kromě toho hlavního Reykjavíku za návštěvu také Keflavík, který tvoří dvojměstí s městem Njarðvík, a Akureyri na severu země. Více vás však určitě uchvátí zdejší příroda. Z gejzírů ten nejznámější - Geysir, a nedaleký vodopád Gullfoss. Stále aktivní sopka Hekla nebo národní parky Jökulsárgljúfur, Snaefellsness či Skaftafell, který je největším národním parkem, nachází se na jihovýchodě ostrova, rozkládá se z větší části na největším evropském ledovci Vatnajökul. Určitě nezapomeňte na jezero Mývatn v oblasti aktivních vulkánů. Jedinečné jezero s plovoucími krami Jokulsárlón.

Informovat o zájezdech na Island?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 103 000 km²
Obyvatelstvo: 350 000 obyvatel
Hlavní město: Reykjavík
Jazyk: islandština
Měna: 1 islandská koruna (ISK) = 100 aurarů
Náboženství: protestanti (96 %)
Národnostní složení: Islanďané (96 %)
Časové pásmo: časový posun proti České republice je - 2 hodiny v době letního času, 
-1 hodina v době zimního času.
Mezinárodní předvolba: 00354
Důležitá telefonní čísla: nouzové číslo: 112 (policie, sanitky, hasiči), policie: + 354-551-1166, první pomoc:+ 354-525-1000, lékařská služba o víkendech, svátcích a v mimopracovní dobu (Reykjavík):+ 354- 552 1230

Objevte s námi Island

Vybíráme z nabídky zájezdů
Island nejen pro 55+
514 Island nejen pro 55+

Komfortněji pro milovníky přírody

Sedm divů Islandu
516 Sedm divů Islandu

Zázraky islandské přírody

26.5. - 1.6.2024
+ dalších 6 termínů
7 dní
Island v kostce
517 Island v kostce

To nej z Islandu

30.6. - 8.7.2024
9 dní
Island na Velikonoce
518 Island na Velikonoce

Termály, vodopády, vulkány i sníh

Nejkrásnější treky Islandu
519 Nejkrásnější treky Islandu

Kouzla barevné přírody i vulkanická činnost

5.9. - 19.9.2024
15 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Pro vstup na Island je požadován platný cestovní pas s dobou platnosti nejméně tři měsíce po návratu.
Víza a režim vstupu: Cestovní režim pro občany ČR při cestě na Island - bezvízový styk do 90 dnů pobytu.
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektřina: 220V 50Hz. Zásuvky našeho typu
Telefon: kanceláře Landssíminn (islandský Telecom) sídlí obvykle v místních poštovních pobočkách, kde můžete uskutečnit místní i mezinárodní hovory. Často naleznete telefonní automaty před poštou nebo u čerpací stanice. Island užívá GSM i NMT mobilní síť, GSM má omezený rozsah, ale pokrývá většinu měst a vesnic. NMT pokrývá téměř celou zemi.
Internet: v Reykjavíku a v Akureyri je několik internetových kaváren, jinde najdete připojení ve veřejných knihovnách nebo v turistických kancelářích.
Pošta: poštu naleznete ve všech větších městech. Otevřeno je od 9 do 16.30 hodin pondělí - pátek. Mezinárodní dopisy bývají doručeny za tři až pět dní.
Očkování: Pro vstup na Island nejsou vyžadována žádná povinná očkování.

Stravování

Typickými potravinami pro Island musejí být samozřejmě ryby a další plody moře - různé druhy škeblí a mušlí. Dále Islanďané rádi vaří ze skopového a jehněčího masa. Vyhlášené jsou místní ovčí sýry, je jich několik desítek druhů. Pochoutkou je speciálně připravené žraločí maso tzv. hákarl. Je nakrájeno na malé kostičky a podává se v dózách s víčkem kvůli silnému zápachu. Zapíjí se pálenkou. Islanďané též rádi jedí lososa vyuzeného po domácku na sušeném ovčím trusu. Tímto způsobem uzený losos je chutnější. Islanďané často pijí limonády, které jsou ovšem pro většinu z nás velmi přeslazené. Z alkoholických nápojů preferují Islanďané pivo a vodku. Stejně jako v jiných severských zemích je možné alkoholické nápoje koupit pouze ve speciálních obchodech. Na Islandu se z brambor a anděliky lékařské vyrábí 40% nápoj Brennivin, zvaný také černá smrt. Potraviny se smějí na Island dovážet pouze do 3 kg na osobu. Dovoz salámů, másla a mléka je zakázán.

Podnebí

Island má podnebí ovlivněno Golfským proudem, zimy jsou relativně mírné a léto bývá chladné. Dochází k rychlým a obtížně předvídatelným změnám počasí. Často prší a je prudký vítr. Průměrná teplota v Reykjavíku je v lednu - 0,5°C a v červenci 10 °C. Díky Golfskému proudu a převládajícímu jihozápadnímu proudění z tropického Atlantiku má západní pobřeží ostrova velmi mírné klima. Severní pobřeží je chladnější. Teplotní rozdíl mezi severem a jihem je cca 4°C.Celkem je podnebí oceánské s mírnou zimou a chladným létem. Léto někdy trvá jen dva měsíce. Výhodou je, že v létě vůbec nepřichází tma. Sluneční svit pomalu slábne a pak se najednou zase zesílí. V tuto dobu spí místní lidé minimálně. V zimě je zase s výjimkou několika hodin stále tma. Nejkratší den trvá 4, nejdelší 20 - 21 hodin. Průměrná zimní teplota v lednu je od 2°C do -1°C, na severu -5°C až -15°C.

Island - Fotogalerie

Zažijte Island na vlastní kůži!

Pojeďte s námi na Island

Kam se vydat

Reykjavík

Reykjavík je hlavní a největší město tohoto ostrovního státu. Leží při pobřeží zálivu Faxaflói v Atlantském oceánu na jihozápadě země. Město je se svou polohou 64° 08 severní šířky nejseverněji položeným hlavním městem světa a v rámci Evropy i nejzápadnějším.

Keflavík

Keflavík je přístavním městem, ležícím asi 50 km jihozápadně od Reykjavíku na poloostrově Reykjanes u jihozápadního pobřeží v zálivu Faxaflói v Atlantském oceánu. Žije v něm přibližně 10 tisíc obyvatel. Keflavík byl založen v 16. století. Vyvinul se zde rybářský průmysl, později ve 40. letech 20. století zde Američané postavili největší a nejdůležitější islandské letiště Keflavík.

Vodopád Skógafoss

Vodopád Skógafoss (česky Lesní vodopád) leží na jihu, poblíž města Skógar. Padá z bývalých pobřežních útesů, které se dnes nachází asi 5 kilometrů od moře. Táhnou se stovky kilometrů a oddělují pobřeží od islandské Vysočiny. Skógafoss je jedním z největších a také nejkrásnějších vodopádů, které Island turistům nabízí. Je 25 metrů široký a 60 metrů vysoký. Napájí jej řeka Skógá, na níž je vodopádů více. Díky vodní tříšti, která vodopád obklopuje, lze za slunného počasí pozorovat jednoduchou či dvojitou duhu. Východně od vodopádu vede turistická stezka ze Skógaru do vnitrozemí. Prochází průsmykem Fimmvörðuháls, který leží mezi ledovci Eyjafjallajökull a Mýrdalsjökull a končí v údolí Þórsmörk, kde se napojuje na slavnou Laugavegur vedoucí do Landmannalaugaru.

NP Tingvellir

Je národní park na jihovýchodě státu Island u poloostrova Reykjanes. Bylo to právě v této oblasti, kde vznikl Althing, jeden z nejstarších parlamentů na světě (v r. 930). Dosud zde jsou jeho pozůstatky, pročež byla oblast v roce 1944 vyhlášena za národní park. Od roku 1983 pak byl zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO. Parlament byl v Tingvelliru založen v roce 930 a fungoval zde až do roku 1789.

Geysir (známý jako The Great Geysir)

Gejzír, podle kterého se odvozuje termín gejzír popsaný prvně v roce 1294. Geysir se nachází v oblasti prolomového riftu Haukadular 80 kilometrů východně od Reykjavíku na jihozápadním Islandu. Frekvence se pohybuje v rozmezí 5 až 8 hodin. Vařící voda je vyvrhována až do výšky kolem 60 metrů. V roce 1915 činnost gejzíru ustala, ale následná zemětřesná aktivita v oblasti ho zase probudila k životu v roce 1935. Po sérii zemětřesení, které zasáhly oblast v roce 2000 opět Geysir chrlí vodu. Jeho výtrysky ale mohou být značně nepravidelné, co se mohutnosti týče a mohou často na dlouhé roky ustat.

Strokkur

Gejzír v geotermální oblasti u řeky Hvítá na Islandu. Strokkur leží jen několik metrů od známého Geysiru, ale na rozdíl od Geysiru, který je nepravidelný a může být po několik let nečinný, chrlí Strokkur pravidelně každých 5-10 minut vařící vodu do výšky více než 20 metrů.

Hvannadalshnjúkur 

Je nejvyšší hora Islandu, nachází se na severozápadním okraji pohoří Öræfajökull. Měří přibližně 2 119 m. Tvoří součást národního parku Skaftafell.

Vodopád Gullfoss

O pár kilometrů dále za Geysirem směrem k vysočině narazíte na jeden z nejkrásnějších vodopádů Islandu - mohutný Gullfoss. Přes dva schody padající masa vody do kaňonu tvoří nezapomenutelný obrázek. V létě, kdy řeka Hvítá sílí vlivem tajících ledovců, je Gullfoss opravdu monumentální ukázkou velikosti přírody a na druhé straně pomíjivosti člověka.
Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)