Botswana

BWA

Botswana

Informace o zemi

Botswana patří k nejstabilnějším státům Afriky a je příkladem příkladné demokracie tohoto kontinentu. Turisty však zaujme především svými přírodními scenériemi delty řeky Okavango mizící v písku pouště Kalahari či národním parkem Chobe s obrovskou koncentrací slonů. Botswana je vnitrozemský stát na jihu Afriky sousedící s Jihoafrickou republikou na jihu, Namíbií na západě, Zambií na severu a Zimbabwe na severovýchodě. Jedná se o v pořadí třetí hospodářsky nejvyspělejší stát Afriky. Území státu je převážně rovinaté s několika náhorními plošinami. Na jihozápadě se rozprostírá poušť Kalahari, která zabírá téměř 70% území Botswany. V severozápadní části je rozlehlá delta řeky Okavango, která se po období dešťů mění v rozsáhlé mokřady. Jedná se o největší vnitrozemskou deltu na světě. 

Informovat o zájezdech do Botswany?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 600 370 km²
Obyvatelstvo: 1,8 milionu obyvatel
Hlavní město: Gaborone
Jazyk: angličtina, tswana
Měna: 1 pula (BWP) = 100 thebe
Náboženství: animisté (49 %), protestanti (29 %), křesťané (21 %)
Národnostní složení: Bečuánci (76 %), Mašonové (12 %), Křováci (3 %), Hotentoti (3 %)
Časové pásmo: časový posun proti České republice je (zimní čas): + 1 hodina
Mezinárodní předvolba: 00267, mobilní 002677
Důležitá telefonní čísla: Policie 499 nebo 999, záchranná služba 997, hasiči 998

Objevte s námi Botswanu

Vybíráme z nabídky zájezdů
JAR - Svazijsko  - Botswana - Zimbabwe
120 JAR - Svazijsko - Botswana - Zimbabwe

Z Kapského města na safari

10.9. - 4.10.2024
+ další 1 termín
25 dní
JAR - Svazijsko - Botswana - Zimbabwe
120B JAR - Svazijsko - Botswana - Zimbabwe

Z Kapského Města na safari

21.6. - 15.7.2025
25 dní
Zimbabwe - Botswana  - Namibie  - JAR
1.10. - 21.10.2024
+ další 2 termíny
21 dní
JAR - Namibie - Botswana - Zimbabwe
25.6. - 15.7.2025
21 dní
JAR - Lesotho - Svazijsko - Zimbabwe - Botswana - Namibie
10.9. - 19.10.2024
40 dní
JAR - Svazijsko - Zimbabwe - Botswana - Namibie
21.6. - 30.7.2025
40 dní
Zimbabwe - Botswana - Namibie - JAR
126 Zimbabwe - Botswana - Namibie - JAR

Afrika v komfortním balení

14.11. - 2.12.2024
+ další 3 termíny
19 dní
Zimbabwe - Botswana - Namibie
147 Zimbabwe - Botswana - Namibie

Safari v deltě Okavanga

10.11. - 26.11.2024
+ další 1 termín
17 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Občané ČR mohou vstupovat a pobývat na území Botswanské republiky bez víz. Bezvízový styk se týká cest za účelem turistickým, oficiálním a obchodním. Celková doba bezvízového pobytu nesmí přesáhnout celkem 90 dní (kumulativně) během jednoho roku. Při vstupu do země může být požadováno prokázání zpáteční letenky, rezervace ubytování na území Botswany, příp. údaje a kontakty na zvoucí osobu/hostitele v zemi.
Víza a režim vstupu: Pro vstup do země je nutný cestovní pas s dobou platnosti alespoň 6 měsíců po vypršení pobytového povolení. Pro občany ČR platí bezvízový styk pro pobyt v délce max. 90 dní během jednoho roku. Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  
Adresa konzulátu: Konzulát Botswanské republiky, Filmařská 19/1153, Praha 5 152 00, Telefon: 00420 737 238 288, Adresa velvyslanectví ČR v zahraničí
Embassy of the Czech Republic, 936 Pretorius Street, Arcadia, P.O.Box 13671
Pretoria 0083, Telefon: 0027124312380

Praktické informace na cestu

Elektřina: 231V, 50Hz. V Botswaně se používají jiné typy zásuvek než v ČR. V praxi to znamená, že pro používání přístrojů od nás potřebujete adaptér, který je k dostání v obchodech s elektronikou. V ČR je rovněž k dostání univerzální adaptér pro celý svět tzv. ježek. Adaptér je možné zakoupit i na místě.
Telefon: Telefonní automaty jsou v blízkosti pošt ve všech větších městech. Gaborone a Francis town má telefonní kanceláře pro mezinárodní hovory. Na většině míst během cesty fungují mobilní telefony s českou SIM kartou. Aktuální podrobnější informace žádejte u svého operátora. Pokrytí signálem není všude dostatečně silné.
Internet: Internet je dostupný ve větších městech.
Pošta: Pošta nepatří k těm nejspolehlivějším institucím a zásilkám obvykle trvá velmi dlouho, než jsou doručeny.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení.

Stravování

Národní kuchyně v Botswaně neexistuje, vše záleží na tom, kde žijete a k jaké etnické skupině patříte. V Kalahari a Okavangu, kde je málo zemědělství, tak převažuje sběr a rybolov, doplňovaný lovem. V mírnějších částech Kalahari, kde je dostatek srážek, je hlavní obilninou asi čirok, ten se vaří s vodou nebo kyselým mlékem, vytvoří se kaše bogobe. Ta se pak jí jak ráno, tak v poledne i večer, doplňuje se rajčaty nebo sušenou rybou. Tyto kaše lze ochutnat i v safari kempech.

Podnebí

Podnebí představuje přechod od pouštního k subtropickému. Téměř 85 % Botswany je pokryto pouští Kalahari, klima v zemi se dá obecně označit jako polopouštní s minimem srážek. Od května do srpna v Botswaně téměř neprší a průměrná teplota se pohybuje od 15 °C do 25 °C podle regionu. Je to nejlepší doba pro návštěvu rezervací v Botswaně, protože divoká zvířata se stahují ke zbytkům vody. V období listopad - březen je sezóna dešťů a teploty jsou vysoké, mohou dosahovat i přes 40 °C.

Botswana - Fotogalerie

Zažijte Botswanu na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Botswany

Kam se vydat

NP CHOBE

Národní park Chobe na severu státu Botswana je oblast s největší koncentrací slonů na světě. Volně jich zde neustále migruje kolem sto tisíc a Botswana si je této rarity velice dobře vědoma. NP Chobe leží na povodí stejnojmenné řeky - jednoho z přítoků Zambezi a oplývá velkým množstvím zvěře, která se zdržuje převážně na jejím břehu a početných ostrůvcích. Krajina je velice proměnlivá, bohatá na různé biotopy. Travnaté pláně, menší jezírka a řeky, které se mění v lužní lesy s bažinami a močály. Skvělá příležitost k pozorování zvířat je i lodní safari, při kterém spatříte nejen vodní živočichy, ale i velké savce chodící se k řece napít.

DELTA OKAWANGO

Jedna z posledních velkých divočin světa byla kdysi součástí jezera Makgadikgadi.  Dnes je krajinou tisíců ostrovů a  říčních ramen zrozených z touhy velké řeky dosáhnout mořského pobřeží. Řeka však neústí do žádného moře, voda je pohlcena pískem žhnoucí pouště Kalahari. Konec toku je deltou o rozloze 16 000 km2 - přírodní ráj tvořený řekami, lagunami, ostrovy a lesy. Delta poskytuje sezónní biotop četným druhům živočichů. Patří k nim slon africký, buvol africký, hroch, antilopa topi, pakůň hřivnatý, žirafa, krokodýl nilský, lev, gepard, leopard, hyena, divocí psi, kudu velký, antilopa sable, černý i bílý nosorožec, varan, zebry, prase bradavičnaté či pavián chacma. Delta rovněž poskytuje útočiště více než 400 druhům ptáků. Oblast Okavanga skýtá přes tisíc rostlinných druhů, mnohem více než jiná srovnatelně velká území v Africe. Z nejblíže položeného města Maun lze absolvovat letecké safari nad deltou Okavango.

Rezervace  Central Kalahari

Rezervace  Central Kalahari na území státu Botswana je známá díky velice suchému podnebí se značným  množstvím zvířat. Z býložravců se zde vyskytují různé druhy antilop, pakoně, žirafy, přímorožci a další. Z šelem můžeme pozorovat gepardy, levharty, lvy, šakaly, ale také vzácné psy hyenové, karakaly a hyenu čabrakovou (hnědou). Skvělé možnosti pro pozorování plazů.

Národní park Khutse

Národní park Khutse bývá často zařazen mezi vyhledávaná místa turisty, kteří se rozhodli poznat africkou destinaci jakou je Botswana. Rezervace vyniká spoustou velmi vzácných zvířat, mezi které patří hyena čabraková (hnědá), karakal a pes hyenový. Z šelem zde najdeme také tmavohřívé lvy, gepardy a hyeny skvrnité. Z antilop běžně uvidíme antilopu losí, pakoně, přímorožce a další. Svůj domov zde našly také prasata savanová, hrabáč kapský, pštrosi, dropi, dravci a jiné druhy ptáků a plazů.

Národní park Makgadikgadi

Národní park Makgadikgadi leží na území státu Botswana. Kde jinde vyhlížet migraci zvířat ve státě Botswana než právě v NP Makgadikgadi.  Do parku se v období dešťů stahují velké počty migrujících zeber a pakoní. V parku žije spousta druhů zvířat, jako jsou přímorožci, lesoni, antilopy skákavé, losí a další. Kde jsou býložravci, nechybí samozřejmě ani predátoři jako jsou lvi, hyeny, gepardi, levharti a také vzácní psi hyenoví. Svůj domov zde našli  velké kolonie plameňáků a různých druhů vodních a dravých ptáků.

Národní park Nxai Pan

Národní park Nxai Pan se nachází ve státě Botswana. V parku žije spousta druhů zvířat, jako je slon, zebra, buvol, pakůň, velké množství různých druhů antilop. Velice zajímavá jsou stáda žiraf, která můžou mít až 30 jedinců. Z šelem jsou často vidět lvi, gepardi. Při troše štěstí můžeme spatřit šakaly, levharty a hyeny. Park je výborný pro pozorování různých druhů ptáků. V období dešťů se park stává opravdovým rájem pro šelmy.

Související článek

Vzhůru do Afriky

Vzhůru do Afriky

Namibie je překrásnou zemí s nesčetnými přírodními krásami i světoznámými národními parky. Uvidíte rozlehlé pouště Kalahari a Namib Naukluft s obrovskými písečnými dunami i hluboké kaňony a vysoké hory. Zaručeně vás nadchne solná pláň národního parku Etosha plná zvířat. Bezesporu nejzajímavější etnickou skupinou zdejší oblasti jsou Himbové. Botswana nabídne jedinečnou možnost vodního safari na řece Chobe. Kdo by si nechal ujít projížďku na loďce se stády slonů a nosorožci doslova na dosah ruky! A pro ty, kteří nebudou mít ještě dost zážitků, se jen kousek dále otevírá delta řeky Okavango a její pověstné vodní kanály skrývající neuvě...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)