Neznámý Bhútán s Rudou a Lili

MK280

Neznámý Bhútán s Rudou a Lili

Zajímavé treky i barevný festival

Atraktivní treky až na hranici Tibetu, působivé slavnosti, legendární chrámy.

Novinka Treky a festivaly a příroda

Typ zájezdu:

Aktivní poznávání

Náročnost:

Míra komfortu:

Velikost skupiny:

12

Netradiční prožitky i vyhlášená místa v zemi hřmícího draka. Barevné působivé slavnosti i „rituál“ hot stone. Legendární chrámy a dzongy, skvostné pevnosti a mystické kláštery. Místa štěstí pohladí i zajímavým festivalem. Zažijeme buddhismus i další duchovní proudy. Vychutnáme gurmánské hostiny. Fenomén Jarsagomba je prý nejsilnější afrodiziakum… Trek neznámých lokací až k hranici Tibetu. Exotika na východě, kde ženy nosí hučky z jačích chlupů. "Carbon negative" země s konceptem "Hrubého domácího štěstí". Atypické poznávání tvoří novou výzvu! Zajímavé trasy užijeme nalehko s perfektním zázemím! V zemi úsměvů máme bohaté zkušenosti.

Akce má dokonce 2 průvodce. Trekař RUDA ŠVAŘÍČEK a historička znalá Bhútánu LILIA KHOUSNOUTDINOVÁ obohatí ... Před 15 lety přijala Lilie Khousnoutdinová pozvání tehdejšího korunovaného prince. Od té doby zemi miluje. Pracovala tam v rámci několika firem i neziskových organizací, moderovala literární festival Mountain Echoes, koordinovala rekonstrukci 1000 let starých chortenů v ženském chrámu Kila Gompa, navrhuje šaty z tradičních "kir".

Termíny a rezervace

Termín:  25.4. - 12.5.2024 18 dní / 15 nocí  (18 dní / 15 nocí) Cena:  149 500 Kč letenka asi 22 000 Kč  (letenka asi 22 000 Kč) Nyní doobsazujeme pokoj mužem ? Uzavřeno

Litujeme, ale momentálně je tento zájezd bez dostupných termínů. Rádi Vám ale dáme vědět, až vypíšeme termín nový!

?

Mapa zájezdu

Cestou vás provedou

Rudolf

Rudolf Švaříček

Jednatel cestovní kanceláře LIVINGSTONE. Vizionář s širokým záběrem aktivit. Hlava i duše festivalu GO KAMERA, motor náročných expedic a výjimečných projektů. Má za sebou mimořádné výkony v průzkumu extrémních oblastí i řadu úspěšných expedic: Polar 89 (se psím spřežení na polár), Marco Polo (na...

Více informací o průvodci

Lilia

Lilia Khousnoutdinová

Před 15 lety přijala Lilia Khousnoutdinová pozvání tehdejšího korunovaného prince do Bhútánu. Od té doby zemi miluje. Pracovala tam v rámci několika firem i neziskových organizací, moderovala literární festival Mountain Echoes, koordinovala rekonstrukci 1000 let starých chortenů v ženském chrámu...

Více informací o průvodci

Rudolf Švaříček

Lilia Khousnoutdinová

Fotogalerie zájezdu

Podrobnosti zájezdu

Program

1. - 2. den

Přes Indii letecky do Bhútánu. Nejkrásnější panorama osmitisícovek Šiša Pangma, Čo Oju, Lhotse, Makalu i velkolepý Everest. Vítá nás nejposvátnější hora Jomolhari. Zelené údolí Paro servíruje prvotní vjemy. Malované domy s falickým symbolem a šance na národní sport lukostřelby. Skvost architektury Paro Dzong, kde šikmé stěny tvoří monolit. Režisér Bertoluci zde točil film Malý Buddha. Působivé Národní muzeum.

3. den

Chrám historického významu Kyichu Lhakhang ze 7. století. Dzong Dra nye je posvátné místo Rinpočheho. Ve 14. století zde objevil lovec pokladů Gonpo Dorji křišťálovou stúpu a relikvii Buddhy. Posvátný klášter Taktsang na skalní stěně 900m nad údolím. Tygří hnízdo, kde přistál Guru Rinpočhe na tygřici a 3 měsíce meditoval. Posvátná místa přitahují buddhisty okolních zemí. Drugyel Dzong je místo historického vítězství Bhútánu nad Tibetem. Rustikální stavba nově přestavěna v bělostnou budovu. Velehory rámují velkorysou kulisu.

4. den

Klášter 30 mnišek Kila je nejstarší ze 7 ženských klášterů. Meditační místo z 9. století. Od gompy na Kung Karpo La (4 300 m) a úchvatné výhledy nejposvátnější hory Jomolhari. Osmitisícová Kančendžanga je třetí nejvyšší hora světa. Z průsmyku Chele La (3 800 m) autem do Thimphu. Chrám dračího vejce. Národní čhörten tepající životem různých etnik a barevných kmenů. Nápoje dračí firmy z dračí země. Noční život místních specifik. Zdejší Big Ben atrakce metropole.

5. den

Thimphu je jediné hlavní město bez semaforů. Pestrá tržnice a Muzeum textilu. Přidáme si Changangkha Lhakhang a Zilukha Nunnery?
Obrovská socha Buddha Dordenma s poučným interiérem. Průsmyk Dochu La (3 116 m) má 108 svatyní. Horské capuccino s myriádami lungt. Výhledy na Himálaj a nejvyšší vrchol Gangkhar Puensum (7 541 m). Oběd v krajině „božských ňader“. Impozantní Punakha Dzong, „Palác velkého štěstí“ z roku 1637 na soutoku mužské řeky Po Chu a ženské Mo Chu. Spočívá tu zakladatel Žabdrung. Subtropická vegetace potěší. Malebná stúpa má uvnitř příběh.

6. den

Sopsokha s Chrámem plodnosti Chimi Lhakhang z 15. století, co postavil ‚‚Božský šílenec", legendární Drukpa Kunley. Žehnání posvátným penisem, historický luk, malby falů a draků na domech. Ženám chtějícím potomka se plní přání zde. 3 hodiny cesty do Gangtey. Výhled na obrovské odlehlé údolí Phobjikha. Nejstarší Gompa Gangtey. Procházka od kláštera údolím Phobjikha. Spatříme posvátné jeřáby černokrké? Symbol Himálaje létá až z Tibetu.

7. den

Průsmyk Pele La (3 390 m). Obří stúpa Chendebdji s modlitební zídkou mani. Vodopády Wiling se stylovým „vodním“ obědem? Brána centra Bhútánu Trongsa (2 180 m). Monumentální Trongsa Dzong je domov předků královské rodiny. Muzeum Ta Dzong, ve strážní věži dynastie Wangchuk. Příběhy údolí, osobní věci králů. Nejdelší stavba nad řekou. Přes sedlo Ytong La (3 425 m) do příjemného Bumthang. Jakar v (2 500 m) a hlavní atrakce „bhútánského Švýcarska“. Rituál „hot stone“, koupel ve „středověké“ kádi s horkými kameny. Živé lidové bary. Sýrárna skvělých produktů z jaků. Pivovárek, kde se líhne Red Panda, slavné kvasnicové pivo. Atrakce pohodové lokace.     

8. den

Vysokohorské údolí Ura v 3 200 m. Nejvyšší silniční průsmyk Thrumseng La (3 554 m). Panorama největších neslezených hor světa. Modlitební lungty i vertikální praporce dar. Netradiční Mongar Dzong. Parádní výhledy sedmitisícovek. Putování na sever do Lhuentse. Největší socha světa Padmasambhava, z lotosu zrozený hledí do hor. Uvnitř třípatrový chrám. Penzion v Autsho.

9. den

Choki Dorji trek unikátní oblastí. Krajina s políčky a malebnými vesničkami odlišných vegetačních pásem. Kláštery barevných mnichů, tábořiště honáků i parádní prales, pěnišníky, jehličnany i bambusy. Šance na čhamové rituály. Domkhar zahájí trek. Stoupáme pralesem do Phuning La (3 900 m, 6 hod.,8 km).

10. den

Stoupání k průsmyku přes bambusy do poutní Aja Ney (3 500 m). Relikvie 100 otisků posvátné slabiky „Aa“ v jeskyni. Velectěný Guru Rinpočhe tu zanechal hojivý pramen, co léčí 18 nemocí. Bazén Awa Chhu (8 km, 5 hod.).

11. den

Trek do Monkha Sherig Dzong (3 700 m), požehnaném Guru Rinpočhem a dalšími mistry v jeho stopách. (6 km, 5 hod.).

12. den

Z kopce modrými borovicemi a bambusy do Gangkhar. Ve finále národní park Bomdeling. Cílové Trashi Yangtse. Klášter plný historie. Obrovská bělostná stupa Chorten Kora evokuje Boudhanath. Fluidum dávnověku a barevní poutníci. Tradiční umělecká škola Zoring Chosum 13 umění a řemesel nechá nahlédnout do historie i zručné současnosti. Chrámový komplex Gom Kora a všudypřítomný Padmasambhava. (7 km, 5 hod.)

13. den

Putování do stylové osady Merak. Slavnostní welcome dance, tance jaků. „Chobotnice“ na hlavách domorodců z jačích chlupů mají 5 cípů. Zajímavé zvyky, tradice a rituály unikátního etnika. Zasvěcení léčitele. Pozvání na čaj i něco ostřejšího. Ochutnáme sýr čurki. Nomádské rodiny zde žijí v zimě, na léto odcházejí na pastviny jaků. Nocleh v Merak.

14. den

Volitelný Trek Merak - Sakteng 25 km, 9hod. krásnými horami. NP Snowman má jako jediný park světa v názvu yetti. Pestré kmeny Merak a Sakteng s výraznými kostýmy. Průsmyk Nagchung La (4 100 m) za 4 hodiny je nejvyšší. Spatříme pandu červenou či jiný unikát? Domorodci popisují 2 odlišné tajemné sněžné muže – yetti a migui. Unese naši nej krásku či spolu popijeme? Východ země nosí hučky z jačích chlupů a vesty a „leginy“ z kůže. Exotika „divokého východu" citlivé hranice Indie. Chýše mají pod střechou dřevěné penisy. Pohostinné dívky s dřevěnými nádobami čangu i pálenkou raksi. Jačí tanec má proměny. Svérázné svatyně animismu. Sestup do Sakteng, kde v zajímavé osadě nocujeme. Výroba huček z jačích chlupů. Někteří trek objedou autem, které pro nás do cíle stejně oklikou jede…

15. den

Fresky kláštera Rudi, bubínky nga z lidských lebek a trumpetky kanglin z holeních kostí. Přejezd do Tashigang v srdci východního Bhútánu. Tashigang Dzong z roku 1 667 postavený Mingyurem Tebpou s výhledem na soutok. Centrum obchodu s Tibetem a kontrolní středobod od 17. století.

16. den

Let do Paro z letiště Yonphula. I hlavní město Thimpu má zajímavé kláštery. Centrum folklóru, královský palác a parlament. Místní masáže jsou jiné…

17. - 18. den

Paro. Loučení se zemí štěstí. Letecký návrat domů přes indické Dillí.

Cena zájezdu

Cena zahrnuje

 • Místní přelety Dehli - Paro - Dehli, Yonphula – Paro  
 • Kompletní potřebná doprava, auta, džípy
 • Ubytování v hotýlcích, na treku v pronajatých stanech s matrací
 • Služby nosičů, kuchařů 
 • Trekové permity 
 • Plná penze po celou dobu zájezdu a špičkový servis (nosiči, vlastní kuchaři, jídelní a společenský stan, nákladní muly, jaci, lokální znalci)
 • Český průvodce
 • Místní průvodce podle potřeby

Cena nezahrnuje

 • Mezinárodní zpáteční letenka do Indie (cca 20 000 Kč)
 • Spropitné nosiči + místní průvodce
 • Vstupní vízum do Indie 25 USD (při vyřizení přes Livingstone 1 200 Kč)
 • Vízum do Bhútánu 1 300 Kč
 • Poplatek za případnou nadváhu zavazadel na místním přeletu
 • Strava a nápoje nad rámec programu
 • Povinné připojištění na vysokohorskou turistiku
 • Cestovní pojištění - rádi však sjednáme prostřednictvím ERV Evropské pojišťovny, nejlépe oslovte garanta zájezdu přímo při objednávce

Velikost skupiny

Cestujeme v malých skupinkách. Malá skupinka znamená více poznání, větší zážitky a lepší organizaci programu s maximálním využitím času. Dbáme na individuální přístup ke každému z vás.

Skupina 12 osob na tento zájezd.

Náročnost cesty

Horská akce pro opravdové cestovatele, co upřednostňují zážitky a poznání. Barevný trek užijeme nalehko s perfektním zázemím! Pohybujeme se v nadmořských výškách nad 4 000 m. Doprava mikrobusem. Letecké spojení využijeme na trase Dehli – Paro a zpět. 

Choki Dorji Trek 

Předpokladem je průměrná fyzická kondice. Denní vzdálenosti jsou rozumné cca 5-8 h. Batohy nesou koně či jaci. V příručním batůžku jen osobní věci a fotoaparát. Užijeme stany a karimatky bhútánského partnera a vlastní spacák. Trek si vychutnáme na lehko!

Míra komfortu

Ubytováni v kvalitních hotelech, na treku stany. Stravování formou plné penze po dobu celého zájezdu. Servis kuchtíka a nosičů vytvoří slušné zázemí i v odlehlejších místech.  

Podobné zájezdy

Bhútán - Jomolhari trek
2.10. - 13.10.2024
+ další 1 termín
12 dní
Bhútán - Nepál
238 Bhútán - Nepál

Festivalové veselí a poslední Šangri-la

9.11. - 25.11.2024
+ další 1 termín
17 dní

Související aktivity CK Livingstone

A další zdroje inspirace

Cestovatelské články

Informace o zemích

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)