Tibet

TIB

Tibet

Informace o zemi

Tibet je střechou světa, magickým světem nad oblaky, větrem ošlehané tváře domorodců. Překročením hranice Tibetu vstoupíme do jednoho z nejodlehlejších koutů světa. Masivní Tibetskou náhorní plošinu o průměrné nadmořské výšce 4 500 metrů obklopují impozantní horská pohoří. Téměř všude se ve větru třepetají modlitební praporce, lesknou zlaté čhorteny a modlitební mlýnky. V minulosti býval Tibet nezávislým královstvím, od padesátých let 20. století je naprostá většina původního území součástí Čínské lidové republiky. I přes narůstající vliv Číny si Tibet ještě uchoval svou tvář.

Informovat o zájezdech do Tibetu?

Mapa

Základní údaje

Tibetská autonomní oblast, v současné době část Číny
Rozloha: 2 500 000 km²
Obyvatelstvo: 6,5 milionů obyvatel
Hlavní město: Lhasa
Jazyk: tibetština, čínština
Měna: 1 juan Renminbi (CNY) = 10 t,iao = 10 fenů
Náboženství: tibetská forma buddhismu
Časové pásmo: oproti ČR + 7 hodin, v době letního času + 6  hodin.
Mezinárodní předvolba: 00 86
Důležitá telefonní čísla: ambulance 120, hasiči 119, policie 110

Objevte s námi Tibet

Vybíráme z nabídky zájezdů
Čína - Tibet - Nepál
230 Čína - Tibet - Nepál

Po střeše světa z Pekingu do Káthmándú

5.10. - 22.10.2024
+ další 1 termín
18 dní
Čína - Tibet - Nepál - Indie
246 Čína - Tibet - Nepál - Indie

Posvátná místa Himálaje

5.10. - 31.10.2024
+ další 1 termín
27 dní
Tibet – Nepál
MK298 Tibet – Nepál

KAILÁS, rituál Saga Dawa i trek Langtang

31.5. - 19.6.2025
20 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po návratu z cesty a vízum do Číny.
Víza a režim vstupu: I když se situace často mění, je pro vstup do Tibetu vyžadováno kromě čínského víza i zvláštní povolení.
 Budete potřebovat cestovní pas s platností minimálně 6 měsíců po návratu, s minimálně 2 volnými stránkami pro vízum, kvalitní kopie datové stránky pasu (celé dvoustrany), 1 x kompletně a podle skutečnosti vyplněný formulář, podepsaný žadatelem, 1x současná barevná originální fotografie pasového formátu (od fotografa, lesklá, bez zrnění, přímý pohled, bílé pozadí), kopie zakoupené letenky nebo rezervace: obousměrná letenka do Číny a z Číny (pokud žadatel o vízum cestuje jinými dopravními prostředky, předloží příslušné vysvětlení a potvrzení) 
o není možné doložit pouze výpis letů s odletovými místy označenými kódem letiště, detailní itinerář cesty po Číně v anglickém jazyce (podle časového sledu, místa, pamětihodnosti apod., příp. informace o zajištěném ubytování), rezervace ubytování.
 
Adresa konzulátu
Velvyslanectví Čínské lidové republiky
Pelléova 18
Praha 6 – Bubeneč 16000
beijing@embassy.mzv.cz,  Telefon: 233 028 898
 
Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.

Praktické informace na cestu

Elektřina: Napětí v elektrické síti: 220 V, 50Hz.
Telefon: Nezapomeňte, že jakékoliv telefonování do zahraničí je pod přímým dohledem úřadů a pečlivě je monitorováno.
Internet: V poslední době je v Tibetu kladen velký důraz na internetovou cenzuru. Webové stránky a e-maily jsou díky systému státních poskytovatelů internetu monitorovány a nevhodné stránky jsou blokovány.
Pošta: pohled je obvykle do Evropy doručen za 7-10 dní.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. Ve vyšších nadmořských výškách můžete pocítit krátkodobou nevolnost, kterou způsobuje menší množství kyslíku ve vzduchu.

Stravování

Jídlo je v Tibetu hodně poznamenáno čínským vlivem, používá se hodně zeleniny. Asi nejdůležitější plodinou v jídelníčku Tibeťanů je ječmen a z něj vyrobený pokrm zvaný campa – ječná mouka, která se míchá s čajem. Maso je v Tibetu dostupné především z jaků, koz a ovcí, často se konzumuje sušené. Z jačích produktů se vyrábí i další pokrmy jako jsou sýry, jogurty a máslo. Tradičním nápojem je tibetský čaj - čaj s jačím máslem, solí a mlékem. Vodu je lépe pít z originálně uzavřených lahví, pití vody z vodovodu se nedoporučuje.

Podnebí

Klimatické podmínky Tibetu jsou závislé na nadmořské výšce. Jižní okrajová pohoří zadržují vlhké proudění od Indického oceánu a prakticky v celém Tibetu způsobují velmi suché kontinentální klima. I když v létě mohou vystoupat teploty k 29°C, v zimě klesají hluboko k -16°C. Po celou dobu roku je místní vzduch velmi čistý a suchý. Během roku spadne velice málo srážek.

Tibet - Fotogalerie

Zažijte Tibet na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Tibetu

Kam se vydat

Lhasa

Přezdívaná Město bohů. Staré město je nyní omezeno poutním okruhem Barkhor, zbytek zbourali za kulturní revoluce Číňané. Leží na pravém břehu řeky Kjičhu (Šťastná řeka). Mezi největší turistické atrakce patří palác Potala. Tato pevnost stojí na Červeném kopci pravděpodobně již od 7.století. Bývalé sídlo dalajlámů.

Palác Potala

Bývalé centrum pro tibetskou vládu a zimní sídlo dalajlámy na Červeném kopci, navždy spjaté s Tibetem. První sídlo si zde vystavěl Songtsen Gampo v polovině 7.století, palác se tehdy jmenoval Kukhar Potrang. Za jeho následovníka, vládce Mongsong Mangtsena, byl palác zbořen při vpádu čínských vojsk, přesto má dodnes Potala dva pokoje, které mají pocházet z těchto dob. Nynější budovy postavil 5. dalajláma, jeden z nejznámějších panovníků. V letech 1645-48 byl hotov Bílý palác. Další budovy, hlavně Rudý palác, se stavěl dalších 50. let. Ještě než byl palác dostavěn, dalajláma zemřel - správce země Denggie Gjamccho skrýval údajně dalajlámovu smrt před lidem po celých 16 let, ze strachu, aby nezanechali stavby. Všichni další dalajlámové zde v paláci měli zimní sídlo, v létě se stěhovali do Norbulinky.

Norbulinka

Tato mohutná stavba má 13 pater a takřka tisíc místností a dělí se na dvě části. Bílý palác zahrnuje obytné části dalajlamů, učebny a kanceláře. Červený palác sloužil k náboženským účelům, v jehož svatyních, síních a chodbách je nespočet plastik, obrazů a posvátných předmětů. Ve žluté stavbě mezi Bílým a Červeným palácem je uložena obrovská thangka, která se vyvěšuje na Nový rok. Norbulinka: Linka znamená tibetsky park, norbu drahokam, tj. Park drahokamů. Oficiálně se nyní nazývá Lidovým parkem. Nachází se asi 4 km západně od Potaly. Nejstarší část paláce byla založena 7. dalajlámou v roce 1755. Palác sloužil jako sídlo dalajlámů v teplých letních dnech, je ve skutečnosti velkým parkem, kde jsou rozptýleny palácové budovy a pavilony. Nejstarší část paláce byla založena 7. dalajlámou v roce 1755.

Chrám Jokhang

Je nejsvětějším chrámem země patřící k řádu Žlutých klobouků (Gelukpa). Chrám Jokhang je jednou z nejstarších budov v celém Tibetu a náboženským i geografickým centrem Lhasy. Chrám je nejlépe navštívit dopoledne. Ze střechy je pěkný výhled na Potalu. Průčelí chrámu je ověšeno modlitebními praporky a nádvoří je přeplněno poutníky, z nichž mnozí provádí prostraci (modlitbu). V chrámu je mnoho duplikátů - většina originálů bylo zničeno za kulturní revoluce. Byl postaven po r. 650 Songtsenem Gampo, aby měl kde uschovat vzácnou sochu Buddhy Akšóbiji, kterou mu přivezla jeho nepálská žena Trisun. V Jokhangu se nachází pověstná zlatá socha Buddhy Šákjamuniho a socha krále Songcen Gampa s manželkami. Kolem chrámu vede posvátný poutnický okruh Barkhor, kde můžete pozorovat procházející poutníky. Podél poutního okruhu naleznete obchůdky, čajovny a pouliční prodavače, kteří nabízejí různé zboží, včetně modlitebních praporků, svatých textů a tibetské obuvi.

Klášter Ganden

První klášter sekty Gelugpa, založen Tsongkapou, 40 km východně od Lhasy, 4 200 m.n.m. Vede k němu silnice údolím řeky Kyi, projíždí okolo kláštera Tselgungtang, založeného již roku 1175, ve 13. stol. významného jako sídlo řádu Tsel.

Klášter Drepung (Zhebangsi)

Leží asi 8 km západním směrem od Lhasy, největší z klášterů, ve své době patřil k nejbohatším klášterům v Tibetu. Rozsáhlý komplex byl rozdělen do sedmi škol, z nichž každá měla svou specializaci. V 60. letech minulého století zde sídlilo zhruba 7 000 mnichů. V období kulturní revoluce byly kláštery zbaveny svého vlivu a většina mnichů byla vypuzena.

Klášter Sera (Selasi)

Byl založen roku 1419 na severním okraji města na úpatí vysokých hor. V dobách jeho největší slávy ho obývalo přes 7 000 mnichů. Návštěva uvedeného klášteru patří mezi obvyklé prohlídky Lhasy.

Shigatse

Druhé největší město Tibetu ve výšce 3 900 metrů. Jako historické hlavní město střední oblasti Tsang soupeřilo se Lhasou o získání moci nad celou zemí. Klášter Tašilhunpo, sídlo pančenlámy, založené v roce 1447. Zde je také ve známé zlaté rakvi, zdobené drahokamy, pohřben čtvrtý pančenláma. Dominantou kláštera je ohromná socha budoucího Buddhy Maitréji na lotosovém trůnu. Na plastiku bylo použito 279 kg zlata a 150 000 kg mědi a mosazi. Z kláštera zpět do centra města vede Svatá cesta kolem stěny Velké thangky a trosek pevnosti, pozůstatku Malé Potaly, zničené roku 1961.

Rongphu

Rongphu, který leží pod severní stěnou Everestu, je nejvýše položený klášter na světě. Výlet terénním vozem do základního tábora pod Mt Everestem. 

Posvátná hora Kailáš

Poutníci přijíždí do Darchenu za jediným cílem, vykonat pouť či alespoň spatřit nejposvátnější horu Asie, magický Kailáš (6 714 m, tibetsky Kangrinpočche), která je posvátná nejen pro buddhisty (lámaisty), ale i hinduisty, bonisty a džinisty. Součástí pouti je rituální obejití této hory - tzv. kora, dlouhá asi 52 km, během které se překonává sedlo ve výšce 5 630 m. Tibeťané ji vykonávají za jediný den, západním turistům a poutníkům z Indie to trvá 2-3 dny. Přes den se poutníkům otevírají nádherné pohledy na monumentální stěny Kailáše. Z Darchenu a okolí jsou též velmi pěkné výhledy na hlavní hřeben Himálají, kterému kraluje hora Nanda Devi (7 817 m, v dáli v Indii), Kamet (7 756 m, v dáli na hranici) a Gurla Mandata (7 728 m). Posledně jmenovaná rozložitá hora dominuje jižnímu obzoru, tyčí se nad nedalekými velkými jezery Rakshas Manasarovar. Pobyt v okolí Kailáše patří k nejintenzivnějším zážitkům.

Království Guge 

Království Guge je nejvýše položené starověké království na střeše světa. Království Guge existovalo více než 700 let, od 9. do 17. století. Vzhledem k tomu, že se do dnešní doby dochovalo jen velmi málo písemných památek, které by dokladovaly vznik a zánik království, jsou jeho ruiny jediným viditelným svědectvím zaniklé slávy.

Jezero Rakas Tal

Rakas Tal je jezero na jihozápadě tibetské náhorní plošiny, ležící v nadmořské výšce 4541 metrů nad mořem, konkrétně v horské dolině mezi Velkým Himálajem a horou Kailáš.

Související článek

Tibet - Posvátná hora Kailás

Tibet - Posvátná hora Kailás

Kolem magické hory Kailás vede posvátná kora. Absolvováním mimořádně zajímavé a náročné trasy se každý duchovně očistí a promění. Poutní okruh je pro všechna náboženství stejně dlouhý, 53 kilometrů. Hinduisté, buddhisté i vyznavači dalších duchovních směrů podstupují nejnáročnější pouť, aby získali zásluhy a očištění pro příští život. Nenechají si dosažené výdobytky pro sebe, obětují je pro blaho všech živých bytostí. „Posvátná pouť pročistí naši mysl“, říká Jeho Svatost dalajlama. Život je jednou z poutí v nekonečném koloběhu převtělování. Má řadu forem v různých sférách bytí. Smrt je velká nová šance, vstupní brána k lepšímu znovuzrozen...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)