Írán - Irák

240

Írán - Irák

Zapomenutý Kurdistán

Příroda, kultura a historie území dvou Kurdistánů

Novinka Etnika a příroda

Typ zájezdu:

Aktivní poznávání

Náročnost:

Míra komfortu:

Velikost skupiny:

8 - 12

Horské vesnice zapomenutého světa. Nomádi kočující na úpatí hor i vesnice po vládě Saddáma Husajna. To vše nabízí cesta za přírodou, kulturou, historií i neznámými náboženskými skupinami, žijícími na území Kurdistánu - Íránu a Iráku. Čekají nás netradiční výlety, noci pod hvězdami, zajímavá setkání a výborná kuchyně pohostinného horského národa.

Irák a Kurdistán jsou v dnešní době velmi diskutovaná témata a vhled do nich není vůbec jednoduchý. Země se nachází v krásné krajině plné různých etnik a náboženství. O historických, společenských i náboženských důvodech vám během cesty bude vyprávět arabistka Lenka Hrabalová.

Termíny a rezervace

Litujeme, ale momentálně je tento zájezd bez dostupných termínů. Rádi Vám ale dáme vědět, až vypíšeme termín nový!

Informovat o vypsání nového termínu

Mapa zájezdu

Cestou vás provedou

Lenka

Lenka Hrabalová

Vystudovala arabštinu a perštinu v Praze a už během studia trávila více času v "terénu" než ve školní lavici. Procestovala téměř dvacítku muslimských zemí, což jí dalo skvělý rozhled a vhled do kultur, náboženství, společností a životů lidí, kteří tam žijí. Dnes se ve světě islámu cítí jako doma...

Více informací o průvodci

Lenka Hrabalová

Fotogalerie zájezdu

Podrobnosti zájezdu

Program

1. den

Letecky do ÍRÁNU, do hlavního města Teheránu. Putování na severozápad země do prastarého města Ardabíl, kam zavítá pouze zlomek turistů. Stihneme zajímavé termály Sar Ein pod slavnou horou Sabelan?

2. den

Prozkoumáme Ardabíl, proslulý výrobou koberců. Navštívíme proslulou svatyni Šejcha Sáfího, tajemný chrám Šahár Jerí i masivní pohřebiště vojáků z tragické bitvy u Čaldiránu. Cesta do Tabrízu, starého hraničního města, odkud Persie vedla dlouhé války proti Osmanům.

3. den

Objevíme velkolepý bazar v Tabrízu. Modrá mešita i působivé domy z 19. století. Tabríz byl dlouhé dekády hlavním městem Perské říše, než se dvůr pod hrozbou válek přesunul jinam. Po sobě králové zanechali skvělé historické centrum s mnoha monumenty.

4. den

Z Tabrízu celodenní výlet na hrad Bábak, ukrytý v horách provincie východní Ázerbajdžán. Bývalá hraniční pevnost je obtížně přístupná, ale pot je vykoupen nádhernými výhledy. Večer přejedeme do Kandovanu, prapodivné vesnice jižně od Tabrízu, vystavené ve vývěrech vyhaslého vulkánu.

5. den

Z Kandovanu výšlap do hor na Soltán Daghí, Džam či Kamál, pod kterými kočují nomádi. Čekají zelené kopce a barevné květy, kterými hory na jaře obrůstají. Odpoledne do města Maraghe, centra azerské komunity.

6. den

Hrobka manželky Čingischána a zajímavé okolí středověkého mongolského sídla, kde se nachází i starobylá observatoř. Nádhernou horskou krajinou ke třípodlažním jeskyním Karaftu. Tacht-e Sulejmán zapsaný v UNESCO. Podle legendy zde král Šalamoun věznil monstra v hlubinách kláštera. Výlet po okolních horách, které pradávnou metropoli střežily.

7. den

Pokračujeme na jih do horské stupňovité vesnice Uramán Tacht (Hawramán) nedaleko hranic s Irákem. Tacht chrání vstup do bohatého údolí. Ochutnáme produkty vyhlášených včelařů. Pánové chodí v rohatých vestách.

8. den

Túry v okolí Uramán Tacht. Navštívíme blízké vesnice a budeme se kochat hlubokými výhledy. Místní stupňovité vesnice jsou stavěny v prudkých kopcích. Lidé mají dvorky na střechách sousedů.

9. den

Přes hraniční město Maríván, známé výhledy na jezero Zarívár, vstup do IRÁKU. Hned za hranicí čeká Halabdža s monumentem genocidy proti Kurdům. Sulejmáníja je nejliberálnější město země. Červený dům - Saddámovo vězení pro politické odpůrce. V historickém centru si po týdnu dáme konečně i pivko!

10. den

Prozkoumáme východ iráckého Kurdistánu. Přejedeme po Hamiltonově cestě, sto let staré silnici vytesané v hlubokém údolí do Rawanduzu na vrcholku srázu. Resort Bíchál odhalí, jak se baví Iráčané. Lanovkou na vrchol hory Korek, kde poznáme nový Irák. Horký den završí vodopád Galí Alí Bek.

11. den

Nádhernou krajinu do hlavního města Kurdské regionální vlády (KRG), Erbílu. Po cestě hrad Chán Sád. Vychutnáme si čerstvé ovoce od místních. Šaqláwa je známá pro zelené scenérie a hrobku světce, ke kterému se modlí muslimské i křesťanské ženy.

12. den

Přesun z Erbílu do Dohúku, města parků, kde se podíváme na osmanský most Pír Delál. Výšlap do jeskyně Halamata s prastarými reliéfy. Přes horský masiv do Amádíje s historickou bránou a minaretem. Příjemné pěší výlety okolím.

13. den

Dokončíme návštěvu Amádíje a přes Šejchán do jezídských oblastí Iráku. Svaté město Láliš, srdce jezídské komunity. Pohovoříme s místními šejchy a staršími, kteří se zde shromažďují. Na terasách svatyní strávíme stylovou noc.

14. den

Prozkoumáme okolí Láliše. Vesnice Šajchán, kde žije jezídský princ. Historické město Alqoš s kostely i synagogou, kde pracují čeští restaurátoři. Příkrou cestou ke klášteru svatého Hormuzda i do Šanídarské jeskyně, odkud pochází prastaré pozůstatky neandrtálce.

15. - 16. den

Dorazíme do Erbílu a navštívíme jeho muzea. Nad městem se tyčí slavná citadela - rozsáhlý komplex budov a uliček. Pokocháme se kurdským uměním v muzeu koberců. Na tradičním bazaru nakoupíme poslední dárky. Čajovna s výhledem na město. Večerní odlet domů.

17. den

Letecký návrat domů.

Cena zájezdu

Cena zahrnuje

 • Mezinárodní letenka
 • Letištních taxy
 • Kombinovaná doprava – pronajatá vozidla, taxi, místní doprava
 • Ubytování
 • Permity a vstupy do NP a přírodních rezervací
 • Český průvodce
 • Místní průvodce dle potřeby
 • Cestovní pojištění

Cena nezahrnuje

 • Vstupní e-vízum do Íránu 75 EUR po příletu
 • Hraniční poplatek do iráckého Kurdistánu 30 EUR
 • Vstupné do památkových objektů
 • Stravování
 • Spropitné

Velikost skupiny

Cestujeme v malých skupinkách. Malá skupinka znamená více poznání a lepší organizaci programu s maximálním využitím času. Dbáme na individuální přístup ke každému z vás.

Skupina 8-12 osob na tento zájezd.

Náročnost cesty

Expediční premiéra je vhodná pro „ošlehanější“ cestovatele. Program je koncipován v pozvolnějším tempu tak, aby bylo dostatek času na nahodilá setkání s místními lidmi, prohlídku zajímavých míst. Doprava je řešena kombinovanými dopravními prostředky  – pronajatá vozidla, taxi, místní doprava. Ubytování dle možnosti na místě (hotýlky, místní příbytky). Akce nepatří k fyzicky náročným. Je nutné s sebou mít vlastní spací pytel a karimatku. 

Míra komfortu

Úroveň ubytování a služeb závisí často na místních zvyklostech a mentalitě obyvatelstva. Stravujeme se společně v místních restauracích a jídelnách, průvodce je nápomocen výběrem restaurace, příp. překladem jídelního lístku. Upozorňujeme na expediční charakter akce. Z domu nedoporučujeme vozit žádné jídlo, v žádném případě si s sebou na cestu nenabalte vepřové maso a alkohol. Alkohol je v této zemi přísně zakázaný a jeho nález v zavazadle může vyvolat zbytečné konflikty, dokonce i zákaz vstupu do země.

Jiné požadavky a omezení

V cestovním pasu nesmí být žádné izraelské razítko (z pohraničních přechodů). Vzhledem k místním zvykům musí ženy nosit šátek a cudný oděv.

Podobné zájezdy

Arménie - Gruzie
253 Arménie - Gruzie

Za krásami Jižního Kavkazu

19.5. - 6.6.2021
+ další 1 termín
19 dní
Írán
261 Írán

Starobylá perská říše

4.4. - 17.4.2021
+ další 1 termín
14 dní
Kyrgyzstán - Uzbekistán
269 Kyrgyzstán - Uzbekistán

Historie Hedvábné stezky

28.8. - 16.9.2021
+ další 2 termíny
20 dní

Související aktivity CK Livingstone

A další zdroje inspirace

Informace o zemích

Stáhnout katalog

Preferujete tištěný katalog?

Rádi vám jej zdarma zašleme!

Chci tištěný katalog