Kalimantan, Sulawesi a Togiany

270

Kalimantan, Sulawesi a Togiany

Tropické srdce Indonésie

Džungle Kalimantanu i tradiční zvyky obyvatel Sulawesi

Náš tip Etnika a příroda a moře

Typ zájezdu:

Aktivní poznávání

Náročnost:

Míra komfortu:

Velikost skupiny:

8 - 14

Kalimantan a orangutani v jejich přirozeném prostředí. Zelená džungle, vzácné druhy primátů, zoborožci, motýli nevídaných rozměrů. Plavba obytnou lodí s plnou penzí po pralesní řece v NP Tanjung Puting. Zelenou pahorkatinou až k tradičním obydlím kmene Bukit, bývalým lovcům lebek. Naleziště drahých kamenů a ranní plovoucí trhy. Sulawesi - koupání v pralesních vodopádech a v průzračných vodách jezera Poso. Oblast Tana Toraja, rýžové terasy, kávové plantáže. Fascinující kultura a architektura Torajů. Korálové a vulkanické souostroví Togiany. Oáza pro milovníky podmořského života. 

Zájezd je určený milovníkům tropické přírody a moře, zvyků a původních tradic. V našem program je Kalimantan unikátně spojen s dalším indonéským ostrovem Sulawesi. Kromě koupání a šnorchlování na plážích Togianských ostrovů se seznámíte s životem kmene Torajů z centrální části ostrova. Zajímavostmi a atraktivními místy nabitá akce opravdu pro každého!

Termíny a rezervace

Termín:  11.4. - 22.4.2024 12 dní / 9 nocí  (12 dní / 9 nocí) Cena:  69 600 Kč včetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Uzavřeno
Termín:  11.4. - 1.5.2024 21 dní / 18 nocí  (21 dní / 18 nocí) Cena:  84 100 Kč včetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Uzavřeno
Termín:  19.9. - 30.9.2024 12 dní / 9 nocí  (12 dní / 9 nocí) Cena:  69 600 Kč včetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Rezervovat
Termín:  19.9. - 9.10.2024 21 dní / 18 nocí  (21 dní / 18 nocí) Cena:  84 100 Kč včetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Rezervovat
Termín:  6.2. - 17.2.2025 12 dní / 9 nocí  (12 dní / 9 nocí) Cena:  69 600 Kč včetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Rezervovat
Termín:  6.2. - 26.2.2025 21 dní / 18 nocí  (21 dní / 18 nocí) Cena:  84 100 Kč včetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Rezervovat
?

Mapa zájezdu

Cestou vás provedou

Pavel

Pavel Zvolánek

Jihovýchodní Asie se mu stala osudem již před třiceti lety. Poprvé zavítal do Indonésie v roce 1994 a posledních patnáct let žije se svojí indonéskou manželkou trvale v Jakartě, odkud vyráží po všech koutech tohoto regionu. V mezičase stačil zažít převraty a revoluce, učit v thajské škole, napsa...

Více informací o průvodci

Pavol

Pavol Okenka

Velký pohodář, milovník cestování. Provádí v Asii, východní Africe a na Papui Nové Guinei. Asii poprvé navštívil v památném roce 2000 a pořád ho něco táhne zpátky: objevuje nové neznámé obzory a stejně tak rád se vrací na milovaná místa. Asie je mu blízká především díky svébytné kultuře s hlubok...

Více informací o průvodci

Pavel Zvolánek

Pavol Okenka

Fotogalerie zájezdu

Podrobnosti zájezdu

Program

1. den

Letecky do Indonésie.

2. den

Přílet do Jakarty. Nocleh v hlavním městě Jakarta.

3. den

Letecky z Jakarty na ostrov Kalimantan, do města Pangkalanbun. Krátký přesun do přístavu Kumai. Zde se nalodíme na klotok, tradiční dřevěnou motorovou loď, která se na pár dnů stane naším plovoucím domovem. NP Tanjung Puting a řeka Sekonyer. Náš první kontakt s fascinujícím ekosystémem tropického lesa, objevování neznámých živočichů. Kdo uvidí orangutana jako první? Nocleh a večeře na lodi.

4. - 5. den

Probuzení a snídaně za zvuků džungle. Návštěva Camp Leakey, nejstaršího záchranného centra pro orangutany na světě. Orang Utan znamená v indonéštině „lesní člověk“ a moderní věda jí dává za pravdu. Tento kriticky ohrožený primát a člověk mají totiž na téměř 97% společnou DNA. Procházky pralesem se zasvěceným výkladem místních průvodců. I z paluby našeho plavidla se budeme nadále seznamovat s obyvateli hustého porostu. Vzácný a komický kahau nosatý, divoká prasata, ptáci a motýli. Na různých místech budeme opakovaně pozorovat orangutany. Nocleh a večeře na lodi. Možnost krátké vycházky nočním pralesem. Co se objeví v kuželu světla z našich čelovek? Plavba po řece Kumai do stejnojmenného přístavu. Poslední večer nocleh v Pangkalanbun.

6. den

Letecky z Pangkalanbunu do Banjarmasinu. Hlavní město jižního Kalimantanu leží v deltě řeky Barito. Bludiště říčních ramen a kanálů mu dává zcela jedinečný ráz. Plavba po tradičních čtvrtích, plných dřevených domků, mostů a mešit na kůlech. Místní obyvatelé a usměvavé koupající se děti nás budou nadšeně zdravit. Nocleh v Banjarmasinu.

7. den

Cesta do zeleného vnitrozemí Kalimantanu. Návštěva oblasti Cempaka známého díky tradiční těžbě diamantů. Ukázka leštění drahokamů ve městě Martapura, které je proslulé po celé jihovýchodní Asii svým trhem s diamanty, drahými kameny a zlatem. Proběhne i šťastná koupě? Večer ve vesnici Loksado, středisku dajáckého kmene Bukit, která bude východiskem našeho treku. Nocleh v Loksadu.

8. - 10. den

Trek nalehko v oblasti kmene Bukit s plnou penzí. Hezké výhledy na džungli z pahorků, pralesní řeky, malé vesničky a farmy. Gigantické stromy, zajímavá flóra. Jedinečná příležitost seznámit se se životem místních obyvatel. Setkání, na která nikdy nezapomenete. Dva noclehy v tradičním příbytku. Možnost volby individuální trasy a zkrácení treku. Poplujeme po lesní řece na bambusovém voru, oblíbeném dopravním prostředku pro přepravu všech lokálních produktů. Návrat do Banjarmasinu. Nocleh v Banjarmasinu.

11. den

Svítání nad řekou Martapura. Ranní návštěva plovoucího trhu na motorové kánoi. Čilý obchodní ruch. Předmětem zájmu jsou především místní druhy ovoce a zeleniny. Před sluncem či deštěm ochrání tradiční klobouk z palmového listí.  Přelet z Banjarmasinu přes Makassarský průliv na ostrov Sulawesi, do živé metropole Makassar, jinak známá i jako Ujung Pandang. Noční přejezd autobusem do Rantepaa. Případně návrat zpět domů u kratší varianty.

Možnost zkrácení, odlet 11.den

12. - 13. den

Horská, dlouho izolovaná oblast Tana Toraja. Rantepao a buvolí tržnice. Zdejší národ Torajů si dodnes uchoval mnohé ze svých unikátních animistických tradic a zvláštní architektury. Honosné pohřby, při kterých mají rituálně obětovaní buvoli odnést duši zemřelého do ráje. Večerní ochutnávka rýžového “burčáku” balok. Procházka rýžovými políčky. Vesnice Kete Kesu s tradičními bohatě vyřezávanými domy se střechou ve tvaru převrácené lodě. Vesnice Londa a Lemo. Ve skalní stěně zavěšené hroby předků. Celodenní výlet do vrchoviny kolem osad Loko Mata a Batutumonga. Rýžové terasy s krásnými výhledy do krajiny. Vynikající místní káva a políčka s chilli. Pohřební dřevěné figurky tau tau s podobiznami vážených předků. Autentický život vesničanů žijících v domech tongkonanech. Dva noclehy v Rantepau.

14. den

Celodenní přejezd do Tenteny. Příjezd k jezeru Poso. Nocleh v Tenteně.

Čtyřdenní výlet na Togianské ostrovy

15. den

Městečko bílých plotů Tentena s příjemným klimatem a plantážemi kakaovníků. Koupání v lagunách vodopádu Saloupa, ukrytém v zelené džungli. Průzračné jezero Danau Poso. Jeho vody patří mezi nejčistší na planetě, o čemž svědčí hejna sladkovodních krevet i hojnost ryb. Na místním trhu ochutnáme endemický druh úhoře i smažený banán. Odvážnější jistě zkusí zde běžně servírovaného netopýra… Přejezd do přístaviště v Ampaně. Nocleh v Ampaně.

16. - 19. den

Plavba lodí a pobyt s plnou penzí na Togianských ostrovech, v jedinečném mořském národním parku. Šňůra ostrůvků na rovníku, rozlohou nevelkých, ale plných krásy a biodiverzity na souši i v moři. Relax na bílých plážích, šnorchlování na korálových útesech mezi hejny ryb, džunglí porostlé vnitrozemí a plovoucí vesnice místního etnika Bajo. Navštívíme unikátní Jezero medúz. Plavat mezi nimi můžete bez obav, jsou nežahavé. Za příznivých povětrnostních podmínek fakultativní výlet na vulkanický ostrov Una Una s černými plážemi a možností potápění. Západy slunce nad mořem a uvolněná atmosféra jsou garantovány. Třikrát nocleh na Togianech. Plavba nočním trajektem či charterovou lodí přes den do Gorontala.

20. den

Rozloučení s Indonésií v Gorantalu. Odlet do Jakarty.

21. den

Letecký návrat domů.

Cena zájezdu

Cena zahrnuje

 • Mezinárodní letenka
 • Letištní taxy
 • Místní přelety Jakarta - Pangkalanbun - Banjarmasin, Banjarmasin - Ujung Pandang (Makassar), Gorontalo - Jakarta
 • Pronajatá doprava, lodě
 • 1x noční autobus do Rantepaa, 1x noční trajekt nebo speed boat
 • 8x (4x u varianty na 12 dní) ubytování na pevnině v hotelech se snídaní, po dobu plavby na lodích s plnou penzí 2x, po dobu treku v tradičních příbytcích 2x
 • Nosiči na treku
 • Plavba na Togiany a pobyt včetně plné penze 3x
 • Vstupné do národních parků a rezervací
 • Exkurze za poznáním zpracování a těžby diamantů
 • Český průvodce
 • Místní průvodce podle potřeb

Cena nezahrnuje

 • Vstupní víza do Indonésie 35 USD při příletu
 • Stravování nad rámec programu
 • Vstupy do památkových objektů, na kulturní vystoupení
 • Spropitné
 • Příplatek za jednolůžkový pokoj v hotelech 5 400 Kč (12 dní) / 7 400 Kč (21 dní)
 • Fakultativní aktivity
 • Cestovní pojištění - rádi však sjednáme prostřednictvím ERV Evropské pojišťovny, nejlépe oslovte garanta zájezdu přímo při objednávce

Fakultativní aktivity

Fakultativní aktivity se hradí a objednávají až v průběhu zájezdu, jako například:

 • Vodopády kolem jezera Poso – 20 000 IDR
 • Pevnost Roterdam 10 000 IDR
 • Návštěva tradičních vesnic a památek Tana Toraja, celkem 210 000 IDR (KeteKesu, Londa, Lemo)
 • Fakultativní lodní výlety na Togianských ostrovech cca 100 USD

Velikost skupiny

Cestujeme v malých skupinkách. Malá skupinka znamená více poznání, větší zážitky a lepší organizaci programu s maximálním využitím času. Dbáme na individuální přístup ke každému z vás.
 
Skupina 8-14 osob na tento zájezd.

Náročnost cesty

Do časového harmonogramu akce je zařazen třídenní trek – dává nám příležitost poznat hlouběji tradiční život místních etnik, která přizpůsobila svůj životní styl okolnímu pralesu.
Pro dopravu budeme používat pronajatá vozidla a lodě, na trase Makassar – Rantepao noční dálkový autobus. Pro urychlení přesunů využijeme i místní přelety na trase Jakarta – Pangkalanbun, Pangkalanbun – Banjarmasin, Banjarmasin – Ujung Pandang a Gorontalo – Jakarta.
 
Trek k tradičním příbytkům kmene Bukit na Kalimanatanu:

Jedná se o třídenní trek, během kterého budeme nocovat 2x v domorodých příbytcích, pro nesení zavazadel využijeme služeb nosičů. Na trek půjdeme nalehko, hlavní zavazadla necháme v úschovně hotelu ve výchozím bodě. Po dobu treku je zajištěna plná penze. Spí se u místních lidí.

Míra komfortu

Ubytováni budeme v hotýlcích turistické kategorie, ve dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Určitě se zde setkáte také s typickou indonéskou polévací lázní – mandi, slouží jako „sprcha“. Po dobu treku budeme nocovat 2x v domorodém příbytku. Během plavby v NP Tanjung Puting jsou noclehy na palubě lodi s plnou penzí. Na lodi jsou k dispozici matrace s moskytiérou. V národním parku na Togianských ostrovech bude zajištěno ubytování v jednoduchých bungalovech obklopených přírodou. Pro noclehy na treku a na lodi doporučujeme lehký spacák nebo spíše vložku do spacáku či deku. V ceně zájezdu jsou zahrnuty snídaně, během plavby na lodích plná penze, na Togianech je pobyt také včetně plné penze. Po zbytek zájezdu se stravujeme společně v místních restauracích a jídelnách, průvodce je nápomocen s výběrem restaurace, příp. překladem jídelního lístku. Ideálním místem pro rychlý a chutný oběd bývají i místní tržnice, které nabízí pestrou škálu čerstvých a autentických jídel.

Vaše ohlasy

Zpětná vazba získaná od zákazníků po absolvování zájezdu prostřednictvím e-mailu nebo dotazníku spokojenosti.

Dobrý den, moc Vás zdravíme z Jablonce nad Nisou. Včera jsme se vrátili ze zájezdu č. 270-Kalimantan, Sulawesi a Togiany. Nejen, že zájezd byl vynikající, dobře sestavený, užili jsme si všichni jak trekú, pobytu u moře, noclehy na lodi i u domorodců, tak chci vyzvednout opět práci našeho průvodce a kamaráda Pala Okénky. Jeho znalosti prostředí, vědomosti o zemi, ochotný a otevřený všem členům zájezdu, byly naprosto vynikající, i když ne všichni účastníci byli vstřícní, milí a ohleduplní.  Dále bychom chtěli moc poděkovat za zařízení nových letenek, zajištění ubytování a zaplacení plné penze, v době, kdy se zpozdil trajekt na Sulawesi  a uletělo nám letadlo. Tím jsme nestihli další přelety. Vaše CK se o nás postarala s plnou parádou, včetně vynikajícího programu na tři další dny. Jste prostě jedničky a nejlepší! Moc za vše děkujeme, bylo to super! Palo, ještě jednou děkujeme i Tobě!!!  

Olga a Jan S

24.4.2023

Dobrý den, na přelomu měsíců září a října 2019 jsme se s manželkou zůčastnili zájezdu do Indonesie - Kalimantan, Sulawesi. Jelikož obdobné cesty jsme v minulosti již několikrát absolvovali, tak víme, jak důležitá je role průvodce. Pavol Okenko svou roli zvádal opravdu bravurně a s nadhledem. Během cesty jsme si mnohokrát říkali, jaká to je pohoda, když se nemusíme o nic starat - vše navazuje a všude nás čekají Ti správní lidé, kteří s Pavolom organizují bezproblémový chod naší dovolené. Pavol v nás zanechal pocit, že v Indonesii není vůbec nic problém a vše je řešitelné. A při zpětném nahlédnutí do oficiálního programu cesty jsme si uvědomili, že jeho znalosti a kontakty v konkrétních místech cesty nám zabezpečily ještě lepší zážitky než jsme měli mít. Náš dík patří samozřejmě i místním průvodcům - Gibbson a Joe Yas se o nás starali opravdu nadstandardně. Ještě jednou bychom Vám chtěli poděkovat za zabezpečení úžasné dovolené.  

Petr a Ivana H.

31.10.2019

Ráda bych informovala CK Livingstone o nezapomenutelných zážitcích z poznávacího zájezdu Kalimantan-Sulawesi-Togiany ve dnech 22.9.-12.10 2019, který byl jedním z velmi vydařených a to díky vysoké profesionalitě našeho prima průvodce Pala Okénka, stále se usmívajícího a s výbornou náladou po celou dobu zájezdu, nás dokázal nadchnout a vyburcovat k výkonům, o kterých jsme mnozí neměli ani tušení, že bychom mohli zvládnout. Velké díky patří právě jemu-profesionál ve správný čas na správném místě - velké díky 

Jana F.

18.10.2019

Chtěla bych Vám moc poděkovat za zájezd Kalimantan, Sulawesi a Togiany, který jsme si vybrali pro jeho pestrost a lehkou formu dobrodružství. Naše očekávání bylo splněno k naprosté spokojenosti. Díky našemu průvodci a i skvělým místním průvodcům nebylo nic problém a vše jsme zvládli na jedničku. Moc jsme si to užili. Pavol Okenko je totiž průvodce, který nás naprosto nakazil svým nadšením, pozitivním přístupem a dobrou náladou. Je to profesionál, který má odpověď na každou otázku. A pravě i díky němu byl tento zájezd nezapomenutelný.   

Lucka W.

15.10.2019

Vážená CK Livingstone, ve čtvrtek jsem se vrátila ze zájezdu "270B/16 Indonésky Kalimantan a Sulawesi". Zvolila jsem zkrácenou variantu. Chtěla bych Vám poděkovat za fantastických 12 dnů. Moc se mi líbilo, jsem velice spokojená. A protože vím, že to není samo od sebe, děkuji našemu skvělému delegátovi panu Palovi Okenkovi, který měl na tom veliký podíl a prosím, mým jménem mu připište další velký červený puntík!  Zdravím a děkuji!

Kateřina G.

15.10.2016

Všechno bylo prima, hlavně díky Jitce Váchové. Byla skvělá průvodkyně a všechno klaplo, jak mělo. Vlastně byla spíš zkušenější a místních poměrů znalá kamarádka. I to mělo velký vliv na pohodu v naší skupině. Na Indonésii teď vzpomínám často, každý je zvědavý.

Karel J.

12.10.2012

Chtěla bych poděkovat za užasný zájezd Indonéský Kalimantan a Sulawesi a skvělého delegáta Pavla Okenku. Již nyní přemýšlím o dalším zájezdu, který bych si u vás objednala. Děkuji

Jitka S.

25.10.2014

Dobry den prajem, tento mail je adresovany Vam, vsetkym konkretnym ludom z Livingstone, ktori vytvarate zazitky, manazmentu, ktory dava  moznost  realizovat sa svojim sprievodcom, ktory im dal doveru realizovat ich plany, ako aj vsetkym tym, ktori zabezpecujete operativu od leteniek a mailov klientom. Tento mail som povodne chcela adresovat len panovi Svarickovi, a dufam, ze ho bude aj citat, ale kedze by neexistoval sam bez svojho timu, moje podakovanie je nielen jemu. Za co? v prvom rade za moznost absolvovat v limitovanom pocte 6 ludi zajazd Indonezia -Kalimantan, Sulawesi, Togianske ostrovy  v termine od 25.9. až 15.10. 2016. So sprievodcom Pavlom Okenkom.  Palo je ten hlavny dovod, preco vlastne pisem. Podarilo sa Vam zamestnat cloveka, ktoreho cestovanie bavi, nie je to pre neho len rutina kvoli "jobu", podarilo sa mu nenutene stmelit neznamych ludi, nadchol nas pre Indoneziu, bol nam kamarat, respektovany informator a organizator, empaticky, scitany, flexibilny, komunikativny, pohodovy. Vdaka!  A dakujem, ze ste ho zrealizovali pri pocte 6 ucastnikov. S uctou 

Ivana B. a Igor M.

22.10.2016

Dobrý den, před čtrnácti dny jsme se vrátili z dovolené v Indonésii a chtěli bychom touto cestou poděkovat všem, kteří se podíleli na programu zájezdu. Ovšem největší poděkování náleží našemu průvodci Pavolu Okenkovi, který byl skvělým organizátorem, zábavným společníkem a v neposlední řadě neváhal nikdy podat pomocnou ruku. A to doslova! Odvezli jsme si skvělé zážitky, které v nás budou ještě dlouho přetrvávat.

Ivana a Robert H.

13.10.2015

Podobné zájezdy

Indonésie - Jáva a Bali
220 Indonésie - Jáva a Bali

Indonéská pohádka

27.6. - 16.7.2024
20 dní
Indonésie - Malé i Velké Sundy
24.7. - 13.8.2024
21 dní
Zážitková Indonésie
215 Zážitková Indonésie

Tropická Sumatra a pohoda na ostrově Banyak

22.9. - 6.10.2024
+ další 1 termín
15 dní

Související aktivity CK Livingstone

A další zdroje inspirace

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)