Gabon

179

Gabon

Expedice do nitra Afriky

Jeden z posledních přírodních rájů i tajemné rituály.

Novinka Etnika a příroda a safari

Typ zájezdu:

Aktivní poznávání

Náročnost:

Míra komfortu:

Velikost skupiny:

6

Divoká příroda v srdci Afriky - „poslední ráj“ dle National Geographicu, sloni pralesní v NP Loango, stopování a pozorování gorily nížinných v NP Moukalaba-Doudou a velryb v oceánu, panenské pláže. Pygmejské vesnice v okolí NP Waka, tajemné rituály bwiti, tanec njembe, masky mokudji. Pestrou mozaiku Gabonu prozkoumáme v opravdu malé skupince.

Turisticky téměř nepolíbená destinace nám nabídne mnohdy zcela nedotčenou přírodou, divoká zvířata. Nezapomeneme ani na místní mimořádně pozoruhodnou kulturu, v níž se mísí prastaré tradice s křesťanstvím a celý tento tajemný soulad je pro nás, Evropany, doslova fascinující. Jedná se o zájezd expedičního charakteru, do země jež ještě není „turisticky objevená“ a tedy program zájezdu / expedice může být na místě ad hoc upraven vzhledem k aktuální situaci. Velikost skupiny pouze 6 osob + průvodce.

Termíny a rezervace

Termín:  30.7. - 12.8.2024 14 dní / 13 nocí  (14 dní / 13 nocí) Cena:  169 700 Kč včetně letenky
a letištních tax
 (včetně letenky a letištních tax)
Uzavřeno

Litujeme, ale momentálně je tento zájezd bez dostupných termínů. Rádi Vám ale dáme vědět, až vypíšeme termín nový!

?

Mapa zájezdu

Cestou vás provedou

Sheila

Sheila Singhová

Pracuje již více než 20 let jako průvodce zájezdů po celém světě. Nejvíce si zamilovala Střední východ a Afriku, kde tráví většinu roku ať už pracovně či soukromě. Ráda se zaměřuje na země, které jsou cestovatelsky méně navštěvované ať už z důvodu, že teprve „čekají na své objevení“ či se do nic...

Více informací o průvodci

Sheila Singhová 30.7. - 12.8.2024
?

Fotogalerie zájezdu

Podrobnosti zájezdu

Program

1. - 2. den

Přílet do Libreville, Gabon. Noc v Libreville. Odjezd do města Lambaréné, ležícího na mohutné řece Ogooué. Cestou zastávka u stánků s bushmeat, s cukrovou třtinou, ochutnávka atangy a bude-li možnost navštívíme i jednoho z posledních tradičních řezbářů afrických masek přímo u něj doma. Po příjezdu do Lambaréné, prohlídka proslulé nemocnice, kterou zde roku 1913 založil Alsasan Albert Schweitzer.

3. den

Projížďka loďkou po řece Ogooué – vyhlídka na nemocnici, kaloni, návštěva tradičního trhu na břehu řeky, kde uvidíte mnoho druhů čerstvých, uzených i sušených ryb apod.. Odjezd do širší oblasti NP Waka s dosud panenským pralesem – kde hned za oficiálními hranicemi parku jsou vesnice pygmejů Babongo. Místní pygmejové se dodnes živí převážně jako lovci a sběrači. 

4. - 5. den

Ráno se s muži vydáme do deštného pralesa, kde se naučíme jak který strom, bylinu poznat a použít, jak udělat pasti na divoká zvířata a vykoupeme se v malebné říčce. V podvečer uvidíme tradiční ženský tanec njembe a budeme-li mít štěstí i jedinečný rituál tzv.“vynášení masek“. Spát budeme přímo ve vesnici, v chýších pygmejů, což nám umožní po počátečním vzrušení místních z „návštěvy“, stát se nezajímavou součástí vesnice a v klidu pozorovat místní život. Další sen cesta od Pygmejů, dle aktuálního stavu silnic. Tajemný tanec na chůdách masek Mokuji. Přejezd dále na jih. přes městečko Tchibanga, až do NP Moukalaba-Doudou. Cestou jedinečná termitiště termitů rodu Cubitermes, se soumrakem bývají vidět na hranici savany a lesa vodušky, občas sloni.

6. den

Stopování goril nížinných v NP Moukalaba-Doudou, kterých zde žije několik tlup. Jedna z tlup je habituovaná, tedy se k ní za asistence stopařů a přírodovědců můžeme přiblížit a nerušeně pozorovat v jejich přirozeném prostředí. Večer se účastníme jako nenápadní pozorovatelé tajemného rituálu bwiti. Seznámíme se s tímto zajímavým náboženstvím / sektou, jež využívá pro navození transcendentálního stavu rytmickou hudbu bubnů, opojnou vůni vznikající pálením pryskyřice stromu okumé a hlavně stimulační a halucinogenní drogu z kořene keře iboga. Noci ve stanech.

7. - 8. den

Přejezd do městečka Sette Cama, ležícího na pobřeží Atlantiku, které je v této oblasti doslova protkáno brakickými lagunami. Oblast byla také prvním evropským přístavem na území dnešního Gabonu. Transfer formou safari po lagunách - vodní ptáci, hroši, krokodýli. Fakultativně noční pozorování krokodýlů. Pěší túra do nitra NP Loango (cca 18 km pěšky, rovinatý nenáročný terén, zavazadla ponesou nosiči). Cestou je třeba dodržovat bezpečnostní pravidla – jedná se oblast s divokými zvířaty, včetně popudlivých slonů pralesních, lidoopů, štětkounů atd.. Již cestou některá ze zvířat dozajista uvidíme a budeme moci pozorovat. Noc v plně vybavených stanech uvnitř NP Loango v oblasti Akaka.

9. den

NP Loango - brzy ráno pozorování zvířat přímo u našeho kempu, který je na okraji rozlehlé světliny, možnost rybaření v nedaleké řece. Po brzkém obědě dlouhé pěší safari - stopování jedinečných pralesních slonů, antilop bahenních, buvolů pralesních, štětkounů afrických, chocholatek a různých druhů opic. Také se naučíme, jak poznat liány, ze kterých lze pít, na jaké rostliny dávat pozor a jaké naopak lze využít. Večer v divočině u ohně.

10. den

Odjezd motorovým člunem z NP Loango – cestou „Cesta do pravěku“ – poplujeme malebnou krajinou a budeme pozorovat z blízkosti slony pralesní, kteří se nás nebudou tolik bát, a dostaneme se tedy k nim velmi blízko. Na hranici parku, na břehu obrovské laguny, navštívíme domorodou vesnici, kde se seznámíme s místními kulturními plodinami a jejich zpracováním včetně tradičního uzení ryb (např. taro, ananas, pomelo, plantainy, maniok, výroba svatebního likéru z palmové mízy, atd.). Noc u moře s krásnou opuštěnou pláží a skvělou gabonsko-francouzskou kuchyní.

11. den

Odjezd do misie St. Anne v laguně Fernan Vaz, jejíž dominantou je jedinečný železný kostel, projekt Gustava Eiffela. Transfer do Port Gentil a lodí dojezd do krásné oblasti Trois Riviere.

12. den

Volný den u moře – odpočinek, relaxace, možnost koupání. Fakultativně pozorování velryb (keporkak a plejtvák dlouhoploutvý), které v této oblasti během léta migrují. V případě zájmu si uděláme výlet do města Port Gentile, kde lze navštívit malebnou katedrálu Saint Louis, kde se snoubí tradiční architektura se západoafrickou.

13. den

Dojezd rychlým člunem do města Port Gentil, brzká ranní plavba velkým rychlým trajektem do Libreville. Prohlídka Libreville – jedinečný dřevěný kostel sv. Michala, jehož fasáda je pokryta mozaikami a dřevořezbami, naivně znázorňujícími výjevy z bible. Katedrála Notre-Dame de Lourdes s fasádou zdobenou malovanými kachly. Zbytky koloniální architektury, trhy Mon Bouet a Nkembo, trh s uměleckými předměty. Večerní odlet do Evropy.

14. den

Letecký návrat domů.

Cena zájezdu

Cena zahrnuje

 • Mezinárodní letenka a letištní taxy
 • Česky mluvící průvodce
 • Místní stopaři dle potřeby
 • Veškeré transfery dle programu (různé dopravní prostředky: 4x4 auta, minibus, taxíky, nákladní auta, lodě motorové i nemotorové pirogy, velký trajekt atd.)
 • 7x turistický hotýlek / bungalov / chata 
 • 3x stany u pygmejů a v NP Loango
 • Plná penze, vyjma dvou večeří v Libreville a jedné večeře v Port Gentile
 • Vstupné do NP a rezervací dle programu
 • Permit na gorily v NP Moukalalba Doudou ve výši 300 EUR / os.
 • Safari dle programu
 • Rituál bwiti, tance njembe, masky mokudji 

Cena nezahrnuje

 • Gabonské vízum 85 EUR /osoba (při vyřízení přes CK 2 500 Kč včetně ceny víza)
 • Bakšiš pro místní rangery a lokální průvodce, další tipy cca 60 EUR / os.
 • Jídlo a nápoje vyjma výše uvedených
 • Fakultativní aktivity
 • Cestovní pojištění - rádi však sjednáme prostřednictvím ERV Evropské pojišťovny, nejlépe oslovte garanta zájezdu přímo při objednávce

Fakultativní aktivity

 • Pozorování velryb od 2 600 Kč/os. v závislosti na počtu účastníků

Velikost skupiny

Cestujeme v malých skupinkách. Malá skupinka přináší větší poznání a lepší organizaci programu s maximálním využitím času. Dbáme na individuální přístup ke každému z vás.

Skupina 6 osob na tento zájezd.

Náročnost cesty

Cesta je expedičního charakteru, země ještě není „turisticky objevená“ a tedy program zájezdu / expedice může být na místě ad hoc upraven vzhledem k aktuální situaci. Pohybovat se budeme různými dopravními prostředky: 4x4 auta, minibus, taxíky, nákladní auta, lodě motorové i nemotorové pirogy, velký trajekt atd. Cesta za pygmeji je skutečně cestovatelsky náročná, vzhledem k velmi špatně sjízdným cestám a rozbitým mostům, ale stojí za to.

Míra komfortu

Noclehy jsou kompromisem mezi chtěným a možným. Vždy se bude jednat o vcelku čisté ubytování. Ve městech budeme bydlet v těch několika málo turistických hotýlcích nebo na misiích (pokoje, bungalovy …). V divočině převážně v dobře vybavených kvalitních stanech či prostých bungalovech. Ve městech (Libreville, Lambaréne, Port Gentil) bude tekoucí voda, všude jinde využijeme na mytí tzv. „bucket shower“ – místní nám nanosí do koupelny velké kýble s čistou vodou a tou se můžete umýt. Nebudete s sebou potřebovat žádné speciální vybavení na stanování, vše bude na místě k dispozici. Jediné, co doporučujeme s sebou je vložka do spacáku či lehký spacák z hygienických důvodů.

Jiné požadavky a omezení

Povinné je očkování proti žluté zimnici – bez záznamu o tomto očkování v mezinárodním očkovacím průkazu nelze zažádat o příslušná víza a být vpuštěn na území Gabonu. 

Budeme se pohybovat v malarických oblastech, tedy doporučujeme brát protimalarickou profylaxi a pečlivě dodržovat principy pasivní ochrany

Podobné zájezdy

Keňa - Uganda
115 Keňa - Uganda

Velká migrace zvířat a horské gorily

13.7. - 30.7.2025
18 dní
Rwanda - Uganda
173 Rwanda - Uganda

Horské gorily v zeleném srdci Afriky

26.12. - 7.1.2025
+ další 1 termín
13 dní
Perly Ugandy
110 Perly Ugandy

Horské gorily a lodní safari

27.10. - 7.11.2024
+ další 3 termíny
12 dní

Související aktivity CK Livingstone

A další zdroje inspirace

Informace o zemích

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)