Gabon

GAB

Gabon

Informace o zemi

Zcela nedotčená země s velkým ekoturistickým potenciálem, jeden z posledních rájů na zemi. Gabon leží v západní části střední Afriky u Guinejského zálivu, jednoho z největších zálivů světa, a je světoznámý svojí přírodou. Gabon vlastně znamená pro Afriku to samé jako Amazonie pro Jižní Ameriku. Více než 80% rozlohy země je pokryto primárním pralesem a tropickými savanami, kde roste více než 8 000 rostlinných druhů, žije tu na 200 druhů savců a 600 druhů ptáků. Gabon se otevřel turistům až v roce 2003.

Informovat o zájezdech do Gabonu?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 274 200 km²
Obyvatelstvo: 2 miliony
Hlavní město: Liberville
Jazyk: francouzština a místní bantuské nářečí fang
Měna: středoafrický frank CFA frank (XOF)
Státní zřízení: republika
Náboženství: tradiční africká náboženství, islám, křesťanství
Časové pásmo: Časový posun proti České republice: český letní čas - 2, český zimní čas -1 hodina.
Mezinárodní předvolba: 00 241

Objevte s námi Gabon

Vybíráme z nabídky zájezdů

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Cestovní pas platný nejméně 6 měsíců po vycestování a platné potvrzení o očkování proti žluté zimnici. Mezinárodní očkovací průkaz je kontrolován při vstupu do země.
Víza: Pro vstup do země je nutné e-vízum. O vízum je možno požádat zde: https://evisa.dgdi.ga/

Nutno přiložit: scan pasu, scan fotografie, potvrzení o ubytování, zpáteční letenka. Vyřízení trvá 3 dny. Cena: 85 EUR.

Velvyslanectví Gabonské republiky
Gabonese Embassy in Berlin, Germany Hohensteiner Strasse 16
Berlin Telefon: (+49) 30 89 73 34 40
Fax: (+49) 30 89 73 34 44

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

Praktické informace na cestu

Elektřina: 220V, 50Hz
Telefon: Počet mobilních telefonů rychle roste. V Gabonu působí dva operátoři mobilních sítí.
Internet: V současnosti se začínají ve větších aglomeracích objevovat první internetové kavárny. Jinak je úroveň internetové gramotnosti poměrně nízká.
Pošta: Pošt je velice málo, nicméně známky na pohlednice je možno zakoupit ve velkých hotelech. Pošta do Evropy putuje přibližně 2 týdny.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

Stravování

Základ kuchyně v Gabonu tvoří maniok, taro, proso, rýže, kukuřice, jamy, ořechy, sladké a obyčejné brambory, tropické ovoce. Mezi speciality kuchyně patří kaše s různorodými omáčkami a kousky rybího, vepřového nebo kuřecího masa. 

Podnebí

Podnebí Gabonu je rovníkové a velmi vlhké během celého roku na severu i ve vnitrozemí. Krátké období sucha je od června do srpna. V centrální části a na jižním pobřeží jsou teploty nižší během suššího období. Nejteplejší období je od května do června (okolo 30°C), od června do září se pohybuje kolem 24 – 26°C. Množství slunečního svitu není velké, je zde často zataženo. Nejlepší čas k návštěvě je od června do půlky září. 

Gabon - Fotogalerie

Zažijte Gabon na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Gabonu

Kam se vydat

Liberville

Město bylo založeno roku 1848 otroky poté, co byli osvobozeni francouzskými vojáky z lodi směřující s nimi do Brazílie. Význam původně nepříliš lidnatého přístavního města prudce narostl po získání samostatnosti Gabonu v roce 1960. Město Libreville se začalo rychle rozrůstat a v současné době na jeho území žije a pracuje necelá polovina ze všech obyvatel Gabonu. Libreville je tak nejdůležitějším hospodářským, politickým, společenským, kulturním a intelektuálním centrem Gabonské republiky. Vládne zde tropické klima. Mezi turisticky atraktivní oblasti Libreville patří především mořské nábřeží. Přímo ve městě čeká přírodní rezervace Arboretum de Sybang, ukrývající řadu vzácných rostlin a poblíž města, v okolí řeky Komo, se nachází Národní park Pongara. Nejvýznamnějšími sakrálními stavbami jsou katedrála svaté Marie a dřevěný kostel svatého Michaela. O dějinách Gabonu i jeho hlavního města pak informuje Národní muzeum. 
Libreville leží na březích Atlantského oceánu. Na jižním konci města se rozkládá zátoka Estuaire du Gabon, která odděluje hlavní město a mys Pointe-Denis. Spojení s okolními městy, státy a Evropou zajištuje mezinárodní letiště Léon Mba. Silniční dopravu do vnitrozemí zajišťuje hlavně silnice N1 směrem na Ntoum, Kango, Bifoun a Lambaréné.

Lopé 

Největší národní park se skoro 5 000 km2 – vyskytují se zde největší skupiny mandrilů, žijí zde gorily, šimpanzi a velké množství slonů, až tři na kilometr čtvereční spolu s mnoha druhy exotického ptactva. 

Loango 

Loango NP je nejnavštěvovanější park v jižním Gabonu se sto kilometry Atlantického pobřeží bez jakékoliv lidské stopy. Národní park se rozkládá na 1 550 km2 – vyskytují se zde velcí savci, velryby (od července do ledna), želvy zde kladou svá vejce (od listopadu do února) a slavní hroši surfují v oceánu od listopadu do ledna. V džungli se potulují lesní sloni. Park tvoří savany, nedotčené pláže, lesy, mangrovníkové ostrovy, mokřady a laguny. V parku je jen málo vesnic, většina z nich je na druhém břehu laguny Ngove, takže jsou tu vlastně jen zvířata, která lze pozorovat při pěším safari nebo v autech. Park Loango má výjimečnou polohu a různá prostředí - pláž, řeku, savanu, bažiny, les. 
Do parku se dá dostat z malého městečka Port Gentil lodí se zastávkou na Evengué Island, kde je nejznámější trek nabízející také setkání s gorilami nížinnými které osiřely a jsou připravovány pro návrat do divočiny. Dále na jih je misijní kostel Sainte-Anne du Fernan-Vaz, stavba od Gustava Eiffela. 

Mayumba

Nejdůležitější místo na kladení vajec želv karet velkých. Celková rozloha je 80 km2.

Minkebe

Skalnaté útvary tyčící se nad pralesem, největší neobydlená část lesa v Gabonu.

Chrystal Mountains

Nádherné hory obklopené primárním pralesem chlubícím se velkou biodiversitou.

Batake Plateaux

Scénické magrovníky a pláže u Liberville.

Waka 

Nachází se v hornaté oblasti Mitsogho. Je to hluboké propadlinové údolí asi 100 km dlouhé, schované v hustém pralese.

Pongara 

Národní park v blízkosti hlavního města u jezera Komo a Atlantického oceánu. Má krásné divoké pláže a velké množství mangrovníků na jižním břehu jezera. Také želvy zde kladou svá vajíčka.

Geografie

Země se rozkládá po obou stranách rovníku. Pobřežní nížina proniká daleko do vnitrozemí, protéká jí 1 200 km dlouhá řeka Ogooué. Její údolí rozděluje plošina na severní a jižní část. Na severu se rozkládá vysočina Monts de Cristal. Na jihu se nachází pohoří Chaillu. V zemi jsou tři krasové oblasti se stovkami jeskyní, z nichž mnohé ještě nebyly prozkoumány. Deštný prales pokrývá 85 % rozlohy země. Na východĕ se nachází nejvyšší hora země Mont Bengoué s nadmořskou výškou 1 070 m n. m.
Na území Gabonu rostou především ebenovníky, mahagonovníky, máslovníky a rafie, po kterých se pnou různé liány a epifyty. V lesích žije velký počet druhů hmyzu, zmije, krajty, dikobrazi, paviáni a lemuři. Žijí zde ale i ohrožené gorily. Žije zde několik stovek druhů ptáků a mnozí papoušci. Na březích řek odpočívají sloni, hroši a krokodýli, v hustých travnatých porostech se vyskytují antilopy.
Nyní se mnoho obyvatel Gabonu přestěhovalo do měst nebo se zaměstnalo v moderním průmyslu jako je výroba oleje a dřeva, ale většina lidí, žijících ve vesnicích ještě závisí na svém okolí, odkud si berou potřeby pro každodenní život. Pěstuje se zde maniok, arašídy, hořčice, o to se starají většinou ženy, muži většinou loví a chytají ryby. Rybáři používají dlouhé sítě a harpuny, pozemní kraby chytají rukou. Tradiční lovecké zbraně jako je oštěp a šíp a oka byly nahrazeny puškami. Potraviny jsou sbírány v divokém lese, na savaně nebo na plážích - jako třeba želví vejce. Gabon obývají kmeny Bantu, jejich jazyk má bohatou hudební historii. Velká taneční kreativita se projevuje při tancích s maskami kmenů Fang a Punu. Bwiti obřad u Libreville - rituály předků předváděné muži i ženami v noci mají za cíl spojení se spirituálním světem konzumací kůry rostliny Iboga, která je vysoce halucinogenní.

Související článek

Gabon - 5 top zážitků z posledního ráje

Gabon - 5 top zážitků z posledního ráje

Výlet lodí do říční oblasti Akaka na slony pralesní Motorový člun vás převeze přes idylickou lagunu Iguela do oblasti jižního Loanga. V době sucha (květěn – září) hladiny řek klesnou a obnaží dlouhé zelené břehy ideální pro celodenní pastvu slonů pralesních. Tráva je šťavnatá a vy se v lodi ocitáte jen několik metrů od majestátných kolosů. Sloni pralesní jsou menší než jejich bratranci ze savany, ale o to ostražitější, aktivnější a útočnější. Nešetří odstrašujícím máváním ušima, ani troubením. Adrenalin v krvi stoupá, ale průvodci dokáží číst sofistikované znaky skutečného nebezpečí. Nejednou se mi smáli, když jsem s děsem v očích pípa...

Číst více

Další cestovatelské články

Stáhnout katalog

PREFERUJETE TIŠTĚNÝ KATALOG?

Tištěný katalog na rok 2023 nevydáváme. Kompletní nabídku na webu stále aktualizujeme.

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)