Gabon

GAB

Gabon

Informace o zemi

Zcela nedotčená země s velkým ekoturistickým potenciálem, jeden z posledních rájů na zemi. Gabon leží v západní části střední Afriky u Guinejského zálivu, jednoho z největších zálivů světa, a je světoznámý svojí přírodou. Gabon vlastně znamená pro Afriku to samé jako Amazonie pro Jižní Ameriku. Více než 80% rozlohy země je pokryto primárním pralesem a tropickými savanami, kde roste více než 8 000 rostlinných druhů, žije tu na 200 druhů savců a 600 druhů ptáků. Gabon se otevřel turistům až v roce 2003.

Informovat o zájezdech do Gabonu?

Mapa

Základní údaje

Rozloha: 274 200 km²
Obyvatelstvo: 2 miliony
Hlavní město: Liberville
Jazyk: francouzština a místní bantuské nářečí fang
Měna: středoafrický frank CFA frank (XOF)
Státní zřízení: republika
Náboženství: tradiční africká náboženství, islám, křesťanství
Časové pásmo: Časový posun proti České republice: český letní čas - 2, český zimní čas -1 hodina.
Mezinárodní předvolba: 00 241

Objevte s námi Gabon

Vybíráme z nabídky zájezdů
Gabon
179 Gabon

Expedice do nitra Afriky

1.8. - 14.8.2024
14 dní

Praktické informace

Cestovní doklady a víza

Doklady: Cestovní pas platný nejméně 6 měsíců po vycestování a platné potvrzení o očkování proti žluté zimnici. Mezinárodní očkovací průkaz je kontrolován při vstupu do země.
Víza: Pro vstup do země je nutné e-vízum. O vízum je možno požádat zde: https://evisa.dgdi.ga/

Nutno přiložit: scan pasu, scan fotografie, potvrzení o ubytování, zpáteční letenka. Vyřízení trvá 3 dny. Cena: 85 EUR.

Velvyslanectví Gabonské republiky
Gabonese Embassy in Berlin, Germany Hohensteiner Strasse 16
Berlin Telefon: (+49) 30 89 73 34 40
Fax: (+49) 30 89 73 34 44

Upozorňujeme, že informace o vízech se mohou měnit. Před cestou doporučujeme kontaktovat příslušnou ambasádu.  

Praktické informace na cestu

Elektřina: 220V, 50Hz
Telefon: Počet mobilních telefonů rychle roste. V Gabonu působí dva operátoři mobilních sítí.
Internet: V současnosti se začínají ve větších aglomeracích objevovat první internetové kavárny. Jinak je úroveň internetové gramotnosti poměrně nízká.
Pošta: Pošt je velice málo, nicméně známky na pohlednice je možno zakoupit ve velkých hotelech. Pošta do Evropy putuje přibližně 2 týdny.
Očkování: Pro nejaktuálnější informace se s žádostí o odbornou konzultaci se obraťte na specializovaná centra cestovní medicíny, hygienickou stanici nebo očkovací centrum. Pro všeobecné informace navštivte sekci zdravotní doporučení. 

Stravování

Základ kuchyně v Gabonu tvoří maniok, taro, proso, rýže, kukuřice, jamy, ořechy, sladké a obyčejné brambory, tropické ovoce. Mezi speciality kuchyně patří kaše s různorodými omáčkami a kousky rybího, vepřového nebo kuřecího masa. 

Podnebí

Podnebí Gabonu je rovníkové a velmi vlhké během celého roku na severu i ve vnitrozemí. Krátké období sucha je od června do srpna. V centrální části a na jižním pobřeží jsou teploty nižší během suššího období. Nejteplejší období je od května do června (okolo 30°C), od června do září se pohybuje kolem 24 – 26°C. Množství slunečního svitu není velké, je zde často zataženo. Nejlepší čas k návštěvě je od června do půlky září. 

Gabon - Fotogalerie

Zažijte Gabon na vlastní kůži!

Pojeďte s námi do Gabonu

Kam se vydat

Liberville

Město bylo založeno roku 1848 otroky poté, co byli osvobozeni francouzskými vojáky z lodi směřující s nimi do Brazílie. Význam původně nepříliš lidnatého přístavního města prudce narostl po získání samostatnosti Gabonu v roce 1960. Město Libreville se začalo rychle rozrůstat a v současné době na jeho území žije a pracuje necelá polovina ze všech obyvatel Gabonu. Libreville je tak nejdůležitějším hospodářským, politickým, společenským, kulturním a intelektuálním centrem Gabonské republiky. Vládne zde tropické klima. Mezi turisticky atraktivní oblasti Libreville patří především mořské nábřeží. Přímo ve městě čeká přírodní rezervace Arboretum de Sybang, ukrývající řadu vzácných rostlin a poblíž města, v okolí řeky Komo, se nachází Národní park Pongara. Nejvýznamnějšími sakrálními stavbami jsou katedrála svaté Marie a dřevěný kostel svatého Michaela. O dějinách Gabonu i jeho hlavního města pak informuje Národní muzeum. 
Libreville leží na březích Atlantského oceánu. Na jižním konci města se rozkládá zátoka Estuaire du Gabon, která odděluje hlavní město a mys Pointe-Denis. Spojení s okolními městy, státy a Evropou zajištuje mezinárodní letiště Léon Mba. Silniční dopravu do vnitrozemí zajišťuje hlavně silnice N1 směrem na Ntoum, Kango, Bifoun a Lambaréné.

Lopé 

Největší národní park se skoro 5 000 km2 – vyskytují se zde největší skupiny mandrilů, žijí zde gorily, šimpanzi a velké množství slonů, až tři na kilometr čtvereční spolu s mnoha druhy exotického ptactva. 

Loango 

Loango NP je nejnavštěvovanější park v jižním Gabonu se sto kilometry Atlantického pobřeží bez jakékoliv lidské stopy. Národní park se rozkládá na 1 550 km2 – vyskytují se zde velcí savci, velryby (od července do ledna), želvy zde kladou svá vejce (od listopadu do února) a slavní hroši surfují v oceánu od listopadu do ledna. V džungli se potulují lesní sloni. Park tvoří savany, nedotčené pláže, lesy, mangrovníkové ostrovy, mokřady a laguny. V parku je jen málo vesnic, většina z nich je na druhém břehu laguny Ngove, takže jsou tu vlastně jen zvířata, která lze pozorovat při pěším safari nebo v autech. Park Loango má výjimečnou polohu a různá prostředí - pláž, řeku, savanu, bažiny, les. 
Do parku se dá dostat z malého městečka Port Gentil lodí se zastávkou na Evengué Island, kde je nejznámější trek nabízející také setkání s gorilami nížinnými které osiřely a jsou připravovány pro návrat do divočiny. Dále na jih je misijní kostel Sainte-Anne du Fernan-Vaz, stavba od Gustava Eiffela. 

Mayumba

Nejdůležitější místo na kladení vajec želv karet velkých. Celková rozloha je 80 km2.

Minkebe

Skalnaté útvary tyčící se nad pralesem, největší neobydlená část lesa v Gabonu.

Chrystal Mountains

Nádherné hory obklopené primárním pralesem chlubícím se velkou biodiversitou.

Batake Plateaux

Scénické magrovníky a pláže u Liberville.

Waka 

Nachází se v hornaté oblasti Mitsogho. Je to hluboké propadlinové údolí asi 100 km dlouhé, schované v hustém pralese.

Pongara 

Národní park v blízkosti hlavního města u jezera Komo a Atlantického oceánu. Má krásné divoké pláže a velké množství mangrovníků na jižním břehu jezera. Také želvy zde kladou svá vajíčka.

Geografie

Země se rozkládá po obou stranách rovníku. Pobřežní nížina proniká daleko do vnitrozemí, protéká jí 1 200 km dlouhá řeka Ogooué. Její údolí rozděluje plošina na severní a jižní část. Na severu se rozkládá vysočina Monts de Cristal. Na jihu se nachází pohoří Chaillu. V zemi jsou tři krasové oblasti se stovkami jeskyní, z nichž mnohé ještě nebyly prozkoumány. Deštný prales pokrývá 85 % rozlohy země. Na východĕ se nachází nejvyšší hora země Mont Bengoué s nadmořskou výškou 1 070 m n. m.
Na území Gabonu rostou především ebenovníky, mahagonovníky, máslovníky a rafie, po kterých se pnou různé liány a epifyty. V lesích žije velký počet druhů hmyzu, zmije, krajty, dikobrazi, paviáni a lemuři. Žijí zde ale i ohrožené gorily. Žije zde několik stovek druhů ptáků a mnozí papoušci. Na březích řek odpočívají sloni, hroši a krokodýli, v hustých travnatých porostech se vyskytují antilopy.
Nyní se mnoho obyvatel Gabonu přestěhovalo do měst nebo se zaměstnalo v moderním průmyslu jako je výroba oleje a dřeva, ale většina lidí, žijících ve vesnicích ještě závisí na svém okolí, odkud si berou potřeby pro každodenní život. Pěstuje se zde maniok, arašídy, hořčice, o to se starají většinou ženy, muži většinou loví a chytají ryby. Rybáři používají dlouhé sítě a harpuny, pozemní kraby chytají rukou. Tradiční lovecké zbraně jako je oštěp a šíp a oka byly nahrazeny puškami. Potraviny jsou sbírány v divokém lese, na savaně nebo na plážích - jako třeba želví vejce. Gabon obývají kmeny Bantu, jejich jazyk má bohatou hudební historii. Velká taneční kreativita se projevuje při tancích s maskami kmenů Fang a Punu. Bwiti obřad u Libreville - rituály předků předváděné muži i ženami v noci mají za cíl spojení se spirituálním světem konzumací kůry rostliny Iboga, která je vysoce halucinogenní.

Stáhnout katalog

Přehled všech zájezdů dle data

Tištěný katalog momentálne nevydáváme. Pro vaši lepší orientaci ve volných termínech zájezdů jsme připravili kompletní přehled termínů

STÁHNOUT NABÍDKU ZÁJEZDŮ (PDF)